25 lat śledztwa i żadnych wniosków, aktów oskarżenia w sprawie zabójstwa ks. Popiełuszki

0
0
0
/

Dziś kolejna rocznica (19 X 1984 r.) zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB. Ta ofiarna śmierć, która przyniosła nam wiele łask za sprawą kapłana męczennika, nie została jednak w pełni wyjaśniona.

 

Zabójstwo, które powinno się stać aktem oskarżenia całej bezpieki, okazało się w interpretacji śledczych czasów PRL i po części III RP (z wyjątkiem prok. Witkowskiego), prywatną inicjatywą kilku obłąkanych funkcjonariuszy SB, którzy spiskowali przeciwko Jaruzelskiemu i Kiszczakowi. Zresztą wielu z mocodawców już pomarło, a śledztwo wciąż się toczy (wznowiono je w 1990 r. a później przejął je IPN)!!! 25 lat śledztwa i żadnych wniosków, aktów oskarżenia... Dziękujemy za ten wielki „dar prawdy i sprawiedliwości” dyrektorowi Dariuszowi Gabrelowi z Komisji Ścigania przeciwko Narodowi Polskiemu - IPN. To zresztą wyjątkowa postać w całym procesie ścigania zbrodni komunistycznych... Nawet Prokurator Generalny nie mógł się go pozbyć, bo ten koleżka gen. Bondaryka jeszcze z czasów białostockich, który tak chętnie kiedyś stawał do zdjęć z Anną Walentynowicz, znalazł wsparcie u Niezgody i Niebezpieczeństwa.

 

Nie poznaliśmy nawet wszystkich dostępnych w IPN (i nie tylko) dokumentów związanych z okolicznościami śmierci ks. Jerzego, śledztwem, a nawet operacjami wywiadu PRL wokół tego strasznego zabójstwa. Pisałem kiedyś w „Rzeczpospolitej” o działaniach wywiadu cywilnego w Rzymie tuż po uprowadzeniu ks. Jerzego i roli niektórych biskupów w przekonaniu Papieża, że ks. Jerzy stał się ofiarą rozgrywek w MSW, a poza tym był „życiowo niedoważony”... Miała później powstać w IPN książka o roli wywiadu PRL (Departamentu I MSW) w informowaniu kierownictwa partyjno-rządowego PRL i tuszowaniu tego zabójstwa. Niestety nic z tych zapowiedzi się nie ostało, choć - z tego co mi wiadomo - książka jest od dawna ukończona. Decyzją kierownictwa IPN trafiła do szuflady.

 

Dziś, w rocznicę zabójstwa (choć zdaję sobie sprawę, że owa data 19 X 1984 r. jest częścią oficjalnych ustaleń śledczych z czasów PRL), wspominamy bł. ks. Jerzego i wciąż domagamy się prawdy!

 

O tym jak jest ona złożona świadczy publikowany poniżej szyfrogram Departamentu I MSW z Rzymu z 26 X 1984 r. dotyczący nastrojów i opinii panujących w Watykanie na temat porwania ks. Jerzego Popiełuszki. Dokument w swojej treści wielce zastanawiający, bo o to zanim wyłowiono ciało ks. Jerzego z Wisły, niektórzy hierarchowie Kościoła zapewniali Jana Pawła II, że sprawa ks. Jerzego jest prowokacją skierowaną przeciwko Jaruzelskiemu i Kiszczakowi! Skąd u nich ta pewność??? Zresztą takich dokumentów w IPN jest znacznie więcej... Kiedyś je wszystkie poznamy i opublikujemy.

 

„W piątek, 26 bm. [X 1984 r.] przed południem papież spotkał się z arcybiskupami Bronisławem Dąbrowskim i Henrykiem Gulbinowiczem, aby przedyskutować dalsze działania, jakie należy podjąć w sprawie ks. Popiełuszki. 27 bm. rozpoczną się msze w intencji uwolnienia ks. Popiełuszki. Z innymi decyzjami postanowiono zaczekać do wyników obecnego plenum KC PZPR, po którym papież zabierze ponownie głos.

 

Arcybiskupi Dąbrowski i Gulbinowicz spotkają się z papieżem ponownie w godzinach wieczornych 27 bm.

 

Jeśli chodzi o interpretację porwania ks. Popiełuszki od chwili nadejścia pierwszych doniesień z Polski w kołach bliskich współpracowników papieża wyrażano nieoficjalny pogląd, według którego uprowadzenia dokonały „siły” bądź „służby” niekontrolowane przez rząd Jaruzelskiego.


Wyrażano opinie, że porwanie ks. Popiełuszki było prowokacją, która zmierza do wywołania gwałtownych reakcji ze strony pozostałości opozycji politycznej w Polsce, co zmusiłoby rząd do zdecydowanej rozprawy z opozycją.

 

Źródło sprawdzone. Informacja wiarygodna „Dis” [płk Maciej A. Dubiel]"

 

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną