Dramat chrześcijan z Kolumbii

0
0
0
/

23–letnia Elizabeth wystąpiła, w czasie pierwszego Forum na rzecz Praw Rdzennych Chrześcijan zorganizowanego przez Open Doors w Bogocie, w obronie praw rdzennych Kolumbijczyków. Po wystąpieniu kobieta i jej rodzina trafili do więzienia.



Jeszcze przed udziałem na Forum młoda studentka systemów inżynierskich, chrześcijańska liderka z plemienia Arhuaca usłyszała w słuchawce telefonu męski głos:- Znamy twoje działania w Bogocie. Mamy cię na oku, wiemy, co masz zamiar mówić.

Świadectwo Elizabeth Torres, wygłoszone w czasie Forum, miało szczegółowo przedstawić okrutne prześladowania, których ofiarą padła jej wierząca rodzina oraz 46 innych chrześcijańskich rodzin z plemienia Arhuaca, z powodu wiary w Jezusa.

Około 300 osób, włączając w to przedstawicieli władz i organizacji działających na rzecz praw człowieka, rdzennych chrześcijan, przedstawicieli mediów, miało usłyszeć bezpośrednie relacje na temat powtarzających się prześladowań wobec tubylców, którzy przyjęli Ewangelię.

Po zakończonym Forum Elizabeth Torres wsiadła do autobusu, którym miała odbyć powrotną, 16 -godzinną podróż z Bogoty do swego domu, w północnej Kolumbii. W pewnym momencie do kobiety podszedł inny pasażer autobusu.

- Jestem jednym z tych, którzy cię obserwują - powiedział do niej.- Wiemy z kim byłaś w Bogocie i co próbujesz zrobić – dodał.

Po dotarciu do swej miejscowości zatrzymało ją dwóch mężczyzn na motocyklu. Przedstawili się jako liderzy organizacji miejscowych tradycjonalistów zwalczającej chrześcijan i kazali jej pracować dla nich w roli informatora. Jej praca polegałaby na informowaniu o poczynaniach i projektach miejscowych chrześcijan. Musiałaby także przestać publicznie występować w tej sprawie. W zamian za to otrzymywałaby miesięczną pensję umożliwiającą komfortowe życia dla niej, jej córki i rodziców.

Nic nie odpowiedziała, a mężczyźni odjechali na swym motocyklu. Następnego dnia Elizabeth w wielkim strachu opowiedziała wszystko w biurze prokuratora, mówiąc, że jeżeli coś się stanie jej albo jej rodzinie, to należy winić organizację miejscowych tradycjonalistów. Następnie zmieniła numer telefonu, ograniczyła swoje publiczne wystąpienia i zaczęła wracać do domu różnymi trasami, by zmniejszyć szanse ataku.

Elizabeth w czasie Forum przemawiała na temat wyrzucania z miejsca zamieszkania i ciągłego złego traktowania, które ona i jej rodzina cierpią nieprzerwanie od 2006 r., kiedy to liderzy miejscowych tradycjonalistów dokonali masowego zatrzymania chrześcijan z ich społeczności lokalnej i trzymali ich bez jedzenia i wody, przez trzy dni. Następnie bojówkarze FARC działający wraz z tradycjonalistami, siłą usunęli ich z ich domów i ziemi.

Elizabeth kilka tygodni po tym jak urodziła dziecko, wraz z maleństwem i matką, była przetrzymywana w więzieniu przez tydzień. Kobiety uciekły stamtąd i znalazły ojca Elizabeth, Juana, w pobliskim mieście. On sam był więziony przez trzy miesiące, w czasie których doznał dotkliwego niedożywienia, stracił możliwość poruszania się i częściowo wzrok.

W 2007 r. założono Stowarzyszenie Wypędzonych Rdzennych Mieszkańców, którego celem jest uzyskanie pomocy od władz lokalnych. Dzięki temu w Valledupar przebywa czterdzieści pięć wyrzuconych ze swego miejsca zamieszkania rodzin. Jednakże niezależnie od tych wysiłków, wpływ liderów miejscowych tradycjonalistów powstrzymuje władze państwowe od pomocy chrześcijanom.

Liderzy argumentują to faktem, że zwolennicy chrześcijaństwa wyrzekają się swojej rdzennej tożsamości, w ten sposób tracą wszelkie prawa i korzyści wynikające z faktu bycia prawowitym mieszkańcem kraju, włączając w to prawo do ziemi, żywności i edukacji.

Od 2009 r. międzynarodowe Dzieło chrześcijańskie Open Doors pomaga Elizabeth i innym rodzinom występować w obronie swoich praw jako rdzennych Kolumbijczyków. Z powodu błędnej interpretacji prawa, Trybunał Konstytucyjny naruszał ich fundamentalne prawo do ziemi i godności. Liczny udział w czasie Forum(październik 2012r.) na rzecz rdzennych mieszkańców, w którym Elizabeth wzięła udział, przeszedł oczekiwania Open Doors.

Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl
 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną