Kobiety i dziewczęta u Matki Bożej Piekarskiej

0
0
0
/

Sto tysięcy kobiet i dziewcząt z całego Śląska przybyło do Matki Bożej Piekarskiej. Witając licznie zgromadzone panie abp Wiktor Skworc, metropolita górnośląski, dziękował im za troskę o dom, o małżeństwo, o dzieci, ich przyszłość i o rodzinę aby była domowym Kościołem.


Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej odbyła się tradycyjnie w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W swoim powitalnym wystąpieniu abp Wiktor Skworc przywoływał postacie świętych kobiet - w tym św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein. Zaznaczał, że uczy ona, iż trzeba krytycznie patrzeć na rzeczywistość, reagować i nazywać zagrożenia po imieniu, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do rozchodzenia się z ogólnie przyjętymi normami życia społecznego.
 
Metropolita górnośląski przypomniał też bł. Mariannę Biernacką, „patronkę teściowych”, która w czasie wojny oddała życie za swoją oczekującą dziecka synową. Przywołał także kubańskie „Damy w bieli”, czyli krewne tamtejszych więzionych dysydentów, które swoje milczące protestacyjne marsze poprzedzają zawsze udziałem we Mszy świętej.  Abp Wiktor Skworc przypominał o potrzeba wpatrywania się w dziedzictwo świętych kobiet, które były świadome powołania, jakim obdarzył je Bóg. Po czym dodał, że dziś także potrzebna jest niezwykła, kobieca wrażliwość.

„A ponieważ w naszej epoce- mówił hierarcha- zdobycze wiedzy i techniki pozwalają osiągnąć nieznany przedtem stopień dobrobytu materialnego dla jednych, co niestety niesie ze sobą zepchnięcie na margines drugich, nadal potrzebna są kobiety, które uratują nas od zaniku wrażliwości na człowieka, na to co ludzkie, nowe zastępy «kobiet w bieli». Potrzebne są kobiety święte, dzięki którym objawi się ów kobiecy geniusz chroniący człowieka w każdej sytuacji, dlatego, że jest człowiekiem. I dlatego, że największa jest miłość” - stwierdził arcybiskup.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była Msza święta. Bp Jan Kopiec w homilii mówił o tym jak ważne jest zaangażowanie kobiet na rzecz rodzin, Kościoła i społeczeństwa. Nawiązując do hasła roku duszpasterskiego, a równocześnie hasła pielgrzymki „Kościół naszym domem”, mówił, że to właśnie kobiety tworzą dom, dając rodzinie „zalążek szczęścia”. Zachęcał uczestniczki pielgrzymki do naśladowania Maryi.

„Przyjmijcie zaproszenie, abyście nie zapominały o czymś, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla nas, którzy wpatrzeni jesteśmy w Jezusa Chrystusa i w Jego Matkę, Maryję, która przychodzi nawet już później w czasach, kiedy Jej Syn jest już samodzielnym prorokiem i nauczycielem i chce Go słuchać- mówił ordynariusz gliwicki. -Nie rezygnujcie z modlitwy każdego dnia. Nie rezygnujcie z lektury Pisma Świętego, w którym znajdziemy wskazania, jak być mądrym człowiekiem na tej ziemi”.

Pielgrzymowanie do Piekar jest tradycją często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Kobiety w tym miejscu modlą się przede wszystkim w intencji swoich rodzin. „O zdrowie dla całej rodziny i Boże błogosławieństwo, dla córy, zięcia, wnuka, dla siostrzeńca, który jest alkoholikiem. Żeby nic się nie stał nikomu i żeby wszystko było dobrze i żeby nikt nie był chory. Przede wszystkim o zdrowie, o naukę i podziękować Matce Bożej Piekarskiej. Przychodzę tu drugi rok pod rząd. Córeczka miała w zeszłym roku sześć lat, teraz siedem. Tradycja: ja z moją mamą też chodziłam jako dziecko i chcę przekazać tę wartość mojej córeczce” - mówiły pątniczki.

W pielgrzymce wzięły udział wszystkie pokolenia mieszkanek Śląska. Licznie zgromadzone były siostry zakonne. W sumie na piekarskim wzgórzu zebrało się około 100 tysięcy osób.

Wkrótce w sanktuarium będzie miała miejsce kolejna uroczystość. Będzie tu gościł obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który perygrynuje przez świat w obronie życia. Pielgrzymka wizerunku Maryi odbywa się od Władywostoku do Fatimy pod hasłem „Od Oceanu do Oceanu”. Obejmuje trasę przez 23 kraje, w tym Rosję, Ukrainę, Litwę, Chorwację, aż po Hiszpanię i Portugalię. W Piekarach będzie można uczcić ikonę 23 i 24 sierpnia.
 
Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org
Na zdjęciu: Obraz Matki Boskiej Piekarskiej, patronki ludzi pracy na Śląsku, fot. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną