Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych

0
0
0
/

W przededniu dnia Żołnierzy Wyklętych ukazała się kolejna książka niestrudzonej popularyzatorki historii Polski, losów polskich bohaterów i wiedzy o cierpieniach narodu polskiego, Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych”.

 

W „Bohaterskich akcjach Żołnierzy Wyklętych” czytelnicy znajdą informacje o losach Brygady Świętokrzyskiej, Bitwie pod Kuryłówką, opanowaniu Grajewa, rozbiciu obozu NKWD w Rembertowie, bitwie w Lesie Stockim, bitwie pod Ogółami, rozbiciu więzienia w Kielcach, rozbiciu więzienia w Radomiu, bitwie w Miodusach Pokrzywnych, zdobyciu Radomska, defiladzie w Wiśle, rozbiciu posterunków MO i UB w Borach Tucholskich, wałach pod Zwoleniem, rozbiciu więzienia w Krakowie, rozbiciu Powiatowego Urzędu bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie i rozbiciu więzienia w Pułtusku.

 

Po II wojnie światowej, za zgodą USA i Wielkiej Brytanii, Polska znalazła się pod faktyczną sowiecką okupacją. Sowiecki okupant i jego polskojęzyczni kolaboranci mordowali polskich patriotów. Celem komunistów była biologiczna zagłada potencjalnej antykomunistycznej opozycji. Polscy patrioci przeważnie mieli do wyboru: albo walczyć i zginąć, albo dać się zamordować od razu.

 

Przez okres PRL pamięć o Żołnierzach Wyklętych była zakazana. W III RP, wbrew dominującej klasie postkomunistów i ich konfidentów, pamięć o bohaterach odradza się w młodym pokoleniu. Tradycją stały się doroczne marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez młodych nacjonalistów w całej Polsce.

 

Celem Żołnierzy Wyklętych była niepodległa i suwerenna Polska, demokracja i zapewnienie wolności obywatelskich, zachowanie katolickiego charakteru Polski i gospodarki wolnorynkowej. Ich przeciwnicy mieli za cel uczynienie z Polski kolonii sowieckiej, odebranie Polakom wszelkiej wolności, zniszczenie polskiej tożsamości.

 

Podstawą komunistycznego aparatu terroru byli sowieccy dowódcy. Podlegali mi polskojęzyczni komuniści (pełniący funkcje dowódcze Żydzi i zazwyczaj podlegli im Polacy, Ukraińcy i Białorusini). W walkach z polskimi patriotami brały udział sowieckie wojska NKWD, oddziały ludowego Wojska „Polskiego”, Korpus Bezpieczeństwa Publicznego, bezpieka i milicja.

 

Według danych z „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956” liczebność podziemia antykomunistycznego szacuje się w 1945 roku na około 200 000 Polaków. Około 10% z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Ich walka nie byłaby możliwa bez szerokiego wsparcia ze strony ludności cywilnej.

 

Żołnierzom Wyklętym udało się zlikwidować około 12 000 umundurowanych komunistów, około 1 000 umundurowanych sowietów, około 10 000 nieumundurowanych funkcjonariuszy komunistycznych. Po stronie polskiej w bohaterskich walkach zginęło około 9 000 Żołnierzy Wyklętych, około 2 500 z 5 000 skazanych na śmierć komuniści zabili w więzieniach. Około 80 000 polskich patriotów więzionych było w komunistycznych zakładach karnych.

 

Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa jest też autorką takich książek jak: „III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa”, „Józef Piłsudski 1867-1935”, „Czarna Księga Kresów”, „Wołyń we krwi 1943”, „W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956)”, „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, serii książek historycznych dla dzieci „Kocham Polskę”.

 

Jan Bodakowski

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną