Z zagranicy

KE opłaca think tanki i związki zawodowe, by działały zgodnie z jej interesem

Komisja Europejska opłaca think tanki oraz związki zawodowe, aby promowały unijne wizje nowego „lepszego” świata oraz zbliżenie z Unią Europejską. Pieniądze płyną szerokim strumieniem przede wszystkim do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

 

Z dokumentów, do jakich dotarł dziennik „Telegraph”, wynika, że Bruksela finansuje think tanki i związki zawodowe, aby te w sposób pozytywny wypowiadały się o wspólnocie. Wiele brytyjskich organizacji otrzymujących unijne fundusze publicznie wspiera członkostwo Wielkiej Brytanii w strukturach UE. Mają też za zadanie kształtować w tym duchu oraz kierunku opinię publiczną, co zresztą czynią.

 

Pieniądze dla brytyjskich i amerykańskich think tanków pochodzą z Dyrektoriatu Generalnego ds. Komunikacji KE, analizy wydatków którego pokazały, że wydaje rocznie ponad 500 mln funtów na unijną propagandę.

 

Komisja Europejska przekonuje, iż jest zobowiązana informować ludzi o prowadzonej przez Brukselę polityce i wskazuje, że przekazuje pieniądze również tym organizacjom, które są uważane za eurosceptyczne. Jednakże brytyjski konserwatysta Liam Fox nie ma złudzeń co do rzeczywistego charakteru unijnej „informacji”. – To zwykła propaganda na koszt podatnika. Podczas gdy obywatele poszczególnych państw członkowskich w różnym stopniu podlegają programom naprawczym i pomocowym, Komisja wydaje miliony na propagandę – nie krył oburzenia.

 

Liam Fox podkreślał, iż w tym obszarze ewidentnie brakuje transparentności, ponieważ kiedy dana organizacja wyraża swoją rzekomo niezależną opinię, nie dodaje, iż jest finansowana przez Unię Europejską.

 

– To podkopuje wiarygodność wielu think tanków. Skoro zostały powołane, aby reprezentować stanowisko i poglądy Komisji Europejskiej, to jaką mają wiarygodność? Jak możemy wierzyć w to, co mówią? – zauważył.
W Wielkiej Brytanii Komisja Europejska każdego roku przeznacza około 200 tys. funtów na think tanki i uniwersytety w ramach inicjatywy „promowania debaty i podnoszenia zainteresowania politycznymi priorytetami UE”.

 

Karolina Maria Koter

 

Fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

218 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra