Aż 100 milionów prześladowanych chrześcijan!!!

0
0
0
/

Chrześcijanie są najbardziej uciskaną grupą religijną na świecie. Najnowszy Światowy Indeks Prześladowań 2013 Open Doors podaje, że na całym świecie z powodu imienia Jezus prześladowania cierpi ok. 100 mln chrześcijan.


Światowy Indeks Prześladowań Open Doors, tworzony przez Międzynarodowe Dzieło chrześcijańskie Open Doors, jest listą 50 krajów, w których chrześcijanie cierpią najbardziej. Zaprezentowany właśnie raport dotyczy okresu 1 od listopada 2011 r. do grudnia 2012 r.

Od jedenastu lat listę hańby otwiera Korea Północna. Co więcej, prześladowania przybrały na sile po objęciu władzy przez syna Kim Dzong Ila, Kim Dzong Una. W porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła drastycznie liczba uchodźców z Korei Północnej do Chin. Co druga próba ucieczki z „raju“ Kimów nie powiodła się.

W pierwszej dziesiątce znalazły się kolejno takie państwa jak: Korea Północna, Arabia Saudyjska, Afganistan, Irak, Somalia, Malediwy, Mali, Iran, Jemen, Erytrea. Osiem krajów z pierwszej dziesiątki jest państwami islamu, Korea Północna jest komunistyczna, natomiast afrykańska Erytrea zarządzana jest przez dyktatora - marksistę.

Nowymi krajami, w pierwszej dziesiątce są: Mali (miejsce 8.), oraz Erytrea (miejsce 10.). Mali w ubiegłym roku nie znalazło się w ogóle na Światowym Indeksie Prześladowań, a Erytrea zajmowała pozycję jedenastą.

Z kolei nowymi państwami, które pojawiły się na Indeksie 2013, to Kenia (miejsce 40.), Uganda (pozycja 47.) oraz Niger (miejsce 50.).

Pojawienie się nowych państw na liście , a także przesuwanie się w górę krajów Afryki (Etiopia, Libia), odzwierciedla trend ogólnego zjawiska, które można nazwać „islamskim przebudzeniem“ na kontynencie afrykańskim.

Tak zwana „arabska wiosna“ definitywnie i jednoznacznie zmieniła się dla chrześcijan w świecie islamu w „arabską zimę“. W każdym z krajów islamu, gdzie miały miejsce zmiany polityczno-religijne, m.in. w Egipcie, Syrii, Libii, Jemenie, Tunezji, Algierii, Maroku, ich sytuacja uległa pogorszeniu.

W centrum uwagi, w szczególny sposób, znalazły się tu dwa kraje: Syria i Libia. Wojna domowa w Syrii kosztowała życie 40 tys. cywilów. Z kolei Libia z miejsca 26. przesunęła się na 17. W kraju coraz większą popularność zdobywają salafici. Libia z kraju sekularnego zamienia się w kraj islamskiego fundamentalizmu.

Z pierwszej 10-tki listy zniknął Uzbekistan oraz Pakistan. Natomiast całkowicie z rankingu zniknęły: Czeczenia, Turcja, Kuba, Białoruś oraz Bangladesz. Jak zauważają osoby związane z Open Doors nie oznacza to, że los chrześcijan jest tam tym samym lekki albo się polepszył, jest to spowodowane wyłącznie ekstremalnym wzrostem prześladowań w innych krajach.

Wyraźne polepszenie się położenia wyznawców Chrystusa grupa badawcza Open Doors odnotowała jedynie w Chinach. Inne kraje, takie jak Iran, czy Uzbekistan nadal prowadzą ciężką antychrześcijańską kampanię, wpisaną w program polityczny państwa. Fakt, że w tym roku zajęły "lepszą" pozycję, jest wyłącznie wynikiem pogorszenia się sytuacji religijnej, politycznej, ekonomicznej, rodzinnej, społecznej i osobistej chrześcijan w nich żyjących.

Światowy Indeks Prześladowań Open Doors ukazuje się od 1993 r. Jak zastrzegają twórcy raportu nie służy on do tworzenia statystyk na podstawie bezosobowych i martwych liczb. Za liczbami bowiem znajdują się konkretni ludzie, którzy cierpią.

Światowy Indeks Prześladowań ma być inspiracją i zachętą do modlitwy, pomocy i zdobywania wiedzy czy też świadomości wśród wierzących chrześcijan, na temat losu ich rodzeństwa w Chrystusie Panu.

Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną