Kolejne antypolskie spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego?

0
0
0
/

W poniedziałek o godzinie 18:30 w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego będzie miała miejsce debata o relacjach Polaków z Żydami.

 

Jedna z wcześniejszych (która miała miejsce 28 maja 2015) zakończyła się antypolską nagonką prelegentów związanych z środowiskami żydowskimi oraz tymi znanymi ze swojego filosemityzmu. Czy i tym razem sala Muzeum Powstania Warszawskiego zakończy się antypolską nagonką?

 

Uczestnicy poniedziałkowej dyskusji będą rozmawiać o wypowiedziach Jana Tomasza Grossa i Olgi Tokarczuk, którzy to oskarżali Polaków o mordowanie Żydów. Jak można przeczytać w informacji o dyskusji zamieszczonej przez organizatorów „te słowa spowodowały lawinę krytycznych komentarzy, gdzie jednak rzeczowe i spokojne polemiki z przedstawionymi tezami, korespondowały z nieprawdopodobną wręcz skalą inwektyw i bluzg. Co to nam wszystko mówi? Czy przypadkiem tak wielowątkowa i ważna dyskusja o stosunkach polsko-żydowskich, która jednoznacznie świadczyła o polskiej dojrzałości zmierzenia się z trudną przeszłością nie stanęła właśnie pod znakiem zapytania? Czy skandaliczne internetowe obelgi pod adresem Tokarczuk świadczą o naszym „narodowym” rozedrganiu, czy może jednak niepotrzebnie nadajemy znaczenie pospolitemu chamstwu? Warto się również zastanowić czy osoby, które formułują tak daleko idące i nazbyt uogólniające tezy w istocie bardziej szkodzą nieskrępowanej debacie niż jej pomagają? Sprowadzając temat polsko-żydowski „do parteru”, nie znajdziemy miejsca na niuanse czy półcienie, nie odpowiemy też na wiele pytań. Czy oto tu chodzi?”

 

W dyskusji udział wezmą: „dr Piotr Paziński – redaktor naczelny pisma "Midrasz", eseista, krytyk literacki i tłumacz, Piotr Semka - publicysta „Do Rzeczy” i „Historia Do Rzeczy”, były członek „Niezależnego Zrzeszenia Studentów”, dr Wojciech Stanisławski – redaktor, historyk, publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, dr hab. Marcin Zaremba – historyk, badacz dziejów najnowszej historii Polski, pracownik ISP PAN i Zakładu Historii XX wieku UW” Spotkanie prowadzić będzie „dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, pracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik "Liberté!" i Forum Żydów Polskich”.

 

Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną