Historia

Piłsudski nie był Polakiem-katolikiem

Dziś mija rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Wśród partii politycznych i osób określających swoje poglądy jako prawicowe i katolickie wyrażające się w zestawieniu Polak-katolik, panuje wielki mit Marszałka. Mało osób jednak wie, jak wyglądały prawdziwe poglądy Józefa Piłsudskiego na wiarę katolicką.

 

Tożsamość religijną Józefa Piłsudskiego przybliżył polskim czytelnikom w książce pt. "Piłsudski a religia" ksiądz Józef Warszawski – żołnierz Powstania Warszawskiego z zgrupowania Radosław i kapelan antykomunistycznej emigracji.

Ksiądz Warszawski opisał jak Józef Piłsudski wyrzekł się wiary katolickiej i został członkiem kościoła ewangelicko-augsburskiego. Był już wtedy dojrzałym mężczyzną mającym 31 lat. Wyrzeczenie się katolicyzmu poprzedzone zostało długim okresem przygotowania katechetycznego do konwersji.

Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską. Ślub został zawarty w kościele ewangelicko-augsburskim.

W 1917 roku kochanką Piłsudskiego została jego towarzyszka partyjna Aleksandra Szczerbińska. Z kochanką Piłsudski miał dwie nieślubne córki. Po śmierci żony (17 sierpnia 1921) Piłsudski zawarł 25 października 1921 ślub w Kościele katolickim (Aleksandra należała do Kościoła katolickiego).

Według kapelana 1. Brygady Legionów księdza Ciepichałły Piłsudski miał w tajemnicy powrócić do Kościoła katolickiego. Akt ten nawet gdyby miał miejsce, nie byłby ważny. Kościół wymaga bowiem publicznego wyznania wiary katolickiej i publicznego odrzucenia dotychczasowej herezji.

Po rzekomym nawróceniu się Piłsudskiego nie ma też żadnego materialnego dowodu, nie wiedziały też o tym akcie władze kościelne. Wiarygodność relacji księdza Ciepichałły zmniejsza też to, że porzucił on stan duchowny i żył w konkubinacie.

Piłsudski traktował kwestie wiary z lekceważeniem, nie przejawiał zainteresowania religią. Nie był przywiązany do dogmatów. Pomimo, że był luteraninem żywił sentyment do Matki Boskiej Ostrobramskiej. W czasie I wojny światowej w rozmowie z Hallerem deklarował swoją bezwyznaniowość i ateizm.

Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ Piłsudski był przedstawicielem subkultury socjalistów deklarujących swoją pogardę dla religii i kościoła (na łamach wydawanego przez siebie pisma „Robotnik” uznawał za brata w idei Augusta Babla, który głosił, że popiera socjalizm czyli demokrację w polityce, komunizm w gospodarce i ateizm wobec religii). Partia Piłsudskiego PPS była organizacją ateistyczną, antyklerykalną i zwalczającą Kościół katolicki.

W 1926 Piłsudski obalił demokratyczne władze Polski podczas zamachu majowego. Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków. Dzięki zamachowi Piłsudskiego władzę w II RP przejęli masoni.  Piłsudski przed I w.ś. wspierał rozwój masonerii w organizacji Strzeleckiej.

Wyrazem masońskich porządków po przewrocie majowym był dekret prezydenta Mościckiego, który usuną z orła (będącego godłem Polski) krzyż i uzupełnił go masońskimi gwiazdami. Po zamachu na rozkaz Piłsudskiego torturowano jego przeciwników politycznych w Berezie Kartuskiej, w tym narodowców późniejszych bohaterów w walce z Niemcami, komunistyczną Rosją i bezpieką.

Piłsudski wierzył, że jego duchem opiekuńczym jest Napoleon (Napoleon wspierał masonerię, a masoneria Napoleona darzyła kultem). W obozie piłsudczyków krążyły legendy, że w Belwederze Piłsudskiego prześladowały złośliwe duchy. Przerażony widziadłami Piłsudski wielokrotnie do duchów miał strzelać.

Józef Pilsudski nie nawrócił sięrównież na łożu śmierci. Wezwany ksiądz Korniłowicz ostatniego namaszczenia udzielił najprawdopodobniej już zwłokom Piłsudskiego. Współpracownicy Piłsudskiego (wszyscy masoni) wezwali za późno księdza, by uniemożliwić spowiadającemu się marszałkowi zdradę tajemnic sanacji.

Arcybiskup Sapieha był przeciwny pochówkowi Piłsudskiego na Wawelu. Wieniawa-Długoszowski po śmierci Piłsudskiego nakazał zaś luterańskiemu pastorowi by nie robił trudności w zorganizowaniu katolickiego pogrzebu marszałka.

W dniu śmierci Piłsudskiego święta siostra Faustyna Kowalska miała widzenie że dusza możnego człowieka który właśnie umierał trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

84 komentarze

84 Komentarzy

 1. zan

  12 maja 2013 at 10:30

  I że niby to ma zaćmić rocznicę śmierci i wielkość tego człowieka? Wykazałeś się Janku wielką kreatywnością, brawo.

 2. b_b

  12 maja 2013 at 11:09

  Szczególnie rozbawiło mnie zdanie „Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków.” Serio uważasz że za podjęciem jedynego słusznego w tej sytuacji działania stoją masoni i komuniści? Celem obu tych grup było szerzenie zamętu w Polsce, dokładnie takiego zamętu jaki panuje w demokracji. Też ubolewam nad usunięciem krzyża z godła, ale uważanie, że Marszałek nie kierował się dobrem Polski lecz interesami ZSRS i loży masońskiej jest według mnie czymś co najmniej nie na miejscu.

 3. Piotr

  12 maja 2013 at 11:20

  Dezerter z pod Warszawy ateusz otaczający się masonami a propaganda sanacji zrobila z niego bohatera

 4. Dawid

  12 maja 2013 at 11:26

  Coby nie mówić o bandycie spod Bezdan, że kawał łotrzyka, że traktował religię przedmiotowo itd… to jednak nie można posuwać się do oczywistych manipulacji. Nie wiem jak ostatecznie było z jego nawróceniem (czy powtórzył, lub dokonał aktu publicznie), ale skoro miał pogrzeb katolicki to musiał być katolikiem. Ówcześni hierarchowie to nie obecni indyferendyści którzy każdemu dadzą/pozwolą i z każdym się wódki napiją. Kontrowersje mógł budzić ew. pochówek na Wawelu, jako osoby dość instrumentalnie traktującej religię. Co do wizji s. Faustyny to czytałem ją, ale co autor miał na myśli pisząc „trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne” Jak można trafić do piekła na jakiś czas? Nie wiem jak red. Bodakowski, ale my katolicy mamy albo wieczne zbawienie, albo wieczne potępienie w piekle, albo czasowe męki w czyśćcu. Tylko Chrystus zstąpił do piekieł, po czym z nich wyszedł. Innych przypadków historia nie zna… Por. Łk 16, 26 Odkłamujmy mity, ale rzetelnie!

 5. Czytelnik

  12 maja 2013 at 11:41

  „dekret prezydenta Mościckiego, który usuną”… poprawcie również inne literówki, dodajcie potrzebne przecinki. To nie jest portal lewy.pl!

 6. Ha

  12 maja 2013 at 11:42

  Phi, co ma wiara do patriotyzmu?! Lepiej zajmować się swoją ojczyzną niż lizać dupę Watykanowi i Jerozolimie.

 7. Piotr

  12 maja 2013 at 11:58

  tylko że stapienie do piekieł Jezusa to był owstapienie do otchłani a nie do samego piekła

 8. Peter

  12 maja 2013 at 12:49

  W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.

 9. Roni

  12 maja 2013 at 14:00

  Dawid
  Piłsudski niekoniecznie był katolikiem. To że miał pogrzeb katolicki zawdzięcza szantażowi jego podkomendnych wobec Arcybiskupa Sapiehy. I to tyle. Postać Marszałka Piłsudskiego trzeba analizować na podstawie faktów, bez zbędnej mitomani i mitologii.

 10. Ewa

  12 maja 2013 at 17:45

  Panie Bodakowski…do piekła się nie trafia na „jakiś czas”. Piekło według nauki KK to wieczne oddzielenie od Boga. Coś Pan tu poprzekręcał.

 11. Mateusz Duzinkiewicz

  12 maja 2013 at 17:50

  … po równi pochyłej przyszli potem do nas 1 września socjaliści z zachodu i 17 września ze wschodu (masoneria rytu francuskiego). Co żeś masoński marszałku uczynił?

 12. Damian

  12 maja 2013 at 18:34

  Namaszczenie Becka na ministra spraw zagranicznych oraz samobójcza polityka równych odległości to ma być wielkość Piłsudskiego? Zamach nie był konieczny jak głosi propaganda i osłabiał Polskę wewnętrznie grożąc interwencją z zewnątrz np. bolszewików. Obóz w Berezie dla Narodowców też chlubną kartą Piłsudskiego nie jest.

 13. Mar

  12 maja 2013 at 19:15

  [„Peter”]W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.[/quote]

  Podzielam opinie petera, oszczerstwo to metoda walki z tym co polskie, narodowe i katolickie, stosowana przez pseudo-polskich obywateli. Szkoda ze portal prawy.pl okazał się lewy, lewa, lewa, lewa.
  Co było i jak było faktem jest, że Piłsudski służył wiernie Polsce i należy mu się cześć i chwała a nie oczernianie.

 14. Jan Bodakowski

  12 maja 2013 at 19:20

  Co do tymczasowego pobytu w piekle to cytuje tylko Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Święta miała takie widzenie. Świętą jest decyzją Papieża.

  Piłsudskiego nie oczerniam. Jego związki z masonerią, okultyzmem, marksizmem, to że prześladował polskich patriotów, to ze zamach miał poparcie sowietów, fakty.

 15. Dawid

  12 maja 2013 at 20:59

  @ Jan Bodakowski – co do cytowania Dzienniczka sw. s. Faustyny to wypadaloby najpierw go przeczytać, zrozumieć i dopiero się nim podpierać. „Pewnej chwili dnia 12 maja 1935 r. wieczorem, natychmiast po położeniu się do łóżka zasnęłam, ale jeżeli prędko zasnęłam, to jeszcze szybciej zostałam obudzona(…). Nieoczekiwanie ujrzałam pewną duszę, która oddzielała się od ciała wśród okropnych męczarni. O Jezu, pisząc to, drżę cała, po zobaczeniu okropności świadczących przeciwko tej duszy. (…) Brak mi słów i porównań, aby wyrazić rzeczy tak okropne, i, chociaż wydaje mi się, że ta dusza nie będzie potępiona, to jednak jej męki nie różnią się niczym od męczarni w piekle. Jedyną różnicą jest to, że się w pewnej chwili skończą.” Jeśli w ogole chodzi o JP to nastepujace wnioski: dusza nie będzie potepiona, mimo braku roznicy omawianych mek w stosunku do tych piekielnych, to omawiane się skoncza – wiec trudno mowic o piekle. Chodzi raczej o czyściec. Polecam się zapoznać z KKK z 1917, lub z 1992.

 16. Zbigniew Nowak

  12 maja 2013 at 23:41

  http://www.wykop.pl/link/976041/straz-honorowa-wehrmachtu-przed-grobem-marszalka-pilsudskiego-1939-r/

  Piłsudski nie był Polakiem, z matki był Żydem, tak jak większość tzw ewangelików w rzadch sanacji

 17. Radosław Kieryłowicz

  13 maja 2013 at 06:09

  Pan Bodakowski ma fobię na punkcie Piłsudskiego.
  Skoro ksiądz katolicki udzielił mu ślubu katolickiego, to na warunkach określonych przez Kościół. Wtedy (przed II wojną światową) księża jeszcze mieli zasady, przestrzegali cnót kardynalnych, nie tak jak dziś, Byli TW, a „nikomu nie szkodzili”…

 18. Teresa

  13 maja 2013 at 07:13

  Czytając ten tekst, to żal mi Pana Jana. Ale premierem Orbanem – kalwinistą potrafia się zachwycać.Bełkot!!!!!! niesamowity Panie Janie.

 19. Irek

  13 maja 2013 at 17:57

  He hehe he…..to o Kowalskiej to niezłe jajca.

 20. mrjerzystadnicki

  13 maja 2013 at 22:16

  Rozumiemy opinie i komentarze ! JHS/Opatrzność

 21. jacek

  14 maja 2013 at 14:23

  Satanista,mason i apostata Józef Piłsudski jest wzorem dla innego satanisty,masona i apostaty Janusza Palikota.

 22. Radosław

  14 maja 2013 at 15:12

  [quote name=”jacek”]Satanista,mason i apostata Józef Piłsudski jest wzorem dla innego satanisty,masona i apostaty Janusza Palikota.[/quote]

  Nie był satanistą ani masonem, a apostazji prędzej szukać u ks. Bonieckiego niż u Piłsudskiego

 23. Jan

  16 maja 2013 at 21:27

  Nareszcie ktoś napisał prawdę o tym antypolaku!!!! Lewica i polskość nigdy nie będą pasowały do siebie!!!!

 24. Lech

  20 lipca 2013 at 09:07

  To jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka.

 25. von Jungingen

  17 sierpnia 2013 at 11:04

  Pilsudzki nie był Polakiem lecz żmudzianinem. Nie marszałek lecz Bandyta z pod Bezdan jak każdy socjalista lewak i terrorysta. Sovieci mają Generalisimusa Stalina a nam zaserwowano marszałka

 26. Maciej K.

  5 września 2013 at 11:35

  Więźniowie polityczni w Berezie Kartuskiej to byli ONRowcy. Tak jakoś zabrakło mi tej informacji. 🙂

 27. agawa

  16 września 2013 at 21:25

  Nie miał biedak łaski wiary i kochał Polskę na miarę swego rozumu. Może nawet Polska była mu bogiem Brutalnie usuwał myślących inaczej. Pasują mi do tego obrazu dzisiejsi Piłsudczycy z p.Kaczyńskim na czele

 28. Sanacja

  12 stycznia 2014 at 22:32

  Dał Polsce niepodległość, pokonał bolszewików i obalił nieudolny rząd, a nawet gdyby Francja z Anglią go poparły to w 1935 pogromił by Hitlera. Więc nie wydaje mnie się aby był antypolakiem podczas gdy katolik Dmowski tylko gadał i torpedował wszelkie nawet te niepodległościowe działania Piłsudskiego.

 29. józek z krakowa

  4 lutego 2014 at 11:00

  Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?

 30. piekiełko

  4 lutego 2014 at 11:30

  ale do piekła nie trafia się ” na jakiś czas” tylko na czas nieokreślony… ja jakiś czas otrzymuje sie skierowanie do czśćca…

 31. edo

  5 lutego 2014 at 07:05

  [quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,bo spiskowali przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe
  piłsudzkiemu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój

 32. edo

  5 lutego 2014 at 07:11

  [quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote]

 33. edo

  5 lutego 2014 at 07:12

  [quote name=”edo”][quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome ,klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote][/quote]

 34. Margareta

  26 marca 2014 at 17:27

  Większych bzdur nie czytałam. Nie będę tego udowadniała, bo bym chyba musiała napisać rozprawę – poczynając od Napoleona masona (odkąd? Te pomówienia były wielokrotnie obalane przez multum historyków) aż po Berezę.
  Oszczerstwa są, w naszym państwie karane, drogi autorze. Jak to mówił Marszałek Piłsudski… „Naród wspaniały…”.

 35. Marcin

  13 sierpnia 2014 at 19:28

  Jeśli chodzi o Piłsudskiego to mimo że bardziej przemawia do mnie Dmowski, Piłsudskiego również szanuję. Urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec, Józef Wincenty (1833–1902), był podczas powstania w 1863 komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński, matka – Maria z Billewiczów (1842–1884) – pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzice zawarli związek małżeński bezpośrednio przed powstaniem. Maria wpajała dzieciom patriotyzm, uczyła je polskiej literatury i historii. Widziała w swoich synach, szczególnie w Józefie bojowników o wolność Polski. Józef uczył się w I Gimnazjum wileńskim, gdzie wraz z bratem i innymi uczniami był poddawany intensywnej rusyfikacji. W 1882 obaj bracia (wraz z innymi kolegami) założyli kółko samokształceniowe o nazwie ‚Spójnia’, zajmujące się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. Józef Piłsudski był patriotą i zawsze bronił niepodległej Polski dlatego zawsze będzie miał mój szacunek.

 36. daros

  13 sierpnia 2014 at 19:39

  Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.

 37. Teresa

  8 września 2014 at 16:41

  [quote name=”daros”]Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.[/quote]
  Dokładnie tak! A odnosnie tego widzenia siostry Faustyny to by się nie błaźnił, tylko sprawdził.

 38. Teresa

  8 września 2014 at 16:48

  A co dalej jest w Dzienniczku, to proszę sobie za zadanie domowe poczytać. Patrząc na to co Pan napisał, a to co ja zacytowałam to jaki wniosek się nasuwa? – jest to MANIPULACJA! cytatami.

  Czy ten zapis z Dzienniczka dotyczy Józefa Piłsudskiego? Czy siostra Faustyna mówiła o Piłsudskim? To jest tylko spekulacja księdza Natanka i innych tj. narodowców o wypaczonych umysłach!

 39. Teresa

  8 września 2014 at 16:49

  Ks. Józef Warszawski mógł się rozwodzić nad jego religijnością, ale ks. J.Warszawski też pisał:

  (…)
  Gdy miał 31 lat ożenił się z kobietą zamężną i później rozwiedzioną, nie mógł więc otrzymać ślubu kościelnego w Kościele katolickim i wtedy zdecydował się na zmianę wyznania na ewangelicko-augsburskie. Jednak po śmierci Marii Kazimiery Juszkiewicz, Piłsudski powrócił na łono Kościoła Katolickiego i zawarł sakramentalny związek małżeński z Aleksandrą Szczerbińską. Na łożu śmierci przyjął sakrament chorych, którego udzielił mu ks. Władysław Korniłowicz.

  Marszałek Piłsudski powrocil do Kościoła katolickiego i zostal pochowany jako katolik. Ks. Korniłowicz jednoznacznie oświadczył, iż „Piłsudski zmarł po udzieleniu mu absolucji namaszczeniu świętymi olejami” – to fakt i prawda!

 40. Teresa

  8 września 2014 at 16:52

  „(…) W dzień swojej śmierci 12 maja 1935 r. Marszałek stale miał przy sobie obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej i mówił o Niej jako swojej Opiekunce. Kiedy ks. Władysław Korniłowicz przybył do Belwederu z ostatnia posługa kapłańską. Marszałek zrozumiał, że zbliża się ku kresowi życia. Próbował się przeżegnać, ale ręce odmawiały mu już posłuszeństwa. Odwrócił się w stronę ściany i oczyma szukał obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, a kiedy jego oczy zatrzymały się na tym wizerunku Maryi – zakończył życie. Po latach ks. prałat Korniłowicz – spowiednik Marszałka, taką właśnie relację złożył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.”

  To jest udokumentowane!

 41. Teresa

  8 września 2014 at 16:53

  Z katechizmu kard. Gasparriego:

  469. Co to jest Sakrament Ostatniego Namaszczenia?

  Sakrament Ostatniego Namaszczenia jest to Sakrament, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, dzięki któremu dorosły człowiek chory w niebezpieczeństwie życia otrzymuje pomoc duchowną, potrzebną zwłaszcza w chwili śmierci, a częstokroć także ulgę w chorobach ciała.

  470. Jakie więc skutki wywiera Ostatnie Namaszczenie?

  Ostatnie Namaszczenie:

  1. pomnaża łaskę uświęcającą;
  2. podnosi chorego na duszy i pomaga mu w walce z pokusami, zwłaszcza w chwili zgonu;
  3. gładzi pozostałości grzechów o odpuszcza grzechy powszednie, a nawet śmiertelne, gdy chory nie mający świadomości ich, ma przynajmniej niedoskonały żal za nie, a już się nie może spowiadać;
  4. czasem odwraca chorobę, jeżeli to jest z korzyścią dla duszy chorego.

 42. Teresa

  8 września 2014 at 16:55

  Nuncjusz kardynał Achille Ratti – późniejszy pa­pież Pius XI – pisał: Pamiętam, gdy byliśmy razem u Marszałka Piłsudskiego w Wilnie, byłem świadkiem, jak gorąco modlił się Marszałek Piłsudski w Ostrej Bra­mie przed Obrazem Matki Boskiej. Dał mi do poświę­cenia dwa obrazy Matki Bożej, ażeby później powiesić je nad łóżkami najdroższych istot, swoich córeczek.

 43. Teresa

  8 września 2014 at 16:56

  Pierwszym nuncjuszem papieskim w niepodległej Polsce był właśnie arcybiskup Achilles Ratti – od 1922 roku papież Pius XI. W kwietniu 1918 został mianowany przez papieża Benedykta XV wizytatorem apostolskim w Polsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został nuncjuszem apostolskim. Podczas bitwy warszawskiej 1920 r. pozostał w Warszawie jako jeden z dwóch (obok przedstawiciela Turcji) przedstawicieli dyplomatycznych obcego państwa. On bardzo dobrze znał sytuację i był bardzo dobrze zorientowany w sytuacji. I on jako nuncjusz jeszcze wypowiedział te słowa: „Póki Piłsudski przy sterze, Kościołowi katolickiemu w Polsce nic się nie stanie”.

  http://ikomutoprzeszkadzalo.pl/a-to-polska-wlasnie/marszalek-prymas-i-nuncjusz/

 44. Teresa

  8 września 2014 at 16:58

  Jak za dawnych czasów, tak i obecnie Matka Boska odbiera hołdy od głowy narodu w odrodzonej Polsce. – Dnia 20 października 1921 r. zwiedził Jasną Górę pierwszy naczelnik Państwa, Marszałek Józef Piłsudski z całym sztabem generałów i losy Ojczyzny Królowej Polski polecił. Dnia 15 sierpnia 1923 r. przybył pieszo z dworca jako pielgrzym, wraz z kardynałem Kakowskim, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej, Stanisław Wojciechowski. Tutaj na Jasnej Górze prezydent szukał w gorących modłach pomocy dla skołatanej ojczyzny, budując wszystkich obecnych swą pobożnością.(…)”

  http://www.czestochowa.simis.pl/index.php?www=Modules%2FHistoria_JG%2Fwolnapolska_pl

  http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-A-78.jpg

 45. Teresa

  8 września 2014 at 17:03

  W dniu 25 sierpnia 1920 r. Marszałek Józef Piłsudski dokonał aktu oddania Polski Sercu Najświętszej Panny Maryi. Treść tego aktu podana jest też na m.in. stronie Sekretariatu fatimskiego:

  (…)

  http://www.sekretariatfatimski.pl/aktualnosci/200-92-rocznica-oddania-polski-sercu-maryi

  Wyrywajmy kąkol najpierw z naszych serc! Ewangeliczny kąkol dostrzegamy u innych, ale nie u siebie. Oj! straszne są grzech języka!

 46. Sebastian

  9 listopada 2014 at 15:02

  Polakiem nie jest zaściankowym katolikiem, a Polska nie jest monopolem na zaściankowy katolicyzm. W Polsce jest nowoczesność, bogactwo, katolików jest 80%, nie więcej, jest dużo miejsca na islam, judaizm, hinduizm, inne odnogi chrześcijaństwa, ateizm, czy też homoseksualizm. Polacy ich szanują, a już na pewno nie gnębią, bo są za nowocześni i zbyt bogaci na to.

 47. ko

  9 listopada 2016 at 14:17

  Panie Wielki Patrioto Bodakowski,
  jeśli się tak mocno głosi patriotyczną postawę, to wypadałoby też mieć szacunek dla języka ojczystego. Do słownika, powtórki gramatyki i interpunkcji! Co to jest: „dekret prezydenta Mościckiego, który usuną z orła” – „który usuną”?!!! Tylko Pan nie pisz, że literówka! To są braki ze szkoły podstawowej! A ten bezinterpunkcyjny bełkot: „Wieniawa-Długoszowski po śmierci Piłsudskiego nakazał zaś luterańskiemu pastorowi by nie robił trudności w zorganizowaniu katolickiego pogrzebu marszałka. W dniu śmierci Piłsudskiego święta siostra Faustyna Kowalska miała widzenie że dusza możnego człowieka który właśnie umierał trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne.” Wstyd!
  A argumentacja na poziomie dziecka z piaskownicy… Sugestia, że Piłsudski przed śmiercią na pewno by się nawrócił, tylko ci wstrętni masoni nie dopuścili księdza… Haha!

 48. ko

  9 listopada 2016 at 14:26

  Błędów cd:
  „Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską.” Francuzką była pani Juszkiewicz? Bo jeśli nie, to powinno być „Marię”!

 49. Kosycarz

  27 lutego 2017 at 02:26

  Piłsudski był Polakiem, ale nie katolikiem – dziwne ?
  Ponadto, jakieś 100 lat temu wielu Polaków porzucało Kościół Katolicki na rzecz innego, np. protestanckiego, po to by móc dokonac apostazji, rozwieśc się lub poślubic rozwódkę.
  Polecam Boya-Żeleńskiego – np. Dziewice Konsystorskie

 50. 773255 871258Hello Guru, what entice you to post an post. This post was really intriguing, specially since I was looking for thoughts on this topic last Thursday. 30208

 51. visit this site

  16 marca 2017 at 10:13

  626885 512175It is a shame you dont have a donate button! Id most surely donate to this outstanding internet internet site! I suppose inside the meantime ill be pleased with bookmarking and putting your Rss feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group: ) 410111

 52. go now

  16 marca 2017 at 14:09

  834769 114557Some really wondrous work on behalf of the owner of this site, perfectly great subject material . 404183

 53. Free Adult Chat

  18 marca 2017 at 22:11

  15028 473264Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,, 440450

 54. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 23:55

  686728 268318You can undoubtedly see your enthusiasm within the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go right after your heart. 336610

 55. Lewak-ONR

  19 marca 2017 at 16:07

  Bosze, jakie pierdoły wypisujesz !
  Piłsudski był socjalistą czyli lewakiem jak wy obszczymurki teraz to nazywacie.
  Nie ma co się podniecać…miał w dupie (jako rozumny facet) katolicyzm, co niejednokrotnie podkreślał.
  A Wy jeteście niedoinformowanymi ciemniakami !

 56. economics tuition

  21 marca 2017 at 09:54

  554154 381556The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this 1. I mean, I do know it was my choice to read, even so I in fact thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is actually a bunch of whining about something which you could fix for people who werent too busy in search of attention. 138309

 57. roadside assistance

  29 marca 2017 at 21:09

  68037 371829Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look simple. The overall look of your web website is great, let alone the content! 751614

 58. economics tuition

  29 marca 2017 at 21:24

  653115 803120Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a couple of of the pictures arent loading properly. Im not certain why but I think its a linking issue. Ive tried it in two different web browsers and both show the same results. 430882

 59. solo ads 2017

  1 kwietnia 2017 at 00:23

  523510 968628The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my choice to read, nevertheless I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is really a bunch of whining about something that you could fix for those that werent too busy in search of attention. 608673

 60. shark games for free online

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Having his territory commandeered by a lesser fish have to be the
  last word insult in shark circles.

 61. Belen

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Hurrah! In the end I got a blog from where I be able to actually take useful information regarding my study and knowledge.

 62. Pembesar Payudara

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Its such as you read my mind! You appear to understand a lot about this, like you
  wrote the guide in it or something. I think that you just
  can do with a few p.c. to power the message home a bit,
  however other than that, that is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 63. movies with sharks 2014

  1 kwietnia 2017 at 12:22

  One of many themes you’ll find throughout this record is motion pictures that try to change the actual habits of a shark with the intention to conveniently place them in whatever poorly written state
  of affairs the creators have concocted.

 64. Paweł

  1 kwietnia 2017 at 13:52

  Ogólnie jeśli ktoś się trochę interesuje faktami, a nie łyka bezrefleksyjnie propagadny z mediów o „wielkim marszałku” to wie, że to co tu opisano to fakty. Niestety brak cytowani dokumentów źródłowych czy dzieł historycznych je zawierających na podstawie których pisany był artykuł. Bez tego każdy może powiedzieć że napisać można wszystko. I będzie miał rację.

 65. Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just
  bookmark this web site.

 66. what is mca motor club america about

  1 kwietnia 2017 at 19:58

  511190 448556This internet site is my breathing in, real amazing style and perfect content material . 323163

 67. Nspire Network

  3 kwietnia 2017 at 05:58

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I actually
  enjoyed the standard info an individual provide to your visitors?

  Is going to be again continuously in order to check out new posts

 68. Best Best Online News

  7 kwietnia 2017 at 07:34

  217447 11524hello, i came in to learn about this topic, thanks alot. will put this site into my bookmarks. 368518

 69. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 09:15

  859181 652929Sweet site , super layout, actually clean and utilize genial . 19224

 70. GVK BIO

  8 kwietnia 2017 at 09:33

  965677 112058I also recommend HubPages itself, and Squidoo, which is comparable. 84092

 71. UK Chat Rooms

  9 kwietnia 2017 at 07:54

  80032 823417Often the Are usually Weight reduction strategy is unquestionably an low-priced and flexible weight-reduction strategy product modeled on individuals seeking out shed some pounds combined with at some point preserve a far healthier your life. la weight loss 648095

 72. Einfach passives Einkommen

  14 kwietnia 2017 at 18:04

  265396 129444Spot ill carry on with this write-up, I truly believe this web site requirements a fantastic deal a lot more consideration. Ill oftimes be once a lot more to see far a lot more, several thanks that information. 146319

 73. newcourtoa

  17 kwietnia 2017 at 13:22

  What magnificent phrase
  newcourtoa

 74. easy weight

  18 kwietnia 2017 at 11:28

  Hello, i believe that i noticed you visited my weblog thus i
  got here to go back the favor?.I am trying to to find things to improve my website!I assume
  its adequate to use some of your ideas!!

 75. Luis

  18 kwietnia 2017 at 14:39

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world the whole
  thing is available on web?

 76. Next day batteries

  18 kwietnia 2017 at 18:01

  394614 426156Hi. Cool post. Theres a dilemma with the internet site in chrome, and you may want to check this The browser could be the marketplace chief and a big component of other folks will miss your exceptional writing due to this dilemma. I like your Post and I am recommend it for a Internet site Award. 837611

 77. Gabriela

  19 kwietnia 2017 at 07:50

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 78. google pill

  20 kwietnia 2017 at 11:03

  Admin please post article like this. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 79. google casino

  20 kwietnia 2017 at 11:04

  Want to read more from you admin. x front teacher sg great fun

 80. best pill

  20 kwietnia 2017 at 11:04

  Very interesting article posted here. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 81. Switch Energy Supplier

  20 kwietnia 2017 at 23:55

  225142 756947Generally the New york Weight Loss diet is definitely less expensive and flexible staying on your diet scheme intended for measures nevertheless quick then duty keep a nutritious every day life. weight loss 271963

 82. CaseyniC

  26 kwietnia 2017 at 04:11

  wh0cd159210 generic viagra

 83. best pill

  26 kwietnia 2017 at 12:43

  The blog admin is awesome. Great fun . X back teacher more info – website please visit

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra