Historia

Zbrodnia ukraińska w Korościatynie. Rozpłatali toporem matkę i dziecko

zbrodniawkorosciatynie– Żonę pochyloną nad łóżeczkiem kilkumiesięcznego dziecka banderowiec ściął toporem, rozpłatał też toporem głowę kilkuletniej córki Basi – to fragment opisu zbrodni UPA w Korościatynie 28 lutego 1944 r. Dziś przypada jej rocznica.

Korościatyn to obok Huty Pieniackiej miejsce w którym w tym samym dniu 28 lutego 1944 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała zbrodni mordując Polaków w specyficzny dla siebie okrutny sposób.

Korościatyn, obecnie Krynycia to wieś w byłym województwie tarnopolskim na Podolu. W roku 1939 w Korościatynie żyło 900 Polaków (około 206 rodzin) i tylko kilkunastu Ukraińców. Ludność ukraińska przeważała natomiast w okolicznych wsiach.

Dzięki wspomnieniom Jana Zaleskiego (ojca ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego), który przeżył zbrodnię, zatytułowanych „Kronika życia”, wydanych w Krakowie 1999 r. można odtworzyć nieprzyjazny klimat w jakim przyszło żyć Polakom po wybuchu II wojny światowej, a także przebieg samej zbrodni.

Już z chwilą wybuchu wojny zaczęły się mordy na tle narodowościowym ze strony ukraińskich nacjonalistów. Jak wspominał Jan Zaleski już w przeddzień wkroczenia Czerwonej Armii Ukraińcy wymordowali polską ludność na kolonii Kołodne pod Wyczółkami.

Ataki rozpoczęły się również po ataku Niemiec na Rosję sowiecką w 1941 r. Wtedy we wsi Czechów banderowcy zamordowali nie tylko 11 Polaków – w tym sześcioro dzieci, ale także 6 Ukraińców, którzy im pomagali. Wszystkich wrzucono do jednego dołu, razem z ciężko rannymi, których pogrzebano żywcem.

Kolejne morderstwa miały miejsce w okolicach Bożego Narodzenia 1943 r. Wtedy ukraińscy policjanci zastrzelili kilku partyzantów z AK, lekarza, nauczyciela oraz studenta. Największy dramat i kumulacja antypolskiego ludobójstwa rozegrała się jednak w nocy z 28 na 29 lutego 1944 r.

„W nocy z 28 na 29 lutego 1944 r. banderowcy rozpoczęli rzeź mieszkańców Korościatyna. Rozpoczęli „żniwo” równocześnie z trzech stron, trzech wylotowych dróg, od Wyczółek, od Zadarowa (ukraińskiej wsi) i od Komarówki. Działały trzy wyspecjalizowane grupy: pierwsza „pracowała” toporami, druga rabowała, trzecia paliła systematycznie domostwo po domostwie. Rzeź trwała niemal przez całą noc. Słyszeliśmy przerażające jęki, ryk palącego się żywcem bydła, strzelaninę. Wydawało się, że sam Antychryst rozpoczął swą działalność!” – napisał Jan Zaleski w swojej „Kronice życia”.

Ukraińcy do ataku na Polaków wykorzystali często stosowany przez UPA podstęp. Według wspomnień Anieli Muraszki – siostry zakonnej:

„Banderowcy zaatakowali o godz. 18-tej, a więc wtedy, gdy warty dopiero rozchodziły się na posterunki. Zdradziła to pewna Ukrainka ożeniona w Korościatynie. Zdradziła także hasło, którym posługiwali się wartownicy. Napastnicy wjechali do wioski saniami, wołając po polsku, że są partyzantami i żeby chłopcy z wioski zgromadzili się wokół nich. Chcieli ich bowiem w jak największej ilości wymordować. Po chwili zaatakowali i rozpoczęła się rzeź”.

Mordowanie odbywało się w opisywany w literaturze historycznej i wspomnieniach osób, które przeżyły zbrodnie ukraińskie sposób. Atak rozpoczął oddział UPA wspierany przez miejscową ludność ukraińską uzbrojoną w siekiery, kosy, widły i noże. Zabijano nimi, rabowano dobytek, a następnie palono wszystkie domostwa. Ukraińcy zamordowali łącznie 156 osób, w tym kilkanaścioro dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Jan Zaleski tak opisuje bestialstwo UPA i sposób mordowania Polaków:

„Rano rodzice udali się na zgliszcza Korościatyna i opowiadali potem rzeczy, od których włosy się jeżyły. Np. bandyci wpadli do mieszkania Nowickich w dawnej karczmie. P. Nowicki, przedwojenny sprzedawca w sklepie Kółek Rolniczych, zdążył w ostatniej chwili wymknąć się za dom. Żonę pochyloną nad łóżeczkiem kilkumiesięcznego dziecka banderowiec ściął toporem, rozpłatał też toporem głowę kilkuletniej córki Basi. Tenże Nowicki dostał po tym wszystkim pomieszania zmysłów i chodził z ocalałym niemowlęciem na ręku, ciągle mówiąc coś o ukochanej Basi. Sąsiedzi dożywiali go wraz z dzieckiem.”

Lista 135 sposobów mordowania przez UPA. Zobacz ZDJĘCIA!

Warto dodać, że ciała były tak zmasakrowane, iż na wspomnianą liczę 156 zabitych tożsamość udało się tylko 117 ofiarom.

Zamordowanych pochowano 2 marca na cmentarzu w Korościatynie. Reszta ocalałych Polaków wyjechała ze wsi do pobliskich Monastrzysk. Po 1945 r. znaleźli się na Dolnym Śląsku w okolicach Strzelina i Legnicy.

Tradycyjnie już, do dnia dzisiejszego zbrodnia UPA – podobnie jak setki tego typu – nie została należycie upamiętniona przez Ukraińców. W Korościatynie na mogile ofiar znajduje się jedynie stary zmurszały drewniany i bezimienny krzyż.

Ireneusz Fryszkowski

Jan Zaleski, Kronika życia, Kraków 1999
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zagłada Korościatyna

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

103 komentarze

103 Komentarzy

 1. Piotr 36

  28 lutego 2016 at 20:29

  Chodzi o tekst pod tytułem
  100 хвилин пам’яті лицарів Майдану
  22.02.2016 | 08:30

 2. moherowy beret

  29 lutego 2016 at 16:39

  Ciekawa jestem co powiedziałby po przeczytaniu tego tekstu min.Waszczykowski czy jego doradca Żurawski vel Grajewski?Może powiedzieliby,że to zrobili Rosjanie czy Marsjanie?Przecież ocalone cudem osoby są świadkami tej strasznej zbrodni,ale ich nikt nie słucha i nikt im nie daje dojść do słowa w mediach.Przecież to nie jest uczciwe wobec tych pomordowanych.Mam takie obrzydzenie do ministra i jego doradcy i tych innych co zamiatają Ludobójstwo Wołyńskie i wschodniej Galicji pod dywan.Los jest jednak sprawiedliwy i odpłaci im z nawiązką,w zdrowiu,karierze czy w życiu rodzinnym.

  • wiesscar

   29 marca 2017 at 13:41

   Małopolski wschodniej bo Galicja – to nazwa z czasow zaboru austriackiego.

   • wiesscar

    29 marca 2017 at 13:42

    II RP to niepodległe państwo a nie czasy zaborów.

 3. Jurek

  14 lipca 2016 at 14:07

  Przedmówca ma rację- Tarnoszyn w powiecie Tomaszów Lubelski. Rozalia była siostrą mojego pradziadka.

 4. Pingback: Wizyta w dwóch LO w Poznaniu. – 11 lipca 1943 Pamiętamy!

 5. Marcelino Rayborn

  15 kwietnia 2017 at 19:55

  This is the awesome wonderful search engine in the planet

 6. Chadwick Leukuma

  18 kwietnia 2017 at 10:39

  That is the very best search system in the planet

 7. Maricruz Mutner

  11 czerwca 2017 at 08:28

  check it out

 8. Lonnie Oxenrider

  17 czerwca 2017 at 05:00

  Howdy, i have a free wordpress blog page. I have added the icons that come in the golf widget section. But how do i add widgets that are from third parties such as clustrmaps? In the event that free wordpress blogs don’t allow that, which free blog page service allows that?.

 9. makanan peninggi badan

  18 czerwca 2017 at 20:58

  Firefox will not start nevertheless I open a link that opens firefox, It works good. What do I actually do?

 10. Paket wisata Karimunjawa murah

  19 czerwca 2017 at 20:38

  How many articles can it take to start a good blog page?

 11. pintu gebyok bali

  2 lipca 2017 at 20:43

  How do I put rss feeds on the classic blogger template?

 12. togel online terbaik

  3 lipca 2017 at 17:39

  Is using a custom font upon blogger regarded personal or commercial use?

 13. Jual Cuka Apel Tahesta

  24 lipca 2017 at 20:16

  We open it then something pops up saying:.. Chrome has ceased working.. Windows can verify online for any solution to the problem… So can anyone assist to fix it?.

 14. kredit mobil honda brio

  8 sierpnia 2017 at 23:09

  How can I obtain the computer in a single room to deliver stuff to the printer on my pc in another room. Internet?

 15. Fredric

  10 sierpnia 2017 at 02:23

  This appears fascinating. I’d which include in direction of obtain upgrades by way of e-mail make sure you.

 16. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:33

  I savor, result in I discovered exactly what I used to be looking for.
  You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 17. travel malang surabaya

  5 września 2017 at 20:02

  Someone still left me a discuss my blogger. I have clicked on to publish the comment. Now I wish to delete this comment. How do I do that?..

 18. model rumah sederhana minimalis

  5 września 2017 at 20:27

  How do you protect your website’s content from copyright infringement?

 19. pembesar dan pengencang payudara alami

  5 września 2017 at 21:06

  I have a weird desire now to make a fake blog. What is a good blog site to do this and let people know that its not really my thoughts yet of my characters thoughts?.

 20. Mebel Jepara Online

  5 września 2017 at 23:10

  I like firefox A lot better than IE yet on particular occasions i would have a ff winfdow open and it shows the screen error factor. i return and it was firefox has already been running or something s i cant use it….

 21. Kursi Tamu Kayu

  6 września 2017 at 13:40

  Just how many fans can be of your blog in blogspot?

 22. mebel minimalis

  6 września 2017 at 15:41

  Good use provisions of the copyright laws law allow for limited copying or distribution of published works with no author’s authorization in some cases. Examples of fair use of copyrighted components include offer of excerpts in a review or critique, or copying of a small part of a work with a teacher or student to illustrate a lesson… This is what a i found somewhere.. Therefore can i upload short excerpts of copyrighted content presently there?.

 23. jual lantai kayu

  7 września 2017 at 17:36

  I have heard that you could make money from running a blog, but i truly don’t understand the concept. How do you associated with money? Just how much can you make? Is it hard? Is it easy? Is it time consuming? Is it worth it? If you could answer that might be great, thanks..

 24. Shaunda

  19 września 2017 at 19:38

  what around me….im however in this article dammit

 25. sewa hiace malang murah

  22 września 2017 at 18:33

  Just how does a single make money from sites? How does one start this or start it? Is there a specific way to do it? Just how does one make money from sites in the first place? Where does 1 get started in this? Do you have to advertise and make use of your credit card? Any kind of certain kinds of rules you have to follow? Is it necessary to set the blog up your self or are there ones that help you established up it up? How do you obtain advertisers on your blog? Are people limited to the number of websites online? Just how often do you get paid?.. Thanks for the help!.

 26. cara bermain judi bola

  22 września 2017 at 22:10

  I have a blog made out of Blogger and it has Tumblr logos at the top.. I’ve noticed Blogger websites without all of them, and this makes them a lot much cooler..

 27. bandar judi bola

  23 września 2017 at 03:35

  What may be the copyright scenario for film stills obtained from DVDs and used in academic articles?

 28. Larzews

  24 września 2017 at 18:02

  Topamax cialis Comprar Cialis Generico En Valencia

 29. downdraft gas range

  28 września 2017 at 03:35

  Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and not at all appear to get something done.

 30. Larzews

  30 września 2017 at 17:45

  No Script Trimix Ed Meds cialis Online Pharmacy Products

 31. Furniture Minimalis

  5 października 2017 at 07:19

  If you are composing on a newspaper’s website on the specific issue are you considered a website writer or a blogger? What separates the two?.

 32. Larzews

  5 października 2017 at 14:10

  Acheter Kamagra 150 Mg viagra Viagra in polen kaufen Que Produce La Propecia

 33. Meja Makan Kayu Jati

  6 października 2017 at 04:46

  I’m a teen boy and I didn’t want to figure out a method to make money. Some individuals said by blogging you may make money however they weren’t specidic about it. Please help me out and make sure you tell me some ways to generate income..

 34. Kursi Tamu Jati

  6 października 2017 at 09:31

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon..

 35. tender

  6 października 2017 at 11:56

  I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a
  issue on my end? I’ll check back later and see if
  the problem still exists.

 36. Poker online

  6 października 2017 at 18:28

  What are your standards of success for any blog? Readership? Quality? Is there a relationship between audience and quality?.. What did people with effective blogs perform to make them successful? Was it a type of „if you build this, they will come” thing? Do they positively market themselves? Do they associate themselves with other well-known bloggers or websites? How does it happen?.. Do you have a blog? What should you do with your blog page? Do you consider yourself successful? Why?.

 37. bandar judi togel

  7 października 2017 at 15:57

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through content from other writers and use something from other websites.

 38. judi poker android 2017

  7 października 2017 at 18:34

  What is the difference among firefox, google-chrome, and internet explorer?

 39. poker online terpercaya 2017

  7 października 2017 at 19:36

  Why do copyright laws holders want to restrict distribution of their content to a particular country?

 40. Larzews

  8 października 2017 at 17:48

  Different Type Of Viagra Pills 122 Order Meds Without A Script levitra online Hydrochlorothiazide Moduretic Tablet From Canada

 41. tinder

  10 października 2017 at 10:20

  This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 42. Judi poker Online

  11 października 2017 at 00:37

  What classic books should I go through to improve my creative writing?

 43. Situs Judi online Terbesar

  11 października 2017 at 02:10

  How much did it cost you to start up your website?

 44. Situs Judi Bola Online

  11 października 2017 at 03:52

  We follow all of the installation guidelines, after getting, but Mozilla Firefox blocks the set up..

 45. Judi poker Online

  11 października 2017 at 06:03

  How can I put in a hit table to my blogger blog? Detailed instructions would be appreciated. I looked counter on google and i can get this web coding but we dont understand what to do with it. Thanks a lot!.

 46. Situs poker online paling bagus

  11 października 2017 at 10:35

  What would you like to find out of a creative composing short tale?

 47. harga lantai kayu yogyakarta

  11 października 2017 at 17:20

  Now i am new to running a blog and We are using Tumblr. I would like to make sure no one obtains my content or background images and pictures. Anybody has any suggestions I might really be thankful. Thanks!.

 48. Larzews

  11 października 2017 at 18:11

  Ampicillin Amoxicillin Penicillin viagra Amoxicillin Interaction Kamagra Is It Legal In Uk Buy Cipro Overseas

 49. taruhan bola online

  12 października 2017 at 01:35

  New to blogging. How can I make certain no one acquires my background images and text?

 50. bandar togel

  12 października 2017 at 13:57

  I have a blog with blogger. I use registered my blog using a gmail account. Now, I would like to use a fresh gmail account and I desired to import my entire blog along with the posts and comments for this new googlemail id… Please tell me, are these claims possible and how can it be done?.

 51. judi poker dengan uang asli

  12 października 2017 at 18:54

  I want to begin a blog authored by a make believe character commenting on politics, current occasions, news etc .. How?.

 52. tinder dating site

  13 października 2017 at 11:37

  Yes! Finally someone writes about tinder dating.

 53. tinder dating site free

  13 października 2017 at 11:39

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and amusing,
  and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this during my search for something relating to this.

 54. tinder dating site free

  13 października 2017 at 12:14

  I believe everything posted was actually very reasonable.
  However, think about this, what if you added a little information? I
  ain’t saying your content is not good, but what if you added a headline that grabbed
  folk’s attention? I mean Zbrodnia ukraińska w Korościatynie.
  Rozpłatali toporem matkę i dziecko – Prawy.pl is kinda plain. You
  ought to look at Yahoo’s front page and see how they create article titles to get people to click.
  You might add a related video or a picture or two to grab people excited
  about what you’ve written. In my opinion, it might make your blog a little livelier.

 55. poker terpercaya

  14 października 2017 at 01:08

  How do you compute the start-up costs for beginning a website?

 56. poker online indonesia

  14 października 2017 at 07:14

  I made a website using joomla and I have a domain and a machine, the problem is whenever I actually go to that particular domain the website is still unviewable. Does onybody know how to help me out?.

 57. Larzews

  15 października 2017 at 02:46

  Vendita Cialis Svizzera Healthy Man Viagra Is It A Scam 40 mg levitra pills on line for sale Generique Lioresal 10mg Cialis Sans Ordonnance France Cialis Professional Dosage

 58. tinder

  16 października 2017 at 08:56

  Very rapidly this website will be famous among
  all blogging and site-building visitors, due
  to it’s good content

 59. MOD APK Download

  16 października 2017 at 20:09

  Is there a copyright or anything upon content in Youtube videos?

 60. kebaya kutu baru muslimah

  17 października 2017 at 10:44

  Using Opera: How do you clear out old kept security informaion like accounts numbers and so on?

 61. model kebaya modern muslim

  17 października 2017 at 13:50

  how do i begin a blog using a fictitious writer, parody/comedy/comment on current affairs politics and so on?

 62. model kebaya muslim modern

  17 października 2017 at 15:04

  I am beginning a Va business and would like to start building a website that can increase with me. I actually is on a very limited income so I need to start it for next to no money upfront. Please help..

 63. Gurah Mesin Mobil

  18 października 2017 at 09:58

  Trying to find building websites for a while right now… like ten years, haha. Only for fun of course. Nothing main. But some people have seen my work and suggested I start a website building business or some sort. How would We go about doing this? I how to start a whole lot about servers and such but I am just a very fast learner. Could anyone produce a heads up or point me personally in the proper direction of some information on this?.

 64. Gurah Mesin

  18 października 2017 at 10:16

  You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 65. Gurah Mesin Mobil

  18 października 2017 at 11:39

  Simply started my very own blog on Blogspot need help with header?

 66. cara diet alami dalam waktu singkat

  19 października 2017 at 11:52

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 67. jual kopi hijau

  19 października 2017 at 13:34

  I want to start a blog. It seems like blogspot is really popular. Does anyone have one more free site that they like where one can make a blog?.

 68. sewa mobil malang

  19 października 2017 at 15:05

  I would like to start a blog page where I could talk to people and have all of them respond to my blogs. Not really myspace or facebook. I actually tried tumblr but the just blogs I can find were about global warming and guns. I would like some where that I can open a free account and state what I as well as people react to my sites and I could respond to there is. If anyone may help me that would be great!.

 69. rental mobil malang

  19 października 2017 at 17:31

  I use firefox and some nights at 12: 00 exactly or 12: 30 exactly, opera stops functioning and does not insert a page. The internet connection is definitely perfectly fine though because it says excellent. I am linked to a house router as well as the signal power is generally excellent. I actually do not understand why this happens in exactly 12: 00 or 12: 30 on my desktop time but it’s a pain. We’ve tried „ping”ing and almost everything looks good..

 70. bandar togel

  20 października 2017 at 19:09

  How can I maintain posts produced on the Blogspot websites?

 71. togel online terpercaya

  21 października 2017 at 12:11

  I wish to know how to obtain the CSS code intended for rounded edges for my header, post background, and sidebar history! It’s for my blogspot blog. PLEASE tell me ways to get the css code!.

 72. Baccarat Online

  21 października 2017 at 22:24

  How to get Ads in Joomla to display within a certain place?

 73. Larzews

  22 października 2017 at 10:18

  The Effects Of 500mg Amoxicillin Commander Viagra Generique Comparativa Precio Viagra Generico viagra Cacdian Pharmacies Anitbiotics Propecia Prostate Cancer generic isotretinoin acne find real visa cod only

 74. Roulette Online

  22 października 2017 at 15:01

  How can i change the font on my wordpress blog?

 75. Judi Bola

  23 października 2017 at 12:26

  How to transfer my blog from blogspot to paid hosting?.

 76. Judi Online

  23 października 2017 at 16:56

  I accidentally erased my joomla files from server? Tips on how to install it and also have it as it was?

 77. tinder dating

  24 października 2017 at 16:50

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 78. tinder

  25 października 2017 at 08:36

  We stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web
  page for a second time.

 79. Larzews

  26 października 2017 at 20:19

  Discount Card For Effexor Xr mail order isotretinoin Aurora cialis buy online Where To Get Antabuse In Massachusetts Acquisto Viagra Con Bonifico

 80. Larzews

  27 października 2017 at 12:56

  Vendita Cialis Svizzera Generique Tadalafil 10mg viagra Lithium Carbonate Without Rx On Line Worldwide Progesterone Discount

 81. tinder

  27 października 2017 at 19:24

  I have been browsing on-line more than 3 hours as of late, yet I never
  discovered any fascinating article like yours.
  It is beautiful worth enough for me. In my opinion, if all
  site owners and bloggers made good content material as you
  probably did, the web can be a lot more useful than ever before.

 82. tinder dating site free

  28 października 2017 at 12:41

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this
  website yourself or did you hire someone to do it
  for you? Plz answer back as I’m looking to create my
  own blog and would like to know where u got this from.
  thank you

 83. tinder dating site free

  29 października 2017 at 11:08

  Can I simply say what a comfort to discover someone who genuinely
  understands what they are discussing online.

  You actually realize how to bring a problem to light and make it important.
  More people need to check this out and understand this
  side of the story. It’s surprising you’re not more popular because you most certainly
  possess the gift.

 84. 3d printing

  30 października 2017 at 17:48

  You made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 85. Larzews

  30 października 2017 at 19:06

  Order Priligy Propecia What Is It realcheaplevitra Donde Puedo Comprar Cytotec En Usa

 86. 3d printing bandung

  30 października 2017 at 19:12

  What is the process to copyright laws a blog page content (text and images)?. I wish to copyright laws the content upon my blog page (content and images)?? can anyone please guide as to how do i go abt it?.

 87. pembuatan pt

  30 października 2017 at 21:42

  I’m just trying to start up a small blog, primarily to hold a few short stories We have written and get feedback, but also for several other blog-type activities. This refuses to do me personally any good easily can’t get my words where people can read them… Blogspot can be preferred, but anything enabling advertising would be fine. I would want to monetise eventually, and wordpress seems to decrease that, because I understand their particular terms of use..

 88. Larzews

  5 listopada 2017 at 10:58

  Prix Pilule Viagra En Pharmacie Amoxicillin Dosage Children Achat Xenical Pas Cher buy viagra How To Buy Diclofenac Gel Keflex Shelf Life

 89. Larzews

  7 listopada 2017 at 10:47

  Doctissimo Kamagra En Ligne Cialis Y Eyaculacion Allergic To Amoxicillin viagra Buy Priligy Thailand Cheap Meds Kamagra Doctissimo

 90. Max Game Website

  17 listopada 2017 at 17:11

  Can I simply just say what a comfort to uncover an individual who genuinely understands what they are talking about over the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular because you definitely possess the gift.

 91. MobileCheats

  17 listopada 2017 at 18:58

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 92. PlayCheats

  17 listopada 2017 at 20:08

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a very good job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer. Excellent Blog!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra