Aborcja zostanie nazwana w Kodeksie Karnym zabójstwem, a kompromis aborcyjny - utrzymany?

0
0
0
/

Jest także propozycja aby zastąpić w Art 152 § 1 kk brzmienie „przerywanie ciąży”, stwierdzeniem „kto za zgodą kobiety zabija dziecko poczęte z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” - mówił poseł Jan Klawiter, zaznaczając, iż nie jest to nic nowego, ale powrót do starego sformułowania.

 

Prawica Rzeczypospolitej, reprezentowana przez przewodniczącego Marka Jurka oraz posła Jana Klawitera, przedstawiła dziś w Sejmie ustawę w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro. - Wszystkie prawa dziecka poczętego powinny się odnosić do dzieci poczętych w procedurze in vitro. Ta ustawa integruje ustawodawstwo przyjęte w poprzedniej kadencji dotyczące poczęcia pozaustrojowego z całym polskim dorobkiem prawnym dotyczącym ochrony życia przed urodzeniem, dotyczącym praw dziecka poczętego – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie eurodeputowany Marek Jurek, który razem z posłem Klawiterem prezentował wspomniany dokument.

 

Z kolei Klawiter zapowiedział, że posłowie zaczną od zmiany definicji zarodka w ustawie o in vitro. - Zarodek to nie jest tylko grupa komórek, bo każdy człowiek jest grupą komórek. Zarodek jest człowiekiem od momentu poczęcia i taka definicja zarodka musi uwzględniać też ten element wynikający z naszej wiedzy. Genetyka nie daje tutaj żadnych możliwości innych interpretacji, jak ta, że życie człowieka zaczyna się od momentu poczęcia – przypomniał.

 

Ustawa ta nawiązuje do Rezolucji, której przez trzy lata nie chciał rozpatrzyć Sejm poprzedniej kadencji. Przypomina ona ponadto, że zarówno debata, jak i funkcjonowanie praktyki zapłodnienia in vitro powinny toczyć się w kontekście obowiązującego prawa, a szczególnie – w kontekście polskiego dorobku prawnego w zakresie praw dziecka poczętego. Ustawa mówi, że żadne z działań podejmowanych w ramach praktyki in vitro nie może naruszać praw i dobra dziecka poczętego, w szczególności prawa do życia i zdrowia.

 

W ciągu ostatnich lat, z kompletnym lekceważeniem prawa, przyjęto bowiem milcząco założenie, że można ignorować wszystkie przepisy prawa chroniące dziecko poczęte przed instrumentalnym traktowaniem. To założenie w sposób oczywisty prawo lekceważy. W Polsce nie potrzeba ustanawiać szczególnych praw dla ochrony życia w pierwszej fazie pozaustrojowego poczęcia. Trzeba po prostu przestrzegać obowiązującego prawa. Ta ustawa o tym przypomina.

 

Do poparcia tej ustawy Prawica Rzeczypospolitej zaprosiła wszystkich posłów. Projekt ustawy zostanie złożony w klubach Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Jednocześnie żaden z posłów nie odważył się dotychczas, aby zlikwidować istniejący tzw. kompromis aborcyjny i całkowicie zakazać zabijania nienarodzonych dzieci, czego domagali się obywatele, których wolę Sejm poprzedniej kadencji zlekceważył.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną