Byli inspiracją dla rotmistrza Pileckiego i św. Jana Pawła II

0
0
0
/

Postępująca w Polsce ateizacja ograbia Polaków z dziedzictwa cywilizacji zachodniej, której fundamentem jest katolicyzm. Konsekwencją tego lewicowego barbarzyństwa jest kulturowe zdziczenie. By temu przeciwdziałać trzeba korzystać z dziedzictwa, którego owocem było bohaterstwo rotmistrza Witolda Pileckiego czy mądrość Jana Pawła II.

 

Obaj wielcy Polacy jednoznacznie wskazywali na autorów pism religijnych, jakie ukształtowały ich charakter i tożsamość. Skazany na śmierć rotmistrz Witold Pilecki w ostanie rozmowie z żoną powiedział jej „Kup koniecznie książkę Tomasza á Kempis ''O naśladowaniu Chrystusa'' i czytaj dzieciom fragmenty. To ci da siłę”.

 

Nakładem wydawnictwa M ukazały się dwa klasyczne ważne teksty dla duchowości chrześcijańskiej. „Pasja. Przez Maryję do Jezusa” Tomasza á Kempis i „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignona de Montforta. Tomasz á Kempis był inspiracją dla rotmistrza Pileckiego a święty Ludwik dla świętego Jana Pawła II.

 

„Pasja. Przez Maryję do Jezusa” Tomasza á Kempis (w tłumaczeniu ojca Wiesława Szymony) składa się z dwu tekstów. Pierwszym z nich jest „Pasja” będąca rozważaniami duchowymi o ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa, od samotności w Ogrójcu do śmierci na Golgocie. Drugi, „Przez Maryję do Jezusa” to teksty złożone z fragmentów psalmów, hymnów, natchnionych myśli i modlitw, które stanowią dla Czytelnika swoisty przewodnik duchowy.

 

Drugą pracą wydaną przez wydawnictwo M w poręcznej kieszonkowej formie jest „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” autorstwa św. Ludwika Marii Grignona de Montforta.. „Traktat” to dzieło poświęcone duchowości maryjnej, ulubione nabożeństwo maryjne świętego Jana Pawła II, który to właśnie z „Traktatu” przejął hasło „Totus Tuus” („Cały Twój”) jako swoją dewizę biskupią, a później papieską. „Traktat” był niezwykle ważną lekturą także dla prymasa Wyszyńskiego i św. Maksymiliana Kolbe.

 

Święty Ludwik Maria Grignon de Montfort urodził się w 1673 we Francji, w rodzinie adwokata. Już w czasie nauki w jezuickim kolegium wspierał ubogich i był głęboko zakorzeniony w duchowości maryjnej. Ta duchowość stała się też drogą jego kapłaństwa. Służył ubogim, był kapelanem w szpitalu i tworzył instytucje pomagające potrzebującym. Z czasem na polecenie papieża głosił misje we Francji, świadectwem jego misji są wybudowane Kalwarie, do dziś służące pielgrzymom. Ogromny wysiłek związany z głoszeniem misji doprowadziły do śmierci kapłana w 1716 roku.

 

Święty Jan Paweł II nie krył, że autor „Traktatu” ukształtował jego duchowość:

 

„Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort stanowi dla mnie postać znaczącego odniesienia, która mnie oświecała w ważnych chwilach mego życia, kiedy byłem ukrytym seminarzystą i kiedy pracowałem w fabryce Solvay w Krakowie. Mój kierownik duchowy poradził mi rozważać „Traktat o Prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”. Przeczytałem i ponownie czytałem wiele razy z wielką korzyścią duchową tę cenną książeczkę ascetyczną, której niebieska okładka poplamiła się od sody. Umieszczając Matkę Chrystusa w relacji z tajemnicą Trójcy, Montfort pomógł mi zrozumieć, że Dziewica należy do planu zbawienia z woli Ojca, jako Matka Słowa Wcielonego, że Ona poczęła przez działanie Ducha Świętego”.

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną