Chaos w polityce kadrowej Straży Granicznej

0
0
0
/

W różnych dokumentach, liczba planowanych zwolnień pograniczników jest zupełnie różna. Według danych z MSWiA w tym roku pracę straci 67 funkcjonariuszy Straży Granicznej. Według założeń polityki kadrowej tej ostatniej (dane przytoczone przez posła Andrzeja Maciejewskiego) - 175 w oddziałach oraz 1 w Komendzie Głównej.

 

Zmniejszająca się liczba etatów w Straży Granicznej martwi posła Andrzeja Maciejewskiego. - Widać jesteśmy bezpieczni – komentuje nie bez szyderstwa.

 

Rodzi się pytanie, czy to początek „wygaszania” polskiej, narodowej Straży Granicznej i zastępowania jej europejskim odpowiednikiem. „Informujemy, że MSWiA nie planuje likwidacji czy też "wygaszania" Straży Granicznej i zastępowania jej Europejską Strażą Graniczną i Przybrzeżną, której ustanowienie proponuje Komisja Europejska” zapewnia resort spraw wewnętrznych, odpowiadając na nasze zapytanie w tej sprawie.

 

„Wręcz przeciwnie, wdrażane obecnie plany reorganizacji Straży Granicznej zakładają jej wzmocnienie np. poprzez odtworzenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej” dodaje.

 

Nie tłumaczy jednak, jak likwidacja etatów ma się do odtworzenia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej? W planach budżetowych uwzględniono zwolnienie 67 spośród 15 053 funkcjonariuszy. Natomiast z założeń polityki kadrowej Straży Granicznej wynika, iż w Komendzie Głównej skasuje ona 1 etat, w Oddziałach natomiast - 175 etatów, a przynajmniej takie informacje w tej sprawie uzyskał poseł Andrzej Maciejewski.

 

- Mamy pełną świadomość, że wyzwania stojące przed Strażą Graniczną są ogromne – tłumaczył posłom przedstawiciel MSWiA podczas prac nad budżetem.

 

- To jest kwestia urealnienia struktury i dostosowania do potrzeb. Została podjęta decyzja o reaktywowaniu Karpackiego Oddziału SG. Muszę powiedzieć, że ta decyzja o likwidacji, która nastąpiła kilka lat temu była jedną z najbardziej nierozsądnych, biorąc pod uwagę ten stan rzeczy, który wytwarza się na naszych południowych granicach.

 

Otworzenie tego oddziału jest absolutnie niezbędne – dodał, zaznaczając, iż MSW będzie starało się to uczynić jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO. Otworzenie tego oddziału ma zatem nastąpić jeszcze w pierwszej połowie roku.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną