Co drugi Polak poniżej 35 roku życia chce wyjechać z kraju

0
0
0
/

We wrześniu br. odsetek Polaków rozważających emigrację zarobkową wyniósł o 14,7 proc. (3,1 mln osób) i był o 6 pkt proc. niższy niż jeszcze w marcu tego roku - wynika z badania Work Service i CEED Institute.

 

Na emigrację zdecydowanych jest ponad 1 milion Polaków, z czego 27 proc. planuje wyjechać na stałe. Co druga osoba poniżej 35 roku życia rozważa wyjazd z kraju.

Najbardziej preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są Niemcy (31 proc. wskazań), Wielka Brytania (30 proc.) oraz Norwegia (10 proc.).

 

Z opublikowanego zestawienia wynika, że ponad połowa potencjalnych emigrantów to osoby młode poniżej 35. roku życia. 41 proc. chętnych do opuszczenia Polski to osoby pracujące na pełen etat, a 26 proc. - bezrobotni. Co piąty potencjalny emigrant pochodzi z południowego lub wschodniego regionu Polski.

 

Co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8 proc.). Preferencje odnośnie długości pobytu za granicą różnią się w zależności od płci.

 

Częściej na dłuższy wyjazd zdecydowani są mężczyźni, wśród których 32,7 proc. (w stosunku do 8,2 proc. kobiet) rozważających taki scenariusz zdecydowałoby się na emigrację długoterminową.

 

Wśród najczęściej deklarujących chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim (44 proc.) oraz zawodowym (28 proc.). Zatrudnieni na umowę o dzieło, zlecenie lub umowę na niepełny etat stanowią tylko 8 proc. rozważających emigrację. Kolejną liczną grupą zainteresowanych podjęciem pracy za granicą są bezrobotni (26 proc.).

 

Najczęściej chęć wyjazdu za granicę (46 proc.) deklarowali mieszkańcy wsi.

 

Wśród powodów skłaniających do emigracji ankietowani wskazywali m.in. wyższe zarobki (84 proc.), wyższy standard życia (41,5 proc.) a także brak odpowiednich perspektyw w kraju (39 proc.).

 

JN

 

Źródło: Solidarność

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną