Kościół

MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 31 marca 2016 r.

prawy.pl_images_nowe_stories_wiara_ewangeliaCzwartek w oktawie Wielkanocy – Łk 24, 35-48.

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam».

Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec wszystkich.

Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.

I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego».

Oto słowo Pańskie.

Natura człowieka ukazuje się w reakcji uczniów. Apostołowie spędzili z Jezusem tak dużo czasu! Tyle dni i nocy, tyle nadprzyrodzonych wydarzeń przeżyli, tyle cudów, uzdrowień, uwolnień od złego! Wiele godzin rozmów, podczas których Jezus tłumaczył im Swoją Misję!

I przychodzi moment, gdy ci właśnie Apostołowie spotykają Go, tak jak mówi Pismo o Nim, a oni są zatrwożeni i wylęknieni!

O co właściwie chodzi z nami? Z ludźmi? Czego my się tak bardzo boimy, gdy widzimy cud?

Naturalne jest dla zmysłów, że lękają się jeśli postrzegają coś, co jest dla nich nielogiczne, nie wynika ze świata materialnego. Słusznie reagują zmysły na takie wydarzenia. Jeśli one pochodzą od Boga, Bóg to potwierdzi, oświeci nas, tak że wydarzenia takie stają się radością, zdumieniem, pięknem dla naszych zmysłów zewnętrznych i wewnętrznych! Cud potwierdzony jest przez Boga i cuda, które sprawia On sam, bez konieczności występowania przyrodzonych przyczyn dla czegoś, co ma się stać Mocą Bożą, są dla nas zachwycające! Rozeznanie, co jest sprawą Bożą w cudach, jest dla nas konieczne. Sakrament Pokuty i Pojednania jest tym Sakramentem, w którym Duch Święty tłumaczy nam takie nasze doświadczenia.

To dobrze, że nasze zmysły odczuwają wylęknienie i potrzebują potwierdzania wydarzeń, które przekraczają ich możliwości. To jest naturalna, wpisana w naszą naturę ostrożność i czujność, gdyż zły duch chce naśladować Boga na różne sposoby. Chce udawać cuda, ale nasz lęk w momentach doświadczania nadprzyrodzonych wydarzeń, jest ostrożnością przed działaniami złego.

Dlatego właśnie we współczesnej popkulturze, przez którą mocno działa zły, jest cała gama produktów od zabawek, literatury, filmów, po różne wymyślone pseudotradycje, które stopniowo mają pozbawiać dzieci i młodzież tego naturalnego lęku zmysłów przed sprawami nadprzyrodzonymi. Chodzi o to, aby człowiek oswojony z lękiem, nie bał się działania złego ducha, ale go przyjmował. To nie jest bajka, to jest właśnie antypedagogika w samym swym najgłębszym sensie! Nazwana własnie po imieniu.

Gdy dzieją się cuda Mocą Bożą, Bóg to potwierdzi naszym zmysłom. Tak jak Jezus po zmartwychwstaniu z czułością potwierdza Siebie, pokazując rany, spożywając posiłek, tłumacząc Pismo o Nim samym. Jezus Chrystus wchodzi w konkret życia Apostołów, co w pełni pokazuje, gdy prosi o jedzenie! Tak też jest z każdym z nas. Jezus jest z nami w każdym konkrecie naszego życia! W każdym! Nie tylko w odświętnie posprzątanym mieszkaniu, ale także w tym nieposprzątanym chaosie niejednego, pospiesznego poranka! Jezus nas bardzo kocha w tych naszych konkretach, interesują Go nasze małe sprawy dnia codziennego. Jezus Chrystus jest prawdziwie nami zainteresowany, do końca!

Fot. www.parafia.chrobierz.info

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra