Z kraju

Krzesimir Dębski: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom!

Na temat podpisanego w Warszawie oświadczenia ukraińskich nacjonalistów z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, którego rodzina została wymordowana przez OUN-UPA, rozmawia Aleksander Szycht.

 

Czy zna Pan jakiekolwiek przykłady działań ze strony nacjonalistów ukraińskich, mające uśpić czujność Polaków?

 

– Wystarczy przypomnieć postawę OUN-UPA w rozmowach z polskim podziemiem przed latem w lecie 1943 roku. Najpierw sprawiali oni wrażenie, jakoby nic złego Polakom z ich rąk nie mogło się stać. Później udawali, jakoby z rozpoczynającym się ludobójstwem nie mieli nic wspólnego. Zamordowali też przedstawiciela polskiego podziemia, poetę z Pokolenia Kolumbów Zygmunta Rumla. Wyruszył on w polskim mundurze oficerskim na rozmowy z upowcami, dokładnie przed kulminacją ludobójstwa na Wołyniu przed 11 lipca, który to dzień doświadczył tak bardzo moją rodzinę. Te rozmowy faktycznie się odbyły. Pozwolono mu wraz z adiutantem odjechać, by następnie ich doścignąć i zamordować poprzez rozerwanie końmi. Do dzisiaj nacjonaliści ukraińscy nie przyznają się do tego, ani nie chcą wskazać bardzo starannie ukrytego miejsca pochówku. Część z tych zdarzeń znamy, bo znaleźli się na to ukraińscy świadkowie, chłopi.

 

Perfidia, usypianie przeciwnika i różne formy kłamstwa są jednym z podstawowych sposobów walki ukraińskiego nacjonalisty. W ten sposób usiłują zwiększyć swoją przewagę, aby obiekt podjętych działań był bardziej bezbronny, nie zdający sobie sprawy z zagrożenia. Wystarczy przypomnieć, jak ci czczeni dzisiaj bohaterowie uspokajali polską ludność cywilną przed rzezią, w tym matki i ojców małych dzieci, ich babcie i dziadków. Staram się o tym nie myśleć pomimo przeżyć moich rodziców i śmierci dziadków, by mówić bez emocji. Jeśli więc znaleźli się ludzie, którzy tych ludobójców przyjmują za wzór, to oczywiste, iż mogą prowadzić działania, które są analogiczne. Ważne by to Polacy nie dali się nabrać i by nacjonaliści nie powtórzyli w ten sposób innych, przyjętych po swoich bohaterach obyczajów.

 

Osobiście widziałem współcześnie tylko rezultaty różnych ich działań. Środowiska nacjonalistyczne na Ukrainie są według oficjalnego przekazu marginalne. Jeśli tak, to dlaczego jeżdżąc na Ukrainę spotykam się na każdym kroku z pomnikami, popiersiami, tablicami, gadżetami nawiązującymi do ludzi, którzy dokonali najokrutniejszego masowego ludobójstwa w historii Polski. Te rzeczy, emblematy, symbole, podobizny ludobójców można znaleźć nawet na plakatach rekrutacyjnych i w różnych innych miejscach. Mówienie jednego a działanie w przeciwnym kierunku jest normalnością wśród nacjonalistów, było wśród nich standardem także w czasie wojny.

Znajoma jest Panu deklaracja ukraińskich nacjonalistów, która zaczyna się od słów: „W Polsce nasila się propaganda środowisk prorosyjskich, przedstawiająca Ukrainę polskiemu społeczeństwu, jako kraj rządzony jakoby przez faszystów, stanowiący potencjalne zagrożenie dla pokoju.”.

 

– Owszem przeczytałem ją. Nasila się, ale inna propaganda, że na Ukrainie nic się złego się nie dzieje. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Jeśli członkowie rządu pochwalają UPA, prezydent mówi „Doncowem”, autorem ukraińskiego Mein Kampf, a obiektem uczczenia przez parlament są zarówno ludobójca Roman Szuchewycz, jak i kat powstania warszawskiego Petro Diaczenko, kult bohaterstwa UPA wprowadza się do szkół – to formalni nacjonaliści nie muszą nawet wygrywać wyborów. O sławnej ustawie, która zakazuje mówienia prawdy na temat ludobójców, o negacjoniście, który został szefem ukraińskiego IPN nie wspomnieć. Przecież nie ma sensu tego wszystkiego nawet wymieniać. W rozmowach prywatnych, gdy się spotykam z ukraińskimi artystami, muzykami oni jak jeden mąż twierdzą, że to jest jakiś margines.

 

Jednocześnie innym razem mówią o UPA jako o swoich bohaterach i o tym, że oczerniali ich sowieci. To wyłącznie sowiecka, bądź rosyjska propaganda w ich twierdzeniach, a my mamy być pod jej wpływem.

Znaczne zainteresowanie w Polsce, żeby wręcz nie powiedzieć – nadzieję, części środowisk patriotycznych budzi jednak fragment oświadczenia przedstawicieli ukraińskich organizacji nacjonalistycznych: „Odnosząc się do historii najnowszej, uważamy, że ci bojownicy walczący o wolność i niepodległość naszego kraju mogą znaleźć miejsce w Panteonie Narodowym, którzy nie mordowali dzieci, kobiet, starców, nie popełniali zbrodni na ludności cywilnej”. Wielu polskich patriotów wpada w wielką radość: Co za deklaracja, co za postęp!

 

– Pytanie kto nie robił takich rzeczy, kto nie mordował ich zdaniem kobiet i dzieci? Bandera, Szuchewycz, którego czczą, czy OUN-UPA, dla której czyszczenie z Polaków, Żydów, Ormian, niewiernych Ukraińców i innych było głównym przejawem działalności? Tok ich twierdzeń może być dowolnie wykreowany. Każdy z nich, kto już gotowy pomysł z góry usłyszy, będzie w miarę przekazywania go dalej przekazywał także upartą wiarę, że taka właśnie jest prawda. Przecież wystarczy, że powiedzą, iż wszyscy wymienieni nie byli zbrodniarzami. A później po prostu nie uznali, aż zanadto obfitych dowodów za wystarczające. Były już takie wypowiedzi ze strony przedstawiciela Prawego Sektora „gdzie dowody?”, które mogły wprawić znających się na rzeczy w zażenowanie. My cały czas walczymy, polskimi rycerskimi metodami, traktujemy ich słowa z wielką ufnością. Uparcie ze względu na myślenie życzeniowe, bądź z uprzejmości, chcemy uznawać, że druga strona też się musi się takimi posługiwać. Na jakiej podstawie? Bohaterowie których sobie obrali, już nie raz Polakom pokazali do czego prowadzi takie myślenie. Ich zasadami był brak zasad, a przynajmniej mieli je inne od świata uznanego przez nas za cywilizowany.

Dokładnie, nie ma tam wymienionej nazwy UPA i OUN, jak i Bandery czy Szuchewycza, bo to są organizacje i postacie nietykalne. Stefan Briacuń, reprezentujący Kongres Nacjonalistów Ukraińskich odsłaniał pomniki niejakiego Stefana B. w ukraińskich miejscowościach, a nawet wnioskował o pomniki Bandery i Szuchewycza w stolicy Ukrainy, w Kijowie. Mówił nawet: „Bandera jest niekwestionowanym bohaterem Ukrainy, który umieścił swoje życie na ołtarzu naszej niepodległości”.

 

– A jaki procent z polskich entuzjastów czytających tę wiadomość w internecie zna nazwiska tych panów i potrafi rozliczyć ich z działalności? Czy ktoś wejdzie na ukraińskie strony, przetransliteruje ich nazwiska, poszuka co mówili i robili? Nie zrobi tego, po prostu w to uwierzy, bo chce. Pewnie w gruncie rzeczy obaj byśmy chcieli, by to ci bezgranicznie ufający mieli rację. Jednak za dużo o tych sprawach wiemy, by sądzić że ma to jakąkolwiek dozę prawdopodobieństwa. Zastanawiam się, czy autorka odpowiedniego artykułu „W Polityce”, która zatytułowała go „Przemilczenie służy dezinformacji” ma świadomość, że być może właśnie wzięła w niej udział. Czy informowała o tych wszystkich fatalnych wydarzeniach na Ukrainie, o których wspominaliśmy, a które nie pasują do obrazka „majdanowej rewolucji godności”? A może napisała choćby o części z nich? Byłbym zaskoczony. Przecież my jako naród nie mamy najmniejszego pojęcia o mentalności tych ludzi, która jest, jakby to powiedzieli nasi pradziadkowie tatarska lub azjatycka, nie ujmując dzisiejszym Tatarom. Szczególnie bulwersuje mnie również uczestnictwo na tej liście przedstawiciela UNA-UNSO, czy doradcy Dmytro Jarosza, którego to uroczystości mają iście nazistowskie oprawy.

Skoro mówimy o Igorze Jaremjj przedstawicielu UNA UNSO i doradcy Dmytro Jarosza, szefa Prawego Sektora, to warto wspomnieć, że inny przedstawiciel tej organizacji, także w Warszawie w siedzibie fundacji „Otwarty dialog” miał stwierdzić w jej imieniu, iż „Wołyń to brednia”. Nic więc dziwnego, że takie mgliste oświadczenie ci jegomoście rzeczywiście mogli podpisać.

 

– Jeśli mogę o coś do Czytelników zaapelować: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom, ani w żadne ich oświadczenia, ani ludziom, którzy uznają OUN-UPA za bohaterów. Na ten „gest” UNA-UNSO i KUN nabiorą się tylko naiwniacy, względnie ludzie, którzy się na tych sprawach nie znają. Przedstawiciele organizacji, którzy się tam podpisali mogą też zawsze powielić jedno ze swoich tradycyjnych wytłumaczeń, n.p. że to sowieci mordowali masowo w przebraniach UPA. Wtedy branie UPA na piedestał nie będzie z tym oświadczeniem sprzeczne. Oczywiście miejscowi Polacy, w tym moja rodzina, nie byli głupi, takie sprawy nie uszłyby uwadze ocalałych. Nie były te masowe przebieranki możliwe pod okupacją niemiecką, dialekty i język były doskonale znane. Bardzo często ofiary, czy uciekinierzy rozpoznawali wśród sprawców swoich sąsiadów, ludzi z innych wiosek, a nawet rodzinę. Skąd w ogóle pomysł takiego wytłumaczenia?

 

Nacjonaliści ukraińscy wiedzą co mówią, ponieważ sami przebierali się za partyzantkę sowiecką, która akurat wtedy na Wołyniu w całym kontekście ludobójczych wydarzeń właściwie nie robiła zwykłym Polakom krzywdy, koncentrując się na walce z AK przez dokonania zabójstw oficerów tej formacji w tym płk.”Oliwy” Kiwerskiego. Tak więc łatwo byłoby rozpoznać sowietów przebranych za UPA, którzy nie są swoi, z tego terenu, niż oddział UPA z daleka, który gra bolszewików z jeszcze dalszych terytoriów.

Współcześnie takie kłamliwe twierdzenia, są elementem taktyki, że nas nie okłamują, akurat w tym fragmencie, skoro kłamstwo zostało uznane w innym, do jakiego później się odwołają. Im jest raczej wszystko jedno, byleby osiągnęli cel jakim jest stworzenie wrażenia, jakoby na Ukrainie nie działo się nic, co wymagałoby polskiej uwagi, zainteresowania, a w konsekwencji przeciwdziałania. Takie oświadczenia, fasady rozmów, dawane Polakom nadzieję, które ich tymczasowo ukontentują to prawdopodobnie podstawowa forma działalności, z jaką będziemy mieli do czynienia. Może ci panowie liczą na jakieś stypendia, bo tacy ludzie z Ukrainy masowo do nas przyjeżdżają na studia i są nimi nagradzani [śmiech]. Ewentualnie mogą chcieć zostać zaproszeni na jakieś konferencje oraz do uczestnictwa w przedsięwzięciach naukowych, bo i takie profity wchodzą w grę.

 

Piąte przykazanie dekalogu ukraińskiego nacjonalisty mówi: „Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów swojego narodu”, ósme zaś „Bądź chytry i przebiegły wobec wrogów swojego narodu”.

 

– Nie musimy nawet sięgać, do tego odpowiednika dekalogu, o którego istnieniu Polacy nie wiedzą. Wystarczy przypomnieć, że nacjonaliści twierdzą jakoby Bandera nie mordował, choć przyznał się do morderstwa w czasie pierwszego procesu w Warszawie. Mówią, że nie mógł mordować w czasie wojny, bo był internowany, ale mordowała cywilów cała organizacja, którą zbudował i ukształtował, tak pod kątem zadań, jak i ideologicznie. Zostało dużo świadectw na ten temat, ale współcześni nacjonaliści po prostu się tym nie przejmują. Jeśli ci ludzie, cały ten ruch neguje ludobójstwo, to przecież może deklarować sobie do woli, że mordujących kobiety i dzieci do panteonu narodowych bohaterów nie przyjmie, ale co z tego. Fantastów nie interesują fakty, które można na Ukrainie zaobserwować, tylko wygodne deklaracje. Tak samo nie przejmowano się argumentacją władz na uchodźctwie, wierząc sowietom, bo chciano im wierzyć, a Polacy zostali już dawno w Jałcie sprzedani. Nie chciałbym ponownie, jako przedstawiciel rodziny pomordowanych być przedmiotem handlu. Nie sądzę, że ta argumentacja przemówi do nacjonalistów, z którymi takie rozmowy są pomyłką, bo nie mają żadnej wartości. Może przemówi do tych, którzy mogą sprzedać współrodaków za bezwartościowy sojusz z ukraińskimi nacjonalistami. Nie patrzmy na ukraiński nacjonalizm przez pryzmat polskiego nacjonalizmu, a tym bardziej patriotyzmu, bo to są dwa różne światy.

 

Czyli w odniesieniu do ukraińskiego nacjonalizmu można powiedzieć: zakłamanie, zakłamanie i raz jeszcze zakłamanie.

 

– Symbolem tego całego zakłamania jest sprzedaż przez Poroszenkę czekoladek do Rosji, na równi z antyrosyjską retoryką, stosowaną przez państwo, którym kieruje. Sami nam palcami pokazują, kto z naszych rodaków jest wstrętny i prorosyjski, komu nie ufać, kogo stygmatyzować, a niektórzy Polacy, w tym całym kontekście interesów ukraińsko-rosyjskich, służą im zupełnie przedmiotowo. Jak sobie pomyślę, że to nasze środowiska kresowe były nazywane „pożytecznymi idiotami”, to można o szermujących takimi określeniami rodakach pomyśleć, albo w kontekście ich tupetu, albo ich własnego rozumowania. To, że większość nacjonalistów, prócz „góry”, nawet nie czytała Doncowa i nie mają bladego pojęcia o źródle tego, co powoduje u nich fanatyzm, a było tak i przed wojną – wcale mnie nie dziwi. Zadziwiają polscy publicyści, którzy wyjątkowo często odzywają się na powyższe tematy, a nie raczą sięgnąć po literaturę. Jedyną, jaką czytali, jeśli w ogóle – jest ta wydawana przez ukraińskich nacjonalistów, tworzona pod gotową tezę. Grecka mitologia ma wartość literacką, ta nie tylko nie ma żadnej, ale jest szkodliwa, bo jak inaczej można określić nazizm. Banderyzm jest jego najgorszą wersją, a stanowi połączenie perfidnych działań z zupełnym prymitywizmem, w szczególności moralnym.

 

A czy dostrzegł Pan zagęszczenie programów czy seriali, które są emitowane w telewizji? Mają one ocieplić wizerunek Ukraińca i sam ten fakt nie jest niczym złym, a jednak częstotliwość tych emisji wydaje się wielu ludziom bardzo jaskrawa i zastanawiająca: A to seria odcinków o ukraińskich rekrutach szkolących się na wojnę, a to serial „Dziewczyny ze Lwowa”, liczne wzmianki w innych serialach, programy dokumentalne.

 

– Sam napisałem muzykę do serialu „Dziewczyny ze Lwowa” [śmiech], więc byłem częścią tego. Zwykła emigracja ukraińska, nie mieszając tego z ukraińskim nacjonalizmem prezentuje się tutaj często bardzo dobrze. Niepokojące jest zupełnie co innego, można się martwić, by te zarządzenia na Ukrainie, nie miały na nich wpływu, chociażby poprzez to, że za inne zdanie można będzie ich karać, bądź zagrożona zostanie ich rodzina w kraju. Można się niepokoić, że rozmaite organizacje, jak choć by Związek Ukraińców w Polsce roztoczą nad nimi swoją, budzącą kontrowersje opiekę. Wtedy będzie to duży problem. Póki co nie ma żadnego programu, który by temu zaradził, pozwolił przyjezdnym Ukraińcom po ukraińsku poznać jak było z UPA naprawdę. Tylko jak można się o niego upomnieć, skoro nie ma takiego programu informacyjnego dla Polaków, a nawet dla młodzieży w polskich szkołach. Ukraińcy też chcą normalnie żyć i godnie zarabiać.

 

Ważne jest, by pomiędzy tę żywiołowo wzrastającą w Polsce społeczność nie wtopili się nacjonaliści, by nie zaczęli jej kontrolować i terroryzować. To się zdarzyło nam przecież przed wojną i spomiędzy tych zwykłych Ukraińców terroryzowanych przez OUN pojawili się „sprawiedliwi” ratujący Polaków. Ważne, by nie musieli pojawiać się znowu. Podobne przykłady mamy teraz na zachodzie Europy, gdzie nabrzmiewa kwestia islamu i nie możemy zidentyfikować zwykłych ludzi i terrorystów. Co do tego serialu, chciałem na moment do niego wrócić. Mówi on o zwykłych Ukraińcach, którzy stykają się z niezbyt przyjemnymi sytuacjami w Polsce. Niekiedy mają do czynienia z szumowinami, którzy także swoim rodakom potrafią robić problemy. Spotykają się czasami z niechęcią urzędników, jacy oczywiście bywają nieprzyjemni także dla Polaków. Jednak wobec ludzi ze wschodu jest to częstsze, bynajmniej Ukraińcy nie są tutaj wyjątkiem.

 

Spotkałem w swoim życiu lata temu lekarzy, lub świetnych skrzypków, Ukraińców, którzy by móc przeżyć sprzedawali na polskich bazarach i zostali przez naszych rodaków pobici. Trzeba mnie dobrze zrozumieć dostrzegam i drugą stronę medalu, ludzi którzy mają postawę roszczeniową, Ukraińców właśnie o poglądach nacjonalistycznych: „Traktujcie mnie jak króla, bo jestem Ukraińcem i walczę o demokrację”, czy próbujących nam dyktować jakie powinniśmy mieć zdanie na różne tematy, lub jaka powinna być nasza polityka wobec Ukrainy, co jest zgodne z polską racją stanu, co jest zgodne z polskim patriotyzmem. Szczególnie bulwersuje mnie postawa Pana Piotra Tymy i jego kolegów z kontrowersyjnej organizacji. Można odnieść wrażenie, że pomimo iż mają sytuację, o której Polacy na Ukrainie nie mogą pomarzyć, nawet w najśmielszych snach, ciągle im mało, ciągle czują się dyskryminowani. To może nas irytować.

 

Później przekłada się to także na ludzi, co nie znaczy, że uwalniam Polaków od odpowiedzialności kiedy wykazują się niebywałym chamstwem, gdy tylko słyszą wschodni akcent. Wszystko trzeba wyważyć. Nie można tej spirali nakręcać. To będzie działać na korzyść ukraińskich nacjonalistów. Im właśnie, odwrotnie – trzeba pokazać wyraźnie gdzie jest ich miejsce. Oni na nakręcaniu takiej spirali zawsze zyskiwali, ba sami ją także nakręcali. Tak było przed wojną, a nie sądzę, by dziś nie byli mniej zdolni i bezczelni. Wspomniałem, iż sprawdzone metody z przeszłości są przez nich znów stosowane. Mam jednak nadzieję, że programy telewizyjne rzeczywiście ocieplą obraz zwykłego Ukraińca, a nie wykreuje się ogólnikowa wizja „złego Polaka i dobrego Ukraińca”. Stanowiłoby to propagandę, którą sobie sami sobie fundujemy. W naszym kraju nie raz coś takiego przyjmowane było to z otwartymi rękoma, tj. opluwanie samych siebie, a nawet polskich bohaterów z czasów II wojny światowej.

 

Dziękuję za rozmowę

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

253 komentarze

253 Komentarzy

 1. Macislaw Płatow

  19 listopada 2015 at 10:45

  Ukrainiec to czerń jak mawiał śp.książę Wiśniowiecki ,a Ukraina to zbieranina rożnych mniejszość np: Huculi,Rusini Karpaccy itd.Ktoś kto mówi że Ługańsk ,Donieck to ziemie Ukraińskie,temu proponuję spojrzeć na mapę Obwodu Wojsk Dońskich.Mnie ciekawi jedno ,a mianowicie kiedy znajdzie się Rząd który za żąda rekompensaty od Ukrainy za mordy na Polakach.

 2. kresowiak

  20 listopada 2015 at 19:41

  skąd się wziął ukrainiec? hucul po pijanemu zgwałcił kozę

 3. Nestor

  21 marca 2017 at 03:00

  This piece of writing is actually a nice one it helps new the web users, who
  are wishing for blogging.

 4. car computer exchange

  22 marca 2017 at 18:58

  Yes! Finally someone writes about hydrogen kits for cars.

 5. Bernard

  25 marca 2017 at 02:55

  What’s up, I would like to subscribe for this blog to obtain hottest updates, therefore where can i do it please
  help out.

 6. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 16:23

  Paragraph writing is also a fun, if you know afterward you can write or
  else it is complex to write.

 7. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 08:30

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 8. exercise classes

  2 kwietnia 2017 at 05:37

  Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much approximately this, such as you
  wrote the ebook in it or something. I believe that you simply can do with a
  few p.c. to power the message house a bit, but instead of
  that, this is magnificent blog. A great read.
  I will certainly be back.

 9. model baju seragam sekolah

  3 kwietnia 2017 at 02:33

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this piece of writing is truly a good paragraph, keep it up.

 10. car computer exchange

  3 kwietnia 2017 at 02:43

  I relish, cause I found just what I was having a look for.

  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 11. Merrill

  4 kwietnia 2017 at 13:17

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing
  spirit.

 12. waste contains pathogens

  6 kwietnia 2017 at 06:43

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 13. Dann

  8 kwietnia 2017 at 06:56

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph
  as well as from our argument made here.

 14. Jeanett

  9 kwietnia 2017 at 22:34

  Do you have any video of that? I’d want to find
  out some additional information.

 15. Rufus

  11 kwietnia 2017 at 00:15

  This info is priceless. How can I find out more?

 16. Juana

  11 kwietnia 2017 at 08:44

  Yes! Finally someone writes about ig.

 17. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 02:22

  If some one desires expert view about blogging then i recommend him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the fastidious work.

 18. Hans

  13 kwietnia 2017 at 14:07

  This information is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 19. Elise

  13 kwietnia 2017 at 22:08

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 20. Randi

  15 kwietnia 2017 at 22:10

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 21. car computer

  25 kwietnia 2017 at 02:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with
  a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 22. Mazie

  4 maja 2017 at 02:46

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 23. makanan bayi 1 tahun 3 bulan

  11 maja 2017 at 12:06

  No matter if some one searches for his essential thing, so
  he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is
  maintained over here.

 24. makanan bayi umur 3 bulan

  11 maja 2017 at 14:28

  These are actually enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 25. Silvia Odete Morani Massad

  17 maja 2017 at 18:45

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this
  web page.

 26. Chantal

  18 maja 2017 at 14:49

  Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 27. Silvia Odete Morani Massad

  19 maja 2017 at 03:26

  There is definately a lot to learn about this topic.

  I love all of the points you made.

 28. Leoma

  20 maja 2017 at 07:25

  Yes! Finally something about cars value.

 29. Mammie

  21 maja 2017 at 01:37

  Wow, this paragraph is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore
  I am going to inform her.

 30. Dominic

  22 maja 2017 at 11:12

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews all the time along
  with a cup of coffee.

 31. resorts network leadership

  23 maja 2017 at 17:29

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 32. broadband and phone deal

  24 maja 2017 at 12:26

  WOW just what I was looking for. Came here
  by searching for digital phone

 33. prepare for a cruise

  28 maja 2017 at 10:03

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 34. Burton

  29 maja 2017 at 23:14

  If some one wishes expert view concerning blogging then i
  advise him/her to visit this weblog, Keep up the nice
  job.

 35. dogtree

  7 czerwca 2017 at 10:26

  But IVT, so shouldn’t it be impossible since at one point in time you will be going *exactly* c?

 36. www.youtube.com

  8 czerwca 2017 at 08:17

  It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this great article to
  improve my experience.

 37. Pingback: Homepage

 38. advanced vehicle diagnostics

  13 czerwca 2017 at 17:38

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant piece of writing.

 39. especially important

  18 czerwca 2017 at 03:03

  Great article. I will be facing many of these issues
  as well..

 40. budget rent a car

  21 czerwca 2017 at 17:28

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good effort.

 41. hair extension kits

  25 czerwca 2017 at 23:02

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 42. https://www.researchbook.co

  4 lipca 2017 at 01:21

  Can you tell us more about this? I’d want to find out more details.

 43. Ariane Slinger

  7 lipca 2017 at 15:20

  What’s up, this weekend is nice for me, for the reason that this point in time i am reading this great educational paragraph here at my house.

 44. lucy ann

  11 lipca 2017 at 00:55

  nYVpxM Imprinted Items In the digital age, you all find now more strategies of promotional marketing than previously before

 45. Lelio Vieira Carneiro

  16 lipca 2017 at 22:10

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 46. Lelio Vieira Carneiro

  17 lipca 2017 at 01:39

  At this time it seems like BlogEngine is the best blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 47. Silvia Odete Morani Massad

  17 lipca 2017 at 11:49

  Excellent article. I will be dealing with many of these issues as
  well..

 48. ChasBiarge

  18 lipca 2017 at 18:31

  Priligy Mexico Venta [url=http://levinorx.com]viagra[/url] Propecia Cost Availability

 49. Archie

  19 lipca 2017 at 16:05

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger
  lovers except this paragraph is really a nice article, keep it up.

 50. Lelio Vieira Carneiro

  23 lipca 2017 at 12:39

  Really when someone doesn’t be aware of then its up to other users that
  they will assist, so here it occurs.

 51. Escort in Toronto

  1 sierpnia 2017 at 19:55

  „There is perceptibly a bunch to identify about this. I feel you made some nice points in features also.”

 52. no1pdf.com

  1 sierpnia 2017 at 21:49

  „These are actually wonderful ideas in regarding blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.”

 53. Charlesovarl

  5 sierpnia 2017 at 05:18

  wh0cd37062 [url=http://levaquin.us.com/]levaquin[/url] [url=http://vantin.us.com/]vantin 100 mg[/url] [url=http://buyelocononline.us.com/]Elocon Over The Counter[/url]

 54. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately this,
  like you wrote the book in it or something. I think
  that you can do with some percent to power the message home a little bit, however instead of that, this is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 55. Charlesovarl

  6 sierpnia 2017 at 11:28

  wh0cd522760 [url=http://planb.reisen/]more bonuses[/url] [url=http://tulasi.world/]tulasi[/url] [url=http://entocort.reisen/]entocort[/url]

 56. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 sierpnia 2017 at 04:38

  Wow, this piece of writing is nice, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to tell
  her.

 57. things you need to go camping

  14 sierpnia 2017 at 18:45

  Hello, its fastidious article regarding media print, we all be familiar
  with media is a fantastic source of information.

 58. Onita

  17 sierpnia 2017 at 03:42

  It’s going to be finish of mine day, but before ending I am reading this
  wonderful article to improve my know-how.

 59. Mervin

  18 sierpnia 2017 at 07:57

  Inspiring quest there. What occurred after?
  Good luck!

 60. obat tradisional agar cepat hamil

  19 sierpnia 2017 at 10:35

  Now I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
  again to read more news.

 61. bayi 15 bulan susah makan

  20 sierpnia 2017 at 18:15

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get
  listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while
  but I never seem to get there! Appreciate it

 62. berhubungan cepat hamil

  23 sierpnia 2017 at 11:29

  Quality articles or reviews is the main to be a
  focus for the viewers to pay a visit the web page, that’s what
  this web page is providing.

 63. Zac

  26 sierpnia 2017 at 11:28

  I am truly grateful to the owner of this web page who
  has shared this fantastic piece of writing at at this place.

 64. instacart promo code 2017

  27 sierpnia 2017 at 06:05

  Very nice article, just what I wanted to find.

 65. Kennethzew

  28 sierpnia 2017 at 01:24

  wh0cd179295 [url=http://acomplia247.us.com/]Acomplia With NO Prescription[/url] [url=http://genericamoxil365.us.com/]generic amoxil[/url]

 66. Madie

  29 sierpnia 2017 at 22:08

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads extremely
  fast for me on Safari. Excellent Blog!

 67. Florene

  30 sierpnia 2017 at 04:19

  Good day I am so thrilled I found your web site, I really found you by accident, while I was browsing on Google for something
  else, Anyways I am here now and would just like to
  say thanks for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but
  I have bookmarked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome
  work.

 68. obat alami supaya cepat hamil

  30 sierpnia 2017 at 07:52

  Fabulous, what a web site it is! This website gives helpful facts to us, keep it up.

 69. wholesale real estate

  30 sierpnia 2017 at 09:03

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 70. Lelio Vieira Carneiro Junior

  30 sierpnia 2017 at 10:55

  I got this site from my buddy who told me regarding this web site and now this time I
  am visiting this site and reading very informative posts at this time.

 71. Branden

  30 sierpnia 2017 at 18:29

  Thank you for the good writeup. It if truth be told
  was a entertainment account it. Look advanced to far introduced agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 72. misquamicut beach

  30 sierpnia 2017 at 19:55

  Thanks so much for the post. Keep writing.

 73. ruhr-naturkost.de

  31 sierpnia 2017 at 16:10

  Quality posts is the main to be a focus for the viewers to visit the website, that’s what this web site
  is providing.

 74. business start up

  1 września 2017 at 06:27

  Unquestionably consider that which you said. Your favorite justification appeared
  to be at the internet the simplest thing to
  keep in mind of. I say to you, I definitely get annoyed even as folks consider concerns
  that they just do not recognize about. You controlled
  to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing
  without having side effect , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 75. Michaelutece

  1 września 2017 at 17:12

 76. Charlesovarl

  1 września 2017 at 17:28

 77. Kennethzew

  1 września 2017 at 17:47

 78. Charlesovarl

  2 września 2017 at 04:40

 79. Kennethzew

  2 września 2017 at 17:57

 80. tophelpstudents.ru

  3 września 2017 at 01:17

  It’s hard to find educated people in this particular topic,
  however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 81. AlfredJeM

  3 września 2017 at 01:51

  wh0cd507705 advair

 82. Lelio Vieira Carneiro Junior

  3 września 2017 at 12:40

  These are really wonderful ideas in about blogging.

  You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 83. Vacation

  4 września 2017 at 13:19

  Holiday

 84. Vacation

  4 września 2017 at 19:17

  Holiday

 85. Holiday

  4 września 2017 at 19:20

  Vacation

 86. JohnOrawn

  5 września 2017 at 22:37

 87. estate investing courses

  6 września 2017 at 03:09

  What’s up, yup this article is really nice and I have learned lot of things from it regarding
  blogging. thanks.

 88. real estate newbies

  6 września 2017 at 17:10

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it’s
  time to be happy. I’ve read this publish and if I may just
  I wish to suggest you some fascinating issues or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to learn more issues approximately it!

 89. JohnOrawn

  6 września 2017 at 23:48

 90. Thelma

  8 września 2017 at 16:53

  I do accept as true with all of the concepts you’ve introduced in your
  post. They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very brief for newbies.
  May you please prolong them a little from next time?
  Thank you for the post.

 91. real estate investment

  8 września 2017 at 21:09

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and
  wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around
  your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 92. real estate

  9 września 2017 at 02:50

  Hello great blog! Does running a blog similar
  to this require a great deal of work? I have absolutely no knowledge of coding but I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyways, if you have any suggestions or tips for new
  blog owners please share. I know this is off subject however I just needed to ask.
  Thanks a lot!

 93. pt.wikipedia.org

  9 września 2017 at 08:55

  Hello everyone, it’s my first visit at this web site, and post is really fruitful in favor of me, keep up posting these
  types of content.

 94. Rebekah

  9 września 2017 at 22:06

  Its like you learn my thoughts! You appear to know a lot about this, like you wrote the ebook in it or something.
  I think that you simply could do with some percent to drive the message home a little bit, but other
  than that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 95. education loans

  10 września 2017 at 15:29

  Thanks for sharing your thoughts about estate agent.

  Regards

 96. century 21 real estate

  10 września 2017 at 23:23

  hi!,I love your writing very so much! share we keep up a correspondence more
  approximately your article on AOL? I need an expert on this space to solve my problem.
  May be that’s you! Looking ahead to see you.

 97. memo.botagora.fr

  11 września 2017 at 09:30

  Do you have any video of that? I’d want to find out some additional information.

 98. loan term

  11 września 2017 at 20:45

  I like reading a post that will make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

 99. compound interest problems

  11 września 2017 at 23:38

  I visited multiple sites but the audio feature for audio songs present at this web page is actually fabulous.

 100. mystic ct liquor store

  12 września 2017 at 11:40

  „Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article plus the rest of the website is really good.”

 101. door edges

  12 września 2017 at 14:43

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable
  job and our whole community will be grateful to you.

 102. things you need to go camping

  12 września 2017 at 16:32

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual
  appeal. I must say that you’ve done a superb job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me
  on Internet explorer. Excellent Blog!

 103. real player

  12 września 2017 at 18:37

  I every time spent my half an hour to read this blog’s articles every day along with a
  mug of coffee.

 104. compound interest

  12 września 2017 at 20:10

  Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so
  I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent style and design.

 105. ipod video

  13 września 2017 at 15:00

  Hi Dear, are you genuinely visiting this website daily, if so after that you will definitely obtain pleasant
  knowledge.

 106. uses compound interest

  13 września 2017 at 17:06

  This post will help the internet people for building up new
  website or even a blog from start to end.

 107. Dolly

  14 września 2017 at 10:01

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of completely
  unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot
  of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help reduce content
  from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 108. macau tourism presents

  16 września 2017 at 00:23

  Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web
  site, how can i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided vibrant transparent idea

 109. www.suecupid.com

  16 września 2017 at 14:54

  Wow, this piece of writing is good, my younger sister is analyzing such
  things, thus I am going to inform her.

 110. best tips travelling

  17 września 2017 at 03:51

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they
  just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will probably be
  back to get more. Thanks

 111. http://lateshathompson.co.uk/

  17 września 2017 at 08:02

  I am really pleased to read this webpage posts which contains plenty of helpful facts, thanks for providing
  these kinds of statistics.

 112. air travel

  17 września 2017 at 17:18

  A person essentially assist to make significantly posts I’d state.

  This is the very first time I frequented your web page and so far?

  I surprised with the research you made to make this particular put up incredible.
  Magnificent process!

 113. Hi there mates, its wonderful piece of writing regarding teachingand completely defined, keep it up all the
  time.

 114. having holiday travel

  20 września 2017 at 13:54

  Superb blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused
  .. Any recommendations? Thank you!

 115. You should take part in a contest for one of the best websites on the web.
  I will highly recommend this blog!

 116. www.hack-fc.com

  21 września 2017 at 10:53

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this
  web site before but after looking at a few of the posts
  I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased
  I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 117. imagine holiday travel

  22 września 2017 at 04:34

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for
  about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress
  posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 118. Guy

  22 września 2017 at 11:56

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of folks that I think would really
  enjoy your content. Please let me know. Thank you

 119. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs. But
  he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am anxious about switching to another
  platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 120. jia.zdselife.com

  22 września 2017 at 21:40

  Yes! Finally something about ig.

 121. http://tradmusic.ru

  23 września 2017 at 11:28

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It’s the little changes that produce the biggest
  changes. Many thanks for sharing!

 122. stronggroup.info

  23 września 2017 at 13:21

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post
  I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking
  back frequently!

 123. Sima

  23 września 2017 at 19:08

  I do trust all of the concepts you’ve introduced in your post.
  They’re really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very quick for newbies. May you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 124. Amanda

  24 września 2017 at 04:49

  I know this web site provides quality dependent content and extra
  stuff, is there any other web page which provides these information in quality?

 125. Tammie

  24 września 2017 at 08:52

  Amazing! This blog looks just like my old one!
  It’s on a totally different topic but it has pretty much
  the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

 126. 027nan.com

  24 września 2017 at 18:18

  I am sure this post has touched all the internet
  visitors, its really really good piece of writing on building up new web site.

 127. www.calendarone.com

  25 września 2017 at 13:11

  An outstanding share! I have just forwarded this onto
  a friend who was doing a little homework on this.
  And he in fact bought me dinner due to the fact
  that I found it for him… lol. So allow me to
  reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks
  for spending the time to talk about this subject here on your web page.

 128. mystic ct liquor store

  25 września 2017 at 22:06

  „I loved your article.Really thank you! Awesome.”

 129. mystic ct liquor store

  25 września 2017 at 22:41

  „Im thankful for the article post.Really thank you! Awesome.”

 130. spray foam insulation contractor ct

  25 września 2017 at 23:14

  „Greetings! I’ve been reading your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!”

 131. cours de theatre paris

  26 września 2017 at 07:36

  Great, thanks for sharing this article post. Keep writing.

 132. best dating

  26 września 2017 at 17:00

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really good post on building up new web site.

 133. Audrey

  26 września 2017 at 20:28

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 134. sangsoon07.dothome.co.kr

  27 września 2017 at 05:46

  magnificent submit, very informative. I wonder why
  the other experts of this sector do not realize this.
  You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’
  base already!

 135. Frances

  27 września 2017 at 07:05

  What’s up Dear, are you actually visiting this website regularly,
  if so afterward you will absolutely obtain pleasant knowledge.

 136. Jayden

  27 września 2017 at 18:05

  This information is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 137. travel news

  27 września 2017 at 23:09

  What’s up to every body, it’s my first pay a visit
  of this weblog; this webpage consists of amazing and in fact fine material for readers.

 138. travel diary

  28 września 2017 at 00:53

  Thank you, I’ve just been looking for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered so far.
  But, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the source?

 139. soccer shoes pattern

  28 września 2017 at 00:55

  Hi there, this weekend is fastidious in support of me, because
  this time i am reading this fantastic informative post here at my house.

 140. soccer shoes pattern

  28 września 2017 at 03:34

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you
  will be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue
  your great writing, have a nice afternoon!

 141. tenipurionly.dothome.co.kr

  28 września 2017 at 05:56

  Why users still make use of to read news papers when in this technological world all is available on web?

 142. arsenal soccer

  28 września 2017 at 06:12

  What’s up, for all time i used to check webpage
  posts here early in the dawn, because i enjoy to learn more and more.

 143. Curt

  28 września 2017 at 07:08

  Hello, I desire to subscribe for this website to take newest updates,
  therefore where can i do it please assist.

 144. heart disease

  28 września 2017 at 07:47

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 145. best dating

  28 września 2017 at 07:59

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s articles or reviews daily along with
  a mug of coffee.

 146. cause fatal heart

  28 września 2017 at 09:03

  It’s nearly impossible to find well-informed
  people in this particular subject, but you sound like you
  know what you’re talking about! Thanks

 147. Krystle

  28 września 2017 at 12:56

  This is a topic that is near to my heart…

  Thank you! Where are your contact details though?

 148. brazil dating

  28 września 2017 at 17:51

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this web page regularly,
  if so after that you will without doubt get fastidious
  experience.

 149. Larzews

  29 września 2017 at 05:59

  Buy Synthroid Cheap Msm Propecia Zithromax Twitching cialis buy online Buy Ocuvir Cream Propecia Saw Palmetto Male Pattern Kamagra Shop Eu

 150. Robt

  29 września 2017 at 18:45

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created
  some nice procedures and we are looking to trade solutions
  with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 151. asbestos inside

  30 września 2017 at 05:12

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I
  clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 152. website whenever

  30 września 2017 at 09:33

  I don’t know whether it’s just me or if everyone else experiencing
  problems with your site. It appears as if some of the written text within your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment
  and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before.

  Many thanks

 153. confer heart

  30 września 2017 at 17:36

  It is not my first time to pay a quick visit this website, i am visiting this web site
  dailly and get fastidious data from here all the time.

 154. confer heart

  1 października 2017 at 00:37

  Heya i am for the primary time here. I came across this
  board and I in finding It really useful & it helped me out much.
  I’m hoping to give one thing again and help others like you aided me.

 155. br.linkedin.com

  1 października 2017 at 04:32

  I always spent my half an hour to read this website’s content daily along with a mug of coffee.

 156. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  1 października 2017 at 18:06

  Today, while I was at work, my sister stole my
  iPad and tested to see if it can survive a forty foot
  drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.

  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 157. instacart promo october

  2 października 2017 at 00:17

  hello there and thank you for your info – I’ve
  definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the
  web site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will often affect your placement in google and can damage your
  high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again very soon.

 158. www.youtube.com

  2 października 2017 at 01:41

  Right here is the perfect webpage for everyone who wishes to understand this topic.
  You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that’s been discussed for decades.

  Great stuff, just excellent!

 159. heart disease

  2 października 2017 at 03:12

  Hi there very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I
  am glad to find so many useful information here in the submit,
  we want work out extra strategies on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 160. Egli Diana Pinto

  2 października 2017 at 04:15

  It’s hard to come by knowledgeable people for this subject, but
  you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 161. well-known dating sites

  2 października 2017 at 09:41

  When someone writes an paragraph he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a
  user can be aware of it. So that’s why this post is
  amazing. Thanks!

 162. Jacki

  2 października 2017 at 10:52

  I really like it whenever people get together and share thoughts.
  Great website, continue the good work!

 163. travel close

  2 października 2017 at 15:09

  Hey very interesting blog!

 164. dating sites

  3 października 2017 at 04:07

  Howdy superb website! Does running a blog like this take a lot of work?
  I have very little understanding of programming but I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I just needed to ask.
  Thanks!

 165. commons.wikimedia.org

  3 października 2017 at 08:35

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feed-back would be greatly appreciated.

 166. arsenal soccer

  3 października 2017 at 14:29

  When someone writes an paragraph he/she maintains the idea of a user in his/her brain that
  how a user can know it. Therefore that’s why this paragraph
  is great. Thanks!

 167. dating guidelines

  3 października 2017 at 15:29

  When someone writes an post he/she retains the thought of a user in his/her mind that
  how a user can understand it. Therefore that’s why
  this paragraph is perfect. Thanks!

 168. jose wilame araujo rodrigues

  3 października 2017 at 20:06

  What’s up friends, its impressive post regarding tutoringand completely explained,
  keep it up all the time.

 169. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your
  blog on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 170. Continue Reading

  3 października 2017 at 22:04

  More Help

 171. This Site

  3 października 2017 at 22:20

  Click Here

 172. heart attacks

  4 października 2017 at 04:19

  Generally I do not learn post on blogs, however I wish to
  say that this write-up very compelled me to take a
  look at and do so! Your writing style has been amazed me.
  Thanks, very nice post.

 173. Learn More

  4 października 2017 at 06:41

  additional reading

 174. Go Here

  4 października 2017 at 06:54

  click site

 175. more helpful hints

  4 października 2017 at 06:54

  Visit Website

 176. inka express bus

  4 października 2017 at 19:00

  inka express

 177. inka express

  4 października 2017 at 19:09

  inka express bus

 178. inka express bus

  4 października 2017 at 19:21

  inka express bus

 179. inka express

  4 października 2017 at 19:31

  inka express bus

 180. inka express

  4 października 2017 at 19:31

  inka express

 181. jordan soccer jersey

  4 października 2017 at 20:27

  Great post.

 182. floristeria en Argentina

  4 października 2017 at 20:29

  floristeria en Argentina

 183. florist

  4 października 2017 at 20:43

  florist

 184. Alejandrina

  5 października 2017 at 02:38

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at
  again here regularly. I am rather sure I’ll be told many new stuff proper right here!

  Good luck for the following!

 185. Larzews

  5 października 2017 at 08:13

  Achat Amoxicillin 5mg Tadalafil Propecia Hairy Back [url=http://genericviabuy.com]viagra prescription[/url] Rhinc Inc Where To Order Zentel Pills Secure Ordering Over Night

 186. tender dating site

  6 października 2017 at 11:29

  Thank you for some other great post. Where else may just anybody
  get that type of information in such an ideal way
  of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the look for such info.

 187. can ho vung tau

  6 października 2017 at 18:29

  wow, awesome blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 188. bodas en Argentina

  6 października 2017 at 19:37

  bodas en Argentina

 189. instagram bot

  6 października 2017 at 20:32

  instagram bot

 190. instagram bot

  6 października 2017 at 20:32

  best instagram bot 2017

 191. timex check

  7 października 2017 at 02:57

  Very good post. I certainly love this website. Continue
  the good work!

 192. pixelpunks.co.za

  7 października 2017 at 10:10

  „Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Keep writing.”

 193. SIMAD UNIVERSITY

  7 października 2017 at 10:21

  „hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this web site, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..”

 194. Fitness game

  7 października 2017 at 10:30

  „Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!”

 195. soccer jersey

  7 października 2017 at 11:06

  It’s hard to find educated people on this topic, however, you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 196. bigger butt workouts

  7 października 2017 at 13:10

  Amazing! Its truly remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this piece of writing.

 197. Jada

  7 października 2017 at 14:27

  May I simply say what a relief to discover a person that really knows what they’re talking about online.
  You actually realize how to bring an issue
  to light and make it important. More people really need
  to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more
  popular since you certainly possess the gift.

 198. best butt

  7 października 2017 at 15:52

  Hi, Neat post. There’s a problem together with your web site in internet explorer, might check this?

  IE still is the market chief and a good element of folks will omit your wonderful writing
  due to this problem.

 199. route travel

  8 października 2017 at 04:32

  I am extremely inspired with your writing skills and also with the layout for your blog.
  Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is uncommon to peer a nice blog
  like this one nowadays..

 200. heart protection

  8 października 2017 at 09:04

  Hi! I just want to offer you a big thumbs up for the great information you have
  here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 201. Larzews

  8 października 2017 at 12:04

  Where Is Keflex Metabolized Viagra On Line Con Mastercard Viagra Et Consequences [url=http://tadalaf20mg.com]online pharmacy[/url] Viagra Acquisto Online Cialis Tadalafil 20mg Original

 202. heart protection

  9 października 2017 at 00:34

  At this time it appears like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 203. Larzews

  9 października 2017 at 08:19

  Formula De Kamagra Levitra Dauer Der Wirkung Achat Orlistat [url=http://leviinusa.com]gen health levitra[/url] Canadian Pharmacy Mall Ordinare Kamagra In Linea

 204. legal attorney services

  10 października 2017 at 10:24

  „Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!”

 205. Sicher investieren

  10 października 2017 at 10:35

  „Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!”

 206. Videospiele

  10 października 2017 at 10:50

  „Excellent weblog right here! Additionally your web site a lot up very fast! What host are you using? Can I get your associate hyperlink for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol”

 207. used car ct

  10 października 2017 at 11:13

  „I went over this site and I think you have a lot of fantastic information, saved to my bookmarks (:.”

 208. travel close

  11 października 2017 at 15:35

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph as well as from our dialogue
  made at this time.

 209. Aviser Bodo

  11 października 2017 at 19:00

  Bodo avis

 210. Salen nettavis

  11 października 2017 at 19:16

  Nordland nettavis

 211. route travel

  11 października 2017 at 19:43

  Unquestionably imagine that that you said. Your favourite
  reason appeared to be on the internet the simplest thing to take note
  of. I say to you, I certainly get irked whilst folks think about issues that they plainly don’t recognise about.
  You managed to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

 212. Bodoposten

  11 października 2017 at 19:50

  Bodoposten.no

 213. Melba

  12 października 2017 at 00:28

  Hi there everyone, it’s my first visit at this web site, and piece of writing is in fact fruitful designed for me, keep
  up posting these content.

 214. tinder dating site free

  12 października 2017 at 09:21

  Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up
  very compelled me to try and do so! Your writing style has been surprised me.
  Thanks, very great article.

 215. toned butt

  13 października 2017 at 09:51

  Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 216. spray foam insulation company ri

  13 października 2017 at 21:31

  „Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!”

 217. www.amazrock.com/amazrock-consulting

  13 października 2017 at 22:18

  „There is perceptibly a bunch to realize about this. I believe you made some nice points in features also.”

 218. Lippenstift

  13 października 2017 at 22:35

  „A person necessarily lend a hand to make seriously posts I would state. That is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Fantastic task!”

 219. Treppenlift gebraucht

  13 października 2017 at 22:47

  „Hey there! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Texas! Just wanted to say keep up the great job!”

 220. Volodnes

  14 października 2017 at 02:31

  generic cialis online 5mg

  [url=http://cialiskkcanada.com/]buy cialis[/url]

  buy cialis

  cialis 5 mg deutschland

 221. domain names

  14 października 2017 at 07:49

  Can you tell us more about this? I’d care to find out more details.

 222. Larzews

  14 października 2017 at 20:20

  Acquisto Viagra Con Mastercard Efectos Secundarios De Cialis Cialis For Daily Use Cost [url=http://buygenericvia.com]viagra online pharmacy[/url] Viagra Pillen Manner Cytotec Par Voie Vaginale

 223. phones allow

  14 października 2017 at 22:10

  I am extremely impressed with your writing talents and also
  with the layout on your weblog. Is this a paid subject or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice high quality writing,
  it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 224. tinder dating site

  15 października 2017 at 15:38

  Great information. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 225. free hulu accounts 2017

  15 października 2017 at 18:05

  free hulu accounts 2017

 226. right timex look

  16 października 2017 at 03:44

  constantly i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is also happening
  with this article which I am reading here.

 227. spray foam insulation ct

  16 października 2017 at 10:47

  „Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!”

 228. spray foam insulation company

  16 października 2017 at 18:51

  „It’s hard to become separated with regard to months at a stretch and for friends and family, not knowing that your chosen loved one is safe can be coronary heart wrenching.”

 229. https://racelanecentral.com

  17 października 2017 at 02:58

  Wow, this post is pleasant, my younger sister is analyzing these things,
  thus I am going to convey her.

 230. tinder dating site

  17 października 2017 at 09:25

  Your way of describing the whole thing in this post is truly
  good, all can simply be aware of it, Thanks a lot.

 231. е‡єйЃЉиЁ‚

  17 października 2017 at 13:32

  „state. This is the first time I frequented your web page and up to now?”

 232. Best PTC Sites

  17 października 2017 at 13:43

  „Wow, great blog.Really looking forward to read more. Really Cool.”

 233. sletrokor

  17 października 2017 at 14:31

  Really informative blog.Really thank you! Will read on…

 234. app store games

  17 października 2017 at 15:35

  „It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!”

 235. Mapping Service

  17 października 2017 at 15:59

  „This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!”

 236. Lelio Junior

  17 października 2017 at 20:17

  It is in point of fact a great and helpful piece of information. I am happy
  that you shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 237. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 11:01

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really
  appreciate your content. Please let me know.
  Thanks

 238. timex observe

  18 października 2017 at 16:32

  If you would like to improve your knowledge only keep visiting
  this web page and be updated with the newest
  news posted here.

 239. asbestos wont

  18 października 2017 at 17:40

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care
  for such information much. I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 240. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 23:16

  Hi, I want to subscribe for this weblog to get most
  up-to-date updates, so where can i do it please help.

 241. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 03:06

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.

  Cheers!

 242. Lélio Vieira Carneiro Junio

  19 października 2017 at 12:33

  Whoa! This blog looks just like my old one!

  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of
  colors!

 243. adeleweightloss

  19 października 2017 at 19:53

  „As soon as I found this website I went on reddit to share it to others.”

 244. source

  19 października 2017 at 20:25

  „Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. In addition, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!””

 245. phen375 where to buy

  19 października 2017 at 20:36

  „Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Cheers”

 246. PhenQ Review

  19 października 2017 at 20:47

  „Very informative blog article.Really looking forward to read more. Will read on…”

 247. Wedding Reception Venue

  19 października 2017 at 20:59

  „I found just what I was needed, and it was entertaining!”

 248. spray foam insulation company

  19 października 2017 at 21:10

  „Very neat blog article.Much thanks again.”

 249. spray foam insulation contractor ct

  19 października 2017 at 21:31

  „Thanks-a-mundo for the article post.Thanks Again. Will read on…”

 250. Energy Engineering blog

  19 października 2017 at 21:55

  „Awesome article.Really looking forward to read more. Want more.”

 251. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 22:35

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I do not know who you are but definitely you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 252. Lelio Junior

  20 października 2017 at 00:50

  Hi there, I enjoy reading through your article.
  I wanted to write a little comment to support you.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra