Poruszająca historia miłości umierającej matki do nienarodzonej córki

0
0
0
/

Hiszpański dramat obyczajowy „Mama”, w zaskakująco pogodny i ogromnie wzruszający sposób przybliża widzom dramat umierającej na raka mamy oraz jej ogromnej miłości do syna i nienarodzonej córki.

 

Co ważne jest to kolejny film z jednoznacznym antyaborcyjnym przesłaniem. Macierzyństwo kobiety umierającej na raka przedstawione jest jako spełnienie jej marzeń, a nie jako dramat którego rozwiązaniem jest aborcja.

 

Bohaterkę widzowie poznają w chwili gdy wali się jej świat. Piękna, młoda kobieta, traci pracę (w Hiszpanii trwa kryzys), zostaje porzucona z synkiem przez męża, i w czasie wizyty u lekarza dowiaduje się, że ma raka. Osamotniona matka dorastającego chłopca, pozbawiona wsparcia rodziny (choć wspierana przez lekarza, będącego wzorem oddania się służbie ludziom cierpiącym), podejmuje walkę z chorobą (ukazanie realiów choroby i leczenia jest ogromnym walorem edukacyjnym filmu). Zostaje poddana chemioterapii i mastektomii (usunięciu piersi).

 

W czasie swojego bolesnego leczenia kobieta towarzyszy mężczyźnie, którego żona i córka giną w wypadku. Z czasem ich relacja kończy się miłością. Kobieta wydaje się odzyskiwać zdrowie. Niestety choroba powraca i tym razem bohaterka nie ma szans na wygraną. W drodze do śmierci towarzyszy jej niespodziewana ciąża - ukoronowanie miłości dwojga cierpiących ludzi.

 

Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Julio Medem (autor takich filmów jak „Lucia i seks”, „Kochankowie z kręgu polarnego”, „Noc w Rzymie”, „7 dni w Hawanie”). Odtwórczynią roli mamy jest Penélope Cruz (znana z filmów „Przelotni kochankowie”, „Zakochani w Rzymie”, „Nine: Dziewięć”, „Przerwane objęcia”, „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach”, „Vicky Cristina Barcelona”). W pozostałych rolach widzowie zobaczą: Luis Tosar („Boskie jak diabli”, „Słodkich snów”, „Mr. Nice”, „18 spotkań przy stole”, „Nawet deszcz”), Asier Etxeandia („Seks, kłamstwa i narkotyki”), Ciro Miró („Nikt nie chce nocy”, „Spisek w Eskurialu”), Mónica Sagrera („S jak seks”, „Spisek w Eskurialu”).

 

„Mama” to kolejny film, który uświadamia, że śmiertelna choroba nie jest przeszkodą w macierzyństwie. Fundacja Rak’n’Roll prowadzi Program Boskie Matki, którego celem jest kompleksowa opieka dla kobiet w ciąży chorych na raka. Oferuje kompleksową opiekę medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, nawet w kwestii urody. Przekonuje, że ciąża i rak są do pogodzenia. W ciąży można leczyć się onkologicznie, a chorując na raka można urodzić zdrowe dziecko.

 

Jan Bodakowski

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną