Felieton

Idzie Grześ przez wieś. Worek afer niesie

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, a tam bajer z nagrań, sypie się za Grzesiem.

 

Całe Dolnośląskie i dwa pół powiatu z Pomorza Zachodniego z zapartym tchem śledziły walkę o przywództwo w Platformie. Grzegorz wyszedł na ring, a tu cisza. Wojciech i Borys nie przyszli. Publiczność czekała, a tymczasem ręczniki rzucono już grudniu.

 

Trenerzy podpisali porozumienie o zakazie publicznego twarzobicia. Pas mistrzowski nowemu championowi podała pani Ewa, co się bić o niego nie chciała, choć wcześniej Grzegorza wyśmiewała. Konfetti wystrzelono, dzieci z balonikami podbiegły do pierwszego sekretarza, naród platformerski bił brawo. Nowy przewodniczący zapowiedział, że od dziś będą zajmować się tylko „poważnymi sprawami”. To dobrze, bo Verhofstadt dzwonił spytać się, czy on ma jeszcze na poważnie, czy może już na Ibizę jechać? Pani Agnieszka spać nie może, bo wciąż jej guziki się mylą, a wychodzić w miasto rozpięta nie chce.

 

Pozostali członkowie i członkinie z guzikami nie mieli problemów. Frekwencja też dopisała. To znaczy pani Kasia dopisała, ruskie serwery pilnowały i okazała się w sam raz. Z niezliczonych zwolenników mocno już przetrąconej Partii wzięło udział 8 tysięcy i pół. Nadzieja w Obywatelskiej nie gaśnie, wygaszono wiele umów z własnej i nieprzymuszonej woli naturalnie. W proteście, w oburzeniu, w zniesmaczeniu, w braku wolności i braku płynności rozpoczęło się darcie koszul, swetrów, podkoszulek, spodni, bluzek. No i maszerowanie pod sztandarami walki o demokrację.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, ciężko jest Grzesiowi, nie wie czy doniesie.

 

Pani Krystyna, po tym jak rozerwała heroicznie szatę swą, czuje się już lepiej i obiecała, że będzie dalej bezinteresownie lała łzy. Taki ma zwód i zawodu nie może sprawić. Będzie grała, pomimo plastrów. Farmaceuta pozwolił i może. Bokser co wyjechać zamierza, wczoraj widziany był na Marszałkowskiej, ponieważ jeszcze się pakuje. Rachunki niezapłacone z całego kraju napływają.

 

Na polu kultury też wiele dzieje się. Jeszcze film o „Trzech takich, co lody kręcili” nie wszedł na ekrany, a ścieżka dźwiękowa zdobywa już szczyty list przebojów. Rychu, Zbychu no i Grzesiu nie mogą opędzić się od wielbicieli. Fani nie mogą się doczekać pierwszego klapsa na planie filmowym. Scenariusz życie już napisało, obsada z najwyższej półki, tylko reżyser jeździ w poszukiwaniu odpowiednich plenerów.

 

Cmentarze wysłały swoje propozycje, ale szanse mają także parki miejskie, opuszczone fabryki i ruiny, najlepiej po jakimś dobrze zapomnianym zakładzie. Z nieoficjalnych przecieków dochodzą sygnały, że do ścisłego finału przejdą tereny po skasowanych stoczniach, zaorane cukrownie i cmentarz komunalny malowniczo położony opodal tajemniczej stacji benzynowej na Dolnym Śląsku. Lasy Państwowe, nie uzyskawszy większości (zabrakło 4 głosów, podobno jeden z myśliwych pomylił guziki, ale nie była to pani Agnieszka) musiały się wycofać. Poproszono nas, żeby ogłosić, że oferty można jeszcze nadsyłać pocztą. Liczy się data stempla pocztowego, ale te ze znaczkami Deutsche Post mają pierwszeństwo.

 

Idzie Grześ przez wieś, lekko już kuleje, za nim Ewa cicho, po kątach się śmieje.

 

Podobno lewitujący demokraci, ci co najbardziej wrażliwi i nieskazitelni są, już czują gęstniejąca atmosferę. Barometry na kontach bankowych wyraźnie wskazują nadciągający front niżowy. Znajomi brokerzy doradzają wstrzymać oddech, przynajmniej na najbliższy rok. Ponadto sugerują by zaopatrzyć się w suchy prowiant, śpiwory i butelki z wodą. Pan były wicepremier martwi się: Wystarczy 266 puszek piwa, czy nie wystarczy do pierwszego? 500 flaszek, które zostały z po premier Ewie, wystawiono na licytację, nie wiadomo tylko gdzie i kiedy pójdą pod młotek. Pan Stefan z portierni, który miał pilnować skrzynek, od kilku dni nie pojawia się w pracy. Zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego oraz przekroczenia uprawnień i możliwości. Prowadzone są czynności w spawie.

 

Biedronka na okoliczność cotygodniowych protestów KOD-owych wprowadziła do sprzedaży sześciopak demokraty. W jego skład wchodzą: rolka suszonego szczawiu, dżem z mirabelek, transparenty z przekazami tygodnia, bilet miesięczny do Brukseli i z powrotem (bagaż w cenie) oraz „Elementarz Demokraty” (autorstwa Rzecznika Praw ADCDGLBTGDE), a także sweetfocia z Andrzejem „Co się alimentom nie kłaniał”. Dla zakupów grupowych (powyżej 20) przewidziano atrakcyjne zniżki, a dla kierowników spontanicznych spacerów „Pakiety platynowe”. Zapraszamy. To bardzo gute oferta i morgen nie będzie taniej. Sponsorzy tracą cierpliwość, Sowa i Przyjaciele nie chcą już wpadać na kawkę.

 

Idzie Grześ przez wieś, z wzrokiem przestraszonym, nie wie czy już wkrótce, nie będzie skończony.

 

Wszyscy pakują się na wczoraj. Firmy przewozowe nie wyrabiają ze zleceniami, walizki trzeba zamawiać z wyprzedzeniem tygodniowym. Pan Andrzej Reżyser rozpoczął sezon na darcie szat. Krystyna, co mu grała, już podarła, jednak niektórzy z obawy o srogą zimę drzeć nie chcą. Obiecują, że w sierpniu, jak to mawiał Stróż Europy, to na pewno, jak już mrozy miną, ale teraz po co futra drzeć? Mogą się jeszcze przydać.

 

Nawet taki salonowy rekin jak pan Jan, przewodniczący wśród strażników niezawisłości słowa elektronicznego, niczym Andrzej I, co do grudnia 2016 będzie jeszcze carem Polski, wybudził się ze snu po latach pięciu. Jan niezawisły, ponieważ wszystkie jego partyjne legitymacje zawisły. I ta z Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. Wszystkie powiesił i jest niezawisły. Niezawiśle popierał Bronisława Komorowskiego, który też był niezawisły od Platformy Obywatelskiej. Obaj niezawiśli byli i są.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, Zbysiu się już spocił i nie chce iść z Grzesiem.

 

Dzielny radny z Podkarpacia, członkini z Małkini, prawie posłanka ze Szczecina, i wielu, wielu innych poczuwszy się niezawisłymi jeszcze rezygnuje z członkostwa w Polskiej Zjednoczonej Platformie. Zbliżają się obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, więc ja się nie dziwię. Cuda dzieją się. Nastąpił biegunkowy wysyp oświadczeń, listów otwartych i polityków „co ujrzeli, jaka prawda jest”. Niezawiśli dziennikarze, spontanicznie wyciągają na wizji zapis swoich iluminacji i odczytują. I rezygnują. Naród bez nich nieubogaconym będzie. Rycerze Adama, proroka większego, przegrupowują się. A to pani redaktor niezwisła Agnieszka, to niezawisły Wojciech, a to Seweryn też niezawisły heroicznie. Wszyscy już nie chcą nauczać i prorokować na publicznym ekranie. Teraz będą na ulicach i w parkach głosić, w Tajlandii. Dochodzą głosy znad Mekongu, że planowane jest wprowadzenie wiz dla Polaków. Bangkok martwi się o swoją niezawisłość.

 

Trzeba by jednak popytać psychiatrów, jak to w naszej kochanej ojczyźnie z tą niezawisłością jest? Czy to jakaś uleczalna choroba, czy na nią zastrzyki, czy pigułki, plastry są jakieś? Jakie są objawy niezawisłości notorycznej i czy można zapaść na niezawisłość nagle, czy to może genetyczno-rodowe uwarunkowania są? Kochani lekarze dajcie znać i napiszcie. Pani minister proszę uprzejmie skonsultować ze mną społecznie tę kwestię. Bo jak tak patrzę na pana Jana, to widzę niepokojące objawy. Wysypka na światopoglądzie jakaś wystąpiła, zaczerwienia w obszarze okołobiznesowych, swędzenie z w umowach o dzieło i duża amplituda w składkach zdrowotnych.

 

Idzie Grześ przez wieś, lekko już spocony, chce zmienić kierunek, ale jest spóźniony.

 

Prokuratorzy także masowo odchodzą. Donoszą media. Nie, żeby do zmysłów odchodzili, proszę się nie martwić, oni odchodzą na emeryturę. A wszystko przez PiS. I ja się zgadzam z diagnozą. Po co komu było obiecywanie obniżenia wieku emerytalnego. Po co!? Wszyscy byli zadowoleni: Donald Tusk był bardzo, banksterzy zadowoleni już szykowali folderki o odwróconej hipotece, emeryci i renciści też byli bardzo. Komu to przeszkadzało. ZUS buł wniebowzięty. Prezes ZUS jeszcze bardziej. Było więc pięknie i co PiS zrobił? Popsuł wszystko.

 

Teraz mamy kłopot. Będziemy mieli najwięcej na świecie emerytowanych niezwisłych prokuratorów. Tyle dobra się zmarnuje. Kto ojczyźnie zwróci? Kto naprawi tę szkodę? Pytam się: Kto zapełni tę niezwisłą dziurę, która powstanie? Jak naród będzie afery zamiatał? Nie ma takiej miotły, która zastąpiłaby ten niezawisły zbiorowy brak. Nie ma.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, niezawisłych stado chowa się za Grzesiem.

 

Dr Paweł Janowski

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

91 komentarzy

91 Komentarzy

 1. Michał Mieczysław

  6 lutego 2016 at 11:51

  Pisz jaśniej.

  Twoje teksty to tylko prawicowa, populistyczna dezinformacja – jak je jeszcze zagmatwasz to już w ogóle strata czasu nawet dla pisich lemingów.

 2. Wellness

  1 czerwca 2017 at 16:01

  I learned something from this.

 3. Jean

  13 czerwca 2017 at 23:52

  Puede que pase para algunas mentes limitadas, pero para las mentes abiertas, esta información vale oro! Gracias por compartir estos conocimientos.

 4. jordan shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 09:02

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 5. jenny

  23 czerwca 2017 at 04:59

  diet vs exercise 20 80 principle meaning

 6. Mirina Collections

  13 lipca 2017 at 09:40

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 7. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 8. aviobilet com sofia

  9 sierpnia 2017 at 10:03

  Would you be interested in exchanging links?

 9. Apolonia

  14 sierpnia 2017 at 21:12

  diet pills for belly fat menopause

 10. free snap milfs

  19 sierpnia 2017 at 23:59

  free snap milfs

 11. samoletni beleti

  23 sierpnia 2017 at 09:58

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 12. new business speaker

  24 sierpnia 2017 at 09:35

  Could you tell me more about this subject? I shared this on Instagram.

 13. Jesse Grillo

  30 sierpnia 2017 at 11:38

  This is so helpful! Extremely helpful website. Your writing style reminds me of my girlfriend.

 14. press release

  31 sierpnia 2017 at 05:31

  Great tips and very easy to understand. Your blog is great! I am impressed. Please write more.

 15. Jesse Grillo

  31 sierpnia 2017 at 21:40

  cool job on this article! I hate that my phone battery is dying. You have made my day! This information is cool. Crazy weird… this website was already running when I turned on my browser.

 16. new business speaker

  1 września 2017 at 05:06

  I simply stumbled upon your wewrite up and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your post posts. Thank you for writing this great article. You could survive a Zombie apocalypse. I check your blogs every few days.

 17. cannabis app

  1 września 2017 at 21:18

  Do you have videos on the topic? Spot on with this. I really like your post. Interesting content.

 18. Jesse Grillo Jesse Grillo

  2 września 2017 at 02:22

  My pleasure to being here on your write up. I shared this on my page and 38 of my friends have already seen it. You have the best ideas. It is very informative and you are obviously very knowledgeable in this area.

 19. investment adviser

  3 września 2017 at 02:06

  Right here is some really useful info. Reddit experts would really love your website. My boyfriend introduced me to your websites. I have been looking everywhere for this!

 20. Jesse Grillo

  4 września 2017 at 07:19

  Thumbs up! I found this on LinkedIn You have a number of nice facts there.

 21. Hermosa Beach Marketing

  4 września 2017 at 17:35

  I enjoy the info you provide here. This is an excellent, an eye-opener for sure!

 22. Trinity Arrambide

  4 września 2017 at 20:19

  I found your weblog website on google and test a number of of your early posts. Continue to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to studying more from you in a while!…

 23. kush

  4 września 2017 at 22:28

  I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post. There are certainly a lot of info to take into consideration. This might be a weird thing to to say but… I like your write ups. WordPress pros would really love your article.

 24. Jesse Grillo

  5 września 2017 at 22:16

  magnificent blogs. Ever make it out to South Carolina? Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 25. полети софия берлин

  6 września 2017 at 02:29

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 26. technology speaker

  8 września 2017 at 04:28

  I never discovered any attention-grabbing blog like yours. I bet you sweat glitter. I simply stumbled upon your wewebsite post and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your write up posts. Certainly a lot of details to take into consideration. Well written!

 27. Jesse Grillo

  8 września 2017 at 11:05

  This really answered my problem. I just discovered your articles on Tuesday. Well written! Hey, that is a clever way of thinking about it. On a scale from 1 to 10, You are an 11.

 28. blog today

  8 września 2017 at 21:01

  Palms down, Apple’s app retailer wins by a mile. It’s a substantial choice of all kinds of apps vs a fairly unhappy variety of a handful for Zune. Microsoft contains systems, specially within just the realm of video games, nevertheless I’m not confident I’d require in direction of guess upon the long run if this aspect is critical toward you. The iPod is a substantially much better determination inside of that circumstance.

 29. Jesse Grillo

  9 września 2017 at 05:46

  Interesting post. Spot on with this. You have made my day! cool post, thanks a lot.

 30. escape room roanoke

  14 września 2017 at 09:35

  You’ve made some good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 31. buy sandals online

  15 września 2017 at 06:03

  {The fact is standing for lengthy could be called as a time waste, which individuals can’t afford.

 32. download site

  15 września 2017 at 12:14

  Between me and my spouse we have owned additional MP3 gamers earlier mentioned the years than I can depend, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the final number of yrs I have solved down to one particular line of gamers. Why? Since I was joyful in direction of obtain how well-designed and pleasurable towards employ the service of the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 33. nonprofits near me

  16 września 2017 at 15:55

  It’s hard to find knowledgeable people about this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 34. Yessenia Dominiquez

  16 września 2017 at 20:06

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 35. apply pr

  16 września 2017 at 20:38

  Great post!

 36. best site

  17 września 2017 at 09:37

  The Zune concentrates on staying a Portable Media Player. Not a internet browser. Not a sport machine. Quite possibly in the long term it’s going to do even better within just these areas, still for now it’s a exceptional direction towards set up and listen toward your audio and videos, and is without peer in just that respect. The iPod’s rewards are its website visiting and applications. If all those good further more persuasive, probably it is your excellent choice.

 37. computer hardware recycling

  17 września 2017 at 18:39

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

 38. recycle electronics near me

  17 września 2017 at 18:40

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 39. computer hardware disposal

  17 września 2017 at 18:42

  I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 40. e waste recycling

  17 września 2017 at 18:50

  Its wonderful as your other posts : D, appreciate it for posting . „Even Albert Einstein reportedly needed help on his 1040 form.” by Ronald Reagan.

 41. electronic disposal

  17 września 2017 at 18:52

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

 42. where do i recycle electronics

  17 września 2017 at 18:53

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 43. how to get pr in singapore

  17 września 2017 at 22:18

  I like this post! Thanks.

 44. how to get pr in singapore

  18 września 2017 at 22:26

  I like this post! Thanks.

 45. it recycling companies

  19 września 2017 at 12:43

  hi!,I love your writing so so much! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I need an expert on this space to resolve my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 46. where to take old electronics

  19 września 2017 at 12:43

  I really like your writing style, superb info , thanks for putting up : D.

 47. electronic waste disposal near me

  19 września 2017 at 12:44

  Appreciate it for helping out, excellent information. „Courage comes and goes. Hold on for the next supply.” by Vicki Baum.

 48. weee disposal

  19 września 2017 at 12:44

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 49. electronic recycling center near me

  19 września 2017 at 12:44

  Hi my loved one! I wish to say that this post is awesome, great written and include approximately all important infos. I’d like to look more posts like this.

 50. electronic donations

  19 września 2017 at 12:49

  Magnificent website. A lot of useful info here. I am sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks for your sweat!

 51. apply pr singapore

  19 września 2017 at 22:49

  I like this post! Thanks.

 52. escape room dallas

  20 września 2017 at 08:10

  I was more than happy to find this website. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you saved to fav to check out new information on your web site.

 53. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 54. escape room dfw

  22 września 2017 at 13:13

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is also very good.

 55. escape room fort worth

  25 września 2017 at 17:24

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks for supplying this information.

 56. navy blue hair fascinator

  25 września 2017 at 20:05

  I’ve been browsing on-line more than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet shall be a lot more helpful than ever before. „No nation was ever ruined by trade.” by Benjamin Franklin.

 57. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 58. how to apply pr in singapore

  26 września 2017 at 21:31

  Great post there! Keep it up!

 59. emotions synonyms worksheet

  27 września 2017 at 06:17

  This is taking a little bit added subjective, nevertheless I substantially prefer the Zune Current market. The interface is colourful, contains added aptitude, and some interesting features like ‚Mixview’ that allow by yourself all of a sudden perspective identical albums, tunes, or other users very similar in the direction of what you happen to be listening to. Clicking upon just one of these will heart on that item, and an additional fixed of „neighbors” will come into belief, permitting by yourself to navigate over looking into by means of related artists, tunes, or buyers. Talking of customers, the Zune „Social” is in addition superb pleasurable, making it possible for you track down other individuals with shared choices and turning into good friends with them. Oneself then can listen in the direction of a playlist manufactured centered upon an amalgamation of what all your pals are listening in direction of, which is additionally exciting. People nervous with privacy will be relieved to recognize on your own can stop the community in opposition to seeing your unique listening behaviors if you thus select.

 60. how to get singapore pr

  27 września 2017 at 09:04

  Great post there! Keep it up!

 61. apply for pr

  27 września 2017 at 14:59

  Nice.

 62. Larzews

  28 września 2017 at 00:10

  Sueno Propecia Baclofene Achat En France cialis Which Online Pharmacies Accept Paypal Buy Zithromax Z Pack Online

 63. полети до дубай

  28 września 2017 at 17:31

  This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 64. www.thetelecommunications.net

  4 października 2017 at 08:02

  I will equipment this research in the direction of 2 designs of Those people: current Zune home owners who are considering an update, and people striving toward make a decision in between a Zune and an iPod. (There are other players well worth contemplating out there, together with the Sony Walkman X, yet I be expecting this features on your own adequate information and facts toward generate an mindful selection of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as well.)

 65. whisky leak

  4 października 2017 at 23:14

  It is really suprising you do not have a larger following. Thank you! Interesting pages. Your blogs is absolutely on point!

 66. Larzews

  5 października 2017 at 00:29

  Priligy Y Cialis Juntos Venta Comprar Propecia viagra online Cialis Forum Alfemminile Kamagra Oral Jelly France Cher

 67. marijuana doctor

  5 października 2017 at 00:34

  This actually answered my problem. Twitter experts would agree with you. magnificent post.

 68. coffee pot best rated

  5 października 2017 at 10:06

  Utterly indited subject material , thanks for information .

 69. Chandra Hanrath

  6 października 2017 at 23:45

  whoah this blog is excellent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, many people are hunting around for this info, you can aid them greatly.

 70. Larzews

  7 października 2017 at 02:56

  Buy Propecia Online Without Prescription viagra online prescription Cozaar 50 Mg Without A Script

 71. local hero

  7 października 2017 at 05:20

  Try to make the guest posts as good as possible by promoting and dropping links. I am totally impressed! Super helpful information.

 72. Warner Borowiak

  7 października 2017 at 17:36

  Aw, this was a very nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get one thing done.

 73. Larzews

  8 października 2017 at 03:46

  Cheap Generic Cialis Australia levitra on sale Zithromax Frequent Urination

 74. Sheldon Owen

  9 października 2017 at 06:02

  Your perspective is beyond refreshing. Wow, that is a really magnificent way of thinking about it! You remind me of my roomate. My good friend loves your article.

 75. domino qiu qiu online

  9 października 2017 at 07:15

  The clean Zune browser is shockingly constructive, still not as good as the iPod’s. It works perfectly, nonetheless isn’t really as fast as Safari, and is made up of a clunkier interface. If oneself sometimes method on using the world wide web browser which is not an issue, however if you happen to be creating toward read the net alot from your PMP then the iPod’s more substantial show and better browser may possibly be substantial.

 76. клубове и музика на живо

  10 października 2017 at 06:07

  I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 77. Larzews

  11 października 2017 at 01:58

  Rumalaya Oil viagra online Propecia Era Bueno

 78. e waste recycling companies

  13 października 2017 at 08:06

  Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in internet explorer, would test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component of other folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

 79. kamagra w cukierku

  13 października 2017 at 18:03

  Co chwila viagrze bardziej wyraziste nerwice zmyslowe w wiazaniu sposrod bezpiecznymi skromniej albo z wiekszym natezeniem rodzajowymi zahamowaniami niementalnymi istnieja w poziomie przyczyniac sie, na jakosc byt seksualnego wielu typow. Codzienny napiecie natomiast raz po raz szybsze szwung egzystencje zdaja sie natezac owego typu uzytki, wychodzac wbrew co chwila wiekszemu zapotrzebowaniu w tej krolestwu preparowalismy okazala konstrukcje ofertowa darmowych narad medycznych dla indywiduow posiadajacych klopoty z wzwodem lekow na potencje.

 80. kamagra generyczna

  14 października 2017 at 10:44

  Skonczona viagrze bieglosc plciowa zas niedostatek szkopulow sposrod wzwod owo meta coraz to wiekszej zgrupowania wspolczesnie mieszkajacych pankow. Bywajac krajowy sprawnie energiczny zagrywka dysponujesz moznosc wyzbycia sie stresu natomiast polaczonych z nim zaburzen wzwodow zas skutecznego wykreslenia skrytych zwolnien utrudniajacych Twoje relacje zmyslowe. Proponowane za posrednictwem nas konsultacje medyczne oprowadzane egzystuja lekami na potencje za posrednictwem orzeczonych fachmanow.

 81. Bertie Vicker

  14 października 2017 at 21:46

  you are truly a just right webmaster. The web site loading pace is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have performed a excellent job in this topic!

 82. tech speaker

  15 października 2017 at 11:30

  My roomate introduced me to your websites. To think, I was confused a minute ago. You have the best ideas. You always know just what to say. Keep doing what you are doing.

 83. Palo Alto Muncheez

  15 października 2017 at 19:36

  I just stumbled upon your page. I have been surfing on-line more than 3 hours today. I love Indica but I’ve always been a supporter of marijuana edibles.

 84. Jude Canon

  15 października 2017 at 20:42

  We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be precisely what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome weblog!

 85. my website

  15 października 2017 at 23:58

  Amongst me and my husband we’ve owned far more MP3 players in excess of the decades than I can count, which include Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so on. But, the remaining several yrs I have solved down in direction of just one line of players. Why? Due to the fact I was satisfied toward come across how well-designed and enjoyment toward hire the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 86. Ouida Hinckley

  16 października 2017 at 07:01

  I want to express my appreciation to the writer for rescuing me from such a difficulty. Just after scouting throughout the world wide web and obtaining strategies which are not helpful, I was thinking my life was well over. Existing minus the solutions to the problems you’ve fixed through your entire blog post is a critical case, as well as the kind which could have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t noticed your site. Your primary ability and kindness in taking care of a lot of things was important. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks so much for your specialized and effective help. I won’t think twice to propose your web blog to any person who needs guidelines on this situation.

 87. Deru Olahraga

  17 października 2017 at 09:06

  Thanks for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently writhing on, and I have been on the look out for such great information.

 88. Palo Alto marijuana

  17 października 2017 at 18:28

  You deserve a hug right now. I will be sure to follow your social media sites. There is ordinary, and then there is you. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Hit me up!

 89. Olah Raga dan Olah Rasa

  18 października 2017 at 12:40

  You made some decent points there. I looked on the internet for that problem and located most people will go in addition to with the web site.

 90. San Leandro Muncheez

  18 października 2017 at 18:49

  magnificent post. I just stumbled upon your blog. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you did, the web might be a lot more helpful than ever before.

 91. na tej www

  19 października 2017 at 16:39

  ?retty nice post. I just stumbledd upon your blog and wishedt? say that I’ve truly ?njoyed surfing ar?und.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra