PRAWY.TV

PRAWY.TV: Marian Kowalski – Możemy Europie narzucić nowe wyzwania

Gościem Prawy.tv był Marian Kowalski – były kandydat na prezydenta RP, obecnie lider Narodowcy RP. Rozmawiał ks. Ryszard Halwa.

 

Marian Kowalski przychylnie patrzy na poczynania nowego rządu: – Poparłem prezydenta Andrzeja Dudę w II turze. Uważam, że nowy rząd zrobił kilka rzeczy jak sprawa 6-latków, opodatkowania hipermarketów czy sprowadzenie Polaków ze Wschodu do Polski.
Odnosząc się do debaty w Parlamencie Europejskim i wystąpienia Beaty Szydło Marian Kowalski powiedział: – Węgry to mały naród i można go przemilczeć, to jednak Polska leży w takim punkcie i ma taki potencjał, że możemy Europie narzucić nowe wyzwania, te przed którymi powinna stanąć.
Zdaniem Mariana Kowalskiego szansą dla Polski jest liczny naród oraz młodzież, która nie ma gdzie już wyjeżdżać i w Polsce chce sobie ułożyć życie.
Sceptycznie jednak odniósł się do pomysłu rządu 500 zł na każde dziecko. Jak zaznaczył: – Jest to jakiś pomysł na pomaganie rodzinom wielodzietnym. Ja bym wolał jednak, żeby Polacy mogli więcej zarabiać, żeby nie byli opodatkowani jako pracownicy. Bardzo niezręczne jest zabieranie pieniędzy wszystkim, a dawanie niektórym, nawet w słusznym celu. Socjalistyczne podejście nie jest mi szczególnie bliskie.
Marian Kowalski dodał też, że testem dla rządu PiS będzie także kwestia udostępnienia broni palnej niekaranym, pełnoletnim i zdrowym obywatelom. – Jeżeli ten rząd da Polakom broń do ręki, to będzie też dobry gest w stronę wartości republikańskich i proobronnych.

 

Były lider Ruchu Narodowego odniósł się do problemu tzw. uchodźców. – Nie musimy się godzić na żadne kwoty, ponieważ uchodźcy nie uciekają do Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenie ze strony islamu:
– W nas w Lublinie jeden z pracowników punktu gastronomicznego prowadzonego przez Araba wystąpił w programie publicystycznym i okazało się, że jest duchownym muzułmańskim. Tak więc niewinny pracownik gastronomii może być osobą, która ma zadania całkiem inne niż robienie kanapek w Polsce.
W kontekście imigrantów Marian Kowalski poruszył też problem coraz większej liczby Ukraińców w Polsce.
– Mamy już problem z Ukraińcami, którzy są w stanie wojny z Rosją. Jest to liczba niepoliczalna, ale gigantyczna. Wystarczy wyjść z domu, zwłaszcza w akademickich ośrodkach i język ukraiński jest powszechny.
Wyjaśnił, że od początku był też przeciwnikiem „projektu banderowska Ukraina” za co miał być eliminowany z mediów w czasie kampanii wyborczej. – Mówiłem bardzo prostą rzecz – jeżeli chcemy się zaangażować po stronie ukraińskiej, to znaczy, że uważamy, że możemy wygrać wojnę z Rosją. I tu kończyła się rozmowa z każdym mądralą.
Marian Kowalski zaznaczył, że nie jest zwolennikiem emocjonalnego podejścia do polityki zagranicznej. – Co za to zapłaciła nam Ukraina? Embargo na polskie mięso, banderyzm i niezapraszanie nas na negocjacje międzynarodowe. W polityce międzynarodowej trzeba osiągać korzyści. To jest handel, to nie są sentymenty, to nie miejsce na naiwność.
Komentując uprzywilejowaną sytuację mniejszości narodowych w Polsce Marian Kowalski powiedział: – To przecież mniejszość niemiecka zawsze ma przedstawicieli w Sejmie i nie są obowiązani progiem wyborczym. To my Polacy zwłaszcza ze środowisk mniej popularnych – konserwatyści, narodowcy – jesteśmy dyskryminowani przez ordynację wyborczą, a nie mniejszość niemiecka, która zawsze ma od 1 do 3 posłów.
Marian Kowalski opowiedział też o swoich inicjatywach pod odejściu z Ruchu Narodowego czyli o organizacjach Narodowcy RP i Narodowy Świt. – Generalnie chcemy, żeby działał w Polsce taki ruch narodowy, który odpowiada na wyzwania współczesności jak rozpad Unii Europejskiej, fala uchodźców, kryzys moralny i ekonomiczny.
Były kandydat na prezydenta Ruchu Narodowego uważa, że gdyby w Sejmie był prawicowy, narodowy i konserwatywny kilkudziesięcioosobowy klub, to zachęcałby rząd PiS do bardziej zdecydowanych działań. – Rząd musi się tłumaczyć przed takimi Panami jak Petru czy Schetyna. Pani premier w Parlamencie Europejskim powinna powiedzieć, że my mamy taką opozycję, że albo się dogadacie z nami po dobroci, albo oni przyjdą do władzy i nie będą chcieli w ogóle z wami gadać.
Zdaniem Kowalskiego funkcjonowanie silnej grupy narodowców z PiS-em byłoby wariantem węgierskim, w którym Viktor Orban z Jobbikiem za plecami wymusza m.in. na międzynarodowych korporacjach zgodę na wyższe podatki.
Mówiąc o specyfice nowego ruchu, którego jest organizatorem Marian Kowalski wyjaśnił, że Narodowy Świt, który od lat działa w Wielkopolsce jest autonomiczny i elitarny wobec Narodowców RP. Ci zaś są organizacją powszechną mającą oddziały nie tylko w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy USA. Jak podkreślił: – To są równoległe, współpracujące ze sobą byty.
– Ruch Narodowy w którym ja byłem, okazał się łatwy do spacyfikowania przez ruch Kukiz’15. Doszło do anihilacji naszego działania i nie poszliśmy pod własnym sztandarem do wyborów. Jak widać, Ruch Narodowy nie odgrywa w Sejmie żadnej roli. Dlatego trzeba zacząć do nowa – podkreślił Marian Kowalski.

Ireneusz Fryszkowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Tomek

  31 stycznia 2016 at 10:03

  Do Redakcji Portalu. PORAŻA ILOŚĆ BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH NA WASZYM PORTALU,NIESPOTYKANA NIGDZIE RZECZ.MASAKRA!!!!! KTO TAK PISZE? I TO NIE OD DZIŚ.SAMI SIĘ PRZEZ TO DYSKREDYTUJECIE.WYGLĄDA NA TO ,JAK BY PISAŁ JAKIŚ UKRAINIEC. Uszanowanie dla Pana Mariana Kowalskiego.Pozdrawiam

 2. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 10:21

  Ogólnie – bardzo dobrze! P.Marian Kowalski poruszył wszystkie problemy, nurtujące Ruch Narodowy, a które wzbudzają najwięcej emocji w Narodzie, np. sprawa „ukraińska” czy celowy „import” muzułmanów do Europy.

  Jasne określenie celów, ich otwarte przedstawienie Narodowi są dobrym prognostykiem na przyszłość rozwoju ruchu.

  Ma 100% racji, podkreślając doktrynerstwo PiSu,jego chorobliwą ambicję reprezentowania Narodu i odżegnywanie się od jego najbardziej patriotycznej części jaką są Narodowcy.

  Rzeczywiście: odrzucenie i głęboka niechęć PiSu do Narodowców- wypływająca z ideowego doktrynerstwa(ślepe naśladownictwo piłsudczyzny) oraz jego wyraźne „szkockie” powiązania,są ich słabością .
  Nigdy nie uda się im sformować silnego, bezpartyjnego, narodowego rządu bez oparcia się o Naród.
  Odtrącanie elementu patriotycznego osłabia proces przebudowy Polski w duchu społecznych wytycznych Kościoła.

 3. Jaga

  31 stycznia 2016 at 12:35

  Wiążę duże nadzieję z osobą i przywództwem Mariana Kowalskiego. Jego wycofanie się z list wyborczych ferajny Kukiz 15 było mądrym i odważnym posunięciem.Rzeczywiście, w obecnym Sejmie przedstawiciele Narodowców są niczym kwiatek do kożucha i firmują tę bezładną, bezprogramową zbieraninę.Biorą kasę z Sejmowej puli, NIC nie znaczą i nawet się nie starają zaistnieć. Jeśli Marianowi Kowalskiemu uda się zorganizować patriotyczny, mądry programowo ruch, będzie to jakaś alternatywa dla wyborców, którzy dotąd wybierali tak, jak im na to politycy w ustawkach pozwolili.Panie Marianie, powodzenia!

 4. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 13:00

  „(…)Mówiłem … że uważamy, że możemy wygrać wojnę z Rosją. I tu kończyła się rozmowa z każdym mądralą.(…)

  Bardzo trafna uwaga: pomoc Ukrainie, to bezpośrednie zaangażowanie się w wojnę „za nasza i waszą wolnośc”… z Rosją.Kórej nie potrafiliśmy wygrać z Rosją w XVII w,mając jakieś wojsko…

  Ciekawe, że PiS na siłę forsuje budowę legionu, mającego w swym składzie…”patriotyczny element ukraiński”. Są też „silni i świadomi” Litwini…Ale nie ma w tej cudzoziemskiej legii Białorusinów, których „faszysta”, Łukaszenka, ochronił przed debilizmem projektu.

  Ten niezwykle „silny i zwarty” legion o sile …legionu Józefa Pe.sprzed 100 lat miałby prowadzić „wojnę hybrydową”, której wynalazcy, Amerykanie, ponieśli totalną klęskę w Afganistanie i Iraku.
  Także na Bliskim Wschodzie, gdzie ich sprzymierzeńcy, Izrael, też nie ma jakichś znaczących osiągnięć pomimo potwornych inwestycji „Wielkiego Izraela” -USA.

 5. Jerzy Kleban

  31 stycznia 2016 at 13:07

  Errata.
  Jest: „z Rosją.Kórej nie potrafiliśmy wygrać z Rosją w XVII w,mając jakieś wojsko…”.

  Powinno być: „…z Rosja, z która nie potrafiliśmy wygrać w XVII w., mając jakies tam wojsko…”

  Przepraszam.

 6. Refleksja

  31 stycznia 2016 at 23:09

  Czas zbudować mur!

  „Dlatego o ochronę Polski zatroszczyć trzeba się już teraz, a jedyną metodą jest budowa muru na granicy polsko-ukraińskiej, podobnego do tego wzniesionego przez Węgry dla zabezpieczenia przez inwazją imigrantów”.

  http://www.geopolityka.org/komentarze/waclaw-balcerowicz-czas-zbudowac-mur

 7. przemysł II

  1 lutego 2016 at 10:51

  dla mnie Marian Kowalski ma większą charyzmę niż Duda.

 8. Jerzy Kleban

  1 lutego 2016 at 12:20

  [quote name=”przemysł II”]dla mnie Marian Kowalski ma większą charyzmę niż Duda.[/quote]

  Długo nie miałem do p.M.Kowalskiego przekonania bo często jego wypowiedzi nie były spójne merytorycznie.Być może zawazyło na nich uczestnictwo u Korwina?

  Jednak obecnie znacznie poprawił jakość swoich wystąpień i obiektywnie jest lepszy od prez. A. Dudy, który wciąż powtarza oklepane frazesy drewnianym głosem.

  Głosowałem na PiS bo byłem za kilkoma najważniejszymi dla mnie punktami. Ale nie zostały one spełnione, tj. lasy, ziemia, zmiana idiotycznych przepisów, krępująca rozwój polskiej gospodarki, zakupy śmigłowców, rozbudowa floty, opodatkowanie banków powiązane z zakazem podnoszenia opłat za kredyty, likwidacja bolszewickiego „Trybunału Konstytu – cyjnego”…
  Zamiast tego PIS dał się wciągnąć komuchom w przepychanki…Nie odwołał się do Narodu gdyż „wie lepiej”.
  Pogarda….
  I jak to jest w przepychankach ze Złym- „dał d…”.

 9. Jerzy Kleban

  1 lutego 2016 at 12:28

  Zamiast tego znów usłyszeliśmy ględzenie partyjnych doktrynerów o Smoleńsku…-jakby badanie resztek wraku samolotu pozwoliło na zidentyfikowanie sprawców….
  Śmieszne,a zarazem- straszne. Groteskowe.

  Pomimo medialnej wrzawy nic z najważniejszych rzeczy nie zostało przeprowadzone do końca. NIC!
  Tym samym nie poczuwam się do jakichkolwiek dalszych związków z tą formacją.

  Zawsze namawiałem ludzi do Ruchu Narodowego.Ale ten cierpi na brak charyzmatycznego przywódcy – p. Winnicki, być może człek dobrej woli, nie ma tego formatu jaki jest potrzebny w przełomowych czasach.

  Czy p. M. Kowalski jest takim przywódcą? Wydaje się, że na chwilę obecną-tak!
  Nikt nie jest w stanie mu zagrozić.

 10. Andrzej

  5 lutego 2016 at 22:02

  Dopóki na produkty dziecięce i szkolne obowiązuje 23% VAT i dopóki każda najbiedniejsza rodzina musi oddawać podatek dochodowy.. to 500+ jest mydleniem oczu.
  PO pierwsze nie zabierajcie! Wtedy nikt nie będzie potrzebował jałmużny.

 11. Michaelutece

  1 września 2017 at 16:41

 12. Charlesovarl

  2 września 2017 at 05:24

 13. Ronrhip

  28 września 2017 at 08:14

  Buy Online Propecia Generic cialis online Xenical Vente Libre Espagne

 14. JeffMymn

  29 września 2017 at 12:46

  Baclofene Duree cheap cialis Europe Pharmacy Online

 15. Ronrhip

  2 października 2017 at 04:46

  Generic Progesterone buy viagra online Is Keflex A Sulfa Drug Prevacid Buy One Get One Free Coupon

 16. Ronrhip

  3 października 2017 at 09:00

  MECO via its lawyers fired back.Time to offer these as more right lenders protection Shaklee Wellness Products They pay an a will each. bad credit payday loans uk will like most other websites place cookies onto your computers hard drive.Within a few months he was borrowing every two weeks and paying another in fees to cover the cost of the loans.

 17. Ronrhip

  5 października 2017 at 06:09

  How Long Does Amoxicillin Stay Good order on line levitra Asthmahaler Mist

 18. Ronrhip

  8 października 2017 at 00:33

  Generic Macrobid Online Cheap Celexa Online Propaganda De Kamagra viagra Mail Order Discount Generic Doryx In Internet Cheapeast Cialis Prix Pfizer

 19. Ronrhip

  11 października 2017 at 12:45

  Cialis Dosis Maxima 674 Overnight Atenolol On Line generic levitra shipped from usa Over Seas Orders For Vardenafil

 20. Ronrhip

  12 października 2017 at 11:10

  Je Peux Acheter Kamagra levitra 20mg tablets mfg gsk Amoxicillin During Pregnacy Buy 5mg Cialis Online Propecia Long Hair

 21. Ronrhip

  15 października 2017 at 01:10

  Baclofen Achat En Canada Ciprofloxacin Information cialis buy online Acheter Du Cialis En Toute Legalite Plavix Online Coupons

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra