PRAWY.TV

PRAWY.TV: Marian Kowalski – Możemy Europie narzucić nowe wyzwania

Gościem Prawy.tv był Marian Kowalski – były kandydat na prezydenta RP, obecnie lider Narodowcy RP. Rozmawiał ks. Ryszard Halwa.

 

Marian Kowalski przychylnie patrzy na poczynania nowego rządu: – Poparłem prezydenta Andrzeja Dudę w II turze. Uważam, że nowy rząd zrobił kilka rzeczy jak sprawa 6-latków, opodatkowania hipermarketów czy sprowadzenie Polaków ze Wschodu do Polski.
Odnosząc się do debaty w Parlamencie Europejskim i wystąpienia Beaty Szydło Marian Kowalski powiedział: – Węgry to mały naród i można go przemilczeć, to jednak Polska leży w takim punkcie i ma taki potencjał, że możemy Europie narzucić nowe wyzwania, te przed którymi powinna stanąć.
Zdaniem Mariana Kowalskiego szansą dla Polski jest liczny naród oraz młodzież, która nie ma gdzie już wyjeżdżać i w Polsce chce sobie ułożyć życie.
Sceptycznie jednak odniósł się do pomysłu rządu 500 zł na każde dziecko. Jak zaznaczył: – Jest to jakiś pomysł na pomaganie rodzinom wielodzietnym. Ja bym wolał jednak, żeby Polacy mogli więcej zarabiać, żeby nie byli opodatkowani jako pracownicy. Bardzo niezręczne jest zabieranie pieniędzy wszystkim, a dawanie niektórym, nawet w słusznym celu. Socjalistyczne podejście nie jest mi szczególnie bliskie.
Marian Kowalski dodał też, że testem dla rządu PiS będzie także kwestia udostępnienia broni palnej niekaranym, pełnoletnim i zdrowym obywatelom. – Jeżeli ten rząd da Polakom broń do ręki, to będzie też dobry gest w stronę wartości republikańskich i proobronnych.

 

Były lider Ruchu Narodowego odniósł się do problemu tzw. uchodźców. – Nie musimy się godzić na żadne kwoty, ponieważ uchodźcy nie uciekają do Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenie ze strony islamu:
– W nas w Lublinie jeden z pracowników punktu gastronomicznego prowadzonego przez Araba wystąpił w programie publicystycznym i okazało się, że jest duchownym muzułmańskim. Tak więc niewinny pracownik gastronomii może być osobą, która ma zadania całkiem inne niż robienie kanapek w Polsce.
W kontekście imigrantów Marian Kowalski poruszył też problem coraz większej liczby Ukraińców w Polsce.
– Mamy już problem z Ukraińcami, którzy są w stanie wojny z Rosją. Jest to liczba niepoliczalna, ale gigantyczna. Wystarczy wyjść z domu, zwłaszcza w akademickich ośrodkach i język ukraiński jest powszechny.
Wyjaśnił, że od początku był też przeciwnikiem „projektu banderowska Ukraina” za co miał być eliminowany z mediów w czasie kampanii wyborczej. – Mówiłem bardzo prostą rzecz – jeżeli chcemy się zaangażować po stronie ukraińskiej, to znaczy, że uważamy, że możemy wygrać wojnę z Rosją. I tu kończyła się rozmowa z każdym mądralą.
Marian Kowalski zaznaczył, że nie jest zwolennikiem emocjonalnego podejścia do polityki zagranicznej. – Co za to zapłaciła nam Ukraina? Embargo na polskie mięso, banderyzm i niezapraszanie nas na negocjacje międzynarodowe. W polityce międzynarodowej trzeba osiągać korzyści. To jest handel, to nie są sentymenty, to nie miejsce na naiwność.
Komentując uprzywilejowaną sytuację mniejszości narodowych w Polsce Marian Kowalski powiedział: – To przecież mniejszość niemiecka zawsze ma przedstawicieli w Sejmie i nie są obowiązani progiem wyborczym. To my Polacy zwłaszcza ze środowisk mniej popularnych – konserwatyści, narodowcy – jesteśmy dyskryminowani przez ordynację wyborczą, a nie mniejszość niemiecka, która zawsze ma od 1 do 3 posłów.
Marian Kowalski opowiedział też o swoich inicjatywach pod odejściu z Ruchu Narodowego czyli o organizacjach Narodowcy RP i Narodowy Świt. – Generalnie chcemy, żeby działał w Polsce taki ruch narodowy, który odpowiada na wyzwania współczesności jak rozpad Unii Europejskiej, fala uchodźców, kryzys moralny i ekonomiczny.
Były kandydat na prezydenta Ruchu Narodowego uważa, że gdyby w Sejmie był prawicowy, narodowy i konserwatywny kilkudziesięcioosobowy klub, to zachęcałby rząd PiS do bardziej zdecydowanych działań. – Rząd musi się tłumaczyć przed takimi Panami jak Petru czy Schetyna. Pani premier w Parlamencie Europejskim powinna powiedzieć, że my mamy taką opozycję, że albo się dogadacie z nami po dobroci, albo oni przyjdą do władzy i nie będą chcieli w ogóle z wami gadać.
Zdaniem Kowalskiego funkcjonowanie silnej grupy narodowców z PiS-em byłoby wariantem węgierskim, w którym Viktor Orban z Jobbikiem za plecami wymusza m.in. na międzynarodowych korporacjach zgodę na wyższe podatki.
Mówiąc o specyfice nowego ruchu, którego jest organizatorem Marian Kowalski wyjaśnił, że Narodowy Świt, który od lat działa w Wielkopolsce jest autonomiczny i elitarny wobec Narodowców RP. Ci zaś są organizacją powszechną mającą oddziały nie tylko w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy USA. Jak podkreślił: – To są równoległe, współpracujące ze sobą byty.
– Ruch Narodowy w którym ja byłem, okazał się łatwy do spacyfikowania przez ruch Kukiz’15. Doszło do anihilacji naszego działania i nie poszliśmy pod własnym sztandarem do wyborów. Jak widać, Ruch Narodowy nie odgrywa w Sejmie żadnej roli. Dlatego trzeba zacząć do nowa – podkreślił Marian Kowalski.

Ireneusz Fryszkowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Tomek

  31 stycznia 2016 at 10:03

  Do Redakcji Portalu. PORAŻA ILOŚĆ BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH NA WASZYM PORTALU,NIESPOTYKANA NIGDZIE RZECZ.MASAKRA!!!!! KTO TAK PISZE? I TO NIE OD DZIŚ.SAMI SIĘ PRZEZ TO DYSKREDYTUJECIE.WYGLĄDA NA TO ,JAK BY PISAŁ JAKIŚ UKRAINIEC. Uszanowanie dla Pana Mariana Kowalskiego.Pozdrawiam

 2. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 10:21

  Ogólnie – bardzo dobrze! P.Marian Kowalski poruszył wszystkie problemy, nurtujące Ruch Narodowy, a które wzbudzają najwięcej emocji w Narodzie, np. sprawa „ukraińska” czy celowy „import” muzułmanów do Europy.

  Jasne określenie celów, ich otwarte przedstawienie Narodowi są dobrym prognostykiem na przyszłość rozwoju ruchu.

  Ma 100% racji, podkreślając doktrynerstwo PiSu,jego chorobliwą ambicję reprezentowania Narodu i odżegnywanie się od jego najbardziej patriotycznej części jaką są Narodowcy.

  Rzeczywiście: odrzucenie i głęboka niechęć PiSu do Narodowców- wypływająca z ideowego doktrynerstwa(ślepe naśladownictwo piłsudczyzny) oraz jego wyraźne „szkockie” powiązania,są ich słabością .
  Nigdy nie uda się im sformować silnego, bezpartyjnego, narodowego rządu bez oparcia się o Naród.
  Odtrącanie elementu patriotycznego osłabia proces przebudowy Polski w duchu społecznych wytycznych Kościoła.

 3. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 10:40

  Jeśli ideą Narodowców jest przebudowa Polski w duchu salazarowskim, a więc korporacjonizmu, wszystko będzie dobrze, a rzecz się uda.
  Ten czas nadejdzie.

  Jest oczywiste, że Ruch Narodowy będzie poddany stałej inwigilacji i próbom jego rozbicia przez wszystkie, istniejące dziś formacje „prawicy”-PiS też weźmie udział w nagonce.
  Dlaczego?

  Dlatego, że pewnych postulatów (np. bezwzględnego tępienia lichwy bankowej), odczepienia się od „ukrainy”, od „unii”, od demokratycznego bełkotu, likwidacji biurokracji, nepotyzmu nigdy nie odejdzie, gdyż są ona motorem napędzającym stale rewolucyjną retorykę tej partii.W pewnym sensie jest on nieodrodnym dzieckiem socjalizmu.

  Życze P. M. Kowalskiemu sukcesów.
  Co tam dużo mówić staje się coraz lepszy jako polityk: dobra jest uwaga o agentach socjalistycznych bankierów, Petru i Schetynie.
  Bowiem to racja: jak można się tłumaczyć przed takimi gadami?

 4. Jaga

  31 stycznia 2016 at 12:35

  Wiążę duże nadzieję z osobą i przywództwem Mariana Kowalskiego. Jego wycofanie się z list wyborczych ferajny Kukiz 15 było mądrym i odważnym posunięciem.Rzeczywiście, w obecnym Sejmie przedstawiciele Narodowców są niczym kwiatek do kożucha i firmują tę bezładną, bezprogramową zbieraninę.Biorą kasę z Sejmowej puli, NIC nie znaczą i nawet się nie starają zaistnieć. Jeśli Marianowi Kowalskiemu uda się zorganizować patriotyczny, mądry programowo ruch, będzie to jakaś alternatywa dla wyborców, którzy dotąd wybierali tak, jak im na to politycy w ustawkach pozwolili.Panie Marianie, powodzenia!

 5. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 13:00

  „(…)Mówiłem … że uważamy, że możemy wygrać wojnę z Rosją. I tu kończyła się rozmowa z każdym mądralą.(…)

  Bardzo trafna uwaga: pomoc Ukrainie, to bezpośrednie zaangażowanie się w wojnę „za nasza i waszą wolnośc”… z Rosją.Kórej nie potrafiliśmy wygrać z Rosją w XVII w,mając jakieś wojsko…

  Ciekawe, że PiS na siłę forsuje budowę legionu, mającego w swym składzie…”patriotyczny element ukraiński”. Są też „silni i świadomi” Litwini…Ale nie ma w tej cudzoziemskiej legii Białorusinów, których „faszysta”, Łukaszenka, ochronił przed debilizmem projektu.

  Ten niezwykle „silny i zwarty” legion o sile …legionu Józefa Pe.sprzed 100 lat miałby prowadzić „wojnę hybrydową”, której wynalazcy, Amerykanie, ponieśli totalną klęskę w Afganistanie i Iraku.
  Także na Bliskim Wschodzie, gdzie ich sprzymierzeńcy, Izrael, też nie ma jakichś znaczących osiągnięć pomimo potwornych inwestycji „Wielkiego Izraela” -USA.

 6. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 13:07

  Errata.
  Jest: „z Rosją.Kórej nie potrafiliśmy wygrać z Rosją w XVII w,mając jakieś wojsko…”.

  Powinno być: „…z Rosja, z która nie potrafiliśmy wygrać w XVII w., mając jakies tam wojsko…”

  Przepraszam.

 7. Refleksja

  31 stycznia 2016 at 23:09

  Czas zbudować mur!

  „Dlatego o ochronę Polski zatroszczyć trzeba się już teraz, a jedyną metodą jest budowa muru na granicy polsko-ukraińskiej, podobnego do tego wzniesionego przez Węgry dla zabezpieczenia przez inwazją imigrantów”.

  http://www.geopolityka.org/komentarze/waclaw-balcerowicz-czas-zbudowac-mur

 8. przemysł II

  1 lutego 2016 at 10:51

  dla mnie Marian Kowalski ma większą charyzmę niż Duda.

 9. Jerzy Kleban

  1 lutego 2016 at 12:20

  [quote name=”przemysł II”]dla mnie Marian Kowalski ma większą charyzmę niż Duda.[/quote]

  Długo nie miałem do p.M.Kowalskiego przekonania bo często jego wypowiedzi nie były spójne merytorycznie.Być może zawazyło na nich uczestnictwo u Korwina?

  Jednak obecnie znacznie poprawił jakość swoich wystąpień i obiektywnie jest lepszy od prez. A. Dudy, który wciąż powtarza oklepane frazesy drewnianym głosem.

  Głosowałem na PiS bo byłem za kilkoma najważniejszymi dla mnie punktami. Ale nie zostały one spełnione, tj. lasy, ziemia, zmiana idiotycznych przepisów, krępująca rozwój polskiej gospodarki, zakupy śmigłowców, rozbudowa floty, opodatkowanie banków powiązane z zakazem podnoszenia opłat za kredyty, likwidacja bolszewickiego „Trybunału Konstytu – cyjnego”…
  Zamiast tego PIS dał się wciągnąć komuchom w przepychanki…Nie odwołał się do Narodu gdyż „wie lepiej”.
  Pogarda….
  I jak to jest w przepychankach ze Złym- „dał d…”.

 10. Jerzy Kleban

  1 lutego 2016 at 12:28

  Zamiast tego znów usłyszeliśmy ględzenie partyjnych doktrynerów o Smoleńsku…-jakby badanie resztek wraku samolotu pozwoliło na zidentyfikowanie sprawców….
  Śmieszne,a zarazem- straszne. Groteskowe.

  Pomimo medialnej wrzawy nic z najważniejszych rzeczy nie zostało przeprowadzone do końca. NIC!
  Tym samym nie poczuwam się do jakichkolwiek dalszych związków z tą formacją.

  Zawsze namawiałem ludzi do Ruchu Narodowego.Ale ten cierpi na brak charyzmatycznego przywódcy – p. Winnicki, być może człek dobrej woli, nie ma tego formatu jaki jest potrzebny w przełomowych czasach.

  Czy p. M. Kowalski jest takim przywódcą? Wydaje się, że na chwilę obecną-tak!
  Nikt nie jest w stanie mu zagrozić.

 11. Andrzej

  5 lutego 2016 at 22:02

  Dopóki na produkty dziecięce i szkolne obowiązuje 23% VAT i dopóki każda najbiedniejsza rodzina musi oddawać podatek dochodowy.. to 500+ jest mydleniem oczu.
  PO pierwsze nie zabierajcie! Wtedy nikt nie będzie potrzebował jałmużny.

 12. 89Ara

  24 marca 2017 at 16:17

  I must say you have hi quality posts here. Your page can go viral.
  You need initial traffic only. How to get it?
  Search for: Etorofer’s strategies

 13. ChasBiarge

  31 lipca 2017 at 16:58

  Acheter Priligy Pilules online pharmacy Propecia Commander

 14. KelChalkhic

  31 lipca 2017 at 21:40

  Zithromax Dosage Elderly viagra online Contre Indication Cialis 20 Mg

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra