Przewodniczący Episkopatu poświęcił Muzeum Polaków ratujących Żydów

0
0
0
/

muzeum_polakow_ratujacych_zydowAbp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę Świętą i wygłosił homilię z okazji otwarcia w Markowej (woj. podkarpackie) Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, im. Rodziny Ulmów.

W Markowej na Podkarpaciu zostanie dziś otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Rodzina ta została zamordowana przez niemieckiego okupanta za przyjęcie pod swój dach żydowskich rodzin.

Gościem podczas uroczystości otwarcia był prezydent Andrzej Duda. W programie znalazły się m.in. modlitwy chrześcijańska i żydowska oraz ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Polakom, którzy ratowali Żydów. Oficjalna uroczystość otwarcia zaplanowana jest na 17.30. Będzie transmitowana przez 18 polskich placówek dyplomatycznych i kulturalnych na świecie.

Muzeum to stanowi hołd dla wszystkich Polaków, którzy – pełni poświęcenia i nadludzkieej odwagi - ratowali ludność żydowską państwa polskiego. W czwartek Sejm przyjął uchwałę związaną z otwarciem muzeum i złożył hołd Polakom, którzy ratowali „Żydów skazanych na zagładę, a szczególnie tym, którzy w odwecie za udzieloną pomoc zginęli z rąk niemieckiego okupanta”.

Posłowie wyrazili nadzieję, że „muzeum w Markowej będzie inspirowało władze państwowe i samorządowe do dalszego upamiętniania czynów dokonanych przez Polaków ratujących Żydów i propagowania tej wiedzy także poza granicami Polski”.

„Jest to tym bardziej wskazane, że świat nie zna realiów, jakie panowały na polskich ziemiach podczas tragicznych lat wojny 1939-1945, a ignorancja historyczna, z jaką spotykamy się za granicą, uderza w dobre imię naszej Ojczyzny. Niemieccy okupanci niszczyli wówczas państwowość i kulturę polską, mordowali kadry przywódcze, stosowali terror i popełniali zbrodnie na ludności cywilnej. Ponadto Żydzi byli całkowicie eliminowani z życia gospodarczego, izolowani od społeczeństwa, następnie zamykani w gettach i mordowani” – napisano w uchwale Sejmu.

Warto podkreślić, iż obecnie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Pośmiertnie zostali odznaczeni przez Polskę i Izrael, a w 2013 roku na stronie Instytutu Yad Vashem napisano: „Zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana razem z ukrywanymi Żydami – stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji”.

Pod koniec 1942 r. Józef i Wiktoria Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom o nieznanych imionach (w Markowej nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei/Layce Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni/Gołdzie Gruenfeld.

Ulmowie pochowani zostali na cmentarzu w Markowej, zaś Żydzi na cmentarzu w Jagielle, miejscu pochówku 41 innych ofiar Holokaustu z Markowej.

Budowa Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej kosztowała niemal dziewięć milionów złotych.

Źródło: KEP

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną