Nowa książka Jana Żaryna nawiązuje do „Kościół, naród, państwo” Dmowskiego

0
0
0
/

W poniedziałek w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN odbyła się promocja najnowszej książki Jana Żaryna „Kościół, naród, człowiek, czyli opowieść optymistyczna o Polakach w XX wieku” wydanej wspólnie przez IPN i Wydawnictwo Neriton.



Prawie stu osobowej widowni książkę prezentował autor, szef wydawnictwa Neriton, i profesor historii z Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusz Rutkowski.
 
Tadeusz Rutkowski przybliżając prace Żaryna stwierdził, że „Kościół, naród, człowiek...” to plon 10 lat publicystyki Żaryna. Zbiór artykułów publikowanych i niepublikowanych, rozszerzonych i w oryginalnej formie. Spójny i nie przypadkowy, wybór tekstów. Wyraz bardzo konkretnych zainteresowań autora narodowcami, Kościołem i przywracaniem pamięci o polskich patriotach.

Głównym tematem publikacji jest niewątpliwie Kościół, postać prymasa Wyszyńskiego i historia relacji politycznych kościoła z władzami. Rutkowski zwrócił uwagę na to, że Żaryn poprzez opisywanie historii poszczególnych osób i miejsc, skłania czytelników do odnajdywania swoich związków korzeni, swojej tożsamości wyrosłej z historii. A także przywraca pamięć o ludziach, których istnienie komuniści starali się wykorzenić z pamięci społecznej.

Dla autora prezentowana praca jest częścią jego dorobku związanego z pracą w IPN. Efektem doświadczenia jakim było badanie akt bezpieki, jednej z najbardziej demonicznych instytucji komunistycznej dyktatury. Zawarte w książce teksty ułożone są w trzy tematy – Kościół, naród, człowiek. Tytuł pozycji świadomie nawiązuje do pracy Romana Dmowskiego „Kościół, naród, państwo”.

Zdaniem Żaryna Polacy mogą być dumni ze swojej postawy wobec komunizmu i nazizmu. Naród polski nie zhańbił się kolaboracją z totalitarnymi reżimami, nie dał się komunistom ani nazistom zdehumanizować. Fundamentem tej chlubnej postawy było zachowanie przez Polaków katolicyzmu.

Autor „Kościół, naród, człowiek...” nie wstydzi się swojego moralizatorstwa. Świadomie narzuca czytelnikom swoje poglądy. Swoją tożsamość ukształtowaną przez Kościół, rodzinę i naród. Pisze o wybitnych jednostkach, bo one personifikują naród polski, jego charakter i wybory. Zdaniem Żaryna „Kościół, naród, człowiek...” ukazuje czytelnikom kim jest Jan Żaryn, i zmusza czytelnika by on sam odpowiedział sobie na pytanie kim jest.

tekst i fot. Jan Bodakowski

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną