Wywiady

Dominik Galas: Coraz więcej osób przychylniej spogląda w kierunku monarchii

Tak naprawdę w dzisiejszej konstytucji należy zamienić słowo prezydent na dziedzicznego monarchę  i mamy monarchię konstytucyjną. Konstytucjonaliści Polscy są podzieleni co do obecnego modelu ustrojowego bo nie jest on ani klasycznym prezydenckim ani gabinetowym i ta kwestia nie jest rozwikłana do dziś. Myślę, że kiedyś do tego dojrzejemy – uważa Dominik Galas z Konfederacji Spiskiej.

– Konfederacja Spiska została zawiązana 17 września 2006 roku na zamku w Starej Lubowni. Jakie były jej cele wtedy i jakie są one obecnie?

Celem nadrzędnym naszego stowarzyszenia teraz i w roku 2006 jest urzeczywistnienie zapisów Konstytucji 3 maja, dążąc do przywrócenia monarchii konstytucyjnej, dziedzicznej, Dynastii Wettinów. Od samego początku w 2006  roku stanęliśmy przed wyzwaniem nawiązania kontaktów z Polską rodzina królewską rozsianą po całej Europie – z głową rodziny Marią Emanuelem i jego młodszym bratem Albertem i to nam się udało. Konfederacja od samego początku stanęło przed wyzwaniem tworzenia struktur regionalnych, starostw dziś mamy starostwa: w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Sosnowcu, Gliwicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz mniejsze ośrodki w Warszawie, Gdańsku, Koszalinie, Zamościu, Częstochowie, Zgorzelcu, Kolonii w Niemczech, Wiedniu w Austrii.

Liczba członków na początku wynosiła nieco ponad 150 osób dziś jest to ponad tysiąc. Przez te lata dzięki działalności organizacji m.in. coroczna konferencja Monarchistów w tym roku w lutym mieliśmy już VI forum w Krynicy oraz nawiązanie kontaktów z innymi krajowymi ruchami monarchistycznymi oraz z zagranicznymi z Austrii, Czech, Węgier, Niemiec. W międzyczasie zwołano walne zebranie wyborcze zmieniając część składu zarządu. Konfederacja nawiązała również przez te lata kontakty ze znanymi rodzinami magnackimi Lubomirskich, Zamoyskich, Branickich, Tarnowskich oraz będąc otwartym na szerokie kontakty z politykami, samorządowcami i każdym który jest związanymi wspólnymi ideałami.

– W ubiegłym roku zmarł książę Maria Emanuel Wettyn, pretendent do tronu Polski. W wieku 18 lat został aresztowany przez Gestapo i skazany na karę więzienia za opór przeciwko Hitlerowi. Znał język polski i był związany z naszym krajem. Jak Pan go wspominam, jakim był człowiekiem?

Maria Emanuel lata dziecinne spędził w majątku koło Wrocławia gdzie zastała rodzinę królewską wojna 1939 roku. Cała rodzina w czasie okupacji pomagała Polakom mając głębokie poczucie tożsamości ze swoim narodem. Zawsze chciał tu wróć i udało mu się odwiedzić Polskę, Zamek królewski Wawel i złożyć kwiaty nad grobem swojego pradziadka Augusta II Wettyna Króla Polski. Przyjmując delegacje polskie na oficjalnych spotkaniach, wszyscy byli zaskoczeni  znajomością nie tylko języka polskiego ale również kultury i współczesnych wydarzeń w naszej ojczyźnie. Był przyjacielem Ojca Św.  Jana Pawła II wielokrotnie dochodziło do oficjalnych spotkań w Watykanie. Był osobą niezwykle  wszechstronnie wykształconą  i obytą z wszystkimi domami Panującymi w Europie.

– Kto po śmierci księcia Marii Emanuela został pretendent do tronu Polski, istnieją co do tego pewne kontrowersje.
 
Po śmierci Marii Emanuela w ubiegłym roku głową rodziny został jego młodszy brat Albert, który po kilku miesiącach zmarł i faktem jest że Maria Emanuel usynawiając siostry żony syna Aleksandra wskazał go jako swojego sukcesora ale tylko w przypadku rezygnacji z praw trzeciego w kolejności Rogera, który po śmierci Alberta zmienił zdanie mając poczucie obowiązku głowy rodziny królewskiej.

– Czyli prawowitym pretendentem do tronu Polski z dynastii Wettynów jest obecnie Roger Wettyn.

Tak głowa rodziny Wettynów zawsze jest pretendentem do tronu Polski i Saksonii.
 
– Kim jest i czym się z czym się zajmuje aktualny kandydat do tronu Polski?

Książę Roger z wykształcenia jest psychologiem. Aktualnie wraz z najstarszym synem Danielem zarządzają majątkiem ziemskim pozostającym w rękach Królewskiej Rodziny Wetynów. Ma troje synów i mamy nadzieje że niebawem przyjedzie do Polski.

– Dlaczego członkowie Konfederacji Spiskiej uznają, że prawo do polskiego tronu ma akurat dynastia Wettynów?

Dynastia Wettynów została wskazana w Konstytucji 3 maja jako rodzina panująca. Faktem prawnym jest że wszystkie późniejsze konstytucje Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego nigdy nie uchyliły tej pierwotnej konstytucji, która do dziś zachowała swoją ważność.

– Zmiana obowiązującego w Polsce ustroju republikańskiego na monarchię konstytucyjną, przyzna Pan jest właściwie nieprawdopodobna i chyba niemożliwa do realizacji?

 

 
Ewolucyjnie jest to możliwe, ponieważ tak naprawdę w dzisiejszej konstytucji należy zamienić słowo prezydent na dziedzicznego monarchę i mamy monarchię konstytucyjną. Konstytucjonaliści Polscy są podzieleni co do obecnego modelu ustrojowego bo nie jest on ani klasycznym prezydenckim ani gabinetowym i ta kwestia nie jest rozwikłana do dziś. Myślę, że kiedyś do tego dojrzejemy. Trudno określić kiedy to nastąpi natomiast coraz więcej osób obserwując co dzieje się w polskiej polityce przychylniej spogląda w kierunku monarchii co nas cieszy.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Grzegorz Lepianka.

Na zdjęciu: Maria Emanuel Wettyn, były pretendent do tronu Polski
 
Dominik Galas Starosta Krakowski, członek generalności (zarządu) stowarzyszenia Konfederacja Spiska. 

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS – Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. JAWA

  25 marca 2016 at 20:25

  „głowa rodziny Wettynów zawsze jest pretendentem do tronu Polski i Saksonii” Pomijając to, że obecna Konstytucja milczy o „tronie polskim” skąd taki pomysł? „Dynastia Wettynów została wskazana w Konstytucji 3 maja jako rodzina panująca.” Konstytucja 3 Majowa mówi w tej sprawie tylko, że „Tron polski elekcyjnym przez familie mieć na zawsze chcemy i stanowimy (…) Stanowimy przeto, iż po życiu, jakiego nam dobroć Boska pozwoli, elektor dzisiejszy saski w Polszcze królować będzie. Dynastia przyszłych królów Polskich zacznie się na osobie Fryderyka Augusta, dzisiejszego elektora Saskiego, którego sukcesorom de lumbis [z lędźwi] z płci męskiej tron polski przeznaczamy. Najstarszy syn króla panującego po ojcu na tron następować ma. Gdyby zaś dzisiejszy elektor Saski nie miał potomstwa płci męskiej, tedy mąż przez elektora, za zgodą Stanów zgromadzonych córce jego dobrany zaczynać ma linię następstwa płci męskiej do tronu Polskiego. Dlaczego Marię Augustę Nepomucenę, córkę elektora, za infantkę deklarujemy, zachowując przy narodzie prawo, żadnej preskrypcji podpadać nie mogące, wybrania do tronu drugiego domu, po wygaśnięciu pierwszego.” Prawo do tronu mieli zstępni Fryderyka Augusta Wettina, który nie miał legalnych męskich potomków. Jedyną dziedziczką polskiego tronu pozostała jego córka Maria Augusta zmarła bezpotomnie. Obecni Wettyni nie są potomkami elektora, lecz jego brata.
  „Faktem prawnym jest że wszystkie późniejsze konstytucje Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego nigdy nie uchyliły tej pierwotnej konstytucji, która do dziś zachowała swoją ważność.” Rozumiem, że Konstytucja 1921 uchwalona przez Sejm wybrany w wolnych wyborach i Konstytucja 1997 zatwierdzona w referendum dla Waszmościów nie istnieją, na tym zapewne polega legitymizm, poszanowanie dla prawa. „w dzisiejszej konstytucji” jednak istnieje? „należy zamienić słowo prezydent na dziedzicznego monarchę i mamy monarchię konstytucyjną” jaką popularnością cieszą się te hasła? „Liczba członków na początku wynosiła nieco ponad 150 osób dziś jest to ponad tysiąc.” Tak, zatrzęsienie członków. „Konfederacja Spiska została zawiązana 17 września 2006” wedle art. 6 Konstytucji 3 Majowej na którą Konfederacja się powołuje „konfederacje wszelkiego gatunku i sejmy konfederackie, jako duchowi niniejszej konstytucji przeciwne, rząd obalające, społeczność niszczące, na zawsze znosimy” gdzież zatem podstawy prawne Waszej Konfederacji, Waszmościowie?

 2. JAWA

  6 kwietnia 2016 at 15:24

  warto też wiedzieć, że pierwszy z Sasów na naszym tronie był uzurpatorem („wybrany” przez mniejszość, „koronowany” przez nieuprawnionego biskupa nazwanego „rajfurem korony polskiej”, insygnia wykradziono gdyż większość senatorów mających klucze do skarbca koronnego należała do przeciwnego obozu), drugi także.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra