Historia

Dzieci wbijano na pal. Zbrodnia UPA w Janowej Dolinie

70 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia, w czasie ataku bandytów z UPA zginęło 600 osób, zamordowanych w tradycyjny dla banderowców okrutny sposób. Dziś we wsi stoi upowski pomnik mówiący o… „likwidacji polsko-niemieckich okupantów Wołynia”.

Janowa Dolina, osada do 1939 r. położona w Polsce, w województwie wołyńskim, założona została w latach 20. XX wieku jako osiedle zakładowe przy nowo powstałych Państwowych Kamieniołomach Bazaltu. Osiedle rozrastało się wraz z rozwojem kopalni, osiągając w końcu lat 30. liczbę ponad 3000 mieszkańców, w tym 97% Polaków.

Od 1941 r. działała w miejscowości placówka ZWZ-AK, znajdował się tu też niemiecki garnizon. Wiosną 1943 r. Janowa Dolina stała się jednym z ośrodków schronienia ludności polskiej ze wsi "likwidowanych" przez UPA.

Atak na miejscowość nastąpił w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, czyli z 22 na 23 kwietnia 1943 r. Ukraińskie grupy powstałe z połączenia oddziałów UPA, dezerterów z Ukraińskiej Policji Pomocniczej oraz tzw. "czerni" – okolicznego ukraińskiego chłopstwa, otoczyły Janową Dolinę, odcinając wszystkie potencjalne drogi ucieczki.

Osada najpierw została ostrzelana z broni maszynowej. Niewielkie oddziały napastników podkładały pod domy słomę i podpalały, podsycając ogień naftą. Przez okna wrzucali granaty.

Uciekający z płonących domostw Polacy byli zabijani za pomocą broni palnej oraz siekier i noży. Według jednego ze świadków masakry, część dzieci wbito na pal.

Kilkuosobowy personel miejscowego szpitala został wymordowany, zaś sam szpital podpalony. Chorzy i ranni zginęli w płomieniach bądź poduszeni dymem, według innej wersji zabito ich przed budynkiem szpitala.

Niemiecki oddział stacjonujący w Janowej był zbyt mały liczebnie, by dać odpór napastnikom w terenie. Niemcy odpowiadali ogniem tylko wtedy, gdy upowcy znaleźli się zbyt blisko koszar, dzięki czemu część domów została nietknięta.

Na odsiecz Janowej Dolinie przybył niemiecki oddział z Kostopola, nad osadą pojawiły się  niemieckie samoloty. Ukraińcy wycofali się do lasu, nie dokończywszy rzezi. Mieszkańcy osady, którzy przetrwali pogrom, cały Wielki Piątek poświęcili na grzebanie ofiar. Ich ciała złożono w jednej wspólnej mogile. Następnego dnia Niemcy ewakuowali pozostałych przy życiu Polaków do Kostopola.

Ofiarą masakry w Janowej Dolinie padło około 600 Polaków, z których większość zginęła w płonących domostwach.

Leżąca obecnie na terenie Ukrainy miejscowość nosi nazwę Bazaltowe. W miejscu, w którym znajdowało się osiedle, rodziny pomordowanych ufundowały pomnik. Tuż przed odsłonięciem pomnika ukraiński wykonawca usunął, bez wiedzy zamawiających, datę "23 kwietnia 1943", pozostawiając tylko napis "Pamięci Polaków z Janowej Doliny".

W centrum obecnej wsi znajduje się pomnik UPA upamiętniający "akcję bojową" z 21-22 kwietnia 1943 r. Wyryty na nim napis mówi o likwidacji w tych dniach bazy "polsko-niemieckich okupantów Wołynia"…

Paweł Brojek
źródło: www.gp24.pl, www.kresy.pl
na zdjęciu: pomnik Polaków z Janowej Doliny, fot. Wikimedia Commons

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Adam

  23 kwietnia 2013 at 16:36

  Ukraińcy mordowali też żydów, a ci ostatni jakoś cały czas mają do nas o wszystko pretensje, nie mogą kasy wydusić z rezunów czy jak?

 2. Dawid

  23 kwietnia 2013 at 18:53

  nienawiść i zemsta!!!

 3. Ewelina

  26 kwietnia 2013 at 07:08

  [quote name=”Marysia”]http://wirtualnapolonia.com/2013/04/25/przyjdz-i-uszanuj-bohaterow-oni-wojowali-za-ukraine/[/quote]
  bandyci z krwi i kości wyssali nienawiść i zbrodnię z mlekiem matki i to się nigdy nie zmieni.

 4. khmer

  7 czerwca 2013 at 04:58

  @Adam: W przeciwieństwie do Polaków Ukraińcy nie patyczkowali się z Żydami, napędzili im stracha dzięki czemu Żydzi czują pewien respekt przed Ukraińcami. Zauważyłem że Żydzi atakują najbardziej tych, którzy czynią im najwięcej dobrego.

 5. reksiu231

  8 czerwca 2013 at 08:08

  przecierz hitler obiecał im wolnom ukraine a polacy tam mieszkali trzeba było się impozbyć

 6. Bogusław Paź

  15 czerwca 2013 at 07:37

  No to mógł sobie każdy przeczytać, z kim Kaczyński chce budować strategiczny sojusz…

 7. jersey perfectly

  10 lutego 2017 at 23:27

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the good effort.

 8. Maggie

  15 lutego 2017 at 07:17

  Hello mates, good piece of writing and good arguments commented at this place, I
  am in fact enjoying by these.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra