Namalowali Elżbietę Zawacką na bloku. Pamięci ,,Zo'

0
0
0
/

Niezwykły mural upamiętnił jedną z najbardziej bohaterskich torunianek – gen. Elżbietę Zawacką. Na jednym z wieżowców przy ulicy Gagarina w Toruniu w niezwykły sposób zobrazowano najważniejsze chwile z życia jedynej kobiety pośród 316 Cichociemnych.

 

Artystą, który podjął się zrealizowania dzieła był Andrzej Po prostu. Był on wspierany przez Damiana Jędrzejewskiego. Mural powstał z okazji 25-lecia Fundacji im. gen. Elżbiety Zawackiej, ale nie tylko. Ma on przypominać o bohaterskiej toruniance i upamiętnić ją. Miejsce jego powstania nie było przypadkowe. W tym budynku w latach 1975-2009 mieszkała dzielna pani generał.

 

W samym centrum muralu na fotelu siedzi starsza pani przeglądająca album ze zdjęciami. Powyżej niej widać młodej dziewczyny przeglądającej się w lustrze. W jej odbiciu widać postać gen. Zawackiej będącej w lesie. Widzimy także ją w Londynie, kiedy została emisariuszką Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie.

 

Jak wyjaśnia Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej mural powstał w ramach projektu „Kadry z życia gen. Elżbiety Zawackiej”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Muzeum Historii Polski w ramach konkursu „Patriotyzm jutra”.

 

Generał Elżbieta Zawacka ps. Zo, Sulica, Zelma była żołnierzem KG ZWZ-AK, powstańcem warszawskim.

 

Urodzona 19 marca 1909 roku w wówczas pruskim Toruniu pani generał była jedyną kobietą pośród 316 cichociemnych.

 

W lutym 1943 roku została emisariuszką Komendanta Głównego Armii Krajowej. Wyruszyła przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Gen. Zawacka miała wówczas do wykonania dwie misje. Pierwszą było lepsze koordynowanie wędrówek poczt krajowych, przerzucanych przez bazy łączności Sztabu NW, funkcjonujące w krajach neutralnych. Drugim zadaniem stojącym przed „Zo” było zreferowanie żądań gen. Stefana Grota-Roweckiego. Dotyczyły one uprawnień służby żołnierzy-kobiet Armii Krajowej. Z Londynu powróciła 10 września 1943 roku skokiem spadochronowym, który również uwieczniona na muralu. Za swoją odwagę i działalność konspiracyjna była prześladowana. Aresztowana przez Urząd B 5 września 1951 roku. Otrzymała wyrok dziesięciu lat więzienia. W celi przetrzymywana była do 24 lutego 1955 roku. Zmarła w ukochanym Toruniu 10 stycznia 2009 roku.

 

Elżbieta Zawacka jest druga Polką w historii awansowaną do stopnia generała Wojska Polskiego.

 

IK

fot. facebook.com/Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną