Historia

Ks. Marceli Nowakowski – duszpasterz, społecznik, krasomówca

Podczas wojny polsko-bolszewickiej wspierał polskich żołnierzy jako kapelan, w wolnej Polsce przez wiele lat zasiadał w Sejmie jako reprezentant narodowej demokracji. Był wybitnym mówcą, jego porywające kazania przyciągały tłumy wiernych. Zginął w 1940 r. rozstrzelany przez Niemców w masowej egzekucji.

Marceli Nowakowski urodził się 20 września 1882 r. w Przybyszewie na Mazowszu. W Warszawie ukończył gimnazjum oraz w seminarium duchowne. Studiował w Rzymie, Monachium i Innsbrucku, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii.
 
W 1909 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pierwszą posługę kapłańską jako wikary parafii w Wiskitkach pod Żyrardowem. W 1910 r. został wykładowcą historii filozofii i historii Kościoła w Seminarium Metropolitarnym Warszawskim, a potem w Seminarium Duchownym Św. Jana. Prowadził również rekolekcje w żeńskim gimnazjum w Chyliczkach pod Piasecznem.

Po wybuchu I wojny światowej zaangażował się w działalność społeczną i polityczną. Związał się z nurtem endeckim, współorganizował Polski Czerwony Krzyż oraz Towarzystwo Opieki nad Jeńcami. Podczas wojny z bolszewikami pełnił funkcję kapelana 5 Pułku Ułanów.

Od 1919 r. z ramienia Związku Narodowo-Ludowego zasiadał w Sejmie Ustawodawczym, a następnie w Sejmie I i II kadencji. Udzielał się w komisji wojskowej, brał udział w przygotowywaniu umowy konkordatowej ze Stolicą Apostolską.

W 1925 r. otrzymał tytuł prałata domowego Jego Świątobliwości ks. Prymasa, a rok później objął probostwo parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, którą to funkcję pełnił aż do śmierci. Za jego urzędowania ukończono budowę głównego ołtarza, powstał ołtarz św. Teresy i nowa ambona.

W 1930 r. zakupił działkę pod budowę Domu Katolickiego, gdzie swoje pomieszczenia miały organizacje i stowarzyszenia religijne, m.in. Związek Caritas, Akcja Katolicka oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Ks. Nowakowski był znany nie tylko jako społecznik, ale również jako jeden z najlepszych mówców swojego czasu, którego kazania przyciągały tłumy. Swoimi przemowami otwierał zjazdy Związku Ludowo-Narodowego oraz Obozu Wielkiej Polski. To właśnie on 7 stycznia 1939 r. w Katedrze św. Jana wygłosił kazanie podczas pogrzebu ojca polskiej niepodległości, Romana Dmowskiego.

Po wybuchu II wojny światowej organizował akcję gaszenia i odbudowywania bombardowanej świątyni Zbawiciela. Aresztowany przez Niemców w październiku 1939 r. został oskarżony o prowadzenie antyniemieckiej działalności oraz o ułatwienie wyjazdu za granicę Helenie Sikorskiej, żonie generała Władysława Sikorskiego.

Dokładne okoliczności śmierci ks. Nowakowskiego nie są znane, najprawdopodobniej został rozstrzelany w masowej egzekucji w podwarszawskich Palmirach 22 stycznia 1940 r. Inne źródła jako datę i miejsce śmierci podają 18 lutego 1940 r. i ogrody sejmowe. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Symboliczny grób kapłana znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim.

Paweł Brojek
źródło: ojczyznamojkraj.blog.onet.pl

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

37 komentarzy

37 Komentarzy

 1. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 2. Pingback: pornbitter.com

 3. Pingback: Gejala Terkena Kutil Kelamin

 4. Pingback: Cream Penghilang Kutil Kelamin

 5. Pingback: beli obat kutil kelamin diGorontalo ampuh

 6. Pingback: obat kutil obat kutil

 7. Pingback: obat kutil ampuh di apotik

 8. Pingback: Salep Untuk Kutil Kelamin Di Apotik}

 9. Pingback: pornframe.net

 10. Pingback: obat eksim salep}

 11. Pingback: Penyebab Kondiloma Pada Wanita Hamil

 12. Pingback: Cara Sembuhkan Wasir

 13. Pingback: pornonaft.net

 14. Pingback: Virus Penyebab Kondiloma Akuminata DiBangka Tengah

 15. Pingback: Obat Kutil Kelamin Di Jogja DiBengkayang

 16. Pingback: Cara Menghilangkan Penyakit Kutil Kelamin DiBintan

 17. Pingback: macam macam ambeien

 18. Pingback: salep dermatitis

 19. Pingback: obat herbal original denature

 20. Royal Portal

  1 grudnia 2017 at 19:24

  Inilah yang menjadi konten nilai! 🙂

 21. Pingback: Ciri Ciri Penyakit Kutil Pada Kelamin Pria DiJawa

 22. Pozycjonowanie Strony w Google Za Darmo

  7 grudnia 2017 at 09:06

  But a smiling visitor here to share the love (:, btw great pattern. „Justice is always violent to the party offending, for every man is innocent in his own eyes.” by Daniel Defoe.

 23. Pingback: top liwe

 24. Pingback: Gambar Penyakit Hpv

 25. Negative Services

  17 grudnia 2017 at 10:50

  {

 26. Negative Services

  18 grudnia 2017 at 04:13

  Touche. Great arguments. Keep up the amazing spirit.|

 27. Agen Poker

  18 grudnia 2017 at 09:02

  Very efficiently written post. It will be beneficial to everyone who usess it, including myself. Keep up the good work – looking forward to more posts.

 28. Pingback: legendy-oseni filmix hd 720

 29. Pingback: Bahaya Kutil Kelamin Pada Ibu Hamil DiKapuas Hulu

 30. Pingback: obat wasir external

 31. Pingback: Obat kutil kelamin

 32. Pingback: Nama - Nama obat kutil kelamin

 33. Pingback: Obat Kutil Kelamin Yg Dijual Di Apotik

 34. Pingback: фильмы андроид

 35. Pingback: Èãðà Ïðåñòîëîâ 7 ñåçîí 8 ñåðèÿ

 36. Pingback: obat kutil kelamin alami

 37. Pingback: cara menghilangkan kutil di kemaluan pria

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra