Z kraju

Kibice Legii pamiętają o ofiarach rzezi Pragi

Kibice Legii zapraszają na uroczystą Mszę świętą i przemarsz ku czci ofiar rzezi Pragi, podczas której Rosjanie wymordowali 25.000 Polaków.

 

Kibice Legii z warszawskiej Pragi zapraszają na uroczystą msze świętą, której przewodniczyć będzie arcybiskup Henryk Hoser, i przemarsz, ku czci ofiar rzezi Pragi podczas któej Rosjanie wymordowali 25.000 Polaków. Msza św. będzie sprawowana 4 listopada, o godzinie 18:00, w katedrze św. Floriana (Warszawa-Praga, Floriańska 3).

 

W współczesnej Rosji oprawcy, którzy mordowali Polaków przez ostatnie 250 lat są otoczeni czcią i kultem. Buduje się im pomniki, do ich tradycji nawiązują jednostki wojskowe. W Polsce cierpienia Polaków ofiar rosyjskiego terroru są zapomniane. Jedną z takich zapomnianych zbrodni dokonanych przez Rosjan jest rzeż Pragi podczas której w kilka godzin Rosjanie niezwykle brutalnie zamordowali 25.000 Polaków.

 

4 listopada 1794 roku składające się z 25 tysięcy żołnierzy, uzbrojonych w ponad 80 armat, wojska rosyjskie dowodzone przez Aleksandra Suworowa przełamały polską obronę. Wchodzący Rosjanie rozpoczęli rzeź Polaków. Rosjanie mordowali dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze, duchownych. Młode kobiety, w tym zakonnice, były przez Rosjan gwałcone i mordowane. Praskie ulice zaległy nagie trupy Polaków brutalnie zamordowanych i okradzionych przez Rosjan. Według światków masakry trupy Polaków zmieszane były z zarzniętymi zwierzętami. Obraz zniszczenia dopełniały podpalone przez Rosjan polskie domy. Most łączący Pragę z Warszawą został zniszczony przez rosyjską artylerię. Polaków uciekających do Warszawy wpław lub na łodziach przez Wisłę zabijali rosyjscy strzelcy.

 

Jeden z świadków rzezi Pragi stwierdził w swoich wspomnieniach, że „Widok Pragi był okropny, ludzie obojej płci, starcy i niemowlęta u piersi matek pomordowane leżały na kupie; krwią zbroczone i obnażone ciała żołnierzy, połamane wozy, pozabijane konie, psy, koty nawet świnie. Tu i ówdzie drgały jeszcze członki umierających. Całe miasto Praga stało w płomieniach i w dymie, a dachy zawalały się z trzaskiem, któremu odpowiadało przeraźliwe wycie kozaków, klątwa rozjuszonego żołdactwa. Kupami leżały krwią zbroczone trupy zwycięzców […] Nikt dotąd nie odważył się pokazać na Pradze; przybyło wprawdzie kilku chciwych zysku Żydów, ale tych kozacy zaraz pochwyciwszy za nogi, tłukli łbami o mur, aż mózg wytrysnął, po czym znalezione pieniądze dzielili między siebie. Za 35 złotych i srebrnych zegarków zapłaciłem 35 rubli. Pełen kapelusz połamanego srebra dostałem za 2 ruble”.

 

Ustanowiony w ZSRR Order Suworowa do dziś jest przyznawany w Armii Rosyjskiej.  

 

Jan Bodakowski

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. semperparatus

  2 listopada 2015 at 06:17

  Gwoli ścisłości historycznej…oczywiście…rzez Pragi była ludobójstwem zasługującym na potępienie…Ale mało kto wie jak Rosjanie uzasadniali dokonanie tej zbrodni…Otóż w kwietniu tego samego 1794 roku w dniu wybuchu Insurekcji w Warszawie polska ludność cywilna okrutnie mordowała śpiących i poddających się żołnierzy rosyjskich…”Rzez Pragi”była więc(w oczach Rosjan)tylko zemstą-zbrodniczą-za tamte wcześniejsze mordy…

 2. karol nawroz-maidsto

  2 listopada 2015 at 08:25

  Obym sie mylil co do tej wiadomosci….m ozliwe ze ktos chce ,,namieszac,,Pr ezydentowi Dudzie

  Polska firma wyśle do Izraela stu ochroniarzy, by strzegli mieszkańców Jerozolimy przed atakami palestyńskich nożowników. To ma być gest solidarności, który już stał się głośny w Izraelu i zagranicznych mediach. Padają słowa wdzięczności
  Polska firma chce bronić Żydów przed nożownikami. Na własny koszt.

  Operacja ma kosztować blisko 700 tys. dolarów. Polacy chcą wyciągnąć te pieniądze z własnej kieszeni.

  sam tego nie wymyslilem jest to zaczerpniete z tvn24.pl-dzisiejsza wersja internetowa…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra