Historia

Przerzynali Polaków piłą… 70. rocznica zbrodni w Hucisku

Dokładnie 70 lat temu miała miejsce kolejna z serii krwawych rzezi dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w ramach ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej. Ofiarą zbrodni padło ponad 100 osób.

Wieś Hucisko oraz leżące po sąsiedzku Miedziaki to nieistniejące już dziś miejscowości znajdujące się w powiecie bóbreckim dawnego województwa lwowskiego. Jak w wielu ówczesnych osadach, na wypadek zagrożenia ze strony UPA, w Hucisku znajdowała się zorganizowana, uzbrojona samoobrona. Ewentualnego ataku spodziewano się nocą, w związku z tym warty wystawiano dopiero po zmroku.

Rankiem 12 kwietnia 1944 r. we wsi pojawili się konni ubrani w niemieckie mundury. Jak się wkrótce okazało, byli to zwiadowcy UPA. W zabarykadowanej szkole znajdującej się w centrum wsi przebywała wówczas część mieszkańców, głównie mężczyzn. Myśląc, że mają do czynienia z Niemcami, na wydany po niemiecku rozkaz opuścili szkołę i zostali natychmiast uwięzieni.

W tym samym czasie do wsi wkroczyła liczna grupa ukraińskich cywilów z pobliskich miejscowości. Uzbrojeni w siekiery, widły oraz broń palną, w tym małe działo, przeczesywali dom po domu w poszukiwaniu mężczyzn i chłopców, których spędzano do zagród, a następnie torturowano i mordowano, nierzadko w wyrafinowanie okrutny sposób, np. poprzez przecięcie piłą. Zwłoki znoszono w jedno miejsce, a następnie palono. Z domostw wynoszono i rabowano wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość.

Ocaleli z pogromu pochowali zamordowanych w zbiorowej mogile. W dalszym ciągu byli zmuszeni do ukrywania się, gdyż w kolejnych dniach oddziały upowców przeczesywały wsie. Dopiero po tygodniu udało się zorganizować transport części Polaków z Huciska i Miedziaków do Siemianówki. W kolejnych dniach UPA wypędziła ze wsi pozostałych mieszkańców.

Historycy są rozbieżni w opiniach co do dokładnej liczby ofiar, wszyscy szacują jednak, że łącznie w obu wsiach była ich co najmniej setka, głównie mężczyzn.

Za organizatorów zbrodni uważa się braci Antona i Piotra Procoków z Łopusznej, z których jeden był dezerterem z SS-Galizien – jednostki wojskowej utworzonej wiosną 1943 r. przez III Rzeszę z ukraińskich ochotników.

opr. Paweł Brojek
Źródło: Grzegorz Motyka, "Ukraińska partyzantka 1942-1960", Warszawa 2006
Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Krzysztof Bulzacki, "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939-1947", Wrocław 2006

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Piotrek

  12 kwietnia 2013 at 09:30

  Wiele o tym pisałem a zdjęcie które jest tutaj publikowane opisywałem na stronie: http://bezprzesady.pl/tmkizk-im-juliusza-slowackiego-w-poznaniu/o-martyrologii-dzieci-na-kresach
  Musimy pamiętać o tej zbrodni – aby się nie powtórzyła.

  Zapraszam na spotkanie w Poznaniu: http://bezprzesady.pl/aktualnosci/ewa-siemaszko-w-poznaniu-w-przyszlym-tygodniu-w-tym-tygodniu-prywatnie-goscil-tomasz-zak

 2. Jadwiga

  14 kwietnia 2013 at 20:54

  Aż trudno uwierzyć.

  Skąd w ludziach tyle nienawiści? Obecnie też nic nie jest lepiej!

 3. reksiu231

  8 czerwca 2013 at 08:18

  i to prawosławni którzy wierzą w boga wieczne potepienie dla dla tych ukraiskich banderowców bendą sie szmarzyć w piekle za te mordy na polakach

 4. Nina

  21 lutego 2014 at 15:52

  Te tragiczne zdarzenie pamiętam z przekazu od mojego tata Wladyslawa Tomczka.Mieli szczęście uszli z zyciem.Bylabym bardzo wdzieczna gdyby ktoś z zyjacych mieszkancow nawiazalby kontakt ze mna.

 5. stellak

  12 kwietnia 2014 at 07:32

  kobieta ktora jeszcze tydzień temu pilnowala dzieci sąsiadki gdy ta pojechala na zakupy, teraz przybijala je gwozdziami do drzewa, ale czy Polacy potrafią wyciagac wnioski?

 6. mgtonic

  12 kwietnia 2014 at 15:18

  Brak monumentalnego pomnika i mauzoleum Polskich Ofiar Genocytu wołyńskiego!Kto blokuje tę inicjatywę?

 7. FukStephan

  13 kwietnia 2014 at 17:37

  Wujka mojego dziadka przepiłowano w szafie. Dziadkowi odebrano dom i lwią część rodziny. Niech Ukraina zdycha. To świetny moment żeby odpłacić zbrodniarzom.

 8. Matheus

  13 kwietnia 2014 at 20:04

  Nie lamie KK,KC oraz pokrewnych – to jest moje zdanie na ten temat – wiec jesli grozicie mi na samym poczatku – to zle o was swiadczy- nie ma wolnosci slowa. Wszystkie narody winne ludobojstwa nie powinny istniec.Polityka chce inaczej. W kolejnosci powinny zniknac Hameryka(Indianie) Ruskie-wiadomo, Szwaby – wiadomo, Chiny – wiadomo , Koreja ta demokratyczna – wiadomo i wszystkie ciapate i kozo lubiace. i zostalibysmy my i izrael – tez wiadomo – palestynczykom zgotuj ten sam los co wam hitler – powiedzial mojzesz – ksiega dochodzenia 134.23.2- no i austria ktora jest zawsze wniebowzieta i chetnie przyjmie przywodce z niemiec czy skads tam. france sie pewnie juz poddali, reszte unii Wloz Se(Put IN) ma w garsci, tylko angelina robi dobra mine do zlej gry bo kto popusci gazy pierwszy w tym wieku?
  milego natchnienia i krzywoprzysiestwa – kto sie domysli wygra:)

 9. Tazio

  13 kwietnia 2014 at 22:24

  [quote name=”FukStephan”]Wujka mojego dziadka przepiłowano w szafie. Dziadkowi odebrano dom i lwią część rodziny. Niech Ukraina zdycha. To świetny moment żeby odpłacić zbrodniarzom.[/quote]

  Podpisano Polak-Katolik!

 10. Przemek

  14 kwietnia 2014 at 05:54

  Moja Babcia mieszkała w tej wsi, nazywała się Aniela Gryglewicz (po mężu)z domu Pękalska razem z dziadkiem i dziećmi udało im się uciec ale wielu z rodziny zgineło. My Pamiętamy.

 11. jacek

  14 kwietnia 2014 at 09:47

  Wymiećmy z Polskiego? Parlamentu banderowskich sojuszników!Stawiam na Ruch Narodowy!!!

 12. Artur

  14 kwietnia 2014 at 15:47

  Dobry banderowiec, to martwy banderowiec… WIECZNY POKÓJ UMĘCZONYM DUSZOM…

 13. anty UPA

  14 kwietnia 2014 at 21:27

  Mi wyrżnęli pół rodziny a drugie pół zostawili na później wiec dziadkowie wymsknęli się i tak byli szczęśliwi,że zdołali uciec.To było w woj.stanisławowskim. Niech na wieki będą przeklęte te upowskie Lucypery!

 14. agawa

  15 kwietnia 2014 at 14:36

  Człowiek ukrzyżował Boga- własnego Stworzyciela. Dziś też mało jest tych co Pamiątkę TAMTEJ ZBRODNI chcą celebrować w niedzielę i święta. Nie zarazimy dzieci Bożą Miłością, to wyrosną z nich bestie może gorsze od tych ukraińskich, niemieckich i wielu innych.
  Jak nie ma MIŁOŚCI, to pozostaje jej odwrotność

 15. Adam

  16 kwietnia 2014 at 16:10

  a w dzisiejszej audycji radiowej w rmf fm, idiota Siwiec, powiedział „co nas nie zabije to nas wzmocni”- odnośnie naszej interwencji po stronie ukraińskiej, czyli przy bezpośrednim starciu z Putinem. Siwiec żydku wracaj do swojego usraela…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra