Pod patronatem Prawy.pl: By czas nie zaćmił i niepamięć

0
0
0
/

By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej – rusza IV Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

Jak poinformował organizator konkursu, poseł Jarosław Zieliński, przeprowadzone dotychczas trzy edycje konkursu udowodniły, iż przedsięwzięcie to jest bardzo potrzebne.
Zarówno przed trzema laty, jak i przed rokiem do komisji konkursowej wpłynęło po kilkadziesiąt prac z całego województwa podlaskiego, a ostatnio zainteresowanie konkursem wyrazili nawet młodzi ludzie z innych regionów.


„Analiza treści prac wskazuje, że postawienie przed uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zadania w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będących przedmiotem konkursu inspiruje do stawiania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków” tłumaczy Zieliński.

 

I tym razem organizatorzy z zainteresowaniem będą oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza młodzieży o trzech bolesnych kartach naszych najnowszych dziejów: Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej. W tym roku, już po raz drugi, w ramach konkursu przedmiotem badań i głębszej refleksji będzie Obława Augustowska. W związku z poszerzeniem zakresu tematycznego pełny tytuł Konkursu brzmi: IV Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

 

„Pragnę przypomnieć, że w tym roku przypada 71. rocznica wielkiej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, a więc dwa i pół miesiąca od zakończenia II wojny światowej na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje policyjno-wojskowe i polityczne (NKWD, oddziały Armii Czerwonej, MO, UB, I Pułk Praski Ludowego Wojska Polskiego, PPR), nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską. Wiedza o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku jest wciąż niepełna, nie jest znane miejsce spoczynku jej ofiar ani ich dokładna liczba. Mamy wciąż do czynienia z ukrywaniem prawdy, podobnie jak przez dziesiątki lat w przypadku Zbrodni Katyńskiej, a w ostatnich latach w przypadku Katastrofy Smoleńskiej” napisał Zieliński w specjalnym liście.

 

 

Zasady Konkursu:


1. Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim i odbywa się dwóch kategoriach: szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.

 

2. Konkurs jest jednoetapowy - odbywa się na szczeblu wojewódzkim.

 

3. Zgłoszone prace konkursowe ocenia Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora. Komisja składa się z naukowców i nauczycieli.

 

4. Prace powinny być przygotowane samodzielnie przez uczestników Konkursu.

 

5. Autorzy prac zgadzają się na ich nieograniczone i bezterminowe wykorzystanie.

 

6. Nadesłane prace nie będą zwracane.

 

7. Prace konkursowe mogą być przesyłane przez szkoły, zainteresowane stowarzyszenia i organizacje, parafie, rodziców lub opiekunów, a także indywidualnie przez samych uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

8. Do prac konkursowych należy dołączyć wypełniony prawidłowo i czytelnie formularz zgłoszeniowy.

 

Forma prac konkursowych

 

1. Prace, napisane w języku polskim, mogą mieć dowolną formę, np. eseju, rozprawy, reportażu, wspomnienia. Objętość prac: do 5 stron wydruku komputerowego (czcionka 12 pkt.; interlinia 1,5; 30 wierszy na stronie).

 

2. Prace konkursowe w postaci wydruku komputerowego wraz z kopią umieszczoną na opisanej imieniem i nazwiskiem płycie CD (zapisane w programie WORD) oraz wypełnionym formularzem zgłoszeniowym powinny być przesłane na adres sekretariatu Konkursu podany w dalszej części regulaminu. Przesłanie pracy pocztą elektroniczną wymaga zapisania jej w programie PDF i dołączenia formularza konkursowego.

 

3. Prace powinny zawierać dane o wykorzystanych źródłach i opracowaniach historycznych.

 

4. Prace, podpisane imieniem i nazwiskiem autora, powinny również zawierać adres do korespondencji oraz imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna.

 

5. W przypadku zgłoszenia indywidualnego udziału w Konkursie imię i nazwisko nauczyciela - opiekuna nie jest wymagane.

 

6. Prace powinny być oryginalne – brak tego warunku powoduje ich dyskwalifikację.

 

Kryteria oceny prac konkursowych

 

1. Komisja Konkursowa dokona oceny prac według następujących kryteriów:

 

- Walory historyczno-naukowe pracy - odtworzenie fragmentu przeszłości, zobiektywizowany opis wydarzenia historycznego z wykorzystaniem wskazanych przez autora źródeł historycznych.
-  Samodzielność (oryginalność) ujęcia tematu jako wynik własnych poszukiwań i przemyśleń.
- Wartości kompozycyjne i zachowanie poetyki przyjętej formy wypowiedzi.
- Zebranie bibliografii i wskazanie źródeł wykorzystanych informacji.
- Umiejętność analizy i oceny zgromadzonych materiałów. Dociekliwość poznawcza - sposób stawiania pytań i wyciągania wniosków.

 

2. Od decyzji Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie. Opinie Komisji o poszczególnych pracach nie będą udostępniane.

 

Nagrody

 

1. Laureaci Konkursu w obu kategoriach (gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne) otrzymają następujące nagrody: - wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim, ufundowana dla jednego z laureatów Konkursu oraz jego opiekuna (w przypadku osoby niepełnoletniej) przez posła do Parlamentu Europejskiego pana Karola Karskiego. Organizator Konkursu nie ponosi kosztów dojazdu w kraju do miejsca zbiórki, – wizyta studyjna w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej Polskiej (laureat Konkursu wraz z nauczycielem lub opiekunem) połączona ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego i biletem wstępu do teatru, - nagrody rzeczowe i książkowe. - listy gratulacyjne Komisji Konkursowej i Organizatora Konkursu.

 

2. Najlepsze prace lub ich fragmenty mogą zostać wydane w okolicznościowej publikacji stanowiącej podsumowanie Konkursu.

 

3. Dopuszcza się możliwość przyznania w obrębie każdej kategorii nagród równorzędnych.

 

4. Decyzja Komisji w sprawie przyznania nagród jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

Prace konkursowe należy przesyłać do 31 marca 2016 roku w wersji papierowej na adres Organizatora: Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego 15-062 Białystok, ul. Warszawska 13, tel. (85) 653 77 69 lub Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego 16-300 Augustów, ul. Młyńska 20/6, tel. (87) 644 57 73 oraz pocztą elektroniczną na adres: e-mail: zielinski.bialystok@interia.pl

 

Koperta powinna być opatrzona opisem: III Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.

 

O przyznanych nagrodach oraz dacie i miejscu uroczystego podsumowania konkursu szkoły i laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

 

Patronat nad konkursem objął portal Prawy.pl.

 

Julia Nowicka

 

Fot. Wikipedia

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną