Z kraju

Krzesimir Dębski: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom!

Na temat podpisanego w Warszawie oświadczenia ukraińskich nacjonalistów z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, którego rodzina została wymordowana przez OUN-UPA, rozmawia Aleksander Szycht.

 

Czy zna Pan jakiekolwiek przykłady działań ze strony nacjonalistów ukraińskich, mające uśpić czujność Polaków?

 

– Wystarczy przypomnieć postawę OUN-UPA w rozmowach z polskim podziemiem przed latem w lecie 1943 roku. Najpierw sprawiali oni wrażenie, jakoby nic złego Polakom z ich rąk nie mogło się stać. Później udawali, jakoby z rozpoczynającym się ludobójstwem nie mieli nic wspólnego. Zamordowali też przedstawiciela polskiego podziemia, poetę z Pokolenia Kolumbów Zygmunta Rumla. Wyruszył on w polskim mundurze oficerskim na rozmowy z upowcami, dokładnie przed kulminacją ludobójstwa na Wołyniu przed 11 lipca, który to dzień doświadczył tak bardzo moją rodzinę. Te rozmowy faktycznie się odbyły. Pozwolono mu wraz z adiutantem odjechać, by następnie ich doścignąć i zamordować poprzez rozerwanie końmi. Do dzisiaj nacjonaliści ukraińscy nie przyznają się do tego, ani nie chcą wskazać bardzo starannie ukrytego miejsca pochówku. Część z tych zdarzeń znamy, bo znaleźli się na to ukraińscy świadkowie, chłopi.

 

Perfidia, usypianie przeciwnika i różne formy kłamstwa są jednym z podstawowych sposobów walki ukraińskiego nacjonalisty. W ten sposób usiłują zwiększyć swoją przewagę, aby obiekt podjętych działań był bardziej bezbronny, nie zdający sobie sprawy z zagrożenia. Wystarczy przypomnieć, jak ci czczeni dzisiaj bohaterowie uspokajali polską ludność cywilną przed rzezią, w tym matki i ojców małych dzieci, ich babcie i dziadków. Staram się o tym nie myśleć pomimo przeżyć moich rodziców i śmierci dziadków, by mówić bez emocji. Jeśli więc znaleźli się ludzie, którzy tych ludobójców przyjmują za wzór, to oczywiste, iż mogą prowadzić działania, które są analogiczne. Ważne by to Polacy nie dali się nabrać i by nacjonaliści nie powtórzyli w ten sposób innych, przyjętych po swoich bohaterach obyczajów.

 

Osobiście widziałem współcześnie tylko rezultaty różnych ich działań. Środowiska nacjonalistyczne na Ukrainie są według oficjalnego przekazu marginalne. Jeśli tak, to dlaczego jeżdżąc na Ukrainę spotykam się na każdym kroku z pomnikami, popiersiami, tablicami, gadżetami nawiązującymi do ludzi, którzy dokonali najokrutniejszego masowego ludobójstwa w historii Polski. Te rzeczy, emblematy, symbole, podobizny ludobójców można znaleźć nawet na plakatach rekrutacyjnych i w różnych innych miejscach. Mówienie jednego a działanie w przeciwnym kierunku jest normalnością wśród nacjonalistów, było wśród nich standardem także w czasie wojny.

Znajoma jest Panu deklaracja ukraińskich nacjonalistów, która zaczyna się od słów: „W Polsce nasila się propaganda środowisk prorosyjskich, przedstawiająca Ukrainę polskiemu społeczeństwu, jako kraj rządzony jakoby przez faszystów, stanowiący potencjalne zagrożenie dla pokoju.”.

 

– Owszem przeczytałem ją. Nasila się, ale inna propaganda, że na Ukrainie nic się złego się nie dzieje. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Jeśli członkowie rządu pochwalają UPA, prezydent mówi „Doncowem”, autorem ukraińskiego Mein Kampf, a obiektem uczczenia przez parlament są zarówno ludobójca Roman Szuchewycz, jak i kat powstania warszawskiego Petro Diaczenko, kult bohaterstwa UPA wprowadza się do szkół – to formalni nacjonaliści nie muszą nawet wygrywać wyborów. O sławnej ustawie, która zakazuje mówienia prawdy na temat ludobójców, o negacjoniście, który został szefem ukraińskiego IPN nie wspomnieć. Przecież nie ma sensu tego wszystkiego nawet wymieniać. W rozmowach prywatnych, gdy się spotykam z ukraińskimi artystami, muzykami oni jak jeden mąż twierdzą, że to jest jakiś margines.

 

Jednocześnie innym razem mówią o UPA jako o swoich bohaterach i o tym, że oczerniali ich sowieci. To wyłącznie sowiecka, bądź rosyjska propaganda w ich twierdzeniach, a my mamy być pod jej wpływem.

Znaczne zainteresowanie w Polsce, żeby wręcz nie powiedzieć – nadzieję, części środowisk patriotycznych budzi jednak fragment oświadczenia przedstawicieli ukraińskich organizacji nacjonalistycznych: „Odnosząc się do historii najnowszej, uważamy, że ci bojownicy walczący o wolność i niepodległość naszego kraju mogą znaleźć miejsce w Panteonie Narodowym, którzy nie mordowali dzieci, kobiet, starców, nie popełniali zbrodni na ludności cywilnej”. Wielu polskich patriotów wpada w wielką radość: Co za deklaracja, co za postęp!

 

– Pytanie kto nie robił takich rzeczy, kto nie mordował ich zdaniem kobiet i dzieci? Bandera, Szuchewycz, którego czczą, czy OUN-UPA, dla której czyszczenie z Polaków, Żydów, Ormian, niewiernych Ukraińców i innych było głównym przejawem działalności? Tok ich twierdzeń może być dowolnie wykreowany. Każdy z nich, kto już gotowy pomysł z góry usłyszy, będzie w miarę przekazywania go dalej przekazywał także upartą wiarę, że taka właśnie jest prawda. Przecież wystarczy, że powiedzą, iż wszyscy wymienieni nie byli zbrodniarzami. A później po prostu nie uznali, aż zanadto obfitych dowodów za wystarczające. Były już takie wypowiedzi ze strony przedstawiciela Prawego Sektora „gdzie dowody?”, które mogły wprawić znających się na rzeczy w zażenowanie. My cały czas walczymy, polskimi rycerskimi metodami, traktujemy ich słowa z wielką ufnością. Uparcie ze względu na myślenie życzeniowe, bądź z uprzejmości, chcemy uznawać, że druga strona też się musi się takimi posługiwać. Na jakiej podstawie? Bohaterowie których sobie obrali, już nie raz Polakom pokazali do czego prowadzi takie myślenie. Ich zasadami był brak zasad, a przynajmniej mieli je inne od świata uznanego przez nas za cywilizowany.

Dokładnie, nie ma tam wymienionej nazwy UPA i OUN, jak i Bandery czy Szuchewycza, bo to są organizacje i postacie nietykalne. Stefan Briacuń, reprezentujący Kongres Nacjonalistów Ukraińskich odsłaniał pomniki niejakiego Stefana B. w ukraińskich miejscowościach, a nawet wnioskował o pomniki Bandery i Szuchewycza w stolicy Ukrainy, w Kijowie. Mówił nawet: „Bandera jest niekwestionowanym bohaterem Ukrainy, który umieścił swoje życie na ołtarzu naszej niepodległości”.

 

– A jaki procent z polskich entuzjastów czytających tę wiadomość w internecie zna nazwiska tych panów i potrafi rozliczyć ich z działalności? Czy ktoś wejdzie na ukraińskie strony, przetransliteruje ich nazwiska, poszuka co mówili i robili? Nie zrobi tego, po prostu w to uwierzy, bo chce. Pewnie w gruncie rzeczy obaj byśmy chcieli, by to ci bezgranicznie ufający mieli rację. Jednak za dużo o tych sprawach wiemy, by sądzić że ma to jakąkolwiek dozę prawdopodobieństwa. Zastanawiam się, czy autorka odpowiedniego artykułu „W Polityce”, która zatytułowała go „Przemilczenie służy dezinformacji” ma świadomość, że być może właśnie wzięła w niej udział. Czy informowała o tych wszystkich fatalnych wydarzeniach na Ukrainie, o których wspominaliśmy, a które nie pasują do obrazka „majdanowej rewolucji godności”? A może napisała choćby o części z nich? Byłbym zaskoczony. Przecież my jako naród nie mamy najmniejszego pojęcia o mentalności tych ludzi, która jest, jakby to powiedzieli nasi pradziadkowie tatarska lub azjatycka, nie ujmując dzisiejszym Tatarom. Szczególnie bulwersuje mnie również uczestnictwo na tej liście przedstawiciela UNA-UNSO, czy doradcy Dmytro Jarosza, którego to uroczystości mają iście nazistowskie oprawy.

Skoro mówimy o Igorze Jaremjj przedstawicielu UNA UNSO i doradcy Dmytro Jarosza, szefa Prawego Sektora, to warto wspomnieć, że inny przedstawiciel tej organizacji, także w Warszawie w siedzibie fundacji „Otwarty dialog” miał stwierdzić w jej imieniu, iż „Wołyń to brednia”. Nic więc dziwnego, że takie mgliste oświadczenie ci jegomoście rzeczywiście mogli podpisać.

 

– Jeśli mogę o coś do Czytelników zaapelować: Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom, ani w żadne ich oświadczenia, ani ludziom, którzy uznają OUN-UPA za bohaterów. Na ten „gest” UNA-UNSO i KUN nabiorą się tylko naiwniacy, względnie ludzie, którzy się na tych sprawach nie znają. Przedstawiciele organizacji, którzy się tam podpisali mogą też zawsze powielić jedno ze swoich tradycyjnych wytłumaczeń, n.p. że to sowieci mordowali masowo w przebraniach UPA. Wtedy branie UPA na piedestał nie będzie z tym oświadczeniem sprzeczne. Oczywiście miejscowi Polacy, w tym moja rodzina, nie byli głupi, takie sprawy nie uszłyby uwadze ocalałych. Nie były te masowe przebieranki możliwe pod okupacją niemiecką, dialekty i język były doskonale znane. Bardzo często ofiary, czy uciekinierzy rozpoznawali wśród sprawców swoich sąsiadów, ludzi z innych wiosek, a nawet rodzinę. Skąd w ogóle pomysł takiego wytłumaczenia?

 

Nacjonaliści ukraińscy wiedzą co mówią, ponieważ sami przebierali się za partyzantkę sowiecką, która akurat wtedy na Wołyniu w całym kontekście ludobójczych wydarzeń właściwie nie robiła zwykłym Polakom krzywdy, koncentrując się na walce z AK przez dokonania zabójstw oficerów tej formacji w tym płk.”Oliwy” Kiwerskiego. Tak więc łatwo byłoby rozpoznać sowietów przebranych za UPA, którzy nie są swoi, z tego terenu, niż oddział UPA z daleka, który gra bolszewików z jeszcze dalszych terytoriów.

Współcześnie takie kłamliwe twierdzenia, są elementem taktyki, że nas nie okłamują, akurat w tym fragmencie, skoro kłamstwo zostało uznane w innym, do jakiego później się odwołają. Im jest raczej wszystko jedno, byleby osiągnęli cel jakim jest stworzenie wrażenia, jakoby na Ukrainie nie działo się nic, co wymagałoby polskiej uwagi, zainteresowania, a w konsekwencji przeciwdziałania. Takie oświadczenia, fasady rozmów, dawane Polakom nadzieję, które ich tymczasowo ukontentują to prawdopodobnie podstawowa forma działalności, z jaką będziemy mieli do czynienia. Może ci panowie liczą na jakieś stypendia, bo tacy ludzie z Ukrainy masowo do nas przyjeżdżają na studia i są nimi nagradzani [śmiech]. Ewentualnie mogą chcieć zostać zaproszeni na jakieś konferencje oraz do uczestnictwa w przedsięwzięciach naukowych, bo i takie profity wchodzą w grę.

 

Piąte przykazanie dekalogu ukraińskiego nacjonalisty mówi: „Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów swojego narodu”, ósme zaś „Bądź chytry i przebiegły wobec wrogów swojego narodu”.

 

– Nie musimy nawet sięgać, do tego odpowiednika dekalogu, o którego istnieniu Polacy nie wiedzą. Wystarczy przypomnieć, że nacjonaliści twierdzą jakoby Bandera nie mordował, choć przyznał się do morderstwa w czasie pierwszego procesu w Warszawie. Mówią, że nie mógł mordować w czasie wojny, bo był internowany, ale mordowała cywilów cała organizacja, którą zbudował i ukształtował, tak pod kątem zadań, jak i ideologicznie. Zostało dużo świadectw na ten temat, ale współcześni nacjonaliści po prostu się tym nie przejmują. Jeśli ci ludzie, cały ten ruch neguje ludobójstwo, to przecież może deklarować sobie do woli, że mordujących kobiety i dzieci do panteonu narodowych bohaterów nie przyjmie, ale co z tego. Fantastów nie interesują fakty, które można na Ukrainie zaobserwować, tylko wygodne deklaracje. Tak samo nie przejmowano się argumentacją władz na uchodźctwie, wierząc sowietom, bo chciano im wierzyć, a Polacy zostali już dawno w Jałcie sprzedani. Nie chciałbym ponownie, jako przedstawiciel rodziny pomordowanych być przedmiotem handlu. Nie sądzę, że ta argumentacja przemówi do nacjonalistów, z którymi takie rozmowy są pomyłką, bo nie mają żadnej wartości. Może przemówi do tych, którzy mogą sprzedać współrodaków za bezwartościowy sojusz z ukraińskimi nacjonalistami. Nie patrzmy na ukraiński nacjonalizm przez pryzmat polskiego nacjonalizmu, a tym bardziej patriotyzmu, bo to są dwa różne światy.

 

Czyli w odniesieniu do ukraińskiego nacjonalizmu można powiedzieć: zakłamanie, zakłamanie i raz jeszcze zakłamanie.

 

– Symbolem tego całego zakłamania jest sprzedaż przez Poroszenkę czekoladek do Rosji, na równi z antyrosyjską retoryką, stosowaną przez państwo, którym kieruje. Sami nam palcami pokazują, kto z naszych rodaków jest wstrętny i prorosyjski, komu nie ufać, kogo stygmatyzować, a niektórzy Polacy, w tym całym kontekście interesów ukraińsko-rosyjskich, służą im zupełnie przedmiotowo. Jak sobie pomyślę, że to nasze środowiska kresowe były nazywane „pożytecznymi idiotami”, to można o szermujących takimi określeniami rodakach pomyśleć, albo w kontekście ich tupetu, albo ich własnego rozumowania. To, że większość nacjonalistów, prócz „góry”, nawet nie czytała Doncowa i nie mają bladego pojęcia o źródle tego, co powoduje u nich fanatyzm, a było tak i przed wojną – wcale mnie nie dziwi. Zadziwiają polscy publicyści, którzy wyjątkowo często odzywają się na powyższe tematy, a nie raczą sięgnąć po literaturę. Jedyną, jaką czytali, jeśli w ogóle – jest ta wydawana przez ukraińskich nacjonalistów, tworzona pod gotową tezę. Grecka mitologia ma wartość literacką, ta nie tylko nie ma żadnej, ale jest szkodliwa, bo jak inaczej można określić nazizm. Banderyzm jest jego najgorszą wersją, a stanowi połączenie perfidnych działań z zupełnym prymitywizmem, w szczególności moralnym.

 

A czy dostrzegł Pan zagęszczenie programów czy seriali, które są emitowane w telewizji? Mają one ocieplić wizerunek Ukraińca i sam ten fakt nie jest niczym złym, a jednak częstotliwość tych emisji wydaje się wielu ludziom bardzo jaskrawa i zastanawiająca: A to seria odcinków o ukraińskich rekrutach szkolących się na wojnę, a to serial „Dziewczyny ze Lwowa”, liczne wzmianki w innych serialach, programy dokumentalne.

 

– Sam napisałem muzykę do serialu „Dziewczyny ze Lwowa” [śmiech], więc byłem częścią tego. Zwykła emigracja ukraińska, nie mieszając tego z ukraińskim nacjonalizmem prezentuje się tutaj często bardzo dobrze. Niepokojące jest zupełnie co innego, można się martwić, by te zarządzenia na Ukrainie, nie miały na nich wpływu, chociażby poprzez to, że za inne zdanie można będzie ich karać, bądź zagrożona zostanie ich rodzina w kraju. Można się niepokoić, że rozmaite organizacje, jak choć by Związek Ukraińców w Polsce roztoczą nad nimi swoją, budzącą kontrowersje opiekę. Wtedy będzie to duży problem. Póki co nie ma żadnego programu, który by temu zaradził, pozwolił przyjezdnym Ukraińcom po ukraińsku poznać jak było z UPA naprawdę. Tylko jak można się o niego upomnieć, skoro nie ma takiego programu informacyjnego dla Polaków, a nawet dla młodzieży w polskich szkołach. Ukraińcy też chcą normalnie żyć i godnie zarabiać.

 

Ważne jest, by pomiędzy tę żywiołowo wzrastającą w Polsce społeczność nie wtopili się nacjonaliści, by nie zaczęli jej kontrolować i terroryzować. To się zdarzyło nam przecież przed wojną i spomiędzy tych zwykłych Ukraińców terroryzowanych przez OUN pojawili się „sprawiedliwi” ratujący Polaków. Ważne, by nie musieli pojawiać się znowu. Podobne przykłady mamy teraz na zachodzie Europy, gdzie nabrzmiewa kwestia islamu i nie możemy zidentyfikować zwykłych ludzi i terrorystów. Co do tego serialu, chciałem na moment do niego wrócić. Mówi on o zwykłych Ukraińcach, którzy stykają się z niezbyt przyjemnymi sytuacjami w Polsce. Niekiedy mają do czynienia z szumowinami, którzy także swoim rodakom potrafią robić problemy. Spotykają się czasami z niechęcią urzędników, jacy oczywiście bywają nieprzyjemni także dla Polaków. Jednak wobec ludzi ze wschodu jest to częstsze, bynajmniej Ukraińcy nie są tutaj wyjątkiem.

 

Spotkałem w swoim życiu lata temu lekarzy, lub świetnych skrzypków, Ukraińców, którzy by móc przeżyć sprzedawali na polskich bazarach i zostali przez naszych rodaków pobici. Trzeba mnie dobrze zrozumieć dostrzegam i drugą stronę medalu, ludzi którzy mają postawę roszczeniową, Ukraińców właśnie o poglądach nacjonalistycznych: „Traktujcie mnie jak króla, bo jestem Ukraińcem i walczę o demokrację”, czy próbujących nam dyktować jakie powinniśmy mieć zdanie na różne tematy, lub jaka powinna być nasza polityka wobec Ukrainy, co jest zgodne z polską racją stanu, co jest zgodne z polskim patriotyzmem. Szczególnie bulwersuje mnie postawa Pana Piotra Tymy i jego kolegów z kontrowersyjnej organizacji. Można odnieść wrażenie, że pomimo iż mają sytuację, o której Polacy na Ukrainie nie mogą pomarzyć, nawet w najśmielszych snach, ciągle im mało, ciągle czują się dyskryminowani. To może nas irytować.

 

Później przekłada się to także na ludzi, co nie znaczy, że uwalniam Polaków od odpowiedzialności kiedy wykazują się niebywałym chamstwem, gdy tylko słyszą wschodni akcent. Wszystko trzeba wyważyć. Nie można tej spirali nakręcać. To będzie działać na korzyść ukraińskich nacjonalistów. Im właśnie, odwrotnie – trzeba pokazać wyraźnie gdzie jest ich miejsce. Oni na nakręcaniu takiej spirali zawsze zyskiwali, ba sami ją także nakręcali. Tak było przed wojną, a nie sądzę, by dziś nie byli mniej zdolni i bezczelni. Wspomniałem, iż sprawdzone metody z przeszłości są przez nich znów stosowane. Mam jednak nadzieję, że programy telewizyjne rzeczywiście ocieplą obraz zwykłego Ukraińca, a nie wykreuje się ogólnikowa wizja „złego Polaka i dobrego Ukraińca”. Stanowiłoby to propagandę, którą sobie sami sobie fundujemy. W naszym kraju nie raz coś takiego przyjmowane było to z otwartymi rękoma, tj. opluwanie samych siebie, a nawet polskich bohaterów z czasów II wojny światowej.

 

Dziękuję za rozmowę

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

144 Komentarzy

 1. Macislaw Płatow

  19 listopada 2015 at 10:45

  Ukrainiec to czerń jak mawiał śp.książę Wiśniowiecki ,a Ukraina to zbieranina rożnych mniejszość np: Huculi,Rusini Karpaccy itd.Ktoś kto mówi że Ługańsk ,Donieck to ziemie Ukraińskie,temu proponuję spojrzeć na mapę Obwodu Wojsk Dońskich.Mnie ciekawi jedno ,a mianowicie kiedy znajdzie się Rząd który za żąda rekompensaty od Ukrainy za mordy na Polakach.

 2. kresowiak

  20 listopada 2015 at 19:41

  skąd się wziął ukrainiec? hucul po pijanemu zgwałcił kozę

 3. Theron

  19 marca 2017 at 15:11

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This article posted at this site is truly fastidious.

 4. Nestor

  21 marca 2017 at 03:00

  This piece of writing is actually a nice one it helps new the web users, who
  are wishing for blogging.

 5. car computer exchange

  22 marca 2017 at 18:58

  Yes! Finally someone writes about hydrogen kits for cars.

 6. Lan

  23 marca 2017 at 11:44

  Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 7. Bernard

  25 marca 2017 at 02:55

  What’s up, I would like to subscribe for this blog to obtain hottest updates, therefore where can i do it please
  help out.

 8. Kit

  26 marca 2017 at 00:31

  Every weekend i used to pay a quick visit this site,
  as i wish for enjoyment, for the reason that this this website conations in fact nice funny material too.

 9. Egli Diana Pinto

  28 marca 2017 at 16:23

  Paragraph writing is also a fun, if you know afterward you can write or
  else it is complex to write.

 10. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 08:30

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 11. Poppy

  31 marca 2017 at 18:58

  As the admin of this website is working, no hesitation very soon it will
  be famous, due to its feature contents.

 12. exercise classes

  2 kwietnia 2017 at 05:37

  Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much approximately this, such as you
  wrote the ebook in it or something. I believe that you simply can do with a
  few p.c. to power the message house a bit, but instead of
  that, this is magnificent blog. A great read.
  I will certainly be back.

 13. model baju seragam sekolah

  3 kwietnia 2017 at 02:33

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this piece of writing is truly a good paragraph, keep it up.

 14. car computer exchange

  3 kwietnia 2017 at 02:43

  I relish, cause I found just what I was having a look for.

  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 15. Merrill

  4 kwietnia 2017 at 13:17

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing
  spirit.

 16. waste contains pathogens

  6 kwietnia 2017 at 06:43

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 17. Dann

  8 kwietnia 2017 at 06:56

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph
  as well as from our argument made here.

 18. Jeanett

  9 kwietnia 2017 at 22:34

  Do you have any video of that? I’d want to find
  out some additional information.

 19. Rufus

  11 kwietnia 2017 at 00:15

  This info is priceless. How can I find out more?

 20. Juana

  11 kwietnia 2017 at 08:44

  Yes! Finally someone writes about ig.

 21. Emil

  12 kwietnia 2017 at 22:22

  I don’t even know how I ended up here, but
  I thought this post was good. I don’t know who you are
  but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉
  Cheers!

 22. Georges Sadala

  13 kwietnia 2017 at 02:22

  If some one desires expert view about blogging then i recommend him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the fastidious work.

 23. Blanche

  13 kwietnia 2017 at 08:46

  It’s very easy to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this post at this web site.

 24. Hans

  13 kwietnia 2017 at 14:07

  This information is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 25. Elise

  13 kwietnia 2017 at 22:08

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.

 26. Augusto de Arruda Botelho

  14 kwietnia 2017 at 19:37

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 27. Randi

  15 kwietnia 2017 at 22:10

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 28. Esmeralda

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Appreciation to my father who stated to me about this web site, this webpage is genuinely remarkable.

 29. garbage trucks

  16 kwietnia 2017 at 13:02

  wonderful submit, very informative. I ponder why
  the opposite specialists of this sector do not realize this.
  You must continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!

 30. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 14:25

  When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained
  over here.

 31. car computer

  25 kwietnia 2017 at 02:17

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could do with
  a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 32. personal motivation

  27 kwietnia 2017 at 13:23

  Great info. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 33. Itamar Serpa Fernandes

  28 kwietnia 2017 at 14:46

  Quality content is the main to be a focus for the people to pay a quick visit the website, that’s what this
  site is providing.

 34. Stephanie

  29 kwietnia 2017 at 13:50

  What’s up Dear, are you actually visiting this website
  daily, if so afterward you will without doubt take pleasant experience.

 35. Mazie

  4 maja 2017 at 02:46

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this article i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 36. Mckenzie

  6 maja 2017 at 16:01

  Every weekend i used to visit this website, because
  i wish for enjoyment, for the reason that this this web page conations genuinely pleasant funny
  data too.

 37. Kay

  9 maja 2017 at 15:45

  Hi there, this weekend is good for me, because this occasion i am reading this wonderful
  educational post here at my house.

 38. Kris

  9 maja 2017 at 20:35

  Saved as a favorite, I like your site!

 39. makanan bayi 1 tahun 3 bulan

  11 maja 2017 at 12:06

  No matter if some one searches for his essential thing, so
  he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is
  maintained over here.

 40. makanan bayi umur 3 bulan

  11 maja 2017 at 14:28

  These are actually enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 41. Albert

  17 maja 2017 at 14:45

  I every time emailed this web site post page to all my friends, because if like to read
  it then my contacts will too.

 42. Silvia Odete Morani Massad

  17 maja 2017 at 18:45

  It’s very effortless to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this
  web page.

 43. tenipurionly.dothome.co.kr

  18 maja 2017 at 11:26

  As the admin of this website is working, no doubt very
  rapidly it will be well-known, due to its feature contents.

 44. Chantal

  18 maja 2017 at 14:49

  Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 45. Augusto de Arruda Botelho

  18 maja 2017 at 16:32

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, because i wish for enjoyment,
  as this this website conations truly nice funny material too.

 46. Silvia Odete Morani Massad

  19 maja 2017 at 03:26

  There is definately a lot to learn about this topic.

  I love all of the points you made.

 47. Leoma

  20 maja 2017 at 07:25

  Yes! Finally something about cars value.

 48. Yvette

  20 maja 2017 at 23:50

  Great post.

 49. Mammie

  21 maja 2017 at 01:37

  Wow, this paragraph is pleasant, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore
  I am going to inform her.

 50. named global resorts

  22 maja 2017 at 07:40

  I was curious if you ever thought of changing the page layout of your site?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 51. Dominic

  22 maja 2017 at 11:12

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews all the time along
  with a cup of coffee.

 52. travel around

  22 maja 2017 at 23:13

  Hi there, I wish for to subscribe for this web site to obtain most up-to-date updates, so where can i do it please assist.

 53. resorts network leadership

  23 maja 2017 at 17:29

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 54. broadband and phone deal

  24 maja 2017 at 12:26

  WOW just what I was looking for. Came here
  by searching for digital phone

 55. car computer holder

  28 maja 2017 at 05:33

  Hi, i believe that i noticed you visited my blog so i came to go back the desire?.I am attempting to to find issues to improve my website!I guess its
  adequate to make use of a few of your ideas!!

 56. prepare for a cruise

  28 maja 2017 at 10:03

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 57. Alva

  28 maja 2017 at 15:58

  Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 58. car computer exchange

  29 maja 2017 at 05:45

  Heya superb website! Does running a blog similar to this require a lot of work?
  I’ve virtually no expertise in coding but I had been hoping to start my
  own blog soon. Anyways, should you have any suggestions
  or tips for new blog owners please share. I know this is off topic however I just had to ask.
  Kudos!

 59. Burton

  29 maja 2017 at 23:14

  If some one wishes expert view concerning blogging then i
  advise him/her to visit this weblog, Keep up the nice
  job.

 60. travel light

  30 maja 2017 at 07:47

  If some one wants expert view concerning running a blog afterward
  i advise him/her to visit this web site, Keep up the fastidious job.

 61. especially important

  30 maja 2017 at 22:41

  Wonderful post! We are linking to this particularly great post on our website.
  Keep up the great writing.

 62. dogtree

  7 czerwca 2017 at 10:26

  But IVT, so shouldn’t it be impossible since at one point in time you will be going *exactly* c?

 63. www.youtube.com

  8 czerwca 2017 at 08:17

  It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this great article to
  improve my experience.

 64. car computer exchange

  8 czerwca 2017 at 10:31

  It’s an awesome post in favor of all the web viewers; they will
  take advantage from it I am sure.

 65. Pingback: Homepage

 66. MwkSX6SXYx3

  12 czerwca 2017 at 13:11

  802217 605879Keep websiteing stuff like this I actually am fond of it 305669

 67. advanced vehicle diagnostics

  13 czerwca 2017 at 17:38

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this brilliant piece of writing.

 68. especially important

  18 czerwca 2017 at 03:03

  Great article. I will be facing many of these issues
  as well..

 69. Edgardo

  18 czerwca 2017 at 03:07

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, fantastic blog!

 70. innovative security

  18 czerwca 2017 at 15:14

  Good web site you have here.. It’s difficult to
  find excellent writing like yours these days.
  I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!!

 71. make money in 48 hours

  20 czerwca 2017 at 02:31

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to
  give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 72. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 05:17

  Wow, superb weblog structure! How lengthy have
  you ever been blogging for? you made blogging glance easy.
  The whole glance of your site is wonderful, let alone the content!

 73. budget rent a car

  21 czerwca 2017 at 17:28

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good effort.

 74. Ramonita

  25 czerwca 2017 at 17:27

  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, since this this
  site conations genuinely pleasant funny data too.

 75. hair extension kits

  25 czerwca 2017 at 23:02

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…

  well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!

 76. glass piggy banks

  26 czerwca 2017 at 13:20

  I am regular visitor, how are you everybody?
  This piece of writing posted at this web page is truly pleasant.

 77. Alisa

  1 lipca 2017 at 10:44

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your web
  site is excellent, let alone the content!

 78. https://www.researchbook.co

  4 lipca 2017 at 01:21

  Can you tell us more about this? I’d want to find out more details.

 79. run your car with water review

  5 lipca 2017 at 07:17

  I am regular visitor, how are you everybody? This article posted at this website is actually good.

 80. Ariane Slinger

  7 lipca 2017 at 15:20

  What’s up, this weekend is nice for me, for the reason that this point in time i am reading this great educational paragraph here at my house.

 81. lucy ann

  11 lipca 2017 at 00:55

  nYVpxM Imprinted Items In the digital age, you all find now more strategies of promotional marketing than previously before

 82. lucy ann

  14 lipca 2017 at 07:09

  1FaAp9 of the subjects you write related to here. Again, awesome web site!

 83. Cassie

  16 lipca 2017 at 11:24

  It’s an remarkable post for all the internet viewers; they
  will take advantage from it I am sure.

 84. Lelio Vieira Carneiro

  16 lipca 2017 at 22:10

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 85. Lelio Vieira Carneiro

  17 lipca 2017 at 01:39

  At this time it seems like BlogEngine is the best blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 86. Theda

  17 lipca 2017 at 07:41

  Awesome post.

 87. Silvia Odete Morani Massad

  17 lipca 2017 at 11:49

  Excellent article. I will be dealing with many of these issues as
  well..

 88. ChasBiarge

  18 lipca 2017 at 18:31

  Priligy Mexico Venta [url=http://levinorx.com]viagra[/url] Propecia Cost Availability

 89. Egli Diana Pinto

  18 lipca 2017 at 20:34

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it.

  So that’s why this post is great. Thanks!

 90. www.trademarkia.com

  19 lipca 2017 at 15:03

  Hello, Neat post. There is an issue together with your website in internet explorer, could check this?
  IE still is the marketplace chief and a big portion of other people will miss your
  excellent writing because of this problem.

 91. Archie

  19 lipca 2017 at 16:05

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger
  lovers except this paragraph is really a nice article, keep it up.

 92. Georges Sadala Rihan

  19 lipca 2017 at 17:51

  We absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content available
  for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 93. eebest8

  19 lipca 2017 at 23:11

  „Muchos Gracias for your blog post.Thanks Again. Fantastic.”

 94. pt-br.facebook.com

  21 lipca 2017 at 09:44

  Hi there to every one, it’s actually a good for me to go to see this website, it includes priceless
  Information.

 95. Joy

  21 lipca 2017 at 15:24

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share
  this website with my Facebook group. Chat soon!

 96. It is the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be
  happy. I’ve learn this submit and if I may I desire to suggest you few fascinating issues or advice.

  Maybe you can write subsequent articles relating to
  this article. I wish to read even more issues about it!

 97. http://ittefuck.pw

  21 lipca 2017 at 19:56

  It’s in reality a great and helpful piece of info. I am happy
  that you shared this helpful information with us. Please
  stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 98. Zac

  22 lipca 2017 at 13:24

  Thanks very nice blog!

 99. Issac

  22 lipca 2017 at 16:13

  always i used to read smaller content which also clear their motive, and
  that is also happening with this piece of writing which I am reading at
  this place.

 100. Chelsea

  23 lipca 2017 at 10:45

  I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great
  in Opera. Do you have any solutions to help fix this problem?

 101. Lelio Vieira Carneiro

  23 lipca 2017 at 12:39

  Really when someone doesn’t be aware of then its up to other users that
  they will assist, so here it occurs.

 102. Lino

  23 lipca 2017 at 21:11

  Excellent blog right here! Also your site so much up very
  fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 103. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 lipca 2017 at 02:57

  I was suggested this blog by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed
  about my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 104. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much
  more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

 105. Georges Sadala

  25 lipca 2017 at 14:50

  What’s up, just wanted to tell you, I enjoyed this article.
  It was practical. Keep on posting!

 106. You made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most people will
  go along with your views on this web site.

 107. RX GEN3

  26 lipca 2017 at 22:35

  „I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.”

 108. Leia

  27 lipca 2017 at 05:21

  Thanks for sharing your thoughts about soccer jersey.
  Regards

 109. Escort in Toronto

  1 sierpnia 2017 at 19:55

  „There is perceptibly a bunch to identify about this. I feel you made some nice points in features also.”

 110. Leather Cleaning

  1 sierpnia 2017 at 20:49

  „Thanks for all of your effort on this site. My aunt loves doing research and it’s easy to understand why. I hear all relating to the dynamic form you present vital guidance via the web blog and as well cause response from some other people on that subject matter so our favorite princess is without a doubt starting to learn a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You’re conducting a wonderful job.”

 111. dedicated servers

  1 sierpnia 2017 at 21:19

  „Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos”

 112. no1pdf.com

  1 sierpnia 2017 at 21:49

  „These are actually wonderful ideas in regarding blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.”

 113. genesis mining

  1 sierpnia 2017 at 22:34

  „I really enjoy the blog.Much thanks again. Really Cool.”

 114. air conditioning repair

  1 sierpnia 2017 at 23:47

  „Hey very nice site!! Guy.. Excellent.. Wonderful.. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am happy to seek out numerous useful information right here within the put up, we’d like develop extra strategies on this regard, thanks for sharing……”

 115. https://www.youtube.com

  2 sierpnia 2017 at 08:44

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a
  number of websites for about a year and am worried about
  switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 116. Alva

  3 sierpnia 2017 at 00:56

  Every weekend i used to pay a visit this web site, for the reason that i want enjoyment, as this this website conations really
  fastidious funny material too.

 117. Lelio Vieira Carneiro

  3 sierpnia 2017 at 05:10

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be
  a part 2?

 118. Marguerite

  3 sierpnia 2017 at 11:52

  Hi! I’ve been following your blog for a while now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas!

  Just wanted to mention keep up the excellent
  work!

 119. Charlesovarl

  5 sierpnia 2017 at 05:18

  wh0cd37062 [url=http://levaquin.us.com/]levaquin[/url] [url=http://vantin.us.com/]vantin 100 mg[/url] [url=http://buyelocononline.us.com/]Elocon Over The Counter[/url]

 120. Joni

  5 sierpnia 2017 at 15:19

  Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I will be sure
  to bookmark your blog and will eventually come back from
  now on. I want to encourage you to continue your great job, have
  a nice evening!

 121. Miles

  5 sierpnia 2017 at 15:20

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new
  from right here. I did however expertise some technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get
  it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your high-quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more
  of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.

 122. url4u.co

  5 sierpnia 2017 at 19:57

  Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had
  to share it with someone!

 123. Its like you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately this,
  like you wrote the book in it or something. I think
  that you can do with some percent to power the message home a little bit, however instead of that, this is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 124. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  6 sierpnia 2017 at 02:37

  whoah this blog is fantastic i love reading your posts.
  Keep up the great work! You recognize, a lot of people are searching around for this info, you can aid them greatly.

 125. Charlesovarl

  6 sierpnia 2017 at 11:28

  wh0cd522760 [url=http://planb.reisen/]more bonuses[/url] [url=http://tulasi.world/]tulasi[/url] [url=http://entocort.reisen/]entocort[/url]

 126. BennySorge

  6 sierpnia 2017 at 18:28

  wh0cd228859 [url=http://crestorgeneric.us.org/]crestor generic[/url] [url=http://nolvadexforsale.us.com/]Nolvadex For Men[/url]

 127. Trevor

  6 sierpnia 2017 at 21:36

  Hello! I just want to offer you a huge thumbs up for your excellent information you’ve got right here on this post.

  I am coming back to your website for more soon.

 128. Mobile Slots

  7 sierpnia 2017 at 12:32

  „I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.”

 129. top affiliate programs

  7 sierpnia 2017 at 13:14

  „”Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that Thanks for lunch!””

 130. Nestor

  12 sierpnia 2017 at 23:49

  Great post.

 131. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 sierpnia 2017 at 04:38

  Wow, this piece of writing is nice, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to tell
  her.

 132. things you need to go camping

  14 sierpnia 2017 at 18:45

  Hello, its fastidious article regarding media print, we all be familiar
  with media is a fantastic source of information.

 133. Stunning quest there. What occurred after? Thanks!

 134. James Frazer Mann

  15 sierpnia 2017 at 05:51

  What’s up mates, its great paragraph regarding educationand
  entirely explained, keep it up all the time.

 135. mystic ct liquor store

  15 sierpnia 2017 at 11:36

  „Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish incredible. Excellent job!”

 136. Brazilian hair wigs stores

  16 sierpnia 2017 at 22:56

  „I have learn a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you set to make this kind of fantastic informative web site.”

 137. Onita

  17 sierpnia 2017 at 03:42

  It’s going to be finish of mine day, but before ending I am reading this
  wonderful article to improve my know-how.

 138. tv cable

  17 sierpnia 2017 at 06:42

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my
  new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

  Carry on the fantastic work!

 139. James Frazer Mann

  17 sierpnia 2017 at 16:41

  I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own weblog and was wondering what all is
  needed to get set up? I’m assuming having a blog
  like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 140. test.tltpravda.ru

  18 sierpnia 2017 at 01:24

  I am genuinely thankful to the holder of this web page who has shared this fantastic post at
  at this place.

 141. youtube.com

  18 sierpnia 2017 at 03:44

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2
  images. Maybe you could space it out better?

 142. Mervin

  18 sierpnia 2017 at 07:57

  Inspiring quest there. What occurred after?
  Good luck!

 143. just4uswomen.com

  18 sierpnia 2017 at 08:18

  What you posted was actually very reasonable. But, what about this?
  suppose you added a little information? I ain’t saying your content is not solid, but suppose you added a post title to possibly grab a person’s attention? I mean Krzesimir Dębski:
  Nie wierzcie ukraińskim nacjonalistom! – Prawy.pl is kinda vanilla.
  You ought to glance at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to grab people to click.
  You might try adding a video or a picture or two to get readers interested about what you’ve got to say.
  In my opinion, it might bring your blog a little livelier.

 144. Georges Sadala Rihan

  18 sierpnia 2017 at 11:35

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra