Felieton

Idzie Grześ przez wieś. Worek afer niesie

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, a tam bajer z nagrań, sypie się za Grzesiem.

 

Całe Dolnośląskie i dwa pół powiatu z Pomorza Zachodniego z zapartym tchem śledziły walkę o przywództwo w Platformie. Grzegorz wyszedł na ring, a tu cisza. Wojciech i Borys nie przyszli. Publiczność czekała, a tymczasem ręczniki rzucono już grudniu.

 

Trenerzy podpisali porozumienie o zakazie publicznego twarzobicia. Pas mistrzowski nowemu championowi podała pani Ewa, co się bić o niego nie chciała, choć wcześniej Grzegorza wyśmiewała. Konfetti wystrzelono, dzieci z balonikami podbiegły do pierwszego sekretarza, naród platformerski bił brawo. Nowy przewodniczący zapowiedział, że od dziś będą zajmować się tylko „poważnymi sprawami”. To dobrze, bo Verhofstadt dzwonił spytać się, czy on ma jeszcze na poważnie, czy może już na Ibizę jechać? Pani Agnieszka spać nie może, bo wciąż jej guziki się mylą, a wychodzić w miasto rozpięta nie chce.

 

Pozostali członkowie i członkinie z guzikami nie mieli problemów. Frekwencja też dopisała. To znaczy pani Kasia dopisała, ruskie serwery pilnowały i okazała się w sam raz. Z niezliczonych zwolenników mocno już przetrąconej Partii wzięło udział 8 tysięcy i pół. Nadzieja w Obywatelskiej nie gaśnie, wygaszono wiele umów z własnej i nieprzymuszonej woli naturalnie. W proteście, w oburzeniu, w zniesmaczeniu, w braku wolności i braku płynności rozpoczęło się darcie koszul, swetrów, podkoszulek, spodni, bluzek. No i maszerowanie pod sztandarami walki o demokrację.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, ciężko jest Grzesiowi, nie wie czy doniesie.

 

Pani Krystyna, po tym jak rozerwała heroicznie szatę swą, czuje się już lepiej i obiecała, że będzie dalej bezinteresownie lała łzy. Taki ma zwód i zawodu nie może sprawić. Będzie grała, pomimo plastrów. Farmaceuta pozwolił i może. Bokser co wyjechać zamierza, wczoraj widziany był na Marszałkowskiej, ponieważ jeszcze się pakuje. Rachunki niezapłacone z całego kraju napływają.

 

Na polu kultury też wiele dzieje się. Jeszcze film o „Trzech takich, co lody kręcili” nie wszedł na ekrany, a ścieżka dźwiękowa zdobywa już szczyty list przebojów. Rychu, Zbychu no i Grzesiu nie mogą opędzić się od wielbicieli. Fani nie mogą się doczekać pierwszego klapsa na planie filmowym. Scenariusz życie już napisało, obsada z najwyższej półki, tylko reżyser jeździ w poszukiwaniu odpowiednich plenerów.

 

Cmentarze wysłały swoje propozycje, ale szanse mają także parki miejskie, opuszczone fabryki i ruiny, najlepiej po jakimś dobrze zapomnianym zakładzie. Z nieoficjalnych przecieków dochodzą sygnały, że do ścisłego finału przejdą tereny po skasowanych stoczniach, zaorane cukrownie i cmentarz komunalny malowniczo położony opodal tajemniczej stacji benzynowej na Dolnym Śląsku. Lasy Państwowe, nie uzyskawszy większości (zabrakło 4 głosów, podobno jeden z myśliwych pomylił guziki, ale nie była to pani Agnieszka) musiały się wycofać. Poproszono nas, żeby ogłosić, że oferty można jeszcze nadsyłać pocztą. Liczy się data stempla pocztowego, ale te ze znaczkami Deutsche Post mają pierwszeństwo.

 

Idzie Grześ przez wieś, lekko już kuleje, za nim Ewa cicho, po kątach się śmieje.

 

Podobno lewitujący demokraci, ci co najbardziej wrażliwi i nieskazitelni są, już czują gęstniejąca atmosferę. Barometry na kontach bankowych wyraźnie wskazują nadciągający front niżowy. Znajomi brokerzy doradzają wstrzymać oddech, przynajmniej na najbliższy rok. Ponadto sugerują by zaopatrzyć się w suchy prowiant, śpiwory i butelki z wodą. Pan były wicepremier martwi się: Wystarczy 266 puszek piwa, czy nie wystarczy do pierwszego? 500 flaszek, które zostały z po premier Ewie, wystawiono na licytację, nie wiadomo tylko gdzie i kiedy pójdą pod młotek. Pan Stefan z portierni, który miał pilnować skrzynek, od kilku dni nie pojawia się w pracy. Zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego oraz przekroczenia uprawnień i możliwości. Prowadzone są czynności w spawie.

 

Biedronka na okoliczność cotygodniowych protestów KOD-owych wprowadziła do sprzedaży sześciopak demokraty. W jego skład wchodzą: rolka suszonego szczawiu, dżem z mirabelek, transparenty z przekazami tygodnia, bilet miesięczny do Brukseli i z powrotem (bagaż w cenie) oraz „Elementarz Demokraty” (autorstwa Rzecznika Praw ADCDGLBTGDE), a także sweetfocia z Andrzejem „Co się alimentom nie kłaniał”. Dla zakupów grupowych (powyżej 20) przewidziano atrakcyjne zniżki, a dla kierowników spontanicznych spacerów „Pakiety platynowe”. Zapraszamy. To bardzo gute oferta i morgen nie będzie taniej. Sponsorzy tracą cierpliwość, Sowa i Przyjaciele nie chcą już wpadać na kawkę.

 

Idzie Grześ przez wieś, z wzrokiem przestraszonym, nie wie czy już wkrótce, nie będzie skończony.

 

Wszyscy pakują się na wczoraj. Firmy przewozowe nie wyrabiają ze zleceniami, walizki trzeba zamawiać z wyprzedzeniem tygodniowym. Pan Andrzej Reżyser rozpoczął sezon na darcie szat. Krystyna, co mu grała, już podarła, jednak niektórzy z obawy o srogą zimę drzeć nie chcą. Obiecują, że w sierpniu, jak to mawiał Stróż Europy, to na pewno, jak już mrozy miną, ale teraz po co futra drzeć? Mogą się jeszcze przydać.

 

Nawet taki salonowy rekin jak pan Jan, przewodniczący wśród strażników niezawisłości słowa elektronicznego, niczym Andrzej I, co do grudnia 2016 będzie jeszcze carem Polski, wybudził się ze snu po latach pięciu. Jan niezawisły, ponieważ wszystkie jego partyjne legitymacje zawisły. I ta z Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej. Wszystkie powiesił i jest niezawisły. Niezawiśle popierał Bronisława Komorowskiego, który też był niezawisły od Platformy Obywatelskiej. Obaj niezawiśli byli i są.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, Zbysiu się już spocił i nie chce iść z Grzesiem.

 

Dzielny radny z Podkarpacia, członkini z Małkini, prawie posłanka ze Szczecina, i wielu, wielu innych poczuwszy się niezawisłymi jeszcze rezygnuje z członkostwa w Polskiej Zjednoczonej Platformie. Zbliżają się obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski, więc ja się nie dziwię. Cuda dzieją się. Nastąpił biegunkowy wysyp oświadczeń, listów otwartych i polityków „co ujrzeli, jaka prawda jest”. Niezawiśli dziennikarze, spontanicznie wyciągają na wizji zapis swoich iluminacji i odczytują. I rezygnują. Naród bez nich nieubogaconym będzie. Rycerze Adama, proroka większego, przegrupowują się. A to pani redaktor niezwisła Agnieszka, to niezawisły Wojciech, a to Seweryn też niezawisły heroicznie. Wszyscy już nie chcą nauczać i prorokować na publicznym ekranie. Teraz będą na ulicach i w parkach głosić, w Tajlandii. Dochodzą głosy znad Mekongu, że planowane jest wprowadzenie wiz dla Polaków. Bangkok martwi się o swoją niezawisłość.

 

Trzeba by jednak popytać psychiatrów, jak to w naszej kochanej ojczyźnie z tą niezawisłością jest? Czy to jakaś uleczalna choroba, czy na nią zastrzyki, czy pigułki, plastry są jakieś? Jakie są objawy niezawisłości notorycznej i czy można zapaść na niezawisłość nagle, czy to może genetyczno-rodowe uwarunkowania są? Kochani lekarze dajcie znać i napiszcie. Pani minister proszę uprzejmie skonsultować ze mną społecznie tę kwestię. Bo jak tak patrzę na pana Jana, to widzę niepokojące objawy. Wysypka na światopoglądzie jakaś wystąpiła, zaczerwienia w obszarze okołobiznesowych, swędzenie z w umowach o dzieło i duża amplituda w składkach zdrowotnych.

 

Idzie Grześ przez wieś, lekko już spocony, chce zmienić kierunek, ale jest spóźniony.

 

Prokuratorzy także masowo odchodzą. Donoszą media. Nie, żeby do zmysłów odchodzili, proszę się nie martwić, oni odchodzą na emeryturę. A wszystko przez PiS. I ja się zgadzam z diagnozą. Po co komu było obiecywanie obniżenia wieku emerytalnego. Po co!? Wszyscy byli zadowoleni: Donald Tusk był bardzo, banksterzy zadowoleni już szykowali folderki o odwróconej hipotece, emeryci i renciści też byli bardzo. Komu to przeszkadzało. ZUS buł wniebowzięty. Prezes ZUS jeszcze bardziej. Było więc pięknie i co PiS zrobił? Popsuł wszystko.

 

Teraz mamy kłopot. Będziemy mieli najwięcej na świecie emerytowanych niezwisłych prokuratorów. Tyle dobra się zmarnuje. Kto ojczyźnie zwróci? Kto naprawi tę szkodę? Pytam się: Kto zapełni tę niezwisłą dziurę, która powstanie? Jak naród będzie afery zamiatał? Nie ma takiej miotły, która zastąpiłaby ten niezawisły zbiorowy brak. Nie ma.

 

Idzie Grześ przez wieś, worek afer niesie, niezawisłych stado chowa się za Grzesiem.

 

Dr Paweł Janowski

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

25 komentarzy

25 Komentarzy

 1. Michał Mieczysław

  6 lutego 2016 at 11:51

  Pisz jaśniej.

  Twoje teksty to tylko prawicowa, populistyczna dezinformacja – jak je jeszcze zagmatwasz to już w ogóle strata czasu nawet dla pisich lemingów.

 2. 3gp porn

  17 maja 2017 at 00:16

  I developed a joomla site on my localhost. I want to upload it to GoDaddy. How do I do that?

 3. Wellness

  1 czerwca 2017 at 16:01

  I learned something from this.

 4. Jean

  13 czerwca 2017 at 23:52

  Puede que pase para algunas mentes limitadas, pero para las mentes abiertas, esta información vale oro! Gracias por compartir estos conocimientos.

 5. jordan shoes sydney

  15 czerwca 2017 at 09:02

  Hi, I would like to subscribe for this webpage to get most recent updates, thus where can i do it please help out.

 6. jenny

  23 czerwca 2017 at 04:59

  diet vs exercise 20 80 principle meaning

 7. cheap shoes for sale

  27 czerwca 2017 at 04:10

  As the vibrant colours of footwear using its trend, the pale as soon as never goes out of style as nicely.|Lights almost everywhere in your scooter simply because it’s your guide along the street. They frequently restrict the obese to eat foods which are wealthy in fat. The products are made with great quality.|Excessive excess weight is not good for your well being. This is a great way to view the movies you missed. Plus continue to offer the best following revenue service at any time.|But if your website is not in leading 10 so people is not see your site. With the prevalent of online shopping, you can also get sun shades on-line as nicely. Check out for the fitting dimension of the starter.|Also, produce secondary ideas in case things don’t go as you anticipated. Jewellery- Each woman is fond of beautiful jewelry. So, you do not have to worry about anything.

 8. very nice post, i certainly love this website, keep on it

 9. Mirina Collections

  13 lipca 2017 at 09:40

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 10. turquoise wedding hats

  18 lipca 2017 at 05:41

  F*ckin’ tremendous issues here. I am very glad to peer your article. Thanks so much and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 11. Your place is valueble for me. Thanks!…

 12. Al Grgurevic

  21 lipca 2017 at 00:46

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 13. silver hats for weddings

  21 lipca 2017 at 08:33

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 14. lime green fascinator

  24 lipca 2017 at 02:38

  I just wanted to post a brief comment in order to say thanks to you for those nice ideas you are showing at this website. My considerable internet search has at the end of the day been compensated with incredibly good suggestions to go over with my partners. I would assert that many of us visitors are undoubtedly lucky to dwell in a notable place with so many perfect people with interesting concepts. I feel truly blessed to have encountered the web pages and look forward to really more amazing moments reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 15. ер бг

  26 lipca 2017 at 06:18

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 16. Casey Vergara

  26 lipca 2017 at 23:56

  It’s really a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 17. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 18. small percolator coffee pot

  7 sierpnia 2017 at 00:48

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in internet explorer, might check this¡K IE still is the marketplace chief and a large portion of other folks will omit your wonderful writing because of this problem.

 19. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 20. aviobilet com sofia

  9 sierpnia 2017 at 10:03

  Would you be interested in exchanging links?

 21. stove top percolator

  10 sierpnia 2017 at 06:45

  I’ll right away seize your rss as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 22. gonzo milf xxx

  12 sierpnia 2017 at 22:18

  thanks for thne info

 23. e waste

  14 sierpnia 2017 at 02:30

  I went over this web site and I believe you have a lot of superb info, saved to fav (:.

 24. hot tranny milf

  14 sierpnia 2017 at 10:18

  thanks for the inflo

 25. Apolonia

  14 sierpnia 2017 at 21:12

  diet pills for belly fat menopause

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra