Papież ma urodziny! Kończy 79 lat

0
0
0
/

Z okazji urodzin Papieża z całego świata płyną do Watykanu życzenia. W wielu miejscach trwa też specjalna modlitwa w intencji Franciszka.

 

Tak jest m.in. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, miejscu najczęściej w tym pontyfikacie odwiedzanym przez Ojca Świętego.

 

„Z wielką radością składam Ojcu Świętemu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, zapewniając jednocześnie o gorącej modlitwie w intencji jego posługi, tak ważnej dla Kościoła - mówi archiprezbiter bazyliki kard. Santos Abril y Castelló.

 

- Widzimy, że pełni on swą misję z wielkim oddaniem i totalnym zawierzeniem Bogu i Maryi, której jest wielkim czcicielem. Jego szczególne nabożeństwo do patronki Rzymu Salus Populi Romani trwa od bardzo dawna. Pamiętam, że gdy byłem nuncjuszem w

 

Argentynie, opowiadał mi, jak w czasie każdego swego pobytu w Rzymie chodził tu zawsze pozdrowić Maryję i Jej zawierzał ważne dla siebie i Kościoła sprawy. Jako Papież był już w bazylice Matki Bożej Większej 28 razy. Przychodzi tu przed pielgrzymkami zagranicznymi i po powrocie z nich. Nieraz mi mówił: «Po prostu nie mogłem nie przyjść do Maryi». Jego pontyfikat jest bardzo bogaty. Franciszek często podkreśla, że jego misja to przede wszystkim być biskupem Rzymu. Myślę, że ludzi pociąga nie tylko ogromne oddanie, z jakim pełni swą posługę, ale też jego delikatność i prostota, z jaką wychodzi do ludzi. Wiele mówi o miłosierdziu, a myślę, że jest ono dla niego przede wszystkim normą życia zarówno wobec ludzi, których spotyka, jak i względem Kościoła powszechnego”.

 

Dokładnie 8 grudnia z kolei, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi, a także w dniu rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Miłosierdzia, minie 1000 dni pontyfikatu Papieża Franciszka.

 

Jak zauważa Radio Watykańskie, nie ma wątpliwości, że jak każdy Następca św. Piotra, wniósł on do Kościoła swój osobisty charyzmat, podkreślając tym samym mocniej niektóre aspekty teologiczne i duszpasterskie.

 

Z całą pewnością w tym pontyfikacie wyjątkowo wybrzmiewają takie kwestie jak troska o ludzi ubogich, prześladowanych i marginalizowanych, wymiar ekologiczny czy też zwykła prostota codziennego życia Papieża.

 

13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu Franciszek został wybrany na nowego papieża. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19:06 czasu rzymskiego.

 

Franciszek na początku inauguracyjnego wystąpienia odmówił Modlitwę Pańską za swojego poprzednika, Benedykta XVI. Wezwał też do modlitwy o ogólnoświatowe braterstwo.

 

Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze.

 

Już dzień po wyborze papież Franciszek opuścił mury Watykanu, udając się do Bazyliki Matki Bożej Większej. Miejsce to jest szczególne dla zakonu jezuitów – tam pierwszą mszę św. odprawił św. Ignacy Loyola.

 

Not. MP

fot. flickr.com/leon_1970

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną