25 marca: Święto Zwiastowania Pańskiego

0
0
0
/

Dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem archanioł Gabriel zwiastuje - czyli ustnie przekazuje - Maryi wiadomość o cudownym poczęciu Syna Bożego. Dziś, w Wielkim Poście, w kościołach wybrzmi adwentowa pieśń „Archanioł Boży Gabriel posłał do Panny Maryi”.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego znana była w Kościele Wschodnim od V wieku. Na Zachodzie uroczystość wprowadził papież Grzegorz Wielki.
 
Od pierwszych latach jej czczenia uroczystość ma wysoką rangę, w liturgii uznana jest za święto Pańskie. Wiąże się to z większym akcentowaniem Wcielenie się Chrystusa Pana, tj. akt pierwszego Jego przyjścia na ziemię i rozpoczęcia dzieła zbawienia nad samym faktem Zwiastowania.

Nie umniejsza to jednak faktu, że dzisiejsze święto ma także charakter maryjny. Łączą się z nim ściśle dwie modlitwy: Zdrowaś Mario i Anioł Pański. Stąd też zwrot „błogosławiona między niewiastami”, ponieważ Maryję Bóg wybrał na Matkę Zbawiciela. A Maryja odpowiedziała „fiat”.

Scenę Zwiastowania Pańskiego, w Piśmie św., relacjonuje św. Łukasz w tzw. „Ewangelii dzieciństwa” (5,1- 2,52).

W Polsce utrwaliły się także ludowe nazwy święta takie jak: Matki Bożej Roztwornej, Matki Bożej Strumiennej, Matki Bożej Zagrzewnej.
 
Agata Bruchwald

 

na zdjęciu: obraz Zwiastowanie NMP autorstwa Włodzimierza Tetmajera z 1914 r., fragment polichromii sklepienia, Kalwaria Zebrzydowska, Kościół oo. Bernardynów, fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną