Z kraju

Ruch Narodowy odchodzi z Kukiz’15

ruch_narodowyGłównymi przyczynami były: próba zmuszenia zrzeszonych w Kukiz’15 posłów RN do niewspierania ustawy o pełnej ochronie życia oraz zbliżenie Kukiz’15 z PO i Nowoczesną. Publikujemy treść uchwały przyjętej właśnie przez obradującą w Sejmie RP Radę Polityczną Ruchu Narodowego.

Uchwała Rady Politycznej Ruchu Narodowego

Ruch Narodowy, młoda siła polskiej sceny politycznej, po ośmiu miesiącach od rejestracji ugrupowania, wprowadził w 2015 r. swoich przedstawicieli do Sejmu RP. W wyborach tych zdecydowaliśmy się pójść w szerokiej koalicji środowisk narodowych, konserwatywnych, wolnościowych, obywatelskich i antykomunistycznych, zgromadzonych pod szyldem KWW Kukiz’15. Podjęcie decyzji o starcie w takiej konfiguracji nie było sprawą łatwą, ale przekonał nas do niej otwarty charakter tej koalicji, który gwarantował możliwość realizacji postulatów narodowo-katolickich. Posłowie Ruchu Narodowego weszli w skład klubu Kukiz’15 by w tym gremium reprezentować nasze ugrupowanie i realizować założenia idei narodowej. Wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły jednak, że zakwestionowane zostały podstawy porozumienia, na jakich Ruch Narodowy zgodził się funkcjonować w ramach klubu poselskiego Kukiz’15.

Po pierwsze, zbliżenie taktyczne i wizerunkowe z demoliberalną opozycją PO i Nowoczesnej przy jednocześnie narzuconej dyscyplinie głosowania w klubie idą w zupełnie przeciwnym kierunku ideowo-politycznym niż widziałby to Ruch Narodowy. Jesteśmy opozycją wobec PiS-u, ale występującą z pozycji narodowo-katolickich. Deklarujemy krytycyzm wobec obecnego rządu w wielu zasadniczych kwestiach, ale tym bardziej jest nam w żadnym wypadku nie po drodze z ugrupowaniami Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny. Nawet na poziomie taktycznym.

Po drugie, presję wywieraną przez Pawła Kukiza na posłów by nie wypowiadali się na temat projektów o ochronie życia poczętego i deklarację wiceprzewodniczącego klubu Marka Jakubiaka, podkreślającego, że wypowiada się w imieniu całego klubu i opowiadającego się za utrzymaniem tzw. „kompromisu aborcyjnego”, traktujemy jako złamanie przedwyborczych ustaleń. Ustalenia te mówiły, że klub nie będzie zajmował stanowiska w sprawach światopoglądowych, a posłom w jego skład wchodzącym zapewnia się wolność sumienia i postaw politycznych w tym względzie. W ostatnim czasie obydwa te ustalenia zostały złamane, najpierw poprzez atak na posła Jacka Wilka za konferencję prasową popierającą projekt Fundacji Pro i Instytutu Ordo Iuris, a następnie poprzez publiczną deklarację wiceprzewodniczącego klubu co do stanowiska Kukiz’15 w tej sprawie. Ruch Narodowy opowiada się za pełną ochroną życia poczętego i będzie o tę sprawę otwarcie walczył na forum parlamentu.

Po trzecie, krytyczny stosunek wobec Unii Europejskiej jest jednym z fundamentów narodowego myślenia o polityce zagranicznej. Ruch Narodowy opowiada się za natychmiastową ofensywą polityczną państwa polskiego w celu rewizji stosunków Polski z UE ze ścisłej unii politycznej na luźną konfederację współpracy gospodarczej. Jeśli tego celu nie udałoby się osiągnąć, należy rozpocząć przygotowania do opuszczenia UE przez państwo polskie. Wypowiedzi medialne szefostwa klubu Kukiz’15, mające sugerować, że nie ma w nim zwolenników opuszczenia UE, są nieprawdziwe.

Rada Polityczna Ruchu Narodowego ocenia, że dalsze funkcjonowanie posłów RN w klubie Kukiz’15 nie pozwala na prowadzenie narodowo-katolickiej ofensywy ideowo-politycznej i budowanie podmiotowej pozycji naszego ugrupowania w Sejmie RP. Podmiotowe, a nie przedmiotowe współistnienie w tej koalicji różnych środowisk byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby zasady, na jakich była formowana, zostały zachowane. Dzieje się wręcz przeciwnie, postępuje budowa scentralizowanego, wymuszającego dyscyplinę w sprawach sumienia, wodzowskiego ugrupowania. Ten wodzowski charakter jest sprzeczny z ideą oddolnego ruchu społecznego głoszonego przez Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Jedynym narodowym elementem ideowym, który został przyjęty jeszcze w kampanii wyborczej przez Kukiz’15 pod presją Ruchu Narodowego jest stanowisko antyimigranckie.

W tej sytuacji ideowo-politycznej ujawnienie nagrań rozmów Pawła Kukiza, ukazujących negatywny stosunek i zamiary wobec co najmniej części środowiska narodowego, stało się jedynie drugoplanowym, ale istotnym tłem. Dążenie do rozbicia jedności Ruchu Narodowego połączone z presją na kluczowe, z punktu widzenia idei narodowej, aspekty naszej działalności muszą się spotkać z naszą zdecydowaną, krytyczną reakcją. Dlatego Rada Polityczna Ruchu Narodowego rekomenduje posłom partii Ruch Narodowy rozpoczęcie prac nad budową samodzielnego koła narodowego w Sejmie RP.

Obecność samodzielnego, narodowego głosu w parlamencie jest tym bardziej potrzebna dziś, gdy widzimy kolejny, brutalny atak na środowisko narodowe – tym razem na Obóz Narodowo-Radykalny. Wierność narodowo-katolickim pryncypiom ideowym i budowa oraz rozwój podmiotowego ugrupowania politycznego muszą być podstawą naszego funkcjonowania w Sejmie, niezależnie od możliwych, chwilowych kosztów politycznych takiej decyzji. Tym bardziej apelujemy w tym momencie o jedność i solidarność wszystkich członków naszej formacji. Wierność pryncypiom ideowym i niezłomność w ich głoszeniu oraz realizacji była, jest i będzie cechą wyróżniającą Ruch Narodowy oraz jego działaczy.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Przemysł II

  23 kwietnia 2016 at 20:09

  Panowie, – ja wiem że ten Cookies’15 to był eksperyment.Może się udał a może i nie ale na swoim to na swoim. Kukiz ma te swoje frazesy z którymi wygrał, ostatnio wyszło że jest chamem i nie umie być politykiem z kamienną twarzą i językiem.Przeproście Mariana Kowalskiego – to nie wstyd! i bierzecie się do roboty bo jak bedziecie się wyróżniać to jeszcze ludzie do was przyjdą z innych ugrupowań.

 2. geptil

  23 kwietnia 2016 at 22:14

  Tak naprawdę ten ruch narodowo-katolicki powinien się nazywać zwykli cisi polscy patrioci, co od tysiąca lat trzymają Rzeczpospolitą. Ona nie musi być nawet wielka, ważne żeby była. Ale teraz musi się zwać radykalny ruch narodowo-katolicki, bo na tle powszechnej zdrady i zaprzaństwa tzw. polskich elit ( od lewa do prawa ) realne reprezentowanie Polaków, to już radykalizm, to tzw. skrajna ekstrema. Te tzw. polskie elity od lewa do prawa naprawdę szykują nam jakiś koszmar. Oni są fałszywi, im źle z oczu patrzy, wszystkim – zdrada, zdrada, zdrada, podstępne zimne oczy gada.

  https://www.youtube.com/watch?v=GLj4dz6vbRM

  Jeden tylko przykład, była rok temu uchwalona ustawa 1066, o tym że obcy funkcjonariusze służb jawnych i tajnych mogą z bronią operować na terenie Polski. Jacyś niemieccy policjanci już to ćwiczyli, wjeżdżali na akcje na teren Polski. PiS przeciw tej ustawie gorąco protestował. Tyle że jej nie zmienił do dzisiaj. Ale to tylko początek tej strasznej naprawdę opowieści. Obecnie jest procedowany w rządzie w dużej dyskrecji projekt, że nie jacyś tam policjanci, ale obce wojska będą mogły operować na terenie Polski i używać broni, byle tylko dostali zgodę prezydenta. Ktoś powie, nasi sojusznicy, będą nas bronić. Tyle że ten projekt zakłada, że oni będą mogli tak operować także podczas pokoju. Co oznacza że jak tutaj wjadą niemieckie ( lub inne )dywizje, byle była zgoda prezydenta, to nie będzie wojna jak w 39 roku. To będzie jakaś taka zdrowa operacja uzdrawiająca Polaków na zaproszenie zresztą rządu i prezydenta. A że będą mordować nas tak jak w 39 roku, a może nawet bardziej, to jakie to ma znaczenia? Wszystko zgodnie z prawem, i to z POLSKIM prawem.

  • geptil

   24 kwietnia 2016 at 01:12

   Bardzo ciekawy film. Jakiś kompletnie nieznany Jabłonowski, ale ma gadane. Taki partyzant ze Związku Jaszczurczego. Bo Polacy dzisiaj działają generalnie w partyzantce. Ci polscy niby patrioci z PiS, to oczywiście nie są Polacy, to śmiech i maskarada.

   https://www.youtube.com/watch?v=CVjr7yaiVCw

   • LSED

    24 kwietnia 2016 at 01:33

    Aleksander Jabłonowski ze Związku Jaszczurczego na filmie (nie tylko tym) powtarza tezy, które od lat głoszą Janusz Korwin – Mikke i Stanisław Michalkiewicz, a od niedawna także Grzegorz Braun.

 3. Kresowaik

  23 kwietnia 2016 at 23:26

  Kraj, którego rząd wysyła pieniądze dla obcego państwa, wystawiającego pomniki ludobójcom narodu polskiego (bandera, szuchewycz), nie jest normalny. Wypada mieć nadzieję, że zdrajcy kiedyś zostaną rozliczeni.

 4. Tomek

  24 kwietnia 2016 at 01:51

  Haha, odchodzi Winnicki, bo pozostałych 4 posłów z Ruchu Narodowego odchodzi od Winnickiego i chce zostać z Kukizem. Widzą, gdzie są konfitury i że RN bez Kukiza nie ma szans na sejm w niwej kadencji.

 5. Czesław

  24 kwietnia 2016 at 03:30

  Dla mnie ostatecznie P.Kukiz stracił całkowicie wiarygodność jak „wyciął” z list wyborczych działaczkę polską ze Lwowa M.Pyrz. Była by przeciwwagą dla półukrainki M.Anders którą wypromował PiS dla swojej probanderowskiej polityki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra