Historia

Zabijali bez względu na płeć i wiek. Zbrodnia UPA w Wołczkowie

W nocy z 29 na 30 marca 1944 r. banda UPA dokonała mordu na polskich mieszkańcach wsi Wołczków koło Stanisławowa w na terenie Małopolski Wschodniej. Według różnych źródeł zamordowano od 56 do 140 osób. Dziś mija 70. rocznica zbrodni.

Wieś Wołczków leżąca na terenie dawnego województwa stanisławowskiego była zamieszkana przede wszystkim przez Polaków. Na wieść o ukraińskich zbrodniach na Wołyniu, na przełomie 1943/1944 r. miejscowa ludność polskiego pochodzenia rozpoczęła przygotowania na wypadek ataku.

Kopano podziemne schrony, organizowano samoobronę i wystawiano warty mające ostrzegać w razie napadu. Część Polaków nocowała w pobliskim lesie i w miejscowych jarach, inni całkiem opuścili wieś, przenosząc się w bezpieczniejsze rejony.

W nocy z 29 na 30 marca 1944 r. banderowcy zaatakowali pogrążoną we śnie wieś. Zaalarmowani przez samoobronę mieszkańcy rzucili się do ucieczki, kryjąc się w lesie, na polach i w przygotowanych schronach.

Idący tyralierą napastnicy podpalali dom za domem i zabijali napotkane osoby bez względu na płeć i wiek, do wykrytych schronów rzucali granaty. Według różnych źródeł zamordowano od 56 do 140 osób, prawie wszystkie zabudowania zostały spalone.

Ocaleli z pogromu przenieśli się w większości do pobliskiego miasteczka Mariampol, tam też na cmentarzu we wspólnej mogile pochowano pomordowanych.

Szczegółowe relacje świadków tamtych wydarzeń można znaleźć pod adresem internetowym: http://mariampol-wolczkow.prv.pl.

opr. Paweł Brojek
Źródło: Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański, "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939-1946", Wrocław 2008.

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Stanisław

  30 marca 2013 at 15:47

  Witam!
  Dziękuję za pamięć, w tej zbiorowej mogile spoczywają również moi krewni.
  Dokładna liczba zamordowanych tej nocy to 58 osób. Pogrzeb z udziałem księdza odbył się dopiero po 50 latach. Mariampol i Wołczków pow. stanisławowski to nie Wołyń lecz Galicja.
  Stanisław Dorosz.

 2. prawy.pl

  30 marca 2013 at 16:53

  [quote name=”Stanisław”]Mariampol i Wołczków pow. stanisławowski to nie Wołyń lecz Galicja.
  Stanisław Dorosz.[/quote]
  Dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione.

 3. Eustachy

  30 marca 2013 at 20:35

  O, to tak jak kościół rzymski w czasach tzw. świętej inkwizycji. Wiele te organizacje zatem łączy. Rzec by można że mają wspólny szlak bojowy, SB i kościół.

 4. Remek

  6 kwietnia 2013 at 08:59

  [quote name=”Eustachy”]O, to tak jak kościół rzymski w czasach tzw. świętej inkwizycji. Wiele te organizacje zatem łączy. Rzec by można że mają wspólny szlak bojowy, SB i kościół.[/quote]

  baran i cymbał

 5. Urszula

  30 marca 2014 at 21:17

  „Nasi” politycy i media – również katolickie- popierając euromajdan, wyparli się pamięci o wyjątkowo okrutnym ludobójstwie ukraińskim dokonanym na Polakach w tym celu, aby oczyścić z „elementu” polskiego Ukrainę i w ten sposób odmówić Polakom prawa do ich ziemi rodzinnej. Czy po tym wszystkim uczciwy Polak zagłosuje na PiS, PO, PSL, nie mówiąc juz o SLD i Palikocie?

 6. Charlesovarl

  1 września 2017 at 18:38

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra