To warto wiedzieć – odzież robocza i ochronna w pracy

Odzież robocza i ochronna należą do podstawowych środków służących do zapewnienia bezpiecznej i higienicznej pracy. W zakresie ich przydzielania, użytkowania i konserwacji dużą rolę odgrywa zdrowy rozsądek, choć te kwestie zostały również uregulowane przez ustawodawcę.

 

W Kodeksie pracy zostały przewidziane przepisy, które nakładają na pracodawcę obowiązek udostępniania pracownikom odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. Należy zaznaczyć, że odzież robocza to nie to samo co odzież ochronna.

 

Przepisy dotyczące odzieży ochronnej

Stosownie do Art. 237[6]. § 1. pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej. Odzież i sprzęt tego rodzaju zabezpiecza pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących na stanowisku pracy.

Zaliczyć tu należy odpowiednie kombinezony, obuwie, rękawice, kaski, okulary ochronne, wkładki przeciwhałasowe i inne elementy ubioru, które dobiera się stosownie do występujących zagrożeń. Muszą one spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Pracodawca musi poinformować pracownika o tym, jak i w jakich okolicznościach danego środka ochrony indywidualnej używać.

 

Przepisy dotyczące odzieży i obuwia roboczego

Kwestię odzieży roboczej reguluje Art. 237[7]. § 1. K.p. W jego myśl pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Dzieje się to w dwóch przypadkach:

1) jeśli odzież pracownika może ulec znaczącemu zabrudzeniu lub zniszczeniu;
2) ze względu na wymagania sanitarne, technologiczne lub BHP.

Wynika z tego, że odzież roboczą należy wydać pracownikowi, gdy jego ubranie podczas wykonywania obowiązków może ulec przetarciu, rozdarciu lub będzie narażone na oddziaływanie szczególnie brudzących pyłów, płynów i w innych podobnych sytuacjach.

Podobnie, stosowną odzież roboczą wydaje się ze względu na rygor zachowania czystości linii produkcyjnej, np. podczas produkcji wyrobów cukierniczych, mikroprocesorów. Wtedy nie tyle chronimy pracownika, co jego otoczenie przed złuszczającym się naskórkiem, włosami, itp.

 

Własna odzież robocza?

Kodeks pracy przewiduje możliwość używania przez pracowników własnej odzieży roboczej i obuwia ochronnego, spełniających wymogi BHP. Może mieć to miejsce tylko za zgodą pracowników i na stanowiskach wyznaczonych przez pracodawcę (Art. 237[7]. § 2). Możliwość taka nie dotyczy stanowisk, na których praca jest związana z bezpośrednią obsługą maszyn lub skutkuje intensywnym brudzeniem czy skażeniem (chemicznym, promieniotwórczym, biologicznym) ubrania.

Pracownikowi używającemu własnego ubrania roboczego, okresowo przysługuje ekwiwalent pieniężny, wyliczony na podstawie przeciętnej ceny takiej odzieży i obuwia na rynku.

 

Konserwacja i czyszczenie odzieży roboczej

Generalnie za konserwację, utrzymanie w czystości oraz naprawy ubrania roboczego i indywidualnych środków ochrony odpowiada pracodawca. Czyszczenie odzieży roboczej jest niekiedy dla pracodawcy dość kłopotliwe, więc przepisy zezwalają na powierzenie jej prania pracownikowi, pod rygorem zwrotu kosztów przez pracodawcę (Art. 237[9]. § 3). Czyszczenie odzieży przez pracownika nie może dotyczyć tej skażonej mikrobiologicznie lub środkami chemicznymi czy promieniotwórczymi.

Należy pamiętać, że pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez stosowania odpowiednich zabezpieczeń, co reguluje Art. 237[9]. § 1. Wydana przez pracodawcę odzież ochronna i robocza, przez pracownika powinna być traktowana jak mienie powierzone i podlega zwrotowi lub innej formie rozliczenia, o ile nie upłynął okres jej zdatności do użytku.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Grupo Coral

  3 listopada 2017 at 17:44

  Very energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 2. curatare aer conditionat

  3 listopada 2017 at 22:38

  Un aparat de aer conditionat bine intretinut, curatat periodic, va functiona excelent o perioada lunga de timp si va tine departe de casa ta alergenii. Daca alegi sa amani curatarea lui, mai devreme sau mai tarziu aparatul se va defecta si va necesita reparatii costisitoare.

 3. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 4. garcinia trial

  11 listopada 2017 at 02:03

  Have been taking little over a month.

 5. Carlos Eduardo Correa da Veig

  13 listopada 2017 at 12:41

  My family all the time say that I am wasting my time here
  at net, however I know I am getting knowledge every day by reading such good posts.

 6. autocheck vin report

  15 listopada 2017 at 09:26

  If some one desires to be updated with newest technologies after

 7. Pingback: My Homepage

 8. Pingback: gejala ambeien atau wasir

 9. Pingback: Kondiloma Akuminata Gatal

 10. Tool Time

  22 grudnia 2017 at 04:44

  Keep functioning ,great job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra