Z kraju

Przypomnieli o Rzezi Pragi

Katolicy i prawosławni, kibice i harcerze, PiS i PO, uczcili razem pamięć 25.000 Polaków wymordowanych przez Rosjan podczas Rzezi Pragi.

 

Koncert, wykład, Msza św. i przemarsz złożyły się na obchody 221. rocznicy Rzezi Pragi. W Bazylice Katedralnej Św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika, Mszy Św. w intencji wymordowanych 25.000 Polaków, przewodniczył arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser. Wierni, kibice Legii, harcerze, działacze PiS i PO, przemaszerowali następnie pod krzyż upamiętniający ofiary, które w 1794 roku zostały wymordowane przez rosyjskich żołnierzy pacyfikujących powstanie kościuszkowskie. Pod krzyżem wraz z katolikami modlili się duchowni cerkwi prawosławnej.

 

Dowódca rosyjskich ludobójców był Aleksander Suworow, dziś czczony przez Federacje Rosyjską jako bohater. W konsekwencji kolejnej rosyjskiej agresji, której etapem było rosyjskie ludobójstwo na Pradze, natąpił trzeci rozbiór i likwidacja Polski.

4 listopada 1794 roku składające się z 25 tysięcy żołnierzy, uzbrojonych w ponad 80 armat, wojska rosyjskie dowodzone przez Aleksandra Suworowa przełamały polską obronę. Wchodzący Rosjanie rozpoczęli rzeź Polaków. Rosjanie mordowali dzieci, kobiety, cywilów, osoby starsze, duchownych. Młode kobiety, w tym zakonnice, były przez Rosjan gwałcone i mordowane. Praskie ulice zaległy nagie trupy Polaków brutalnie zamordowanych i okradzionych przez Rosjan.

 

Według świadków masakry, zabite ciała Polaków zmieszane były z zarzniętymi zwierzętami. Obraz zniszczenia dopełniały podpalone przez Rosjan polskie domy. Most łączący Pragę z Warszawą został zniszczony przez rosyjską artylerię. Polaków uciekających do Warszawy wpław lub na łodziach przez Wisłę zabijali rosyjscy strzelcy.

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. semperparatus

  6 listopada 2015 at 05:56

  Powtarzam,co już pisałem przy innej okazji…”rzeż Pragi”była niewątpliwym ludobójstwem i tak należy ją traktować…Mało kto jednak wie jak Rosjanie uzasadniali dokonanie tej zbrodni…Otóż uważali ją za rewanż za haniebne mordowanie przez cywilną ludność Warszawy pijanych,śpięcych i poddających się żołnierzy rosyjskich w trakcie walk mających miejsce w dniu wybuchu Insurekcji w kwietniu tegoż 1794 roku…Mordami tymi kierował szewc Jan Kiliński…uważany u nas za bohatera…Pan Bodakowski szuka każdej okazji do podgrzewania nastrojów antyrosyjskich…także wykorzystując do tego m.in zbrodnię rosyjską z czasów Insurekcji…

 2. Soroka

  6 listopada 2015 at 09:38

  No proszę! Jak ruscy zbrodniarze mordują, to jest to uzasadnione i chwalebne.
  Ruscy hejterzy nie mają nawet wstydu.
  Patrzcie wszyscy, którym po głowie chodzi skumanie się z ruskimi barbarzyńcami. Już po tym hejterstwie widać co jest warta ruska dobroć.
  Każdy,kto stręczy wchodzenie do tyłka obcym jest agentem i podłą gnidą!

 3. RobertW

  6 listopada 2015 at 10:40

  Znowu to samo… zamiast chwalić się zdobyciem Kremla, co dla Rosjan jest ewenementem (przecież świętują jego odzyskanie) to opłakujemy przegranych. Zamiast zwycięstwa pod Wiedniem, przegrane powstania. Itd., itp. Do zrzygania. A do tego chorzy z nienawiści pisowcy banderofile mają pożywkę. Zdradzić własne interesy, oddać się banderowcom zapominając o własnych przodkach, byle tylko dopiec Rosji… Nie doczekam się normalności w tym kraju. A kolejne lata rządów pisowskich obłudników nie napawają optymizmem.

 4. gieptil

  6 listopada 2015 at 11:42

  Tylko dlaczego ja wciąż czytam ( bo to jest w sieci ), że ważną przyczyną wybuchu tego powstania ( też dotyczy listopadowego ), był zakaz działań masonerii i likwidacja tzw. „postępowych” wydawnictw i stowarzyszeń ( czyli ówczesnej BOLSZEWIII). Przecież Powstanie Kościuszkowskie było przygotowane przez kręgi MASOŃSKIE w celu kontynuacji Rewolucji Francuskiej. A że już wtedy wymordowali rodzinę królewską we Francji, to dziecko by się domyśliło jaka będzie reakcja europejskich dworów. Toż oni sobie uświadomili że ich głowy będą następne. Pewnie że wpadli w panikę i w szał mordów, toż dziecko by to przewidziało.
  Tylko kto i po co nas w to wtedy wepchał, to historycy nam nie powiedzą. Byłoby za dużo prawdy. Tylko biedni Polacy ginęli przez sprzedajnych drani.

 5. gieptil

  6 listopada 2015 at 11:48

  A niektórzy twierdzą że w PiS jest masonów więcej niż ulęgałek na wierzbie, na czele ze sławnym Antonim M. Zapytajcie się Antoniego w tej sprawie. On nie lubi takich pytań.

 6. gieptil

  6 listopada 2015 at 11:53

  [quote name=”RobertW”]Znowu to samo… zamiast chwalić się zdobyciem Kremla, [/quote]

  Od tego zdobycia Kremla zaczął się upadek Polski. Pomysł był skrajnie debilny, już wtedy Rosja miała potencjał większy od Rzeczpospolitej. Więc realnie – kto by kogo włączył do swojego państwa? Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu najpierw rozum odbiera.

 7. semperparatus

  6 listopada 2015 at 13:50

  Soroka…Jeśli do mnie „pijesz”to pudło…a przy okazji oszczerstwo…Czy ja chwalę zbrodnię zwaną „rzez Pragi”?Potępiłem to ludobójstwo wyraźnie i stanowczo…Ale podałem-niezorientowanym-historyczne przyczyny tego mordu…że był on skutkiem wcześniejszej zbrodni na rosyjskich żołnierzach…I w ogóle-takie wzajemne konflikty polsko-rosyjskie nie służą ani jednej ani drugiej stronie…korzyści przynoszą tylko naszym wspólnym wrogom…
  A co do rzekomego „barbarzyństwa”Rosjan…kraj ten miał i ma ogromny wkład w kulturę i cywilizację światową…A i ich pozycja mocarstwowa…istniejąca przecież od wieków-nie wzięla się znikąd…

 8. Pingback: xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra