Historia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. PROGRAM OBCHODÓW!

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony przez Sejm RP w hołdzie ofiarom stalinowskiego ludobójstwa. Sprawdź co się dzieje w Twoim mieście z okazji rocznicy i UCZCIJ BOHATERÓW!

 

Dzień ten upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

 

Blisko 22 tys. jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. przez NKWD pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa, Kozielsku, Starobielsku oraz Ostaszkowie. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie, naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, księża, nauczyciele, urzędnicy państwowi, których wzięto do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r.

 

Masowe groby w Katyniu zostały odkryte przez polskich robotników przymusowych latem 1942 r. na podstawie informacji miejscowej ludności rosyjskiej, po odkopaniu dwóch zwłok w polskich mundurach. O dokonanym odkryciu powiadomiono władze niemieckie, które przeprowadziły prace ekshumacyjne.

 

Związek Radziecki potwierdził oficjalnie swoją odpowiedzialność za popełnienie zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu przyznając, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

 

13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia.

 

14 listopada 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamacje uchwalił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 

Jednocześnie prezydent RP Lech Kaczyński awansował pośmiertnie o jeden stopień wszystkich znanych z nazwiska zamordowanych żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych. Pośmiertnie awansowano ponad 14 tysięcy osób.

 

W 2008 r. Polska Fundacja Katyńska ustanowiła Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – odznaczenie nadawane osobom, które wybitnie przyczyniły się do wyjaśnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i upamiętnienia jej ofiar.

 

PROGRAM OBCHODÓW w całej Polsce!

 

BIŁGORAJ

 

Starosta Biłgorajski, Biłgorajskie Organizacje Kombatanckie oraz Burmistrz Miasta Biłgoraj zapraszają na sesję. Odbędzie się ona 12 kwietnia 2013 r. o godz. 12.00 w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury.

 

Zaproszeni prelegenci:
– dr Marcin Paluch – Jeńcy polscy w obozach NKWD Pawliszczew Bor i Griazowcu
– dr Adam Balicki – Miejsca zbrodni katyńskich w świadomości Polaków

CHICAGO

 

Bazylika Św. Jacka, Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska oraz Fundacja Pomnika Katyńskiego Związku Klubów Polskich w Chicago, pragną serdecznie zaprosić całe środowisko polonijne, wszystkie osoby indywidualne oraz organizacje do wspólnego wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej obchody 73. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 3. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej.

 

Obchody rozpoczną się Mszą świętą, która odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia o godzinie 12:30 PM w Bazylice św. Jacka – 3636 West Wolfram Street Chicago, Illinois 60618.

 

Następnie po mszy nastąpi przejazd pod Pomnik Katyński i Tablice upamiętniające ofiary tragedii smoleńskiej. O godz. 2:30 ppł. zostaną złożone wieńce i kwiaty przez przedstawicieli szkół, organizacje oraz Polonię. Uroczystości zostaną uświetnione częścią artystyczną utrzymaną w duchu patriotycznym Teatru Rzepicha.

ELBLĄG

 

13 kwietnia

 

godz. 18 – Uroczysta Msza Święta w intencji ofiar Katynia w Kościele pw. Wszystkich Świętych,
godz. 18.50 – Przemarsz uczestników z Kościoła pw. Wszystkich Świętych pod Krzyż Katyński
godz. 19 – Rozpoczęcie uroczystości pod Krzyżem Katyńskim
– odegranie hymnu,
– przemówienia,
– program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków,
– modlitwa
– Apel Pamięci,
– składanie wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

 

GDAŃSK

 

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia 2013 r. o godzinie 11.00 u stóp pomnika Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

 

Masz święta w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir, a także zmarłych członków Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków zostanie odprawiona w niedzielę 14 kwietnia 2013 r. o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej przy ul. Podkramarskiej 5 w Gdańsku.

 

Program uroczystości:

 

– godz. 10.45 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości przy pomniku Golgoty Wschodu,
– odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej,
– odegranie hymnu sybirackiego,
– wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza,
– wystąpienie Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku, Pani Hanny Śliwa – Wielesiuk ,
– wystąpienie Wiceprezesa Związku Sybiraków, Pana Kordiana Borejko,
– modlitwa – Ks. kmdr por. Ryszard Preuss – Kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego,
– apel pamięci,
– złożenie kwiatów (prosimy o przygotowanie wizytówek) i zniczy przy pomniku "Golgoty Wschodu",
– odegranie pieśni patriotycznej i zakończenie uroczystości.

 

GNIEZNO

 

godz. 12.00 – msza święta w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie, ul. Chrobrego 13.
godz. 12.50 – przemarsz do Parku Miejskiego im. Gen. Wł. Andersa z udziałem: pocztów sztandarowych, Kompani Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry powiatowej.
godz. 13.00 – ceremonia złożenia kwiatów i apel poległych ku czci policjantów II RP zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w Twerze.

 

GORZÓW WIELKOPOLSKI

 

13 kwietnia

 

10:45 – Przybycie gości honorowych i uczestników;
11:00 – Polowa Msza Święta przed Kaplicą Cmentarną pod przewodnictwemJego Ekscelencji Ks. Bp. Stefana REGMUNTA, Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej oraz duchowieństwa;
11:55 – Wystawienie warty na posterunku honorowym przed Pomnikiem Krzyż Ofiar Katynia;
12:00 – Przegrupowanie pod Pomnik Krzyż Ofiar Katynia;
12:10 – Uroczysty Apel dla upamiętnienia 73. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w tym:
– Hymn państwowy;
– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu;
– przemówienia okolicznościowe;
– wręczenie odznaczeń;
– apel pamięci wraz z salwa honorowa;
– składanie wieńców pod pomnikiem;
– utwory (pieśni) okolicznościowe – „Cisza", „Śpij kolego, śpij", "Rota";

 

14:30 – Zakończenie uroczystości:
– podziękowanie uczestnikom;
– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu po zakończeniu uroczystości;
– odprowadzenie wojskowej asysty honorowej.

 

KALISZ

 

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Kaliszu w dniu 22 kwietnia 2013 r. (poniedziałek) z wykładem pt. Generał Mieczysław Makary Smorawiński – ofiara Zbrodni Katyńskiej wystąpi Tadeusz Krokos, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w sali recepcyjnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu (Główny Rynek 20).
Wstęp wolny.

 

KOSZALIN

 

2013-04-16 godz. 17:00, ul. Kamieniarska (okolice przejazdu kolejowego wąskotorówki i parkingu przy bramie nowej części cmentarza)

 

Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" zaprasza na kolejną inscenizację historyczną w Koszalinie. Tym razem jest ona poświęcona 73. rocznicy zbrodni katyńskiej. Członkowie Stowarzyszenia wcielą się w role oficerów Wojska Polskiego, którzy po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. dostali się do sowieckiej niewoli. W inscenizacji przedstawiona zostanie ich ostatnia droga na miejsce kaźni w katyńskim lesie. Jest to również hołd dla pomordowanych przez NKWD i świadectwo pamięci o ich poświęceniu.

 

Po inscenizacji, na cmentarzu komunalnym, przed Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego odbędą się oficjalne uroczystości z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

Organizator: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun"

 

KUTNO

 

9:10 – wyjazd autokarem do Głogowca
9:40 – zbiórka pocztów sztandarowych przed Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu k.Kutna
9:45 – wejście pocztów sztandarowych do kościoła
10:00 – msza święta
11:15 – przejście na cmentarz parafialny pod pomnik katyński
11:20 – przemówienie Prezydenta Miasta Kutna
11:35 – złożenie kwiatów przez delegacje uczestniczące w uroczystości
11:45 – odegranie „Marszu Sybiraków”
11:45 – odegranie „Roty” na zakończenie uroczystości

 

ŁÓDŹ

 

W bieżącym roku przypada 73. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w dniu 12 kwietnia br. o godz. 10.00 w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, przy ul. Łąkowej 40 odprawiona będzie uroczysta Msza święta w intencji oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i księży kapelanów zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni i innych nieznanych miejscach na Wschodzie.

 

Mszę świętą będzie sprawował ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Po Eucharystii przy Pomniku Katyńskim nastąpi uroczyste oddanie hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

 

MŁAWA

 

Zapraszamy przedstawicieli instytucji, organizacji, mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar i zapalenie w ich intencji zniczy na symbolicznym grobie na Cmentarzu Parafialnym tego dnia, 13 kwietnia (sobota) o godz. 12.00.

 

NYSA

 

W piątek, 12 kwietnia o godz. 13.30 odbędą się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed pomnikiem Patriotom Polskim w Nysie.

 

W programie:

 

– wystąpienia okolicznościowe uczniów Gimnazjum nr 2 w Nysie
Deklamacja wiersza
Przedstawienie tematu uroczystości

 

– zaproszenie do zapalenia zniczy przez:
Delegację Gminy
Delegację Starostwa Powiatowego w Nysie
Delegację GIM2 z pocztem sztandarowym
Inne przybyłe delegacje

 

– zakończenie uroczystości

 

OLKUSZ

 

Uroczystości odbędą się w piątek 12 kwietnia 2012 r. o godz. 12.00 na Kwaterze Żołnierzy Polskich Cmentarza Parafialnego w Olkuszu.

 

Godz. 11.45 – zbiórka delegacji i pocztów sztandarowych na Kwaterze Żołnierzy Polskich

 

Godz. 12.00 – odśpiewanie Hymnu Państwowego, okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, złożenie wieńców przed Krzyżem Katyńskim.

 

OPOCZNO

 

Powiat Opoczyński i biuro posła Roberta Telusa zapraszają na uroczyste obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. 12 kwietnia 2013 roku w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku i ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy pod tablicą smoleńską złożone zostaną wiązanki i zapalone znicze.

 

Następnie uczestnicy uroczystości w kolumnie marszowej przejdą na cmentarz parafialny przy ulicy Moniuszki do pomnika katyńskiego. Tam o godzinie 13.30 przeprowadzona zostanie dalsza część uroczystości:

 

– okolicznościowe przemówienia
– apel pamięci
– salwa honorowa
– zapalenie zniczy

 

O godzinie 14.30 odbędzie się Finał Koncertu Pieśni i Poezji Patriotycznej w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Po finale wystąpi Tadek Firma Solo w koncercie patriotycznym muzyki hip-hop.

 

OPOLE

 

Środa 17 kwietnia 2013, 19:00 – 21:00

 

Koncert symfoniczny w 73. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

 

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej
Bartosz Żurakowski – dyrygent

 

Program:
Andrzej Panufnik – Epitafium katyńskie
Stanisław Moniuszko – III Litania ostrobramska

 

Miejsce: Sala koncertowa Filharmonii Opolskiej

PIŁA

 

Prezydent Miasta Piły i Zarząd Pilskiej Rodziny Katyńskiej zapraszają 12 kwietnia 2013r. na uroczystości upamiętniające 73. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

 

godz. 10.00 – Msza święta – Kościół pw. NMP Częstochowskiej, ul. Podchorążych 17,
godz. 12.00 – Uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinowskiego Ludobójstwa w Pile – pl. Staszica

 

PŁOCK

 

12 kwietnia (piątek)

 

godz. 9.50 Liceum i Gimnazjum im. Władysława Jagiełły
– apel i zapalenie zniczy przy Dębach Katyńskich

 

godz.12.00 – zapalenie zniczy w miejscach posadzenia Dębów Pamięci:
– przy Szkole Podstawowej nr 5
– przy Gimnazjum Nr 5
– przy LO im. Marszałka St. Małachowskiego
– na cmentarza w Radziwiu
– przy Gimnazjum Nr 3
– przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich
– przy I Prywatnym Liceum Plastycznym

godz.12.00 – cmentarz. Al. Kobylińskiego
– zapalenie zniczy i złożenie kwiatów w symbolicznym miejscu Pamięci
Ofiar Zbrodni Katyńskiej — SP Nr 17

 

13 kwietnia (sobota)

 

godz.10.00 obchody przy Krzyżu Katyńskim cmentarz Komunalny, ul.
Bielska;
prowadzi Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
– hymn państwowy
– modlitwa
– odczytanie rozkazu
– apel pamięci
– złożenie kwiatów
– zapalenie zniczy

 

godz. 12.00 – obchody przy Kościele Św. Stanisława Kostki
– apel z udziałem młodzieży z LO im. Władysława Jagiełły

***

 

W kościele św. Dominika w Płocku – "na Górkach" – dnia 14 kwietnia 2013 roku – w niedzielę – o godz. 12.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Pomordowanych i naszej Ojczyzny.

 

Podczas uroczystości Ksiądz Biskup Roman Marcinkowski poświęci w tym kościele dwie pamiątkowe tablice przygotowane przez środowisko patriotyczne miasta Płocka.

 

POZNAŃ

 

Dla upamiętnienia 73. rocznicy zbrodni katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir, w sobotę, 13 kwietnia br., o godz. 12.00, zostanie odprawiona msza św. w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie w kościele oo. Dominikanów przy al. Niepodległości w Poznaniu.
Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru

 

Po mszy, ok. godz. 13.45, pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, u zbiegu ul. Fredry i al. Niepodległości, odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów.

 

Podczas  uroczystości władze miasta Poznania reprezentować będzie zastępca prezydenta Poznania Tomasz J. Kayser.

 

Organizatorem uroczystości jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Współorganizatorami: Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939".

 

PRZEMYŚL

 

Przemyskie Koło Stowarzyszenia Ofiar Katynia Polski Południowej serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji pomordowanych przez NKWD oraz w 70. rocznicę odkrycia grobów katyńskich.

 

14 kwietnia (niedziela) o godz. 10.00 w kościele oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu.

 

Po Mszy nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamięci w bocznej nawie kościoła.

 

RADOMSKO

 

12 kwietnia godz.11:00
Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza Wykład Izabelli Sariusz-Skąpskiej pt.:"Ukraiński ślad Katynia-Bykownia koło Kijowa-jak czytać katyńskie nekropolie".
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, ul. Narutowicza 4

 

13 kwietnia godz. 10:30
Złożenie kwiatów pod tablicami epitafijnymi na ścianie Kaplicy na Starym Cmentarzu w Radomsku Apel Poległych ul. Prymasa Wyszyńskiego 14 kwietnia
godz. 11:30 uroczysta Msza święta w Kolegiacie pw. św. Lamberta w intencji poległych na Wschodzie, ul. Narutowicza 2

 

19 kwietnia godz. 11:00
Wykład Pana Mieczysława Góry Zastępcy Dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pt. „Bykownia IV Cmentarz Katyński”
Muzeum Regionalne im. St. Sankowskiego ul. Narutowicza 1 – wstęp wolny

 

SANDOMIERZ

 

godz. 10.00  – Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i deportacji Polaków w głąb Rosji – w Kościele p.w. św. Józefa (pl. św. Wojciecha).

 

Po mszy św. około godz. 11.00 – Uroczystości patriotyczne przed Symboliczną Mogiłą Katyńską (wojskowa część Cmentarza Katedralnego przy ulicy Mickiewicza) organizowane w ramach obchodów 73. rocznicy zbrodni katyńskiej i 73. rocznicy masowych deportacji Polaków w głąb Rosji.

 

W programie uroczystości:
– Hymn Rzeczpospolitej Polskiej
– Modlitwa za naszych rodaków – ofiary bestialskich mordów NKWD na „nieludzkiej ziemi”.
– Przemówienia okolicznościowe Burmistrza Sandomierza i Prezesa Koła Związku Sybiraków w Sandomierzu
– Składanie wieńców
– Rota

 

SIERADZ

 

Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu w dniu 12 kwietnia 2013 r. (piątek) z wykładem pt. „Zbrodnia Katyńska w oczach współczesnych Rosjan” wystąpi dwukrotnie dr Joanna Żelazko, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

 

Pierwsze ze spotkań rozpocznie się o godz. 11.30 i przeznaczone będzie dla osadzonych Zakładu Karnego w Sieradzu.

 

Otwarte dla szerszej publiczności spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w sieradzkim Klubie Garnizonowym przy ul. Sienkiewicza 6.

 

SOSNOWIEC

 

14 kwietnia 2013 r. o godz. 12.00 w parafii pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu (ul. ks. J. Popiełuszki 44) rozpoczną się uroczystości z okazji 73. rocznicy wymordowania polskich jeńców wojennych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscowościach b. ZSRR oraz w 3. rocznicę tragicznej śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP i towarzyszącej mu delegacji w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Obchody zostały zorganizowane przez: Rodzinę Katyńską, NSZZ „Solidarność” przy KWK „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu oraz parafię pw. św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. O godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św., następnie po liturgii zostaną złożone kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej.

 

TCZEW

 

Uroczystości odbędą się przy Pomniku ofiar stalinizmu (park przy Zespole Szkół Technicznych ul. Sienkiewicza).

 

godz. 11.50 – zbiórka uczestników uroczystości

 

godz. 12.00

 

– hejnał miasta
– hymn państwowy
– wystąpienie Prezydenta Miasta
– wystąpienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich
– wystąpienie Przedstawiciela Młodzieży.
– modlitwa ekumeniczna za pomordowanych:

– przedstawiciel Parafii Rzymsko-Katolickiej

– przedstawiciel Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

– przedstawiciel Parafii Prawosławnej

– składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy (werbel)
– sygnał hejnalisty
– podziękowanie za udział w uroczystości.

 

WIELUŃ

 

73. rocznica Zbrodni Katyńskiej uroczyście obchodzona będzie w Wieluniu w najbliższą niedzielę tj. 14.04.2013 roku. W imieniu Burmistrza Wielunia oraz organizatorów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach.

 

godz. 10:30 – Msza Św. w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu
godz. 11:30 – przemarsz do parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego
godz. 11:45 – rozpoczęcie części oficjalnej uroczystości

 

ZGIERZ

Zgierskie obchody 73. rocznicy zbrodni katyńskiej odbędą się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 roku.

godz. 11.30 – Msza św. w intencji Zgierzan – Katyńczyków
Oprawa muzyczna – chór uczniów i absolwentów Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia TPZ w Zgierzu
Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu (ul. M. Skłodowskiej-Curie 5)
godz. 12.45 – Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Zgierzan – Katyńczyków
Plac Stu Straconych (zbieg ulic Piątkowskiej i J. Piłsudskiego.

Opr. PB

fot. Agata Bruchwald/prawy.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra