Cztery wyzwania dla nowego rządu

0
0
0
/

W ostatnich kampaniach politycy nieustannie mówili o zmianie. Problem w tym, że żaden szerszy program reform nie jest dziś możliwy z powodu niedowładu instytucji publicznych.

 

- Nowy rząd stanie przed koniecznością odpowiedzi na fundamentalne pytania o cele Polski AD 2015 i niemniej ważne pytania o sposoby ich realizacji. Uważamy, że nasz kraj stoi dziś przed czterema wielkimi wyzwaniami – piszą szefowie think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

 

Państwo bez głowy

 

Marcin Kędzierski i Bartłomiej Radziejewski, członkowie zarządu CA KJ, przekonują, że dziś największym wyzwaniem jest konieczność budowy państwa, istniejącego nie tylko teoretycznie, ale zdolnego do rzeczywistego definiowania i realizacji interesu publicznego. - Dziś premier nie jest w stanie skutecznie zarządzać pracą ministrów, a szefowie resortów pracą podległych im urzędników. III Rzeczpospolita jest więc niczym organizm pozbawiony głowy. Dlatego niezbędne jest stworzenie centrum rządu z prawdziwego zdarzenia, „mózgu państwa” odpowiedzialnego za całościowe planowanie, wdrażanie, koordynację oraz ewaluację polityk sektorowych. Bez tego żadna partia nie będzie zdolna do wprowadzenia w życie reform, które zapowiadała w kampanii – zwracają uwagę autorzy.

 

Armia i energia

 

Drugim wyzwaniem jest bezpieczeństwo, które staje się szczególnie ważne w niespokojnych czasach. Musi być ono dziś postrzegane na dwóch poziomach – militarnym i energetycznym. Słabość w każdym z powyższych obszarów zagraża suwerenności Polski. Priorytetem dla rządu, który obejmie władzę w wyniku wyborów 25 października, powinna być budowa silnej armii, niezależnej od wsparcia sojuszników. Ponadto rząd musi niezwłocznie zająć się sektorem energetycznym – przekonują eksperci.

 

Pułapka średniego dochodu

 

- Trzecim fundamentalnym wyzwaniem jest wydobycie polskiej gospodarki z tzw. pułapki średniego dochodu – piszą Kędzierski i Radziejewski - Aby z niej wyjść, musimy przejść rewolucję innowacyjną. Mając na uwadze, że w następnej unijnej perspektywie finansowej Polska prawdopodobnie nie będzie mogła liczyć na wsparcie, pozostało nam około 5 lat na wykorzystanie szansy, jaką dają fundusze strukturalne - przypominają.

 

Demografia

 

- Polsce za 30 lat grozi bycie najstarszym społeczeństwem w Europie – zwracają uwagę eksperci Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego - Bez wprowadzenia szybkich zmian w obszarze polityki rodzinnej i repatriacyjnej musimy liczyć się z poważnym ryzykiem destabilizacji polskiej gospodarki, a nawet - degradacji na arenie międzynarodowej. W tym kontekście niezbędne jest również szybkie wypracowanie polityki imigracyjnej, która dziś jest tylko zbiorem pobożnych życzeń – postulują.

 

Pełną wersją tekstu znajdą Państwo pod linkiem: http://jagiellonski24.pl/2015/10/26/cztery-wyzwania-dla-nowego-rzadu/

 

Piotr Trudnowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną