Historia

Zbrodnia ukraińska w Korościatynie. Rozpłatali toporem matkę i dziecko

zbrodniawkorosciatynie– Żonę pochyloną nad łóżeczkiem kilkumiesięcznego dziecka banderowiec ściął toporem, rozpłatał też toporem głowę kilkuletniej córki Basi – to fragment opisu zbrodni UPA w Korościatynie 28 lutego 1944 r. Dziś przypada jej rocznica.

Korościatyn to obok Huty Pieniackiej miejsce w którym w tym samym dniu 28 lutego 1944 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała zbrodni mordując Polaków w specyficzny dla siebie okrutny sposób.

Korościatyn, obecnie Krynycia to wieś w byłym województwie tarnopolskim na Podolu. W roku 1939 w Korościatynie żyło 900 Polaków (około 206 rodzin) i tylko kilkunastu Ukraińców. Ludność ukraińska przeważała natomiast w okolicznych wsiach.

Dzięki wspomnieniom Jana Zaleskiego (ojca ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego), który przeżył zbrodnię, zatytułowanych „Kronika życia”, wydanych w Krakowie 1999 r. można odtworzyć nieprzyjazny klimat w jakim przyszło żyć Polakom po wybuchu II wojny światowej, a także przebieg samej zbrodni.

Już z chwilą wybuchu wojny zaczęły się mordy na tle narodowościowym ze strony ukraińskich nacjonalistów. Jak wspominał Jan Zaleski już w przeddzień wkroczenia Czerwonej Armii Ukraińcy wymordowali polską ludność na kolonii Kołodne pod Wyczółkami.

Ataki rozpoczęły się również po ataku Niemiec na Rosję sowiecką w 1941 r. Wtedy we wsi Czechów banderowcy zamordowali nie tylko 11 Polaków – w tym sześcioro dzieci, ale także 6 Ukraińców, którzy im pomagali. Wszystkich wrzucono do jednego dołu, razem z ciężko rannymi, których pogrzebano żywcem.

Kolejne morderstwa miały miejsce w okolicach Bożego Narodzenia 1943 r. Wtedy ukraińscy policjanci zastrzelili kilku partyzantów z AK, lekarza, nauczyciela oraz studenta. Największy dramat i kumulacja antypolskiego ludobójstwa rozegrała się jednak w nocy z 28 na 29 lutego 1944 r.

„W nocy z 28 na 29 lutego 1944 r. banderowcy rozpoczęli rzeź mieszkańców Korościatyna. Rozpoczęli „żniwo” równocześnie z trzech stron, trzech wylotowych dróg, od Wyczółek, od Zadarowa (ukraińskiej wsi) i od Komarówki. Działały trzy wyspecjalizowane grupy: pierwsza „pracowała” toporami, druga rabowała, trzecia paliła systematycznie domostwo po domostwie. Rzeź trwała niemal przez całą noc. Słyszeliśmy przerażające jęki, ryk palącego się żywcem bydła, strzelaninę. Wydawało się, że sam Antychryst rozpoczął swą działalność!” – napisał Jan Zaleski w swojej „Kronice życia”.

Ukraińcy do ataku na Polaków wykorzystali często stosowany przez UPA podstęp. Według wspomnień Anieli Muraszki – siostry zakonnej:

„Banderowcy zaatakowali o godz. 18-tej, a więc wtedy, gdy warty dopiero rozchodziły się na posterunki. Zdradziła to pewna Ukrainka ożeniona w Korościatynie. Zdradziła także hasło, którym posługiwali się wartownicy. Napastnicy wjechali do wioski saniami, wołając po polsku, że są partyzantami i żeby chłopcy z wioski zgromadzili się wokół nich. Chcieli ich bowiem w jak największej ilości wymordować. Po chwili zaatakowali i rozpoczęła się rzeź”.

Mordowanie odbywało się w opisywany w literaturze historycznej i wspomnieniach osób, które przeżyły zbrodnie ukraińskie sposób. Atak rozpoczął oddział UPA wspierany przez miejscową ludność ukraińską uzbrojoną w siekiery, kosy, widły i noże. Zabijano nimi, rabowano dobytek, a następnie palono wszystkie domostwa. Ukraińcy zamordowali łącznie 156 osób, w tym kilkanaścioro dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Jan Zaleski tak opisuje bestialstwo UPA i sposób mordowania Polaków:

„Rano rodzice udali się na zgliszcza Korościatyna i opowiadali potem rzeczy, od których włosy się jeżyły. Np. bandyci wpadli do mieszkania Nowickich w dawnej karczmie. P. Nowicki, przedwojenny sprzedawca w sklepie Kółek Rolniczych, zdążył w ostatniej chwili wymknąć się za dom. Żonę pochyloną nad łóżeczkiem kilkumiesięcznego dziecka banderowiec ściął toporem, rozpłatał też toporem głowę kilkuletniej córki Basi. Tenże Nowicki dostał po tym wszystkim pomieszania zmysłów i chodził z ocalałym niemowlęciem na ręku, ciągle mówiąc coś o ukochanej Basi. Sąsiedzi dożywiali go wraz z dzieckiem.”

Lista 135 sposobów mordowania przez UPA. Zobacz ZDJĘCIA!

Warto dodać, że ciała były tak zmasakrowane, iż na wspomnianą liczę 156 zabitych tożsamość udało się tylko 117 ofiarom.

Zamordowanych pochowano 2 marca na cmentarzu w Korościatynie. Reszta ocalałych Polaków wyjechała ze wsi do pobliskich Monastrzysk. Po 1945 r. znaleźli się na Dolnym Śląsku w okolicach Strzelina i Legnicy.

Tradycyjnie już, do dnia dzisiejszego zbrodnia UPA – podobnie jak setki tego typu – nie została należycie upamiętniona przez Ukraińców. W Korościatynie na mogile ofiar znajduje się jedynie stary zmurszały drewniany i bezimienny krzyż.

Ireneusz Fryszkowski

Jan Zaleski, Kronika życia, Kraków 1999
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zagłada Korościatyna

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

38 komentarzy

38 Komentarzy

 1. Piotr 36

  28 lutego 2016 at 20:29

  Chodzi o tekst pod tytułem
  100 хвилин пам’яті лицарів Майдану
  22.02.2016 | 08:30

 2. moherowy beret

  29 lutego 2016 at 16:39

  Ciekawa jestem co powiedziałby po przeczytaniu tego tekstu min.Waszczykowski czy jego doradca Żurawski vel Grajewski?Może powiedzieliby,że to zrobili Rosjanie czy Marsjanie?Przecież ocalone cudem osoby są świadkami tej strasznej zbrodni,ale ich nikt nie słucha i nikt im nie daje dojść do słowa w mediach.Przecież to nie jest uczciwe wobec tych pomordowanych.Mam takie obrzydzenie do ministra i jego doradcy i tych innych co zamiatają Ludobójstwo Wołyńskie i wschodniej Galicji pod dywan.Los jest jednak sprawiedliwy i odpłaci im z nawiązką,w zdrowiu,karierze czy w życiu rodzinnym.

  • wiesscar

   29 marca 2017 at 13:41

   Małopolski wschodniej bo Galicja – to nazwa z czasow zaboru austriackiego.

   • wiesscar

    29 marca 2017 at 13:42

    II RP to niepodległe państwo a nie czasy zaborów.

 3. Jurek

  14 lipca 2016 at 14:07

  Przedmówca ma rację- Tarnoszyn w powiecie Tomaszów Lubelski. Rozalia była siostrą mojego pradziadka.

 4. Pingback: Wizyta w dwóch LO w Poznaniu. – 11 lipca 1943 Pamiętamy!

 5. Marcelino Rayborn

  15 kwietnia 2017 at 19:55

  This is the awesome wonderful search engine in the planet

 6. Chadwick Leukuma

  18 kwietnia 2017 at 10:39

  That is the very best search system in the planet

 7. Maricruz Mutner

  11 czerwca 2017 at 08:28

  check it out

 8. Lonnie Oxenrider

  17 czerwca 2017 at 05:00

  Howdy, i have a free wordpress blog page. I have added the icons that come in the golf widget section. But how do i add widgets that are from third parties such as clustrmaps? In the event that free wordpress blogs don’t allow that, which free blog page service allows that?.

 9. makanan peninggi badan

  18 czerwca 2017 at 20:58

  Firefox will not start nevertheless I open a link that opens firefox, It works good. What do I actually do?

 10. Paket wisata Karimunjawa murah

  19 czerwca 2017 at 20:38

  How many articles can it take to start a good blog page?

 11. pintu gebyok bali

  2 lipca 2017 at 20:43

  How do I put rss feeds on the classic blogger template?

 12. togel online terbaik

  3 lipca 2017 at 17:39

  Is using a custom font upon blogger regarded personal or commercial use?

 13. Jual Cuka Apel Tahesta

  24 lipca 2017 at 20:16

  We open it then something pops up saying:.. Chrome has ceased working.. Windows can verify online for any solution to the problem… So can anyone assist to fix it?.

 14. kredit mobil honda brio

  8 sierpnia 2017 at 23:09

  How can I obtain the computer in a single room to deliver stuff to the printer on my pc in another room. Internet?

 15. Fredric

  10 sierpnia 2017 at 02:23

  This appears fascinating. I’d which include in direction of obtain upgrades by way of e-mail make sure you.

 16. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:33

  I savor, result in I discovered exactly what I used to be looking for.
  You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 17. travel malang surabaya

  5 września 2017 at 20:02

  Someone still left me a discuss my blogger. I have clicked on to publish the comment. Now I wish to delete this comment. How do I do that?..

 18. model rumah sederhana minimalis

  5 września 2017 at 20:27

  How do you protect your website’s content from copyright infringement?

 19. pembesar dan pengencang payudara alami

  5 września 2017 at 21:06

  I have a weird desire now to make a fake blog. What is a good blog site to do this and let people know that its not really my thoughts yet of my characters thoughts?.

 20. Mebel Jepara Online

  5 września 2017 at 23:10

  I like firefox A lot better than IE yet on particular occasions i would have a ff winfdow open and it shows the screen error factor. i return and it was firefox has already been running or something s i cant use it….

 21. Kursi Tamu Kayu

  6 września 2017 at 13:40

  Just how many fans can be of your blog in blogspot?

 22. mebel minimalis

  6 września 2017 at 15:41

  Good use provisions of the copyright laws law allow for limited copying or distribution of published works with no author’s authorization in some cases. Examples of fair use of copyrighted components include offer of excerpts in a review or critique, or copying of a small part of a work with a teacher or student to illustrate a lesson… This is what a i found somewhere.. Therefore can i upload short excerpts of copyrighted content presently there?.

 23. jual lantai kayu

  7 września 2017 at 17:36

  I have heard that you could make money from running a blog, but i truly don’t understand the concept. How do you associated with money? Just how much can you make? Is it hard? Is it easy? Is it time consuming? Is it worth it? If you could answer that might be great, thanks..

 24. Shaunda

  19 września 2017 at 19:38

  what around me….im however in this article dammit

 25. sewa hiace malang murah

  22 września 2017 at 18:33

  Just how does a single make money from sites? How does one start this or start it? Is there a specific way to do it? Just how does one make money from sites in the first place? Where does 1 get started in this? Do you have to advertise and make use of your credit card? Any kind of certain kinds of rules you have to follow? Is it necessary to set the blog up your self or are there ones that help you established up it up? How do you obtain advertisers on your blog? Are people limited to the number of websites online? Just how often do you get paid?.. Thanks for the help!.

 26. cara bermain judi bola

  22 września 2017 at 22:10

  I have a blog made out of Blogger and it has Tumblr logos at the top.. I’ve noticed Blogger websites without all of them, and this makes them a lot much cooler..

 27. bandar judi bola

  23 września 2017 at 03:35

  What may be the copyright scenario for film stills obtained from DVDs and used in academic articles?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra