Drzwi Miłosierdzia otwarte na dworcu w Rzymie

0
0
0
/

Trwa Rok Miłosierdzia. Papież, w bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy tłumaczy m.in. że Drzwi Święte mogą stanowić nawet wejścia do cel więziennych. W ten sposób papież Franciszek pragnie doprowadzić do tego, aby jak najwięcej osób dostąpiło bożego ratunku.

 

W tym samym czasie, kiedy na watykańskiej choince zapalały się lampki, Ojciec Święty udał się na główny dworzec kolejowy Rzymu – Termini. Papież otworzył tam Drzwi Miłosierdzia w noclegowni i stołówce prowadzonej przez rzymską Caritas. Ośrodek założono w 1987 roku i został on ostatnio gruntownie odnowiony za pieniądze zebrane podczas beatyfikacji Jana Pawła II.

 

Jadłodajnia, która nosi imię świętego Papieża Polaka, wydaje codziennie około 500 posiłków, a na nocleg można przyjąć 200 bezdomnych. Po otwarciu Drzwi Świętych, ich rolę pełni wejście do stołówki, nad którym umieszczono mozaikę przedstawiająca logo Jubileuszu, Franciszek odprawił Mszę Świętą, w której uczestniczyli bezdomni i woluntariusze z różnych ośrodków prowadzonych w Rzymie przez Caritas.

 

Msza została odprawiona w stołówce i w ten sposób podkreślono, że Jezus karmi swoich ubogich tak chlebem powszednim, jak i chlebem eucharystycznym. Homilię Ojciec Święty rozpoczął z przypomnienia, że Bóg narodził się daleko od wielkich miast i że przyszedł na świat wśród ludzi prostych. Podobnie, kiedy każdy z nas stanie na Sądzie ostatecznym Jezus nie będzie się nas pytał czy byliśmy ważnymi lub uczonymi ludźmi, albo czy dawaliśmy duże ofiary na Kościół? Nie, Jezus będzie się nas pytał o to, czy pomagaliśmy głodnym, bezdomnym, chorym.

 

„Jezus jest obecny w pokorze, a Jego miłość jest wielka. Dlatego dziś kiedy otwarte zostały te Drzwi Święte, chciałbym aby Duch Święty otworzył serca wszystkich rzymian i żeby dał im poznać jaka jest droga zbawienia. To nie jest luksus, to nie jest droga wielkiego bogactwa, to nie jest droga władzy. To jest droga pokory. Najbiedniejsi, chorzy, więźniowie i Jezus mówi więcej: Najwięksi grzesznicy, jeśli będą żałować za grzechy – tacy wejdą pierwsi do nieba. Właśnie tacy mają klucze do nieba. Zbawią się ci, którzy czynią uczynki miłości i pozwalają się objąć przez Boże Miłosierdzie” – powiedział Franciszek.

 

Papież podkreślił, że Bóg był zraniony w swojej miłości i dlatego może zbawić każdego z nas. Musimy Go prosić, aby nam pomógł nam poczuć się słabymi i odrzuconymi oraz abyśmy byli blisko tych, którzy są odrzuceni i potrzebują pomocy. : „Po pierwsze prośmy, aby Pan otworzył serca każdego z nas. Wszyscy tego potrzebujemy, ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami.

 

Kościół obchodzi święte Jubileusze od 1300 roku. Początkowo uzyskanie odpustu zupełnego możliwe było wyłącznie w Rzymie. Dopiero w 1423 roku otworzone zostały pierwsze Drzwi Święte w Bazylice Św. Jana na Lateranie. Pielgrzymi przybywający do tego miejsca, po spełnieniu warunków określonych przez Kościół mogli dostąpić darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone.

 

Not. MP

fot. ECC/flickr.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną