„Wróg władzy ludowej”. 40. rocznica śmierci ks. Zygmunta Poniatowskiego

0
0
0
/

zygmuntponiatowskiDuszpasterz parafii na Podlasiu. Oskarżony o utrzymywanie kontaktów z działaczami narodowego podziemia antykomunistycznego, został skazany przez komunistyczny sąd na 5 lat więzienia. Podczas pobytu w odosobnieniu nabawił się niedowładu nóg...

 

Zygmunt Poniatowski urodził się 12 czerwca 1911 r. w Bełdzie pod Grajewem na Podlasiu. W 1933 r. zdał maturę w gimnazjum św. Kazimierza w Sejnach i wstąpił do seminarium duchownego w Łomży. W 1938 r. przyjął święcenia kapłańskie.

 

Pracował jako wikariusz w Lubotyniu, Stawiskach, Tykocinie i Zarębach Kościelnych. W czasie okupacji pełnił posługę duszpasterską w Szumowie, a już po wojnie - w Zambrowie i Bargłowie pod Augustowem.

 

Począwszy od 1944 r., z racji prezentowanych przez siebie poglądów, był traktowany przez komunistyczne władze jako „wróg ludu” i z tego powodu inwigilowany. Bezpieka ustaliła m.in., że jako prefekt szkół powszechnych krytykował działalność Związku Walki Młodych i Związku Młodzieży Polskiej oraz prowadził kółko różańcowe.

 

W drugiej połowie stycznia 1949 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy białostockiego UB. Akcję przeprowadzono w głębokiej tajemnicy, kuria biskupia w Białymstoku o aresztowaniu duchownego dowiedziała się dopiero miesiąc później.

 

Oskarżono go o utrzymywanie kontaktów z działaczami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz o próbę wykupienia z więzienia byłego komendanta NZW Romualda Kozła. 20 maja 1949 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku na 5 lat więzienia, utratę praw publicznych na 3 lata i przepadek całego mienia.

 

Na mocy amnestii w maju 1953 r. zmniejszono mu wyrok o jedną trzecią – do 3 lat i 4 miesięcy, co oznaczało, że mógł wyjść na wolność. W czerwcu tego roku został wikariuszem w Wąsoszu, a dwa lata później proboszczem w Przerośli.

 

Cierpiał na niedowład nóg, którego nabawił się w więzieniu. W 1974 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Tykocinie. Zmarł 10 grudnia 1975 r., został pochowany na cmentarzu w Przerośli.

 

opr. Paweł Brojek
Źródło: Krzysztof Sychowicz, Księża niezłomni • Życie urozmaicone – Ksiądz Zygmunt Poniatowski, „Nasz Dziennik”, nr 215 z 13-14 września 2008
fot.: iap.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną