Niepełnosprawni nadal poza rynkiem pracy

0
0
0
/

Osoby niepełnosprawne pozostają w większości poza rynkiem pracy. Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działań podejmowanych przez resorty i urzędy publiczne w 2014 r. na rzecz realizacji sejmowej uchwały z 1 sierpnia 1997 roku.  

 

W 2014 r. w Polsce było 3 mln 272 tys. osób niepełnosprawnych powyżej 16 lat, w tym 1 mln 162 tys. w wieku 65 lat i więcej (35,5 proc.). W wieku produkcyjnym było 1 mln 901 tys. osób, tj. 8,4 proc. ludności Polski w tym wieku. Najwięcej osób miało wykształcenie zasadnicze zawodowe - 40,1 proc.

 

Ponad stustronicowy dokument został opracowany na podstawie informacji nadesłanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych. Zawiera opis działań zrealizowanych, kontynuowanych lub podjętych w 2014 r. na rzecz osób z dysfunkcjami.

 

Z raportu wynika, że mimo wsparcia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa, osoby z niepełnosprawnością wciąż pozostają w większości poza rynkiem pracy. Instytucje publiczne (m.in. ministerstwa i urzędy centralne) w przeważającej większości nie osiągnęły jeszcze ustawowego 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych.

 

Posłowie krytykowali wielość systemów orzeczniczych, brak rozwiązań dotyczących różnicowania opiekunów osób niepełnosprawnych, brak rozwiązań systemowych dla osób z autyzmem. Ich zdaniem rząd robił "za mało i nie na miarę potrzeb".

 

HD

 

Źródło: Solidarność


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną