Z zagranicy

Teoria spiskowa okazała się prawdą mimo ataków na kandydata na prezydenta USA

Międzynarodowa żydowska organizacja z siedzibą w USA potępiła kandydata na prezydenta z ramienia Republikanów Donalda Trumpa za obwinianie syjonistów o zamach na WTC. Tymczasem, jak wskazują śledczy, to agenci Mossadu, nie muzułmanie, świętowali zwycięstwo 9/11.

 

Amerykański naukowiec i dziennikarz z Wisconsin twierdzi, że syjonistyczny reżim nie tylko że stał za atakami z 9/11, ale to izraelscy szpiedzy pracujący dla Mossadu – nie arabscy muzułmanie – byli tymi, którzy hucznie obchodzili spalenie wież WTC 11 września 2001 roku.

 

Dr Kevin Barret, założyciel „Naukowego panelu dla dochodzenia prawdy o WTC”, gdyż o nim mowa, wypowiedział się na temat wyników swojego dochodzenia w tym zakresie dzień po tym, jak międzynarodowa żydowska organizacja z siedzibą w USA przytoczyła słowa Donalda Trumpa, który stwierdził bezpodstawność obwiniania Arabów za zamach na WTC.

 

– Niestety Donald Trump daje nowe życie dawno obalonym teoriom spiskowym o 9/11 – oświadczyła żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) wkrótce po tym, jak kandydat do fotela w Białym Domu w rozmowie ze stacją telewizyjną ABC News powiedział, że „ludzie w New Jersey, którzy to oglądali, społeczność, którą trudno by nazwać arabską, cieszyła się, kiedy budynki legły w gruzach”.

 

W wydanym oświadczeniu ADL stwierdziła, że twierdzenia wysuwane przez Trumpa nie mają żadnych podstaw, nazywając je nieodpowiedzialnymi i mijającymi się z faktami. – Wydaje się to być wariacją na temat antysemickich mitów, zgodnie z którymi grupa Żydów była widziana, kiedy świętowała upadek wież – mówili przedstawiciele organizacji.

 

Komentując sprawę dr Barrett oświadczył, że Liga Przeciw Zniesławieniom „ma rację mówiąc, że Trump mija się z faktami, kiedy mówi o Arabach świętujących zniszczenie WTC 11 września”. – Jednakże odnosi się on do prawdziwej historii izraelskich szpiegów pracujących dla agencji wywiadowczej Mossad, którzy zostali aresztowani po tym, jak przyłapano ich na świętowaniu ataków na WTC – dodał.

 

Na czele wspomnianej grupy izraelskich szpiegów stał Sivan Kurzberg. – Zostali rozlokowani, aby filmować ataki na WTC zanim uderzył pierwszy samolot. Głośno celebrowali pożar, później zaś eksplozje bliźniaczych wież. Fotografowali się potrząsając zapalniczkami do papierosów naprzeciw palących się i eksplodujących budynków – mówił dr Barrett. – I właśnie wtedy zostali aresztowani. Przetrzymywano ich jakieś czterdzieści dni. Nie udało im się oszukać wariografu i wkrótce potem powrócili do Izraela – wspominał, podkreślając, iż sami przyznali, że zostali wysłani do USA, aby „dokumentować wydarzenie” i że to żydowscy szpiedzy dowodzeni przez Siviana Kurzberga są na nagraniu w izraelskich mainstreamowych mediach.

 

Warto podkreślić, iż stacja ABC News przytoczyła policyjny raport, w którym odnotowano, iż Sivian Kurzberg, kierowca półciężarówki, którą poruszali się agenci, poddany kontroli powiedział: „Jesteśmy Izraelczykami. Nie jesteśmy waszym problemem. Wasze problemy są naszymi problemami. Problemem są Palestyńczycy”. W furgonetce znajdowali się jego brat Paul Kurzberg, Yaron Shmuel, Oded Ellner i Omer Marmari.

 

– Oznacza to, że ludzie, dla których pracowali, a konkretnie izraelski rząd, byli zamieszani w sprawę. Najwyraźniej ADL nie wie o tym, ponieważ jej przedstawiciele twierdzą, iż komentarz Trumpa oskarżający Arabów wydaje się być zmienioną wersją tego, co nazywają „mitem” tańczących Żydów, świętujących swój sukces 9/11. Jednakże nie jest to mit – podkreślał dr Barrett, wskazując, iż zostało to przekazane za pomocą wszelkiej maści mainstreamowych mediów, włącznie z izraelskimi, które dziwnym trafem były świetnie poinformowane o tym, co ma się wydarzyć 11 września.

 

– Zatem Liga Przeciw Zniesławieniom chwyta się sztuczek dla dokonania dezinformacji. Starają się zdyskredytować teorie spiskowe o 11 września, ponieważ posiadają pełną wiedzę co do tego, że rząd Izraela był pierwszą siłą stojącą za atakami – tłumaczył analityk, zdaniem którego ADL kłamie z premedytacją, jako że historię z agentami Mossadu świętującymi ataki cytowały niemalże wszystkie media.

 

Jego zdaniem zamach posłużył syjonistom za pretekst dla ruszenia machiny wojennej. Co więcej dr Barret – nie tylko zresztą on – podważa wersję o uderzeniach samolotów jako przyczynie zawalenia się wież. W jego ocenie jedynie odpowiednio podłożone ładunki wybuchowe mogły dać taki efekt, a cała tragedia była „kontrolowanym zniszczeniem”, przy którym poświęcono życie wielu ludzi.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: Press TV, ABC News

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

151 komentarzy

151 Komentarzy

 1. Paweł

  24 listopada 2015 at 08:00

  To prawda, że za zamachami stoi żydostwo. W dzień zamachu żydzi pracujący w WTC mieli wolne! Poza tym ładunki musiały zostać umieszczone w dolnych kondygnacjach. Samoloty to była przykrywka.

 2. hukeqihin-3188

  24 listopada 2015 at 08:14

  widze, ze trump to taki ich korwin – nawet jak zdobedzie poparcie to potem musi cos palnac

 3. Robert B.

  24 listopada 2015 at 09:01

  Is fecit cui prodest „Ten zrobił, kto korzysta”. Sprawa jest tutaj nader jasna. Przeraża tylko skala przeżarcia USA żydostwem. Prorocze słowa Beniamina Franklina:

  „Jeżeli nie zostaną wyrzuceni[żydzi] ze Stanów Zjednoczonych na mocy konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzić i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu, za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach.”

  • moherowy beret

   19 stycznia 2017 at 21:28

   No i tak się stało,Beniamin Franklin przewidział.To samo stało się w Polsce.

 4. Soroka

  24 listopada 2015 at 09:12

  Czegóż się nie robi dla zmanipulowania gawiedzi!
  Ci wysadzili WCT, w Rosji wysadzali bloki mieszkalne. W historii też jest Perl Harbor i zatopiony transatlantyk z pięcioma tysiącami ludzi i wiele pomniejszych zbrodni, chorób wściekłych krów, a nawet ocieplenie klimatu.
  Gdy rządzenie oddaje się ludziom wyznania materialistycznego, to tak się ma! Choć Chrystus ciągle ma rozciągnięte ramiona na krzyżu.

 5. Robert B.

  24 listopada 2015 at 09:18

  [quote name=”Soroka”]Czegóż się nie robi dla zmanipulowania gawiedzi!
  Ci wysadzili WCT, w Rosji wysadzali bloki mieszkalne. W historii też jest Perl Harbor i zatopiony transatlantyk z pięcioma tysiącami ludzi i wiele pomniejszych zbrodni, chorób wściekłych krów, a nawet ocieplenie klimatu.
  Gdy rządzenie oddaje się ludziom wyznania materialistycznego, to tak się ma! Choć Chrystus ciągle ma rozciągnięte ramiona na krzyżu.[/quote]

  A jakie mają korzonki etniczne ci ludzie „wyznania materialistycznego”? Może coś ci na ten temat wiadomo?

 6. Czesław

  24 listopada 2015 at 11:21

  Dziwny to fakt, że uderzenia samolotów w wieże był transmitowane na cały świat na bieżąco, z kamerami świetnie ustawionymi w odpowiednim miejscu. Oglądałem wówczas telewizję i cały czas stawiam, nie tylko sobie, takie pytanie. Jak to możliwe, że te kamery jak by dokładnie wiedziały o której godzinie i w którym miejscu ta katastrofa nastąpi i bezpośrednio transmisja na cały świat. Logistyka pierwszorzędna.

 7. natan

  24 listopada 2015 at 11:37

  artykuł nie trzyma się kupy:
  – w 1. akapicie powinno chyba być „…Trumpa za obwinianie islamistów (nie syjonistów) o zamach na WTC..”, inaczej dalsza część nie ma sensu
  – podobnie „…przytoczyła słowa Donalda Trumpa, który stwierdził bezpodstawność obwiniania Arabów za zamach na WTC” – kiedy to Trump obwinił wlasnie arabów
  itd.

 8. Prawicowiec

  24 listopada 2015 at 12:53

  Do natan!
  Logika języka polskiego to nie to samo co pokrętność w jidish.
  Tym co wyssali język obcy z mlekiem matki trudno się połapać w sensie i logice ujawniania żydowskich przestępstw przeciwko ludzkości w innych językach.

 9. Soroka

  24 listopada 2015 at 13:52

  [quote name=”Robert B.”]

  A jakie mają korzonki etniczne ci ludzie „wyznania materialistycznego”? Może coś ci na ten temat wiadomo?[/quote]

  Na pewno nie wiesz, ale nie liczy się pochodzenie etniczne, tylko wyznawana religia.
  Np. dla chrześcijan nie ma znaczenia jakiego pochodzenia jest dany wyznawca.
  Jest pewien problem z materialistami (to tacy, których światopogląd opiera się na wierze w samoistne i bezprzyczynowe powstanie świata materialnego), bo materialiści to egoiści i dzielą się na grupy interesu, ale przeciwko chrześcijaństwu się jednoczą.

 10. Słowianin

  24 listopada 2015 at 23:26

  Od samego początku nie miałem żadnych wątpliwości, że to żydzi rozwalili wieże, by dać pretekst podległym gubernatorom, do rozpoczęcia inwazji w ich interesach na bliskim wschodzie.Nawet zakładając że żydowscy agenci mossadu nie zostali zatrzymani przez Policję NY, dowodem na zbrodnię z premedytacją jest wieża WTC-7, która zburzyła się sama, na dowód solidarności z bliźniaczymi wieżami WTC.

 11. czemu...

  25 listopada 2015 at 07:33

  … po każdym większym ataku nie wypowiadają się ambasadorowie akredytowani w Polsce jak miało to miejsce po wspomnianych atakach? kto oglądał ten wie jakie miał odczucia po wypowiedzi przedstawiciela rządu w Jerozolimie

 12. wars

  25 listopada 2015 at 07:37

  @Soroka – przestań szmondaku wycierać sobie mordę Chrystusem i wciskać kit, że nie liczy się dla was „pochodzenie etniczne”.

 13. Mira

  27 listopada 2015 at 23:35

  Karolina Maria Koter !! jestes chora umyslowo kobieta bo trzeba być naprawdę psychiczna-schizofrenia mieć żeby wymyslec takie bzdury, czego się kobieto czepiasz Żydów? co ci zrobili? jesteś pełna nienawisci ale do czego?idź i weź coś na uspokojenie powiedz Psychiatrze te bajki to zaraz ci da na uspokojenie i czytając wypowiedzi innych to widzę ze wariatów to tu sporo jest.No chyba ze jesteś Muzułmanka to już to tłumaczy wszystko jak ty bronisz swoich.

 14. Mira

  27 listopada 2015 at 23:41

  [quote name=”Czesław”]Dziwny to fakt, że uderzenia samolotów w wieże był transmitowane na cały świat na bieżąco, z kamerami świetnie ustawionymi w odpowiednim miejscu. Oglądałem wówczas telewizję i cały czas stawiam, nie tylko sobie, takie pytanie. Jak to możliwe, że te kamery jak by dokładnie wiedziały o której godzinie i w którym miejscu ta katastrofa nastąpi i bezpośrednio transmisja na cały świat. Logistyka pierwszorzędna.[/quote]
  Czesław a ty gdzie mieszkasz ?chyba gdzieś na wsi i czy ty nie wiesz ze są kamery na wszystkich ulicach świata? chyba nie lol zobacz na Google chrome zapytaj i nawet może zobaczysz twoja krowę i chałupę .

 15. casino online casino

  31 sierpnia 2017 at 09:40

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 16. see my site

  31 sierpnia 2017 at 19:01

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 17. students

  1 września 2017 at 06:38

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 18. Budget Shopping

  2 września 2017 at 13:49

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 19. check this out

  2 września 2017 at 21:01

  I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 20. see more of my site

  4 września 2017 at 11:29

  Nice post. I learn one thing more difficult on different blogs everyday. It is going to always be stimulating to read content from different writers and follow a little bit one thing from their store. I’d prefer to make use of some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll provide you with a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.
  see more of my site http://www.milionkobiet.pl/watek,27229.html

 21. maxbet

  4 września 2017 at 19:25

  Can I simply say what a relief to search out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know easy methods to carry an issue to light and make it important. More people must learn this and understand this aspect of the story. I cant consider youre no more standard since you positively have the gift.
  maxbet http://www.188maxbet.com

 22. cheap destination weddings in the us

  4 września 2017 at 20:14

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good points in options also.
  cheap destination weddings in the us http://gobo-lighting43184.ampedpages.com/Detailed-Notes-on-Caribbean-Weddings-7691447

 23. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 18:54

  Greetings! I’ve been reading your blog for a long time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout
  out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great
  job!

 24. micromax mobile

  8 września 2017 at 02:51

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come
  further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 25. King

  8 września 2017 at 21:54

  I constantly emailed this weblog post page to all my associates, since if
  like to read it afterward my links will too.

 26. Christine

  9 września 2017 at 08:41

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well
  written!

 27. nerd

  9 września 2017 at 10:38

  Can I just say what a relief to find someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know how to convey a problem to mild and make it important. More individuals must read this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre no more popular because you undoubtedly have the gift.

 28. omnitravel.lk

  9 września 2017 at 16:24

  You should be a part of a contest for one of the finest
  blogs on the internet. I most certainly will highly recommend this site!

 29. Jamika

  9 września 2017 at 22:09

  I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and
  would like to know where u got this from.
  kudos

 30. real estate loans

  10 września 2017 at 07:35

  Hi there great website! Does running a blog such as this take a lot of work?
  I’ve absolutely no knowledge of programming however
  I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I just needed to ask.
  Thank you!

 31. door installers

  10 września 2017 at 14:27

  Fantastic goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the
  way in which you say it. You make it entertaining and you still take
  care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from
  you. This is actually a wonderful site.

 32. I all the time emailed this web site post page to all my
  friends, since if like to read it then my friends will too.

 33. credit real estate

  10 września 2017 at 16:25

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  offered bright clear idea

 34. perkins loans

  10 września 2017 at 16:30

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was looking for this certain info for a long time.

  Thank you and good luck.

 35. Charley

  10 września 2017 at 22:46

  I read this paragraph fully concerning the difference
  of newest and earlier technologies, it’s amazing article.

 36. 360 frontal

  10 września 2017 at 23:17

  360 frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I C’est parfait, ustensile livré très rapidement ensuite conforme à cette figure

 37. real estate license

  11 września 2017 at 12:36

  Simply desire to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is simply great and i could
  assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab
  your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 38. car loans

  12 września 2017 at 08:10

  I don’t even understand how I finished up here, however I assumed this publish used to be good.
  I do not realize who you might be but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already.

  Cheers!

 39. mobile phone

  12 września 2017 at 14:23

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to
  use some of your ideas!!

 40. business coach

  12 września 2017 at 17:53

  Spot on with this write-up, I actually believe this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for
  the info!

 41. loan providers

  12 września 2017 at 19:37

  Hello, I check your blog regularly. Your
  humoristic style is witty, keep up the good work!

 42. small business coaching

  13 września 2017 at 00:47

  I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself?
  Please reply back as I’m planning to create my own personal website and would like to learn where you
  got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 43. real estate

  13 września 2017 at 03:36

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a
  thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 44. ipod video

  13 września 2017 at 05:01

  It’s an amazing article in support of all the internet people;
  they will get advantage from it I am sure.

 45. things you need to grow weed

  13 września 2017 at 14:57

  Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 46. london travel

  15 września 2017 at 17:14

  I have read a few excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.

  I wonder how a lot attempt you set to make
  one of these great informative web site.

 47. golf course

  16 września 2017 at 08:50

  We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You have performed an impressive task and our whole neighborhood will likely be thankful to you.

 48. phpexpertsolution.com

  16 września 2017 at 09:38

  I do consider all of the concepts you’ve presented in your post.

  They’re really convincing and can certainly work. Still,
  the posts are very quick for newbies. May just you please prolong
  them a little from next time? Thanks for the post.

 49. old golf course

  16 września 2017 at 09:57

  It’s remarkable in support of me to have a web page, which is valuable in favor of my know-how.
  thanks admin

 50. tourism life

  16 września 2017 at 10:37

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative
  and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I found this during my search
  for something regarding this.

 51. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 września 2017 at 12:57

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth was once
  a leisure account it. Glance complex to more delivered agreeable
  from you! However, how could we be in contact?

 52. macau tourism presents

  16 września 2017 at 15:24

  Greetings! Very useful advice in this particular
  article! It’s the little changes that make the largest changes.
  Many thanks for sharing!

 53. tourism life

  17 września 2017 at 01:07

  Hello there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My website looks weird when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that
  might be able to correct this issue. If you have any suggestions,
  please share. Thanks!

 54. travel tips

  17 września 2017 at 04:42

  I am sure this article has touched all the internet people, its really
  really nice paragraph on building up new webpage.

 55. open golf

  17 września 2017 at 05:07

  Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and
  don’t seem to get anything done.

 56. best tips travelling

  17 września 2017 at 21:41

  Wonderful items from you, man. I’ve consider your stuff prior to
  and you are simply too wonderful. I really like what you have received right here, really like what you are
  stating and the way by which you assert it. You
  are making it enjoyable and you continue to take care of to keep it
  sensible. I can not wait to read far more from you. That
  is actually a tremendous web site.

 57. macau tourism offers

  17 września 2017 at 22:21

  My spouse and I stumbled over here different web page and thought
  I might as well check things out. I like what I see so now
  i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

 58. old golf course

  18 września 2017 at 12:38

  Great article, just what I wanted to find.

 59. I couldn’t resist commenting. Exceptionally well
  written!

 60. http://www.ysxxlm.com

  20 września 2017 at 09:56

  I needed to thank you for this good read!! I definitely loved every
  little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

 61. Great web site you have here.. It’s difficult to find high quality writing
  like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 62. Suzanne

  20 września 2017 at 13:30

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create
  this website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from.
  many thanks

 63. Hildegard

  20 września 2017 at 14:49

  Hi to every one, it’s really a fastidious for me to pay a visit
  this website, it includes important Information.

 64. playing golf

  21 września 2017 at 08:18

  If you want to obtain much from this piece of writing then you have to apply such strategies to your won weblog.

 65. royal dublin golf

  21 września 2017 at 22:29

  Great post.

 66. www.dotnet-stammtisch-rheinhessen.de

  22 września 2017 at 01:47

  Having read this I thought it was very informative. I
  appreciate you spending some time and energy to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worth it!

 67. 1183.f3322.net

  22 września 2017 at 07:42

  I believe everything published was actually
  very reasonable. However, what about this? suppose you wrote a catchier post title?
  I ain’t saying your information is not good, but what
  if you added a post title to possibly get a person’s
  attention? I mean Teoria spiskowa okazała się prawdą mimo ataków na kandydata na prezydenta USA – Prawy.pl is kinda plain. You ought to look at Yahoo’s home page and note how they create news
  titles to get people to click. You might try adding a video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve got to say.
  Just my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 68. Floyd

  22 września 2017 at 09:29

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my
  facebook group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Thanks

 69. Georgia

  22 września 2017 at 10:01

  If you are going for best contents like myself, only
  pay a visit this site daily since it gives feature contents, thanks

 70. Hi, for all time i used to check web site posts here early
  in the morning, since i enjoy to learn more and more.

 71. Carlton

  22 września 2017 at 19:36

  When I initially left a comment I seem to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  each time a comment is added I get four emails with the same comment.

  Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 72. macau tourism keep

  22 września 2017 at 23:06

  I every time emailed this blog post page to all my friends, since if like to
  read it afterward my friends will too.

 73. Victorina

  23 września 2017 at 13:06

  Hi there mates, how is everything, and what you want to say concerning this article, in my view its really
  awesome for me.

 74. smdservicesllc.com

  23 września 2017 at 18:34

  Great blog here! Also your website loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 75. Whitney

  24 września 2017 at 07:19

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I
  find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 76. Dian

  24 września 2017 at 08:16

  Hurrah! In the end I got a blog from where I know how to really
  get useful facts concerning my study and knowledge.

 77. Larzews

  24 września 2017 at 12:27

  Cialis Generico Foro Priligy Revenu Omeprazole And Amoxicillin And 2c19 [url=http://genericcial.com ]cheap cialis[/url] Can You Take Perocet With Amoxicillin

 78. vrnews.cn

  24 września 2017 at 14:43

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Cheers

 79. www.4acode.com

  24 września 2017 at 18:51

  Hey there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this
  problem. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 80. Erma

  25 września 2017 at 02:35

  Thanks to my father who told me concerning this web site,
  this blog is genuinely awesome.

 81. Dorothy

  25 września 2017 at 09:56

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the
  pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but
  I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet
  browsers and both show the same outcome.

 82. youtube.com

  25 września 2017 at 12:48

  Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds additionally?

  I am satisfied to search out numerous helpful info right
  here within the publish, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 83. Fannie

  25 września 2017 at 13:21

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing problems
  with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe
  to it. Is there anyone else having the same RSS issues?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 84. ordinary travel

  25 września 2017 at 21:37

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog.
  It appears as though some of the written text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment and
  let me know if this is happening to them too? This could be
  a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 85. voice.mymusictalk.com

  26 września 2017 at 01:13

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our whole
  community will be grateful to you.

 86. travel diary

  26 września 2017 at 09:00

  I am actually thankful to the holder of this web
  site who has shared this impressive paragraph at here.

 87. hack-fc.com

  26 września 2017 at 11:04

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to
  no backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 88. confer heart

  26 września 2017 at 13:15

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more on this subject, it
  might not be a taboo matter but typically folks don’t speak about
  these topics. To the next! Best wishes!!

 89. butt workout

  26 września 2017 at 16:40

  This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 90. www.aussieamiga.com

  26 września 2017 at 18:27

  I really like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the good works guys I’ve you guys to my blogroll.

 91. usachinatraining.com

  26 września 2017 at 19:30

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are
  your contact details though?

 92. gamapages.com

  27 września 2017 at 02:34

  This site was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Many thanks!

 93. academiadecodigo.online

  27 września 2017 at 07:17

  I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here
  frequently. I am quite certain I will learn plenty of
  new stuff right here! Best of luck for the next!

 94. dating guidelines

  27 września 2017 at 09:51

  Touche. Solid arguments. Keep up the good effort.

 95. travel around

  27 września 2017 at 10:57

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts
  on this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Studying this info So i am glad to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed.
  I such a lot no doubt will make certain to don?t put out of your mind this site and give it a look regularly.

 96. butt workout

  27 września 2017 at 17:34

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of space .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this information So i am happy
  to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I so much indisputably will make sure to do not omit this website and provides it a glance on a constant basis.

 97. well-known dating

  27 września 2017 at 18:28

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this web
  site, and article is in fact fruitful designed
  for me, keep up posting these posts.

 98. Karen

  27 września 2017 at 20:43

  continuously i used to read smaller articles that as
  well clear their motive, and that is also happening with this post
  which I am reading at this time.

 99. www.xp269.net

  28 września 2017 at 03:11

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of
  volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You have done a
  outstanding job!

 100. best dating

  28 września 2017 at 07:43

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very helpful info specifically the last part 🙂 I
  care for such information much. I was looking for this particular information for a
  very long time. Thank you and good luck.

 101. If you wish for to increase your know-how only keep visiting this site and be updated with the newest information posted here.

 102. toned butt

  28 września 2017 at 14:39

  If you would like to get a good deal from this article then you have
  to apply these strategies to your won web site.

 103. Teodoro

  28 września 2017 at 15:46

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Thank you

 104. Elizbeth

  29 września 2017 at 05:37

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 105. Graciela

  29 września 2017 at 10:59

  I think this is among the most vital info for me. And i’m glad
  reading your article. But want to remark on some general things,
  The site style is wonderful, the articles is really
  nice : D. Good job, cheers

 106. www.igrimace.com

  29 września 2017 at 13:18

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any
  help is very much appreciated.

 107. www.hack-fc.com

  29 września 2017 at 22:08

  My brother recommended I may like this blog.
  He was entirely right. This submit truly made my day. You cann’t
  believe just how so much time I had spent for this information!
  Thanks!

 108. bigger website designing

  30 września 2017 at 08:16

  Simply wish to say your article is as astonishing.

  The clearness on your submit is simply cool and i
  can suppose you are an expert in this subject. Well together with your permission let me to clutch your RSS feed to stay updated with impending post.

  Thanks 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 109. carloseduardocorreadaveiga.com.br

  30 września 2017 at 08:43

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
  when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this good piece of writing.

 110. smart phone applications

  30 września 2017 at 11:49

  I’m extremely impressed along with your writing skills and
  also with the structure for your blog. Is this a paid subject matter or did you modify it your self?

  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one today..

 111. asbestos wont

  30 września 2017 at 13:38

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉
  I will return yet again since i have bookmarked it. Money
  and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help
  others.

 112. Larzews

  30 września 2017 at 15:17

  Sildenafil Gріс˜nstig Online Kaufen Amoxicillin Solution [url=http://genericcial.com ]cialis online[/url] Generic Cash On Delivery Pyridium Real Pharmacy Zithromax Pimples Comprar Viagra En Espana Sin Receta

 113. dating sites frequently

  30 września 2017 at 20:30

  Thanks for finally writing about >Teoria spiskowa okazała
  się prawdą mimo ataków na kandydata na prezydenta USA – Prawy.pl <Liked it!

 114. meuestilo.r7.com

  30 września 2017 at 20:48

  I believe this is one of the so much significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark
  on some general things, The site style is ideal,
  the articles is actually excellent : D. Excellent activity,
  cheers

 115. developing heart disease

  1 października 2017 at 18:08

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a
  great author. I will always bookmark your blog and will eventually come back very soon. I
  want to encourage you to ultimately continue your great writing, have
  a nice weekend!

 116. Theresa

  2 października 2017 at 00:50

  My brother suggested I would possibly like this website.
  He was totally right. This submit truly made my day.
  You cann’t imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 117. http://conexaoto.com.br/tag/umanizzare

  2 października 2017 at 06:08

  My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I
  may as well check things out. I like what I see so i
  am just following you. Look forward to going over your web page
  repeatedly.

 118. pt-br.facebook.com

  3 października 2017 at 05:18

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It
  positively helpful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & aid different users like
  its aided me. Good job.

 119. Umanizzare presídios

  3 października 2017 at 06:17

  great points altogether, you just received a new reader.
  What may you suggest about your submit that you just
  made some days in the past? Any positive?

 120. https://commons.wikimedia.org/

  3 października 2017 at 20:06

  I have read some good stuff here. Certainly price bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create this sort of fantastic informative site.

 121. Harvey

  4 października 2017 at 18:11

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to
  say fantastic blog!

 122. buy arsenal soccer

  5 października 2017 at 07:46

  Hi there, after reading this awesome post i am too cheerful to share my knowledge
  here with colleagues.

 123. best butt

  5 października 2017 at 12:02

  It’s impressive that you are getting thoughts from this paragraph as well
  as from our argument made at this time.

 124. Larzews

  5 października 2017 at 13:31

  Oral Amoxil Solution Osu Viagra Precio Farmacia Buy Amoxicillin Children [url=http://cheapestcial.com]viagra cialis[/url] Awc Conadian Pharmacy

 125. best dating

  6 października 2017 at 04:51

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 126. www.bdsmwiki.org

  6 października 2017 at 05:15

  I just like the valuable information you supply for your articles.
  I’ll bookmark your blog and check once more right here frequently.
  I’m rather certain I’ll learn plenty of new stuff right right here!
  Good luck for the next!

 127. dating sites

  6 października 2017 at 06:55

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce
  it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 128. Augusto de Arruda Botelho

  7 października 2017 at 02:02

  I’ve been surfing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more
  useful than ever before.

 129. best butt

  7 października 2017 at 14:55

  I really like it whenever people come together and share opinions.
  Great site, keep it up!

 130. route travel

  7 października 2017 at 17:38

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 131. reverse phone number lookup

  7 października 2017 at 19:38

  Yes! Finally someone writes about website admin.

 132. fatal heart attacks

  7 października 2017 at 21:58

  I absolutely love your website.. Great colors & theme.
  Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create
  my own personal blog and would love to find out where you got this from or just what the theme
  is named. Thank you!

 133. soccer shoes pattern

  8 października 2017 at 15:16

  At this moment I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read other news.

 134. Larzews

  8 października 2017 at 17:10

  Buy Robaxin From India [url=http://cheapestcial.com]cialis[/url] Propecia Diabetes Medication Viagra 50mg Sale

 135. gratis brazil dating

  9 października 2017 at 11:08

  fantastic points altogether, you just received a new reader.
  What may you recommend about your publish that you just made some days ago?
  Any sure?

 136. confer heart

  9 października 2017 at 23:54

  I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 137. Isabelle

  10 października 2017 at 03:15

  My brother suggested I might like this web site.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this
  information! Thanks!

 138. Larzews

  10 października 2017 at 09:09

  Viagra 50 Mg Costo [url=http://cheapviafast.com]viagra[/url] Generic Viagra Accepts Echeck Viagra Dose

 139. web dating

  11 października 2017 at 06:13

  Hello, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site in Safari,
  it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, very good blog!

 140. Larzews

  11 października 2017 at 17:01

  Cialis E Donne Amoxicillin And Ph Buy Meloxicam 7.5 Mg [url=http://cheapestcial.com]cialis[/url] Propecia Generique

 141. find asbestos inside

  13 października 2017 at 07:37

  It’s amazing to visit this web site and reading the views of all
  friends regarding this piece of writing, while I am also zealous of getting knowledge.

 142. działanie pigułki kamagra

  13 października 2017 at 16:26

  Zabiegasz viagry preznego odsiecze w odcinku bezplatnych narady lekarskich dokonywajacych Twoje prognozowania dowodzacych kompletna dyskrecje aktywnosci, zajdzze wlasny nowoczesnie dynamiczny komplet naczyn stolowych, w ktorym otrzymasz najwyzszej, jakosci posluge nielecznicza w zakresie medycyny komplikacyj z wzwodem. Do dnia wspolczesnego pomoglismy przedtem niezwykle wielu gosciom goniacym przebojowego leczenia impotencji lekami na potencje rowniez niepozostalego wariantu przypadlosci obmacujacej ozieblosci seksualnej.

 143. last resort asbestos

  13 października 2017 at 19:41

  Hi there, I enjoy reading all of your article.
  I like to write a little comment to support you.

 144. sklep kamagra - cialisnajtaniej.pl

  14 października 2017 at 10:16

  Nie stale viagry widzialna schorzenie somatyczna czyniaca w nader wlaczony fortel na mechanizmy fizjologiczne wzwodu byc moze naklaniac spolegliwe przeciwnosci z erekcja wsrod wielu dzis egzystujacych osobnikow. Korzystajac sposrod przygotowywanych na mocy nas kapela gratisowych konsultacji w tym odcinku masz okazja sprawnego wyzbycia sie bezusterkowych zahamowan w Twoich apteka internetowa historyjkach seksualnych. Wyprobuj w jaki sposob efektywne procedury Owi podajemy.

 145. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 21:39

  Miesista viagry sposob wykonywania plciowa rowniez absencja zagwozdek sposrod erekcja owo zwienczenie coraz to wiekszej zespoly obecnie przebywajacych klientow. Odwiedzajac lokalny sprawnie skuteczny zagrywka masz mozliwosc wyzbycia sie stresu takze spojonych z przed zaburzen wzwodow dodatkowo obrotnego zabicia malomownych zahamowan utrudniajacych Twoje uklady zmyslowe. Przekazywane na krzyz nas konsultacje medyczne prowadzone sa lekami na potencje poprzez przetestowanych specjalistow.

 146. find asbestos

  15 października 2017 at 01:15

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the
  same page layout and design. Great choice of colors!

 147. Larzews

  15 października 2017 at 02:13

  Cialis Crampes Jambes Cialis 2.5 Canada [url=http://leviprices.com]levitra 20mg[/url] Will Zithromax Treat Sinus Infection Amoxicillin Dosage For 45 Pound Child Getting Wellburion On Lones

 148. Madelaine

  15 października 2017 at 13:25

  This excellent website truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 149. timex watches make

  16 października 2017 at 04:08

  What’s up Dear, are you in fact visiting this website on a regular basis, if so afterward you will absolutely obtain good
  knowledge.

 150. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 13:08

  Excellent blog right here! Also your web site lots up fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra