Z kraju

Dominik Galas: Coraz więcej osób przychylniej spogląda w kierunku monarchii

Tak naprawdę w dzisiejszej konstytucji należy zamienić słowo prezydent na dziedzicznego monarchę  i mamy monarchię konstytucyjną. Konstytucjonaliści Polscy są podzieleni co do obecnego modelu ustrojowego bo nie jest on ani klasycznym prezydenckim ani gabinetowym i ta kwestia nie jest rozwikłana do dziś. Myślę, że kiedyś do tego dojrzejemy – uważa Dominik Galas z Konfederacji Spiskiej.

– Konfederacja Spiska została zawiązana 17 września 2006 roku na zamku w Starej Lubowni. Jakie były jej cele wtedy i jakie są one obecnie?

Celem nadrzędnym naszego stowarzyszenia teraz i w roku 2006 jest urzeczywistnienie zapisów Konstytucji 3 maja, dążąc do przywrócenia monarchii konstytucyjnej, dziedzicznej, Dynastii Wettinów. Od samego początku w 2006  roku stanęliśmy przed wyzwaniem nawiązania kontaktów z Polską rodzina królewską rozsianą po całej Europie – z głową rodziny Marią Emanuelem i jego młodszym bratem Albertem i to nam się udało. Konfederacja od samego początku stanęło przed wyzwaniem tworzenia struktur regionalnych, starostw dziś mamy starostwa: w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Sosnowcu, Gliwicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz mniejsze ośrodki w Warszawie, Gdańsku, Koszalinie, Zamościu, Częstochowie, Zgorzelcu, Kolonii w Niemczech, Wiedniu w Austrii.

Liczba członków na początku wynosiła nieco ponad 150 osób dziś jest to ponad tysiąc. Przez te lata dzięki działalności organizacji m.in. coroczna konferencja Monarchistów w tym roku w lutym mieliśmy już VI forum w Krynicy oraz nawiązanie kontaktów z innymi krajowymi ruchami monarchistycznymi oraz z zagranicznymi z Austrii, Czech, Węgier, Niemiec. W międzyczasie zwołano walne zebranie wyborcze zmieniając część składu zarządu. Konfederacja nawiązała również przez te lata kontakty ze znanymi rodzinami magnackimi Lubomirskich, Zamoyskich, Branickich, Tarnowskich oraz będąc otwartym na szerokie kontakty z politykami, samorządowcami i każdym który jest związanymi wspólnymi ideałami.

– W ubiegłym roku zmarł książę Maria Emanuel Wettyn, pretendent do tronu Polski. W wieku 18 lat został aresztowany przez Gestapo i skazany na karę więzienia za opór przeciwko Hitlerowi. Znał język polski i był związany z naszym krajem. Jak Pan go wspominam, jakim był człowiekiem?

Maria Emanuel lata dziecinne spędził w majątku koło Wrocławia gdzie zastała rodzinę królewską wojna 1939 roku. Cała rodzina w czasie okupacji pomagała Polakom mając głębokie poczucie tożsamości ze swoim narodem. Zawsze chciał tu wróć i udało mu się odwiedzić Polskę, Zamek królewski Wawel i złożyć kwiaty nad grobem swojego pradziadka Augusta II Wettyna Króla Polski. Przyjmując delegacje polskie na oficjalnych spotkaniach, wszyscy byli zaskoczeni  znajomością nie tylko języka polskiego ale również kultury i współczesnych wydarzeń w naszej ojczyźnie. Był przyjacielem Ojca Św.  Jana Pawła II wielokrotnie dochodziło do oficjalnych spotkań w Watykanie. Był osobą niezwykle  wszechstronnie wykształconą  i obytą z wszystkimi domami Panującymi w Europie.

– Kto po śmierci księcia Marii Emanuela został pretendent do tronu Polski, istnieją co do tego pewne kontrowersje.
 
Po śmierci Marii Emanuela w ubiegłym roku głową rodziny został jego młodszy brat Albert, który po kilku miesiącach zmarł i faktem jest że Maria Emanuel usynawiając siostry żony syna Aleksandra wskazał go jako swojego sukcesora ale tylko w przypadku rezygnacji z praw trzeciego w kolejności Rogera, który po śmierci Alberta zmienił zdanie mając poczucie obowiązku głowy rodziny królewskiej.

– Czyli prawowitym pretendentem do tronu Polski z dynastii Wettynów jest obecnie Roger Wettyn.

Tak głowa rodziny Wettynów zawsze jest pretendentem do tronu Polski i Saksonii.
 
– Kim jest i czym się z czym się zajmuje aktualny kandydat do tronu Polski?

Książę Roger z wykształcenia jest psychologiem. Aktualnie wraz z najstarszym synem Danielem zarządzają majątkiem ziemskim pozostającym w rękach Królewskiej Rodziny Wetynów. Ma troje synów i mamy nadzieje że niebawem przyjedzie do Polski.

– Dlaczego członkowie Konfederacji Spiskiej uznają, że prawo do polskiego tronu ma akurat dynastia Wettynów?

Dynastia Wettynów została wskazana w Konstytucji 3 maja jako rodzina panująca. Faktem prawnym jest że wszystkie późniejsze konstytucje Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego nigdy nie uchyliły tej pierwotnej konstytucji, która do dziś zachowała swoją ważność.

– Zmiana obowiązującego w Polsce ustroju republikańskiego na monarchię konstytucyjną, przyzna Pan jest właściwie nieprawdopodobna i chyba niemożliwa do realizacji?

 

 
Ewolucyjnie jest to możliwe, ponieważ tak naprawdę w dzisiejszej konstytucji należy zamienić słowo prezydent na dziedzicznego monarchę i mamy monarchię konstytucyjną. Konstytucjonaliści Polscy są podzieleni co do obecnego modelu ustrojowego bo nie jest on ani klasycznym prezydenckim ani gabinetowym i ta kwestia nie jest rozwikłana do dziś. Myślę, że kiedyś do tego dojrzejemy. Trudno określić kiedy to nastąpi natomiast coraz więcej osób obserwując co dzieje się w polskiej polityce przychylniej spogląda w kierunku monarchii co nas cieszy.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Grzegorz Lepianka.

Na zdjęciu: Maria Emanuel Wettyn, były pretendent do tronu Polski
 
Dominik Galas Starosta Krakowski, członek generalności (zarządu) stowarzyszenia Konfederacja Spiska. 

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS – Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra