Z kraju

Krzesimir Dębski: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom!

Na temat podpisanego w Warszawie oświadczenia ukraińskich nacjonalistów z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, którego rodzina została wymordowana przez OUN-UPA, rozmawia Aleksander Szycht.

 

Czy zna Pan jakiekolwiek przykłady działań ze strony nacjonalistów ukraińskich, mające uśpić czujność Polaków?

 

– Wystarczy przypomnieć postawę OUN-UPA w rozmowach z polskim podziemiem przed latem w lecie 1943 roku. Najpierw sprawiali oni wrażenie, jakoby nic złego Polakom z ich rąk nie mogło się stać. Później udawali, jakoby z rozpoczynającym się ludobójstwem nie mieli nic wspólnego. Zamordowali też przedstawiciela polskiego podziemia, poetę z Pokolenia Kolumbów Zygmunta Rumla. Wyruszył on w polskim mundurze oficerskim na rozmowy z upowcami, dokładnie przed kulminacją ludobójstwa na Wołyniu przed 11 lipca, który to dzień doświadczył tak bardzo moją rodzinę. Te rozmowy faktycznie się odbyły. Pozwolono mu wraz z adiutantem odjechać, by następnie ich doścignąć i zamordować poprzez rozerwanie końmi. Do dzisiaj nacjonaliści ukraińscy nie przyznają się do tego, ani nie chcą wskazać bardzo starannie ukrytego miejsca pochówku. Część z tych zdarzeń znamy, bo znaleźli się na to ukraińscy świadkowie, chłopi.

 

Perfidia, usypianie przeciwnika i różne formy kłamstwa są jednym z podstawowych sposobów walki ukraińskiego nacjonalisty. W ten sposób usiłują zwiększyć swoją przewagę, aby obiekt podjętych działań był bardziej bezbronny, nie zdający sobie sprawy z zagrożenia. Wystarczy przypomnieć, jak ci czczeni dzisiaj bohaterowie uspokajali polską ludność cywilną przed rzezią, w tym matki i ojców małych dzieci, ich babcie i dziadków. Staram się o tym nie myśleć pomimo przeżyć moich rodziców i śmierci dziadków, by mówić bez emocji. Jeśli więc znaleźli się ludzie, którzy tych ludobójców przyjmują za wzór, to oczywiste, iż mogą prowadzić działania, które są analogiczne. Ważne by to Polacy nie dali się nabrać i by nacjonaliści nie powtórzyli w ten sposób innych, przyjętych po swoich bohaterach obyczajów.

 

Osobiście widziałem współcześnie tylko rezultaty różnych ich działań. Środowiska nacjonalistyczne na Ukrainie są według oficjalnego przekazu marginalne. Jeśli tak, to dlaczego jeżdżąc na Ukrainę spotykam się na każdym kroku z pomnikami, popiersiami, tablicami, gadżetami nawiązującymi do ludzi, którzy dokonali najokrutniejszego masowego ludobójstwa w historii Polski. Te rzeczy, emblematy, symbole, podobizny ludobójców można znaleźć nawet na plakatach rekrutacyjnych i w różnych innych miejscach. Mówienie jednego a działanie w przeciwnym kierunku jest normalnością wśród nacjonalistów, było wśród nich standardem także w czasie wojny.

Znajoma jest Panu deklaracja ukraińskich nacjonalistów, która zaczyna się od słów: „W Polsce nasila się propaganda środowisk prorosyjskich, przedstawiająca Ukrainę polskiemu społeczeństwu, jako kraj rządzony jakoby przez faszystów, stanowiący potencjalne zagrożenie dla pokoju.”.

 

– Owszem przeczytałem ją. Nasila się, ale inna propaganda, że na Ukrainie nic się złego się nie dzieje. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Jeśli członkowie rządu pochwalają UPA, prezydent mówi „Doncowem”, autorem ukraińskiego Mein Kampf, a obiektem uczczenia przez parlament są zarówno ludobójca Roman Szuchewycz, jak i kat powstania warszawskiego Petro Diaczenko, kult bohaterstwa UPA wprowadza się do szkół – to formalni nacjonaliści nie muszą nawet wygrywać wyborów. O sławnej ustawie, która zakazuje mówienia prawdy na temat ludobójców, o negacjoniście, który został szefem ukraińskiego IPN nie wspomnieć. Przecież nie ma sensu tego wszystkiego nawet wymieniać. W rozmowach prywatnych, gdy się spotykam z ukraińskimi artystami, muzykami oni jak jeden mąż twierdzą, że to jest jakiś margines.

 

Jednocześnie innym razem mówią o UPA jako o swoich bohaterach i o tym, że oczerniali ich sowieci. To wyłącznie sowiecka, bądź rosyjska propaganda w ich twierdzeniach, a my mamy być pod jej wpływem.

Znaczne zainteresowanie w Polsce, żeby wręcz nie powiedzieć – nadzieję, części środowisk patriotycznych budzi jednak fragment oświadczenia przedstawicieli ukraińskich organizacji nacjonalistycznych: „Odnosząc się do historii najnowszej, uważamy, że ci bojownicy walczący o wolność i niepodległość naszego kraju mogą znaleźć miejsce w Panteonie Narodowym, którzy nie mordowali dzieci, kobiet, starców, nie popełniali zbrodni na ludności cywilnej”. Wielu polskich patriotów wpada w wielką radość: Co za deklaracja, co za postęp!

 

– Pytanie kto nie robił takich rzeczy, kto nie mordował ich zdaniem kobiet i dzieci? Bandera, Szuchewycz, którego czczą, czy OUN-UPA, dla której czyszczenie z Polaków, Żydów, Ormian, niewiernych Ukraińców i innych było głównym przejawem działalności? Tok ich twierdzeń może być dowolnie wykreowany. Każdy z nich, kto już gotowy pomysł z góry usłyszy, będzie w miarę przekazywania go dalej przekazywał także upartą wiarę, że taka właśnie jest prawda. Przecież wystarczy, że powiedzą, iż wszyscy wymienieni nie byli zbrodniarzami. A później po prostu nie uznali, aż zanadto obfitych dowodów za wystarczające. Były już takie wypowiedzi ze strony przedstawiciela Prawego Sektora „gdzie dowody?”, które mogły wprawić znających się na rzeczy w zażenowanie. My cały czas walczymy, polskimi rycerskimi metodami, traktujemy ich słowa z wielką ufnością. Uparcie ze względu na myślenie życzeniowe, bądź z uprzejmości, chcemy uznawać, że druga strona też się musi się takimi posługiwać. Na jakiej podstawie? Bohaterowie których sobie obrali, już nie raz Polakom pokazali do czego prowadzi takie myślenie. Ich zasadami był brak zasad, a przynajmniej mieli je inne od świata uznanego przez nas za cywilizowany.

Dokładnie, nie ma tam wymienionej nazwy UPA i OUN, jak i Bandery czy Szuchewycza, bo to są organizacje i postacie nietykalne. Stefan Briacuń, reprezentujący Kongres Nacjonalistów Ukraińskich odsłaniał pomniki niejakiego Stefana B. w ukraińskich miejscowościach, a nawet wnioskował o pomniki Bandery i Szuchewycza w stolicy Ukrainy, w Kijowie. Mówił nawet: „Bandera jest niekwestionowanym bohaterem Ukrainy, który umieścił swoje życie na ołtarzu naszej niepodległości”.

 

– A jaki procent z polskich entuzjastów czytających tę wiadomość w internecie zna nazwiska tych panów i potrafi rozliczyć ich z działalności? Czy ktoś wejdzie na ukraińskie strony, przetransliteruje ich nazwiska, poszuka co mówili i robili? Nie zrobi tego, po prostu w to uwierzy, bo chce. Pewnie w gruncie rzeczy obaj byśmy chcieli, by to ci bezgranicznie ufający mieli rację. Jednak za dużo o tych sprawach wiemy, by sądzić że ma to jakąkolwiek dozę prawdopodobieństwa. Zastanawiam się, czy autorka odpowiedniego artykułu „W Polityce”, która zatytułowała go „Przemilczenie służy dezinformacji” ma świadomość, że być może właśnie wzięła w niej udział. Czy informowała o tych wszystkich fatalnych wydarzeniach na Ukrainie, o których wspominaliśmy, a które nie pasują do obrazka „majdanowej rewolucji godności”? A może napisała choćby o części z nich? Byłbym zaskoczony. Przecież my jako naród nie mamy najmniejszego pojęcia o mentalności tych ludzi, która jest, jakby to powiedzieli nasi pradziadkowie tatarska lub azjatycka, nie ujmując dzisiejszym Tatarom. Szczególnie bulwersuje mnie również uczestnictwo na tej liście przedstawiciela UNA-UNSO, czy doradcy Dmytro Jarosza, którego to uroczystości mają iście nazistowskie oprawy.

Skoro mówimy o Igorze Jaremjj przedstawicielu UNA UNSO i doradcy Dmytro Jarosza, szefa Prawego Sektora, to warto wspomnieć, że inny przedstawiciel tej organizacji, także w Warszawie w siedzibie fundacji „Otwarty dialog” miał stwierdzić w jej imieniu, iż „Wołyń to brednia”. Nic więc dziwnego, że takie mgliste oświadczenie ci jegomoście rzeczywiście mogli podpisać.

 

– Jeśli mogę o coś do Czytelników zaapelować: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom, ani w żadne ich oświadczenia, ani ludziom, którzy uznają OUN-UPA za bohaterów. Na ten „gest” UNA-UNSO i KUN nabiorą się tylko naiwniacy, względnie ludzie, którzy się na tych sprawach nie znają. Przedstawiciele organizacji, którzy się tam podpisali mogą też zawsze powielić jedno ze swoich tradycyjnych wytłumaczeń, n.p. że to sowieci mordowali masowo w przebraniach UPA. Wtedy branie UPA na piedestał nie będzie z tym oświadczeniem sprzeczne. Oczywiście miejscowi Polacy, w tym moja rodzina, nie byli głupi, takie sprawy nie uszłyby uwadze ocalałych. Nie były te masowe przebieranki możliwe pod okupacją niemiecką, dialekty i język były doskonale znane. Bardzo często ofiary, czy uciekinierzy rozpoznawali wśród sprawców swoich sąsiadów, ludzi z innych wiosek, a nawet rodzinę. Skąd w ogóle pomysł takiego wytłumaczenia?

 

Nacjonaliści ukraińscy wiedzą co mówią, ponieważ sami przebierali się za partyzantkę sowiecką, która akurat wtedy na Wołyniu w całym kontekście ludobójczych wydarzeń właściwie nie robiła zwykłym Polakom krzywdy, koncentrując się na walce z AK przez dokonania zabójstw oficerów tej formacji w tym płk.”Oliwy” Kiwerskiego. Tak więc łatwo byłoby rozpoznać sowietów przebranych za UPA, którzy nie są swoi, z tego terenu, niż oddział UPA z daleka, który gra bolszewików z jeszcze dalszych terytoriów.

Współcześnie takie kłamliwe twierdzenia, są elementem taktyki, że nas nie okłamują, akurat w tym fragmencie, skoro kłamstwo zostało uznane w innym, do jakiego później się odwołają. Im jest raczej wszystko jedno, byleby osiągnęli cel jakim jest stworzenie wrażenia, jakoby na Ukrainie nie działo się nic, co wymagałoby polskiej uwagi, zainteresowania, a w konsekwencji przeciwdziałania. Takie oświadczenia, fasady rozmów, dawane Polakom nadzieję, które ich tymczasowo ukontentują to prawdopodobnie podstawowa forma działalności, z jaką będziemy mieli do czynienia. Może ci panowie liczą na jakieś stypendia, bo tacy ludzie z Ukrainy masowo do nas przyjeżdżają na studia i są nimi nagradzani [śmiech]. Ewentualnie mogą chcieć zostać zaproszeni na jakieś konferencje oraz do uczestnictwa w przedsięwzięciach naukowych, bo i takie profity wchodzą w grę.

 

Piąte przykazanie dekalogu ukraińskiego nacjonalisty mówi: „Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów swojego narodu”, ósme zaś „Bądź chytry i przebiegły wobec wrogów swojego narodu”.

 

– Nie musimy nawet sięgać, do tego odpowiednika dekalogu, o którego istnieniu Polacy nie wiedzą. Wystarczy przypomnieć, że nacjonaliści twierdzą jakoby Bandera nie mordował, choć przyznał się do morderstwa w czasie pierwszego procesu w Warszawie. Mówią, że nie mógł mordować w czasie wojny, bo był internowany, ale mordowała cywilów cała organizacja, którą zbudował i ukształtował, tak pod kątem zadań, jak i ideologicznie. Zostało dużo świadectw na ten temat, ale współcześni nacjonaliści po prostu się tym nie przejmują. Jeśli ci ludzie, cały ten ruch neguje ludobójstwo, to przecież może deklarować sobie do woli, że mordujących kobiety i dzieci do panteonu narodowych bohaterów nie przyjmie, ale co z tego. Fantastów nie interesują fakty, które można na Ukrainie zaobserwować, tylko wygodne deklaracje. Tak samo nie przejmowano się argumentacją władz na uchodźctwie, wierząc sowietom, bo chciano im wierzyć, a Polacy zostali już dawno w Jałcie sprzedani. Nie chciałbym ponownie, jako przedstawiciel rodziny pomordowanych być przedmiotem handlu. Nie sądzę, że ta argumentacja przemówi do nacjonalistów, z którymi takie rozmowy są pomyłką, bo nie mają żadnej wartości. Może przemówi do tych, którzy mogą sprzedać współrodaków za bezwartościowy sojusz z ukraińskimi nacjonalistami. Nie patrzmy na ukraiński nacjonalizm przez pryzmat polskiego nacjonalizmu, a tym bardziej patriotyzmu, bo to są dwa różne światy.

 

Czyli w odniesieniu do ukraińskiego nacjonalizmu można powiedzieć: zakłamanie, zakłamanie i raz jeszcze zakłamanie.

 

– Symbolem tego całego zakłamania jest sprzedaż przez Poroszenkę czekoladek do Rosji, na równi z antyrosyjską retoryką, stosowaną przez państwo, którym kieruje. Sami nam palcami pokazują, kto z naszych rodaków jest wstrętny i prorosyjski, komu nie ufać, kogo stygmatyzować, a niektórzy Polacy, w tym całym kontekście interesów ukraińsko-rosyjskich, służą im zupełnie przedmiotowo. Jak sobie pomyślę, że to nasze środowiska kresowe były nazywane „pożytecznymi idiotami”, to można o szermujących takimi określeniami rodakach pomyśleć, albo w kontekście ich tupetu, albo ich własnego rozumowania. To, że większość nacjonalistów, prócz „góry”, nawet nie czytała Doncowa i nie mają bladego pojęcia o źródle tego, co powoduje u nich fanatyzm, a było tak i przed wojną – wcale mnie nie dziwi. Zadziwiają polscy publicyści, którzy wyjątkowo często odzywają się na powyższe tematy, a nie raczą sięgnąć po literaturę. Jedyną, jaką czytali, jeśli w ogóle – jest ta wydawana przez ukraińskich nacjonalistów, tworzona pod gotową tezę. Grecka mitologia ma wartość literacką, ta nie tylko nie ma żadnej, ale jest szkodliwa, bo jak inaczej można określić nazizm. Banderyzm jest jego najgorszą wersją, a stanowi połączenie perfidnych działań z zupełnym prymitywizmem, w szczególności moralnym.

 

A czy dostrzegł Pan zagęszczenie programów czy seriali, które są emitowane w telewizji? Mają one ocieplić wizerunek Ukraińca i sam ten fakt nie jest niczym złym, a jednak częstotliwość tych emisji wydaje się wielu ludziom bardzo jaskrawa i zastanawiająca: A to seria odcinków o ukraińskich rekrutach szkolących się na wojnę, a to serial „Dziewczyny ze Lwowa”, liczne wzmianki w innych serialach, programy dokumentalne.

 

– Sam napisałem muzykę do serialu „Dziewczyny ze Lwowa” [śmiech], więc byłem częścią tego. Zwykła emigracja ukraińska, nie mieszając tego z ukraińskim nacjonalizmem prezentuje się tutaj często bardzo dobrze. Niepokojące jest zupełnie co innego, można się martwić, by te zarządzenia na Ukrainie, nie miały na nich wpływu, chociażby poprzez to, że za inne zdanie można będzie ich karać, bądź zagrożona zostanie ich rodzina w kraju. Można się niepokoić, że rozmaite organizacje, jak choć by Związek Ukraińców w Polsce roztoczą nad nimi swoją, budzącą kontrowersje opiekę. Wtedy będzie to duży problem. Póki co nie ma żadnego programu, który by temu zaradził, pozwolił przyjezdnym Ukraińcom po ukraińsku poznać jak było z UPA naprawdę. Tylko jak można się o niego upomnieć, skoro nie ma takiego programu informacyjnego dla Polaków, a nawet dla młodzieży w polskich szkołach. Ukraińcy też chcą normalnie żyć i godnie zarabiać.

 

Ważne jest, by pomiędzy tę żywiołowo wzrastającą w Polsce społeczność nie wtopili się nacjonaliści, by nie zaczęli jej kontrolować i terroryzować. To się zdarzyło nam przecież przed wojną i spomiędzy tych zwykłych Ukraińców terroryzowanych przez OUN pojawili się „sprawiedliwi” ratujący Polaków. Ważne, by nie musieli pojawiać się znowu. Podobne przykłady mamy teraz na zachodzie Europy, gdzie nabrzmiewa kwestia islamu i nie możemy zidentyfikować zwykłych ludzi i terrorystów. Co do tego serialu, chciałem na moment do niego wrócić. Mówi on o zwykłych Ukraińcach, którzy stykają się z niezbyt przyjemnymi sytuacjami w Polsce. Niekiedy mają do czynienia z szumowinami, którzy także swoim rodakom potrafią robić problemy. Spotykają się czasami z niechęcią urzędników, jacy oczywiście bywają nieprzyjemni także dla Polaków. Jednak wobec ludzi ze wschodu jest to częstsze, bynajmniej Ukraińcy nie są tutaj wyjątkiem.

 

Spotkałem w swoim życiu lata temu lekarzy, lub świetnych skrzypków, Ukraińców, którzy by móc przeżyć sprzedawali na polskich bazarach i zostali przez naszych rodaków pobici. Trzeba mnie dobrze zrozumieć dostrzegam i drugą stronę medalu, ludzi którzy mają postawę roszczeniową, Ukraińców właśnie o poglądach nacjonalistycznych: „Traktujcie mnie jak króla, bo jestem Ukraińcem i walczę o demokrację”, czy próbujących nam dyktować jakie powinniśmy mieć zdanie na różne tematy, lub jaka powinna być nasza polityka wobec Ukrainy, co jest zgodne z polską racją stanu, co jest zgodne z polskim patriotyzmem. Szczególnie bulwersuje mnie postawa Pana Piotra Tymy i jego kolegów z kontrowersyjnej organizacji. Można odnieść wrażenie, że pomimo iż mają sytuację, o której Polacy na Ukrainie nie mogą pomarzyć, nawet w najśmielszych snach, ciągle im mało, ciągle czują się dyskryminowani. To może nas irytować.

 

Później przekłada się to także na ludzi, co nie znaczy, że uwalniam Polaków od odpowiedzialności kiedy wykazują się niebywałym chamstwem, gdy tylko słyszą wschodni akcent. Wszystko trzeba wyważyć. Nie można tej spirali nakręcać. To będzie działać na korzyść ukraińskich nacjonalistów. Im właśnie, odwrotnie – trzeba pokazać wyraźnie gdzie jest ich miejsce. Oni na nakręcaniu takiej spirali zawsze zyskiwali, ba sami ją także nakręcali. Tak było przed wojną, a nie sądzę, by dziś nie byli mniej zdolni i bezczelni. Wspomniałem, iż sprawdzone metody z przeszłości są przez nich znów stosowane. Mam jednak nadzieję, że programy telewizyjne rzeczywiście ocieplą obraz zwykłego Ukraińca, a nie wykreuje się ogólnikowa wizja „złego Polaka i dobrego Ukraińca”. Stanowiłoby to propagandę, którą sobie sami sobie fundujemy. W naszym kraju nie raz coś takiego przyjmowane było to z otwartymi rękoma, tj. opluwanie samych siebie, a nawet polskich bohaterów z czasów II wojny światowej.

 

Dziękuję za rozmowę

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

131 komentarzy

131 Komentarzy

 1. moherowy beret

  18 listopada 2015 at 16:53

  Jeżeli nie mylę się to 24.11.15 ma być emitowany w telewizji polskiej film ukraiński „Gwardia”.Chodzi o gwardię narodową,która walczyła z prorosyjskimi separatystami na Donbasie i przykładnie tępiła ludność cywilną i okaleczała dzieci.Nawet Poroszenko żartował,że ukraińskie dzieci pójdą do szkoły,a dzieci separatystów będą siedzieć w piwnicach.Kto wychynął,ten często już nie wracał do piwnicy.Obecnie poszukuje się 400 zaginonych młodych kobiet z terenów prorosyjskich.Znaleziono ciała 284 lub 286 kobiet.W kóńcowej fazie były zastrzelone.To nie byli żołnierze,a młode,ładne kobiety.Oglądać fim o gwardii,która musi być rozliczona,to jest jakiś dziwny pomysł V kolumny probanderowskiej,która zagnieździła się w Polsce.Protestujmy,żeby film”Gwardia” został zablokowany.

  • ireneusz50

   26 grudnia 2016 at 10:44

   V kolumny pro banderowska to także polskie elity polityczne.

  • CaseyniC

   25 kwietnia 2017 at 09:24

   wh0cd949273 [url=http://costofviagra2017.com/]Cost Of Viagra[/url]

 2. Macislaw Płatow

  19 listopada 2015 at 10:45

  Ukrainiec to czerń jak mawiał śp.książę Wiśniowiecki ,a Ukraina to zbieranina rożnych mniejszość np: Huculi,Rusini Karpaccy itd.Ktoś kto mówi że Ługańsk ,Donieck to ziemie Ukraińskie,temu proponuję spojrzeć na mapę Obwodu Wojsk Dońskich.Mnie ciekawi jedno ,a mianowicie kiedy znajdzie się Rząd który za żąda rekompensaty od Ukrainy za mordy na Polakach.

 3. Marysia

  20 listopada 2015 at 00:14

  Wszystko to prawda, ale wyjęta z kontekstu historycznego oraz geopolitycznego staje się niepełną,a nawet częściową. Trzeba pamiętać, że wg planów Jakuba Franka, a potem Żabotyńskiego oraz syjonistów Zachodnich, także niemieckich, finansujących Hitlera, Ukraina miała być kolejną Nową Jerozolima dla żydów. Tam mieli zostać osiedleni i to dla nich potrzebny był Lebensraum. Ukraińcy mordowali, ale sterowało nimi NKWD, a więc żydzi, tak jak strują Ukrainą żydzi obecnie, bo w rządzie trudno przecież znaleźć goja. Szefostwo Prawego Sektora też jest żydowskie: http://www.tabletmag.com/jewish-news-and-politics/187217/borislav-bereza

  • janusz

   26 grudnia 2016 at 00:27

   co ty glupia babo belkoczesz 5 milionow zyodw zostalo zamordowanych przez ukraincow pod przewodnictwem SS !!!!!!!!!!!! jakie nkwd , ty parszywa banderowko !!!!!!!!!!!!!

   • CaseyniC

    26 kwietnia 2017 at 22:21

    wh0cd383106 [url=http://costofviagra2017.com/]cost of viagra[/url]

 4. Zbigniew

  20 listopada 2015 at 12:31

  W Polsce buduje sie muzea ZYDOM z a nasz pieni ądze. Nich ktoś mi wskaże choć jedno muzeum holokaustu Banderowskiego na polakach z malopolski

  • janusz

   26 grudnia 2016 at 00:41

   w pl buduje sie muzeum z pieniedzy EUROPEJSKICH W TYM TEZ POLSKICH BO ZYDZI z nami zyli 700 lat ! muzemu holocaustu banderowskiego nie bedzie bo kaczynski z maciora mowi CI ZE UKRE MASZ TERAZ SSAC !!!!! BO TO JEST TWOJ NOWY PRZYJACIEL. tak zdecydowala USA a wiec morda w kubel !!!!!!

   • CaseyniC

    28 kwietnia 2017 at 13:07

    wh0cd19414 [url=http://costofviagra2017.com/]cost of viagra[/url]

 5. kresowiak

  20 listopada 2015 at 19:41

  skąd się wziął ukrainiec? hucul po pijanemu zgwałcił kozę

 6. Bolesław

  22 listopada 2015 at 14:01

  Dziękuję Panie Krzesimirze. Potrzeba takich głosów prawdy. Najwyższa pora wyrzucić na zbity pysk z rządu i sejmu banderowskich propagandystów, lobbystów nacjonalizmu ukraińskiego.

 7. janusz

  26 grudnia 2016 at 00:37

  ukraincy sa odpwiedzialni za wymordowanie we wszystkich OBOZACH SMIERCI OKOLO 5 MILIONOW ZYDOW POD SLADOWYM TYLKO DOWODZCTWEM SS , UKRAINCY sa odpowiedzialni za wymordowanie PILAMI , SIEKEIRAMI WIDLAMI OKOLO 150.000 Polakow , ukraincy sa odpowiedziani od 2 maja 2014 za dziesiatki tysiecy !!!!!!!! morodw na wschodzniej ukrainie w tym dzieci !!!!! panie krzesimirze debski niech panu rusofobia nie przyslania tej prawdy co BANDEROWCY ROBIA NA UKRAINIE WSCH . OD 2 MAJA , MORDUJA JAK ZA STARYCH DOBRYCH CZASOW !!!!!!!!!!!!!!!! GLOWY SIE SCIELA ROWNO JEST SETKI ZDJEC ODRABYWANIA PRZEZ UKRAINCOW GLOW CYWILOM , ORAZ SA FILMY Z KRZYZOWAN !! PRZEZ BANDEROWCOW ZYWYCH LUDZI NIE JAK U ARABOW TRUPOW !

 8. janusz

  26 grudnia 2016 at 01:11

  oczywiscie zdaje sobie sprawe ze -ksywa MARYSIA- to stary pedofilny banderowiec 4 ta kolumna z Przemysla syn oprawcy z Auschwitz lub Treblinki ..

 9. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 21:26

  When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I
  recieve four emails with the same comment. Is there a means
  you are able to remove me from that service?
  Cheers!

 10. Theron

  19 marca 2017 at 15:11

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this site is truly fastidious.

 11. German

  21 marca 2017 at 00:39

  Hello I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say many thanks
  for a incredible post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great job.

 12. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 00:41

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you
  can remove people from that service? Appreciate it!

 13. Nestor

  21 marca 2017 at 03:00

  This piece of writing is actually a nice one it helps new the web users, who
  are wishing for blogging.

 14. Minerva

  21 marca 2017 at 10:15

  Nice post. I was checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Extremely useful info particularly the final section :
  ) I deal with such info much. I used to be looking for this certain information for a very long
  time. Thanks and good luck.

 15. Kira

  21 marca 2017 at 10:36

  You’re so cool! I do not believe I’ve read anything like this before.

  So nice to discover someone with genuine thoughts on this subject matter.
  Seriously.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the internet,
  someone with a little originality!

 16. Marylou

  21 marca 2017 at 12:13

  Hi there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and
  personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this
  web site.

 17. Skye

  21 marca 2017 at 21:40

  Greate article. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve performed a great job. I’ll definitely
  digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 18. overcome credit

  22 marca 2017 at 00:47

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I
  could find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 19. suitable financial

  22 marca 2017 at 01:03

  We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with helpful information to work on. You’ve done a formidable activity
  and our entire group might be grateful to you.

 20. financial obligations

  22 marca 2017 at 05:25

  I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called.
  Many thanks!

 21. car computer exchange

  22 marca 2017 at 18:58

  Yes! Finally someone writes about hydrogen kits for cars.

 22. consider forex trading

  22 marca 2017 at 19:33

  In fact no matter if someone doesn’t understand after that its up to
  other users that they will help, so here it occurs.

 23. Elana

  23 marca 2017 at 06:07

  I’ll right away grasp your rss feed as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that
  I may subscribe. Thanks.

 24. Lucile

  23 marca 2017 at 06:23

  Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort
  to create a very good article… but what can I say… I put things
  off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 25. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 07:03

  You’re so interesting! I do not believe I have read through anything like that before.
  So wonderful to find another person with some unique thoughts on this subject matter.
  Really.. thanks for starting this up. This web
  site is something that’s needed on the web, someone with a little originality!

 26. potential financial advisor

  23 marca 2017 at 08:14

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful
  & it helped me out much. I hope to give something
  back and help others like you aided me.

 27. financial advisors stands

  23 marca 2017 at 09:14

  I think that is among the most significant information for me.
  And i’m happy studying your article. However wanna commentary on few common things, The website taste is ideal, the articles is truly great : D.
  Excellent process, cheers

 28. Lan

  23 marca 2017 at 11:44

  Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 29. Ramonita

  23 marca 2017 at 12:50

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for
  a weblog website? The account aided me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar
  of this your broadcast offered bright transparent idea

 30. health wealth and happiness

  23 marca 2017 at 17:46

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks,
  However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t know why I am unable to subscribe to
  it. Is there anybody else having identical RSS problems?

  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 31. Itamar Serpa Fernandes

  23 marca 2017 at 18:16

  I used to be suggested this blog by way of my cousin. I am no longer sure
  whether or not this put up is written by way of him as
  no one else realize such detailed approximately my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 32. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 01:07

  It is not my first time to visit this web site, i
  am browsing this site dailly and get pleasant information from here every
  day.

 33. meaningful work

  24 marca 2017 at 01:11

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at this website, and paragraph
  is truly fruitful in favor of me, keep up posting such articles.

 34. Sung

  24 marca 2017 at 02:09

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing
  problems with your website. It looks like some of
  the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This could be a issue
  with my web browser because I’ve had this happen before.
  Cheers

 35. Georges Sadala

  24 marca 2017 at 05:23

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; we have developed some nice procedures and we are looking to trade solutions with other
  folks, please shoot me an e-mail if interested.

 36. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 16:31

  I think that is among the most vital information for me.

  And i am glad studying your article. But want to commentary on few normal things, The website style is ideal, the articles is in reality excellent :
  D. Just right task, cheers

 37. Floyd

  24 marca 2017 at 20:09

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted emotions.

 38. give antibiotics

  24 marca 2017 at 20:25

  I like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the wonderful works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 39. Augusto de Arruda Botelho

  25 marca 2017 at 00:03

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
  new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 40. Bernard

  25 marca 2017 at 02:55

  What’s up, I would like to subscribe for this blog to obtain hottest updates, therefore where can i do it please
  help out.

 41. sales skills discovering

  25 marca 2017 at 19:08

  naturally like your web site but you have to take a look at the spelling on quite
  a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform
  the truth nevertheless I’ll certainly come back
  again.

 42. Eric

  25 marca 2017 at 19:53

  My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.

  You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 43. Madge

  25 marca 2017 at 22:23

  I’m not sure exactly why but this website is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my
  end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 44. mlm marketing series

  25 marca 2017 at 23:05

  Thank you a lot for sharing this with all people you actually realize
  what you are talking about! Bookmarked. Kindly also discuss
  with my website =). We could have a link trade agreement
  among us

 45. reputable financial

  25 marca 2017 at 23:37

  Everyone loves it when people come together and share
  ideas. Great blog, stick with it!

 46. Kit

  26 marca 2017 at 00:31

  Every weekend i used to pay a quick visit this site,
  as i wish for enjoyment, for the reason that this this website conations in fact nice funny material too.

 47. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 00:35

  Greetings! Very helpful advice within this article! It’s the little changes which
  will make the most important changes. Thanks for sharing!

 48. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 03:02

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 49. customers understand concepts

  26 marca 2017 at 03:44

  Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts
  and I will be waiting for your further post
  thanks once again.

 50. credit based society

  26 marca 2017 at 19:06

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any
  problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to protect against hackers?

 51. lottery accomplish

  27 marca 2017 at 00:28

  Tremendous issues here. I’m very satisfied to peer your article.

  Thanks so much and I’m having a look forward to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 52. hence internet marketing

  27 marca 2017 at 01:08

  It is not my first time to pay a quick visit this web site, i am visiting this website dailly and take
  fastidious data from here daily.

 53. car water

  27 marca 2017 at 06:01

  Thanks for sharing your thoughts on cartoon network.

  Regards

 54. Hazel

  28 marca 2017 at 00:53

  Remarkable issues here. I’m very happy to look your post.
  Thanks a lot and I’m taking a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 55. Lucretia

  28 marca 2017 at 03:54

  Hello there, I found your website by means of Google whilst searching for a comparable topic, your site
  got here up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became aware of your weblog via Google, and located that it is truly informative.

  I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful if you proceed
  this in future. Many other people will likely
  be benefited out of your writing. Cheers!

 56. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 16:23

  Paragraph writing is also a fun, if you know afterward you can write or
  else it is complex to write.

 57. refuse sales

  29 marca 2017 at 02:01

  of course like your website however you have to take a
  look at the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform
  the reality however I’ll surely come again again.

 58. Roseanna

  29 marca 2017 at 16:09

  Thanks designed for sharing such a pleasant thought,
  piece of writing is fastidious, thats why i have read it fully

 59. Pingback: 29.03.2017 – Syria: 545 dzień sprzątania świata… | KODŁUCH

 60. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 08:30

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 61. Poppy

  31 marca 2017 at 18:58

  As the admin of this website is working, no hesitation very soon it will
  be famous, due to its feature contents.

 62. baju dalam

  2 kwietnia 2017 at 01:08

  Hello there I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Digg for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a
  all round entertaining blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to browse it all at the moment but I
  have book-marked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
  the excellent work.

 63. exercise classes

  2 kwietnia 2017 at 05:37

  Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much approximately this, such as you
  wrote the ebook in it or something. I believe that you simply can do with a
  few p.c. to power the message house a bit, but instead of
  that, this is magnificent blog. A great read.
  I will certainly be back.

 64. model baju seragam sekolah

  3 kwietnia 2017 at 02:33

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this piece of writing is truly a good paragraph, keep it up.

 65. car computer exchange

  3 kwietnia 2017 at 02:43

  I relish, cause I found just what I was having a look for.

  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 66. Augusto de Arruda Botelho

  3 kwietnia 2017 at 10:28

  I really love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very
  own site and would like to find out where you got this from or what the theme is called.
  Thanks!

 67. Saul

  4 kwietnia 2017 at 10:55

  Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually
  come back someday. I want to encourage one to
  continue your great job, have a nice evening!

 68. Merrill

  4 kwietnia 2017 at 13:17

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing
  spirit.

 69. waste contains pathogens

  6 kwietnia 2017 at 06:43

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 70. Dann

  8 kwietnia 2017 at 06:56

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph
  as well as from our argument made here.

 71. Jerri

  9 kwietnia 2017 at 11:44

  Can I simply just say what a comfort to discover someone
  who genuinely knows what they’re discussing over the internet.

  You actually know how to bring an issue to
  light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story.

  I was surprised that you’re not more popular because you surely have the gift.

 72. Colleen

  9 kwietnia 2017 at 12:06

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d
  like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 73. Sheri

  9 kwietnia 2017 at 19:00

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to
  “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its
  ok to use some of your ideas!!

 74. Brady

  9 kwietnia 2017 at 19:07

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to
  know where u got this from. many thanks

 75. Esmeralda

  9 kwietnia 2017 at 21:45

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re speaking approximately!
  Bookmarked. Please additionally consult with my website =).
  We may have a hyperlink alternate agreement between us

 76. Jeanett

  9 kwietnia 2017 at 22:34

  Do you have any video of that? I’d want to find
  out some additional information.

 77. Isis

  9 kwietnia 2017 at 23:42

  Valuable information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m surprised why this coincidence did
  not came about in advance! I bookmarked it.

 78. Kami

  10 kwietnia 2017 at 03:03

  My brother recommended I might like this web site.
  He was entirely right. This post truly made my
  day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 79. Rufus

  11 kwietnia 2017 at 00:15

  This info is priceless. How can I find out more?

 80. Juana

  11 kwietnia 2017 at 08:44

  Yes! Finally someone writes about ig.

 81. Tamie

  11 kwietnia 2017 at 12:54

  Hey! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this
  problem. If you have any suggestions, please share.

  Thank you!

 82. Breanna

  11 kwietnia 2017 at 13:42

  It’s in fact very complex in this busy life to listen news on TV, therefore I simply use web for that reason, and take the newest information.

 83. Abbey

  11 kwietnia 2017 at 15:09

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 84. Tamela

  11 kwietnia 2017 at 16:14

  Hi my family member! I want to say that this
  post is awesome, great written and come with almost all important
  infos. I’d like to look extra posts like
  this .

 85. Franklyn

  12 kwietnia 2017 at 11:05

  It’s perfect time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may I wish to recommend you few interesting issues or tips.
  Perhaps you can write next articles relating to this article.
  I desire to learn more issues approximately it!

 86. Terrence

  12 kwietnia 2017 at 15:36

  Wow, that’s what I was exploring for, what a data! present
  here at this website, thanks admin of this web site.

 87. Emil

  12 kwietnia 2017 at 22:22

  I don’t even know how I ended up here, but
  I thought this post was good. I don’t know who you are
  but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉
  Cheers!

 88. Victorina

  13 kwietnia 2017 at 01:38

  Howdy fantastic blog! Does running a blog such as this require a great deal of work?
  I’ve no understanding of computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic however I just wanted to
  ask. Appreciate it!

 89. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 02:22

  If some one desires expert view about blogging then i recommend him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the fastidious work.

 90. Mckinley

  13 kwietnia 2017 at 07:51

  Hello! I’ve been reading your blog for a while now and finally
  got the courage to go ahead and give you a shout out from
  Huffman Tx! Just wanted to say keep up the excellent job!

 91. Blanche

  13 kwietnia 2017 at 08:46

  It’s very easy to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this post at this web site.

 92. Hans

  13 kwietnia 2017 at 14:07

  This information is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 93. Christoper

  13 kwietnia 2017 at 14:51

  all the time i used to read smaller articles or reviews that as well clear their motive, and that is also happening with
  this article which I am reading here.

 94. Elise

  13 kwietnia 2017 at 22:08

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 95. Egli Diana Pinto

  13 kwietnia 2017 at 23:55

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 96. Augusto de Arruda Botelho

  14 kwietnia 2017 at 03:18

  I’m not sure where you are getting your info, but great
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 97. Brian

  14 kwietnia 2017 at 18:28

  Right here is the perfect website for anybody who wants to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not
  that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh
  spin on a subject which has been written about for ages.
  Great stuff, just wonderful!

 98. Augusto de Arruda Botelho

  14 kwietnia 2017 at 19:37

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 99. Ernestine

  15 kwietnia 2017 at 10:25

  I don’t even know how I finished up here, however I assumed this publish was great.
  I don’t understand who you might be however definitely you are going to a famous blogger if you are not already.

  Cheers!

 100. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 21:21

  I’m curious to find out what blog system
  you happen to be utilizing? I’m having some small security issues with my latest
  site and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 101. Randi

  15 kwietnia 2017 at 22:10

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 102. Esmeralda

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Appreciation to my father who stated to me about this web site, this webpage is genuinely remarkable.

 103. Clemmie

  16 kwietnia 2017 at 05:30

  Appreciating the time and effort you put into your site and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  out of date rehashed material. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 104. garbage trucks

  16 kwietnia 2017 at 13:02

  wonderful submit, very informative. I ponder why
  the opposite specialists of this sector do not realize this.
  You must continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 105. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 14:25

  When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained
  over here.

 106. India

  17 kwietnia 2017 at 01:28

  Hello it’s me, I am also visiting this website daily, this site is really
  good and the visitors are truly sharing good thoughts.

 107. car computer exchange

  17 kwietnia 2017 at 03:51

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing on your feed and I’m hoping you write again very soon!

 108. Silvia Odete Morani Massad

  17 kwietnia 2017 at 13:43

  That is a very good tip especially to those new to the blogosphere.

  Brief but very precise information… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 109. Bettie

  19 kwietnia 2017 at 05:05

  Useful information. Fortunate me I discovered your web site by chance, and
  I am shocked why this twist of fate didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

 110. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 11:50

  Hello to all, it’s actually a pleasant for me to pay a quick visit this website,
  it contains helpful Information.

 111. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 12:22

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 112. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 22:47

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if
  you continue this in future. Lots of people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 113. Shanna

  20 kwietnia 2017 at 08:39

  What’s up it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis,
  this website is really fastidious and the viewers are in fact
  sharing fastidious thoughts.

 114. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  20 kwietnia 2017 at 09:04

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this
  website, and post is in fact fruitful in favor of me, keep up posting such articles or
  reviews.

 115. islamiyasam.com

  21 kwietnia 2017 at 11:54

  This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Great job. I really enjoyed what you had
  to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 116. Georges Sadala

  21 kwietnia 2017 at 16:34

  I like it whenever people get together and share views.
  Great website, continue the good work!

 117. DorothyPoora

  23 kwietnia 2017 at 12:45

  wh0cd51470 [url=http://cialisonline2017.com/]cialis online[/url]

 118. Paula

  23 kwietnia 2017 at 20:07

  Your method of explaining all in this post is actually fastidious,
  every one can without difficulty know it, Thanks a lot.

 119. DorothyPoora

  24 kwietnia 2017 at 16:13

  wh0cd878437 [url=http://cialiscost2017.com/]cialis over the counter[/url]

 120. car computer

  25 kwietnia 2017 at 02:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with
  a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 121. http://komijan.ir

  26 kwietnia 2017 at 05:28

  Today, while I was at work, my cousin stole
  my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and
  she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share
  it with someone!

 122. personal motivation

  27 kwietnia 2017 at 13:23

  Great info. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 123. Leslie

  27 kwietnia 2017 at 19:33

  This website was… how do you say it? Relevant!!

  Finally I’ve found something which helped me. Thank you!

 124. Itamar Serpa Fernandes

  28 kwietnia 2017 at 14:46

  Quality content is the main to be a focus for the people to pay a quick visit the website, that’s what this
  site is providing.

 125. home based biz

  28 kwietnia 2017 at 16:33

  Hello to every single one, it’s really a good for me to pay a quick visit this web
  page, it contains valuable Information.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra