Z zagranicy

Orban przyłączył się do żądań Camerona przywrócenia suwerenności państwom UE

Premier David Cameron, który w czwartek spotkał się ze swoim węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbanem, uzyskał poparcie dla wszystkich proponowanych przez siebie reform UE za wyjątkiem zamrożenia świadczeń dla imigrantów zarobkowych z UE.

 

Przemawiając podczas zorganizowanej po spotkaniu wspólnej konferencji prasowej Orban oświadczył, iż Węgry „w pełni wsparły” trzy z czterech propozycji Camerona, jednakże nie jego plan ograniczenia świadczeń dla migrantów zarobkowych z terytorium UE przez pierwsze cztery lata ich pobytu w Wielkiej Brytanii.

 

– Jesteśmy obywatelami kraju, który przynależy do Unii Europejskiej, i którego obywatele mogą podejmować pracę w dowolnym miejscu w obrębie wspólnoty. Nie chcemy, aby Wielka Brytania nam cokolwiek odbierała, nie chcemy być pariasami – powiedział Orban. – Węgrzy wnoszą wiele do brytyjskiej gospodarki, zatem nie powinni godzić się na dyskryminację – dodał.

 

Walcząc o zapewnienie poparcia przed referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącym członkostwa w bloku, a zaplanowanym na koniec 2017 roku, Cameron chce, aby UE zredukowała biurokrację i przekazała władzę z Brukseli do krajów członkowskich. Szef brytyjskiego rządu potwierdził w czwartek, że plany te „nadal leżą na stole”, a także, że jest on „otwarty na alternatywne rozwiązania” przed zaplanowanym na przyszły miesiąc spotkaniem przywódców państw UE w Brukseli.

 

Orban zapewnił Camerona, iż podchodzi do sprawy optymistycznie, jednakże zgoda na propozycje Camerona krajów wyszehradzkiej czwórki, w tym Polski, Słowacji i Republiki Czech, może zostać osiągnięta, nawet na trudniejszych warunkach, z pomysłem reformy świadczeń włącznie.

 

Anna Wiejak

 

Źródło: EUbusiness

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra