Historia

Piłsudski nie był Polakiem-katolikiem

Dziś mija rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Wśród partii politycznych i osób określających swoje poglądy jako prawicowe i katolickie wyrażające się w zestawieniu Polak-katolik, panuje wielki mit Marszałka. Mało osób jednak wie, jak wyglądały prawdziwe poglądy Józefa Piłsudskiego na wiarę katolicką.

 

Tożsamość religijną Józefa Piłsudskiego przybliżył polskim czytelnikom w książce pt. "Piłsudski a religia" ksiądz Józef Warszawski – żołnierz Powstania Warszawskiego z zgrupowania Radosław i kapelan antykomunistycznej emigracji.

Ksiądz Warszawski opisał jak Józef Piłsudski wyrzekł się wiary katolickiej i został członkiem kościoła ewangelicko-augsburskiego. Był już wtedy dojrzałym mężczyzną mającym 31 lat. Wyrzeczenie się katolicyzmu poprzedzone zostało długim okresem przygotowania katechetycznego do konwersji.

Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską. Ślub został zawarty w kościele ewangelicko-augsburskim.

W 1917 roku kochanką Piłsudskiego została jego towarzyszka partyjna Aleksandra Szczerbińska. Z kochanką Piłsudski miał dwie nieślubne córki. Po śmierci żony (17 sierpnia 1921) Piłsudski zawarł 25 października 1921 ślub w Kościele katolickim (Aleksandra należała do Kościoła katolickiego).

Według kapelana 1. Brygady Legionów księdza Ciepichałły Piłsudski miał w tajemnicy powrócić do Kościoła katolickiego. Akt ten nawet gdyby miał miejsce, nie byłby ważny. Kościół wymaga bowiem publicznego wyznania wiary katolickiej i publicznego odrzucenia dotychczasowej herezji.

Po rzekomym nawróceniu się Piłsudskiego nie ma też żadnego materialnego dowodu, nie wiedziały też o tym akcie władze kościelne. Wiarygodność relacji księdza Ciepichałły zmniejsza też to, że porzucił on stan duchowny i żył w konkubinacie.

Piłsudski traktował kwestie wiary z lekceważeniem, nie przejawiał zainteresowania religią. Nie był przywiązany do dogmatów. Pomimo, że był luteraninem żywił sentyment do Matki Boskiej Ostrobramskiej. W czasie I wojny światowej w rozmowie z Hallerem deklarował swoją bezwyznaniowość i ateizm.

Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ Piłsudski był przedstawicielem subkultury socjalistów deklarujących swoją pogardę dla religii i kościoła (na łamach wydawanego przez siebie pisma „Robotnik” uznawał za brata w idei Augusta Babla, który głosił, że popiera socjalizm czyli demokrację w polityce, komunizm w gospodarce i ateizm wobec religii). Partia Piłsudskiego PPS była organizacją ateistyczną, antyklerykalną i zwalczającą Kościół katolicki.

W 1926 Piłsudski obalił demokratyczne władze Polski podczas zamachu majowego. Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków. Dzięki zamachowi Piłsudskiego władzę w II RP przejęli masoni.  Piłsudski przed I w.ś. wspierał rozwój masonerii w organizacji Strzeleckiej.

Wyrazem masońskich porządków po przewrocie majowym był dekret prezydenta Mościckiego, który usuną z orła (będącego godłem Polski) krzyż i uzupełnił go masońskimi gwiazdami. Po zamachu na rozkaz Piłsudskiego torturowano jego przeciwników politycznych w Berezie Kartuskiej, w tym narodowców późniejszych bohaterów w walce z Niemcami, komunistyczną Rosją i bezpieką.

Piłsudski wierzył, że jego duchem opiekuńczym jest Napoleon (Napoleon wspierał masonerię, a masoneria Napoleona darzyła kultem). W obozie piłsudczyków krążyły legendy, że w Belwederze Piłsudskiego prześladowały złośliwe duchy. Przerażony widziadłami Piłsudski wielokrotnie do duchów miał strzelać.

Józef Pilsudski nie nawrócił sięrównież na łożu śmierci. Wezwany ksiądz Korniłowicz ostatniego namaszczenia udzielił najprawdopodobniej już zwłokom Piłsudskiego. Współpracownicy Piłsudskiego (wszyscy masoni) wezwali za późno księdza, by uniemożliwić spowiadającemu się marszałkowi zdradę tajemnic sanacji.

Arcybiskup Sapieha był przeciwny pochówkowi Piłsudskiego na Wawelu. Wieniawa-Długoszowski po śmierci Piłsudskiego nakazał zaś luterańskiemu pastorowi by nie robił trudności w zorganizowaniu katolickiego pogrzebu marszałka.

W dniu śmierci Piłsudskiego święta siostra Faustyna Kowalska miała widzenie że dusza możnego człowieka który właśnie umierał trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

216 komentarzy

216 Komentarzy

 1. zan

  12 maja 2013 at 10:30

  I że niby to ma zaćmić rocznicę śmierci i wielkość tego człowieka? Wykazałeś się Janku wielką kreatywnością, brawo.

 2. b_b

  12 maja 2013 at 11:09

  Szczególnie rozbawiło mnie zdanie „Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków.” Serio uważasz że za podjęciem jedynego słusznego w tej sytuacji działania stoją masoni i komuniści? Celem obu tych grup było szerzenie zamętu w Polsce, dokładnie takiego zamętu jaki panuje w demokracji. Też ubolewam nad usunięciem krzyża z godła, ale uważanie, że Marszałek nie kierował się dobrem Polski lecz interesami ZSRS i loży masońskiej jest według mnie czymś co najmniej nie na miejscu.

 3. Czytelnik

  12 maja 2013 at 11:41

  „dekret prezydenta Mościckiego, który usuną”… poprawcie również inne literówki, dodajcie potrzebne przecinki. To nie jest portal lewy.pl!

 4. Ha

  12 maja 2013 at 11:42

  Phi, co ma wiara do patriotyzmu?! Lepiej zajmować się swoją ojczyzną niż lizać dupę Watykanowi i Jerozolimie.

  • Anonimka

   3 czerwca 2017 at 13:00

   Bo Pilecki i jemu podobni tylko lizali dupę Watykanowi, jasne

 5. Piotr

  12 maja 2013 at 11:58

  tylko że stapienie do piekieł Jezusa to był owstapienie do otchłani a nie do samego piekła

 6. Peter

  12 maja 2013 at 12:49

  W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.

 7. Ewa

  12 maja 2013 at 17:45

  Panie Bodakowski…do piekła się nie trafia na „jakiś czas”. Piekło według nauki KK to wieczne oddzielenie od Boga. Coś Pan tu poprzekręcał.

 8. Mateusz Duzinkiewicz

  12 maja 2013 at 17:50

  … po równi pochyłej przyszli potem do nas 1 września socjaliści z zachodu i 17 września ze wschodu (masoneria rytu francuskiego). Co żeś masoński marszałku uczynił?

 9. Mar

  12 maja 2013 at 19:15

  [„Peter”]W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.[/quote]

  Podzielam opinie petera, oszczerstwo to metoda walki z tym co polskie, narodowe i katolickie, stosowana przez pseudo-polskich obywateli. Szkoda ze portal prawy.pl okazał się lewy, lewa, lewa, lewa.
  Co było i jak było faktem jest, że Piłsudski służył wiernie Polsce i należy mu się cześć i chwała a nie oczernianie.

 10. Jan Bodakowski

  12 maja 2013 at 19:20

  Co do tymczasowego pobytu w piekle to cytuje tylko Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Święta miała takie widzenie. Świętą jest decyzją Papieża.

  Piłsudskiego nie oczerniam. Jego związki z masonerią, okultyzmem, marksizmem, to że prześladował polskich patriotów, to ze zamach miał poparcie sowietów, fakty.

 11. Dawid

  12 maja 2013 at 20:59

  @ Jan Bodakowski – co do cytowania Dzienniczka sw. s. Faustyny to wypadaloby najpierw go przeczytać, zrozumieć i dopiero się nim podpierać. „Pewnej chwili dnia 12 maja 1935 r. wieczorem, natychmiast po położeniu się do łóżka zasnęłam, ale jeżeli prędko zasnęłam, to jeszcze szybciej zostałam obudzona(…). Nieoczekiwanie ujrzałam pewną duszę, która oddzielała się od ciała wśród okropnych męczarni. O Jezu, pisząc to, drżę cała, po zobaczeniu okropności świadczących przeciwko tej duszy. (…) Brak mi słów i porównań, aby wyrazić rzeczy tak okropne, i, chociaż wydaje mi się, że ta dusza nie będzie potępiona, to jednak jej męki nie różnią się niczym od męczarni w piekle. Jedyną różnicą jest to, że się w pewnej chwili skończą.” Jeśli w ogole chodzi o JP to nastepujace wnioski: dusza nie będzie potepiona, mimo braku roznicy omawianych mek w stosunku do tych piekielnych, to omawiane się skoncza – wiec trudno mowic o piekle. Chodzi raczej o czyściec. Polecam się zapoznać z KKK z 1917, lub z 1992.

 12. Radosław Kieryłowicz

  13 maja 2013 at 06:09

  Pan Bodakowski ma fobię na punkcie Piłsudskiego.
  Skoro ksiądz katolicki udzielił mu ślubu katolickiego, to na warunkach określonych przez Kościół. Wtedy (przed II wojną światową) księża jeszcze mieli zasady, przestrzegali cnót kardynalnych, nie tak jak dziś, Byli TW, a „nikomu nie szkodzili”…

 13. Teresa

  13 maja 2013 at 07:13

  Czytając ten tekst, to żal mi Pana Jana. Ale premierem Orbanem – kalwinistą potrafia się zachwycać.Bełkot!!!!!! niesamowity Panie Janie.

 14. Irek

  13 maja 2013 at 17:57

  He hehe he…..to o Kowalskiej to niezłe jajca.

 15. mrjerzystadnicki

  13 maja 2013 at 22:16

  Rozumiemy opinie i komentarze ! JHS/Opatrzność

 16. Jan

  16 maja 2013 at 21:27

  Nareszcie ktoś napisał prawdę o tym antypolaku!!!! Lewica i polskość nigdy nie będą pasowały do siebie!!!!

 17. Lech

  20 lipca 2013 at 09:07

  To jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka.

 18. Maciej K.

  5 września 2013 at 11:35

  Więźniowie polityczni w Berezie Kartuskiej to byli ONRowcy. Tak jakoś zabrakło mi tej informacji. 🙂

 19. agawa

  16 września 2013 at 21:25

  Nie miał biedak łaski wiary i kochał Polskę na miarę swego rozumu. Może nawet Polska była mu bogiem Brutalnie usuwał myślących inaczej. Pasują mi do tego obrazu dzisiejsi Piłsudczycy z p.Kaczyńskim na czele

 20. Sanacja

  12 stycznia 2014 at 22:32

  Dał Polsce niepodległość, pokonał bolszewików i obalił nieudolny rząd, a nawet gdyby Francja z Anglią go poparły to w 1935 pogromił by Hitlera. Więc nie wydaje mnie się aby był antypolakiem podczas gdy katolik Dmowski tylko gadał i torpedował wszelkie nawet te niepodległościowe działania Piłsudskiego.

 21. józek z krakowa

  4 lutego 2014 at 11:00

  Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?

 22. piekiełko

  4 lutego 2014 at 11:30

  ale do piekła nie trafia się ” na jakiś czas” tylko na czas nieokreślony… ja jakiś czas otrzymuje sie skierowanie do czśćca…

 23. edo

  5 lutego 2014 at 07:05

  [quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,bo spiskowali przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe
  piłsudzkiemu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój

 24. edo

  5 lutego 2014 at 07:11

  [quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote]

 25. edo

  5 lutego 2014 at 07:12

  [quote name=”edo”][quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome ,klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote][/quote]

 26. Margareta

  26 marca 2014 at 17:27

  Większych bzdur nie czytałam. Nie będę tego udowadniała, bo bym chyba musiała napisać rozprawę – poczynając od Napoleona masona (odkąd? Te pomówienia były wielokrotnie obalane przez multum historyków) aż po Berezę.
  Oszczerstwa są, w naszym państwie karane, drogi autorze. Jak to mówił Marszałek Piłsudski… „Naród wspaniały…”.

 27. Marcin

  13 sierpnia 2014 at 19:28

  Jeśli chodzi o Piłsudskiego to mimo że bardziej przemawia do mnie Dmowski, Piłsudskiego również szanuję. Urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec, Józef Wincenty (1833–1902), był podczas powstania w 1863 komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński, matka – Maria z Billewiczów (1842–1884) – pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzice zawarli związek małżeński bezpośrednio przed powstaniem. Maria wpajała dzieciom patriotyzm, uczyła je polskiej literatury i historii. Widziała w swoich synach, szczególnie w Józefie bojowników o wolność Polski. Józef uczył się w I Gimnazjum wileńskim, gdzie wraz z bratem i innymi uczniami był poddawany intensywnej rusyfikacji. W 1882 obaj bracia (wraz z innymi kolegami) założyli kółko samokształceniowe o nazwie ‚Spójnia’, zajmujące się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. Józef Piłsudski był patriotą i zawsze bronił niepodległej Polski dlatego zawsze będzie miał mój szacunek.

 28. daros

  13 sierpnia 2014 at 19:39

  Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.

 29. Teresa

  8 września 2014 at 16:41

  [quote name=”daros”]Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.[/quote]
  Dokładnie tak! A odnosnie tego widzenia siostry Faustyny to by się nie błaźnił, tylko sprawdził.

 30. Teresa

  8 września 2014 at 16:48

  A co dalej jest w Dzienniczku, to proszę sobie za zadanie domowe poczytać. Patrząc na to co Pan napisał, a to co ja zacytowałam to jaki wniosek się nasuwa? – jest to MANIPULACJA! cytatami.

  Czy ten zapis z Dzienniczka dotyczy Józefa Piłsudskiego? Czy siostra Faustyna mówiła o Piłsudskim? To jest tylko spekulacja księdza Natanka i innych tj. narodowców o wypaczonych umysłach!

 31. Teresa

  8 września 2014 at 16:52

  „(…) W dzień swojej śmierci 12 maja 1935 r. Marszałek stale miał przy sobie obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej i mówił o Niej jako swojej Opiekunce. Kiedy ks. Władysław Korniłowicz przybył do Belwederu z ostatnia posługa kapłańską. Marszałek zrozumiał, że zbliża się ku kresowi życia. Próbował się przeżegnać, ale ręce odmawiały mu już posłuszeństwa. Odwrócił się w stronę ściany i oczyma szukał obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, a kiedy jego oczy zatrzymały się na tym wizerunku Maryi – zakończył życie. Po latach ks. prałat Korniłowicz – spowiednik Marszałka, taką właśnie relację złożył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.”

  To jest udokumentowane!

 32. Teresa

  8 września 2014 at 16:53

  Z katechizmu kard. Gasparriego:

  469. Co to jest Sakrament Ostatniego Namaszczenia?

  Sakrament Ostatniego Namaszczenia jest to Sakrament, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, dzięki któremu dorosły człowiek chory w niebezpieczeństwie życia otrzymuje pomoc duchowną, potrzebną zwłaszcza w chwili śmierci, a częstokroć także ulgę w chorobach ciała.

  470. Jakie więc skutki wywiera Ostatnie Namaszczenie?

  Ostatnie Namaszczenie:

  1. pomnaża łaskę uświęcającą;
  2. podnosi chorego na duszy i pomaga mu w walce z pokusami, zwłaszcza w chwili zgonu;
  3. gładzi pozostałości grzechów o odpuszcza grzechy powszednie, a nawet śmiertelne, gdy chory nie mający świadomości ich, ma przynajmniej niedoskonały żal za nie, a już się nie może spowiadać;
  4. czasem odwraca chorobę, jeżeli to jest z korzyścią dla duszy chorego.

 33. Teresa

  8 września 2014 at 16:55

  Nuncjusz kardynał Achille Ratti – późniejszy pa­pież Pius XI – pisał: Pamiętam, gdy byliśmy razem u Marszałka Piłsudskiego w Wilnie, byłem świadkiem, jak gorąco modlił się Marszałek Piłsudski w Ostrej Bra­mie przed Obrazem Matki Boskiej. Dał mi do poświę­cenia dwa obrazy Matki Bożej, ażeby później powiesić je nad łóżkami najdroższych istot, swoich córeczek.

 34. Sebastian

  9 listopada 2014 at 15:02

  Polakiem nie jest zaściankowym katolikiem, a Polska nie jest monopolem na zaściankowy katolicyzm. W Polsce jest nowoczesność, bogactwo, katolików jest 80%, nie więcej, jest dużo miejsca na islam, judaizm, hinduizm, inne odnogi chrześcijaństwa, ateizm, czy też homoseksualizm. Polacy ich szanują, a już na pewno nie gnębią, bo są za nowocześni i zbyt bogaci na to.

 35. ko

  9 listopada 2016 at 14:26

  Błędów cd:
  „Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską.” Francuzką była pani Juszkiewicz? Bo jeśli nie, to powinno być „Marię”!

 36. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 23:55

  686728 268318You can undoubtedly see your enthusiasm within the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go right after your heart. 336610

 37. Lewak-ONR

  19 marca 2017 at 16:07

  Bosze, jakie pierdoły wypisujesz !
  Piłsudski był socjalistą czyli lewakiem jak wy obszczymurki teraz to nazywacie.
  Nie ma co się podniecać…miał w dupie (jako rozumny facet) katolicyzm, co niejednokrotnie podkreślał.
  A Wy jeteście niedoinformowanymi ciemniakami !

 38. economics tuition

  21 marca 2017 at 09:54

  554154 381556The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this 1. I mean, I do know it was my choice to read, even so I in fact thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is actually a bunch of whining about something which you could fix for people who werent too busy in search of attention. 138309

 39. movies with sharks 2014

  1 kwietnia 2017 at 12:22

  One of many themes you’ll find throughout this record is motion pictures that try to change the actual habits of a shark with the intention to conveniently place them in whatever poorly written state
  of affairs the creators have concocted.

 40. Paweł

  1 kwietnia 2017 at 13:52

  Ogólnie jeśli ktoś się trochę interesuje faktami, a nie łyka bezrefleksyjnie propagadny z mediów o „wielkim marszałku” to wie, że to co tu opisano to fakty. Niestety brak cytowani dokumentów źródłowych czy dzieł historycznych je zawierających na podstawie których pisany był artykuł. Bez tego każdy może powiedzieć że napisać można wszystko. I będzie miał rację.

 41. Luis

  18 kwietnia 2017 at 14:39

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world the whole
  thing is available on web?

 42. google casino

  20 kwietnia 2017 at 11:04

  Want to read more from you admin. x front teacher sg great fun

 43. http://vaporsoul.com

  1 maja 2017 at 02:15

  490412 496225Deference to op , some superb entropy. 97074

 44. hermes terre parfum

  5 maja 2017 at 05:45

  famille le temps de forums de revenu avec ceux qui sont morts tôt. Il y aurait moins de malheur ifthere avait pas d’enfants non désirés. Vous remarquerez qu’il takesit tacitement pour acquis que les petits salaires et les revenus, désespérément partagée, sont les points fixes, comme le jour et la nuit, les conditions de life.Compared humaine avec eux le mariage et la maternité sont des luxes, des choses à bemodified en fonction le salaire du marché. Il y a des enfants non désirés; mais non voulu par qui? Cet homme ne veut pas dire que les parents ne notwant les avoir. Il signifie que les employeurs ne veulent pas paythem correctement. Sans doute, si vous lui avez dit directement, Êtes-vous dans les bas salaires favourof? disait-il, Non, mais je ne suis pas, dans ce chapitre, talkingabout l’effet sur ces esprits modernes d’un contre-interrogatoire whichthey ​​ne pas soumis

 45. hermes ceinture prix

  9 maja 2017 at 11:58

  aller pour information. Les oldphilosophers de la Grèce étaient vénérable. Combien plus ceux de theEast, en comparaison avec lesquels les Grecs étaient des enfants? D’ailleurs, ifthese daemons et les divinités étaient si près d’eux, pourrait-il pas être possible tobehold eux? Ils semblaient avoir renoncé à se soucier beaucoup pour le mondeet son cours -Effugerant adytis templisque relictis Di quibus imperium steterat.The vieux prêtres utilisés pour les rendre appearperhaps qu’ils pourraient faire itagain. Et si l’esprit pouvait agir directement et surnaturellement sur la matière, en dépit des lois de la matière, peut-être question pourrait agir sur l’esprit. Après tout, étaient la matière et de l’esprit si absolument différent? Était-ce pas l’esprit quelque essence imprègne sortof, un peu de liquide éthérée subtile, différente de matterprincipally en étant moins grave et dense? Ce fut le point

 46. You could definitely see your skills within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren at afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 47. Cam4.com

  15 lipca 2017 at 17:41

  If most people wrote about this subject with the eloquence that you just did, I am sure people would do much more than just read, they act. Great stuff here. Please keep it up.

 48. Indian College Porn

  15 lipca 2017 at 20:55

  that is the end of this write-up. Here you will find some web pages that we think you will appreciate, just click the links over

 49. Bwi airport limo service

  15 lipca 2017 at 23:05

  Optimization? I am trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I am not seeing very good gains.

 50. Trein

  17 lipca 2017 at 13:15

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 51. bowtrol.us

  17 lipca 2017 at 22:35

  Since the admin of this web page is working, no question very soon it will be well-known, due to its quality contents.|

 52. semrush review

  18 lipca 2017 at 13:11

  U never get what u expect u only get what u inspect

 53. shop baby clothes online cheap

  20 lipca 2017 at 10:41

  Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing such things, therefore I am going to tell her.

 54. mice removal

  21 lipca 2017 at 19:35

  You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 55. Worcester SEO

  25 lipca 2017 at 03:00

  The account aided me a acceptable deal. I had been a

 56. fruits

  25 lipca 2017 at 18:04

  Really interesting blog, keep up the good work!

 57. Joseph Oberlies

  26 lipca 2017 at 00:13

  Oh my God, you mad freak! That is good!

 58. Marrakech tours

  26 lipca 2017 at 21:25

  ne. Si elle a elle aspire aisement, que soit l aage, en l aair

 59. uber rider

  27 lipca 2017 at 00:08

  Just want to say what a great blog you got here!I ave been around for quite a lot of time, but finally decided to show my appreciation of your work!

 60. Free Wordpress Theme Download

  27 lipca 2017 at 01:33

  Well I sincerely liked studying it. This subject offered by you is very effective for proper planning.

 61. omegle alternative sites

  29 lipca 2017 at 14:29

  your dаА аЂа•ntist to go about the trouble аА аБТ–ight away

 62. gas tfamilie

  29 lipca 2017 at 20:13

  of course, research is paying off. I enjoy you sharing your point of view.. Great thoughts you have here.. I value you discussing your point of view..

 63. como vender mas y mejor

  30 lipca 2017 at 13:00

  In my opinion you are mistaken. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.

 64. Kiinteistönvälitys Helsinki

  1 sierpnia 2017 at 16:28

  Peculiar article, exactly what I needed.

 65. Free Premium TV

  1 sierpnia 2017 at 19:31

  Wow, what a video it is! In fact good feature video, the lesson given in this video is in fact informative.

 66. Escorts

  2 sierpnia 2017 at 03:10

  Informative article, totally what I was looking for.

 67. best porn sight

  2 sierpnia 2017 at 18:10

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe everything is accessible on net?|

 68. vestido princesa sofia

  3 sierpnia 2017 at 09:29

  There is definately a great deal to find out about this topic. I love all of the points you ave made.

 69. ruou vang y ngon

  7 sierpnia 2017 at 03:14

  is added I get four emails with the same comment.

 70. digitizers for embroidery

  8 sierpnia 2017 at 08:08

  What is your most noted accomplishment. They may want good listeners rather than good talkers.

 71. The Bitcoin Code

  8 sierpnia 2017 at 17:05

  Jak zosta dobrym sprzedawc Sprzeda przez telefon

 72. Fat freezing Cardiff

  9 sierpnia 2017 at 04:01

  Very interesting info !Perfect just what I was looking for! Charity is injurious unless it helps the recipient to become independent of it. by John Davidson Rockefeller, Sr..

 73. masseur domicile sur paris

  13 sierpnia 2017 at 04:12

  Incredible story there. What happened after? Good luck!

 74. Unlimited Graphic Design

  14 sierpnia 2017 at 17:43

  Jet Set in Style with Esembles Collection

 75. Saraycasino bahis

  14 sierpnia 2017 at 23:31

  Im obliged for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 76. Viral Blog

  15 sierpnia 2017 at 17:32

  would have to pay him as well as enabling you to make sharp cuts.

 77. feng shui your car

  16 sierpnia 2017 at 15:14

  Im getting a tiny problem. I cant get my reader to pick up your feed, Im using msn reader by the way.

 78. normal warts

  16 sierpnia 2017 at 19:13

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the great spirit.

 79. up

  17 sierpnia 2017 at 21:36

  It absolutely not agree with the previous message

 80. tips for buying a car

  18 sierpnia 2017 at 16:03

  I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice holiday

 81. Sadie Carmine

  18 sierpnia 2017 at 17:11

  You are the master

 82. iаЂа›?Bewerten Sie hier kostenlos Ihre Webseite.

 83. IELTS in Karachi

  18 sierpnia 2017 at 23:04

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Cool.

 84. ao gia dinh cao cap

  19 sierpnia 2017 at 04:11

  Perfectly written content, Really enjoyed reading.

 85. It as not that I want to replicate your web page, but I really like the pattern. Could you tell me which design are you using? Or was it tailor made?

 86. omnichannel

  20 sierpnia 2017 at 19:41

  Wow, what a video it is! Truly good feature video, the lesson given in this video is really informative.

 87. http://thebitcoincode.ch

  22 sierpnia 2017 at 05:18

  Muchos Gracias for your blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 88. cambodia vacation

  22 sierpnia 2017 at 16:05

  Sac Lancel En Vente ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 89. Alina Lewis

  23 sierpnia 2017 at 17:54

  You could certainly see your skills in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 90. custodial services

  23 sierpnia 2017 at 20:08

  There as definately a great deal to learn about this topic. I really like all of the points you ave made.

 91. boxing

  24 sierpnia 2017 at 20:43

  Wow! I cant think I have found your weblog. Very useful information.

 92. IELTS in Karachi

  25 sierpnia 2017 at 08:01

  see if there are any complaints or grievances against him.

 93. IELTS institute in Karachi

  25 sierpnia 2017 at 10:14

  I surprised with the research you made to create this actual publish amazing.

 94. glendale personal trainer

  26 sierpnia 2017 at 09:01

  Simply want to say your article is as astounding.

 95. deep sea fishing daytona beach

  26 sierpnia 2017 at 15:52

  Very good info. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon). I ave book-marked it for later!

 96. click and watch

  26 sierpnia 2017 at 20:32

  Muchos Gracias for your blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 97. showbox app for android

  27 sierpnia 2017 at 05:54

  on your blog. Is this a paid theme or did you modify

 98. just dance now hack

  28 sierpnia 2017 at 09:14

  just dance now hack generator

 99. just dance now hack

  28 sierpnia 2017 at 11:55

  just dance now vip hack tool online

 100. best alternative for adsense

  28 sierpnia 2017 at 19:23

  Need to monetize your blog or a better adsense alternative? Google: Best Adsense Alternatives 2 Finger Johnny

 101. molteni Carlo

  29 sierpnia 2017 at 23:19

  So big content, i can’t not leave i comment. Is a must 🙂

 102. Calvin

  30 sierpnia 2017 at 23:09

  is kelly inspiration open up in the direction of cars and trucks

 103. chaingroup review

  31 sierpnia 2017 at 01:40

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 104. see more here

  31 sierpnia 2017 at 19:36

  There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

 105. IELTS institute in Karachi

  1 września 2017 at 03:13

  light bulbs are good for lighting the home but stay away from incandescent lamps simply because they produce so substantially heat

 106. for Kids

  1 września 2017 at 05:39

  It as hard to find educated people in this particular topic, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 107. hiring

  1 września 2017 at 07:07

  I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 108. visit the site

  1 września 2017 at 08:05

  You have made some good points there. I checked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 109. Giant Candies

  1 września 2017 at 10:32

  Very informative blog post.Thanks Again. Keep writing.

 110. Fletcher Simcock

  1 września 2017 at 12:12

  Not sure if i appreciate more how u write or the content u bring to us. That’s valuable dude. Never give up.

 111. Emmi Dent Produkte

  1 września 2017 at 15:29

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 112. Emmi Dent MLM

  1 września 2017 at 17:56

  Keep up the excellent piece of work, I read few content on this internet site and I believe that your web blog is really interesting and has bands of excellent info.

 113. AlfredJeM

  1 września 2017 at 20:08

  [url=http://buycialisonline.us.org/]cialis price[/url]

 114. schnell geld verdienen

  1 września 2017 at 22:50

  I truly appreciate this article post.Much thanks again. Awesome.

 115. Im grateful for the article post.Much thanks again. Awesome.

 116. Michael Kors sale

  2 września 2017 at 08:16

  Just discovered this blog through Bing, what a way to brighten up my year!
  Michael Kors sale

 117. funny poems for adults that rhyme

  2 września 2017 at 08:35

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžve recently started a site, the info you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 118. Clown

  2 września 2017 at 11:02

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 119. fashion

  2 września 2017 at 11:49

  Your place is valueble for me. Thanks!?

 120. best online poker for us players

  2 września 2017 at 13:28

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 121. Budget Couture

  2 września 2017 at 13:56

  This really answered my problem, thank you!

 122. wine vacuum pump

  2 września 2017 at 18:22

  Very nice info and right to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thank you

 123. click on my site

  2 września 2017 at 20:54

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 124. see more

  2 września 2017 at 21:06

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 125. check more

  2 września 2017 at 22:14

  It?s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you?re talking about! Thanks

 126. hängesessel aufhängung

  3 września 2017 at 01:47

  The action comedy Red is directed by Robert Schewentke and stars Bruce Willis, Mary Louise Parker, John Malkovich, Morgan Freeman, Helen Mirren, Karl Urban and Brian Cox.

 127. Hängesessel zubehör

  3 września 2017 at 04:15

  This is a terrific website. and i need to take a look at this just about every day of your week ,

 128. Tours

  4 września 2017 at 14:43

  Holiday

 129. download bokep indo 3gp

  4 września 2017 at 14:57

  Is it just me or does it look like some of the remarks appear

 130. Marietta Kayrouz

  4 września 2017 at 16:13

  Dette er hva som er et verdiinnhold! 🙂

 131. condom

  4 września 2017 at 19:35

  This is the correct blog for anyone who wants to search out out about this topic. You realize a lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just great!
  condom

 132. caribbean wedding cost

  4 września 2017 at 20:24

  I discovered your weblog site on google and test just a few of your early posts. Proceed to keep up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for ahead to studying extra from you in a while!…
  caribbean wedding cost

 133. Blake Cornish

  5 września 2017 at 01:32

  Thank you, I have just been searching for information about this subject for ages and yours is the best I ave found out till now. But, what about the conclusion? Are you sure concerning the source?

 134. Simple YouTube mp3

  5 września 2017 at 03:59

  You ave an extremely good layout for your blog i want it to use on my internet site also.

 135. logo design free

  5 września 2017 at 06:27

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most people will consent with your website.

 136. Escort in Toronto

  5 września 2017 at 13:52

  Just imagined I might remark and say fantastic concept, did you help it become on your individual? Seems to be really fantastic!

 137. toys

  5 września 2017 at 22:19

  Im obliged for the blog post.Much thanks again.

 138. shopbop online cheap

  5 września 2017 at 22:49

  scruffy neutralise liverish Charly raksanyi enslavement kathrine Carmel ragtime
  shopbop online cheap

 139. wordpress plugins

  6 września 2017 at 00:50

  We stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.

 140. JohnOrawn

  6 września 2017 at 03:03

  [url=https://essayonline.us.com/]write my essay online[/url]

 141. Friv 4

  6 września 2017 at 08:24

  I saw plenty of website but I conceive this one contains a thing special in it. The finest effect regarding fine people is experienced after we ave got left their presence. by Rob Waldo Emerson.

 142. learn big data hadoop

  6 września 2017 at 10:46

  I wanted to thank you for this fantastic write-up, I certainly loved every little bit of it. I have bookmarked your internet site to look at the latest stuff you post.

 143. Highland Park Homes For Sale

  6 września 2017 at 15:55

  Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 144. Pasadena Realtor

  6 września 2017 at 20:58

  Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thank you for supplying this information.

 145. youtuve video download

  7 września 2017 at 02:01

  Wow, great blog article.Really thank you! Will read on

 146. South Pasdena Real Estate Agent

  7 września 2017 at 09:41

  It’а†s in point of fact a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 147. Glendale Real Estate Market

  7 września 2017 at 12:13

  Major thankies for the blog article.Thanks Again. Fantastic.

 148. plumbing companies

  7 września 2017 at 22:15

  I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 149. NES

  8 września 2017 at 00:44

  You should be a part of a contest for one of the finest blogs on the internet. I am going to recommend this site!

 150. free download for windows 8

  8 września 2017 at 03:14

  Yeah, now it as clear ! And firstly I did not understand very much where there was the link with the title itself !!

 151. Buy Viagra Online

  8 września 2017 at 04:27

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 152. pc app

  8 września 2017 at 13:12

  I really liked your article.Thanks Again. Great.

 153. free download for windows pc

  8 września 2017 at 15:42

  one of our visitors just lately recommended the following website

 154. Sammie Colvin

  8 września 2017 at 18:07

  To je to, co je hodnotný obsah! 🙂

 155. Run 3

  8 września 2017 at 18:12

  You could certainly see your skills in the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 156. Luca Spinelli

  8 września 2017 at 21:20

  Ðây là n?i dung giá tr?! 🙂

 157. concrete Palm Beach Gardens

  9 września 2017 at 01:43

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 158. Smartphone Spiele

  9 września 2017 at 04:16

  is there any other site which presents these stuff

 159. Ford Werkstatt

  9 września 2017 at 06:54

  Somebody essentially assist to make critically articles I would state.

 160. Kirkland

  9 września 2017 at 10:38

  I will immediately clutch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me understand so that I may subscribe. Thanks.|

 161. mostfungames

  9 września 2017 at 14:46

  Thank you ever so for you article.Really looking forward to read more. Cool.

 162. games for pc download

  9 września 2017 at 17:19

  It as hard to come by educated people about this subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 163. ELD

  9 września 2017 at 17:22

  Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Want more.

 164. ugg

  9 września 2017 at 19:39

  I value the article.Much thanks again. Really Cool.

 165. pc games for windows 8

  9 września 2017 at 19:56

  Very informative article.Much thanks again. Will read on

 166. Im obliged for the blog article. Much obliged.

 167. Oksofas

  10 września 2017 at 01:36

  I enjoy what you guys are usually up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my own blogroll.|

 168. semiprecious beads

  10 września 2017 at 03:12

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 169. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!|

 170. taper haircut

  11 września 2017 at 00:37

  It as not that I want to duplicate your internet site, nevertheless I really like the layout. Might you allow me identify which propose are you using? Or was it principally designed?

 171. http://tradenets.us

  11 września 2017 at 03:15

  Very informative blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 172. discount codes

  11 września 2017 at 11:32

  Wow, amazing weblog format! How long have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content material!

 173. kitchen pro

  11 września 2017 at 12:48

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 174. His Secret Obsession Review

  11 września 2017 at 19:13

  share. I know this is off topic but I simply needed to

 175. cheap viagra online

  12 września 2017 at 15:46

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!|

 176. bokep online

  12 września 2017 at 21:07

  This blog is definitely entertaining and besides factual. I have chosen helluva helpful tips out of this source. I ad love to go back again soon. Thanks a bunch!

 177. free streaming porn,

  12 września 2017 at 22:28

  Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 178. green hunter

  13 września 2017 at 08:42

  I used to be suggested this blog by means of my cousin. I am not certain whether or not this post is written via him as nobody else recognize such certain approximately my trouble. You’re wonderful! Thank you!|

 179. Instagram slideshow

  13 września 2017 at 14:18

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.|

 180. casino night party rentals

  13 września 2017 at 22:09

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!|

 181. Skin Care Tips

  14 września 2017 at 15:51

  Thanks so much for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic. click here

 182. Medical & Dental

  14 września 2017 at 19:28

  great publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t understand this. You should continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!|

 183. nobjokey

  14 września 2017 at 23:01

  I have been browsing online greater than 3 hours these days, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you probably did, the web will probably be much more useful than ever before.|

 184. nonton film semi subtitle indonesia

  15 września 2017 at 04:56

  Really informative blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 185. lets talk Tuesday

  15 września 2017 at 07:36

  I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 186. PDS Maurice

  15 września 2017 at 19:45

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? With thanks|

 187. Natalie Hinn

  15 września 2017 at 21:11

  Quality content is the main to invite the viewers to pay a visit the site, that’s what this site is providing.|

 188. Friv 2

  15 września 2017 at 22:47

  Thanks for sharing, this is a fantastic article. Keep writing.

 189. kerudung pashmina instan

  16 września 2017 at 01:23

  Major thanks for the blog post. Really Great.

 190. tablao granada

  16 września 2017 at 03:25

  I’m curious to find out what blog platform you’re using? I’m having some minor security issues with my latest site and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?|

 191. business broker

  16 września 2017 at 03:59

  This is very helpful and interesting post. Thx

 192. New commercial projects in gurgaon

  16 września 2017 at 09:14

  Outstanding story there. What occurred after? Take care!

 193. kia kasoor ha amala ka

  16 września 2017 at 12:17

  Maria wpajała dzieciom patriotyzm, uczyła je polskiej literatury i historii. Widziała w swoich synach, szczególnie w Józefie bojowników o wolność Polski. Józef uczył się w I Gimnazjum wileńskim, gdzie wraz z bratem i innymi uczniami był poddawany intensywnej rusyfikacjikya Qusoor hay Amala ka

 194. apostas aovivo

  16 września 2017 at 16:13

  Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The whole look of your site is excellent, let alone the content material!

 195. edi videos

  16 września 2017 at 19:43

  Really informative article post.Thanks Again.

 196. Ylosnes

  16 września 2017 at 23:18

  viagra south africa price

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  buy viagra

  drugstore viagra 150mg

 197. Toko Mesin

  17 września 2017 at 06:17

  time and actual effort to produce a good article but what can I say I procrastinate a

 198. Hazmat transport

  17 września 2017 at 08:56

  I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and great user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 199. Ylosnes

  17 września 2017 at 11:01

  cheap viagra no rx online

  [url=http://viagragche.com/]viagra coupons[/url]

  buy cheap viagra

  soft viagra best results

 200. five hour energy pills

  17 września 2017 at 11:33

  Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Really Great.

 201. Ylosnes

  18 września 2017 at 02:59

  buy viagra super force

  [url=http://viagragche.com/]viagra[/url]

  cheap viagra

  viagra auf rechnung online

 202. Ylosnes

  18 września 2017 at 18:55

  preisnachlass viagra pfizer

  [url=http://viagragche.com/]cheap viagra[/url]

  viagra

  name brand viagra from canada

 203. NIKE

  19 września 2017 at 01:40

  Usually I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice post.

 204. soccer transfer news

  19 września 2017 at 04:23

  Yeah bookmaking this wasn at a high risk conclusion great post!.

 205. best energy supplement

  19 września 2017 at 09:49

  Major thankies for the article.Really thank you! Really Cool.

 206. comprare patente online

  19 września 2017 at 15:03

  My spouse and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!|

 207. authentic branded bags

  19 września 2017 at 15:08

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! Justice delayed is justice denied. by William Gladstone.

 208. Dione

  19 września 2017 at 23:28

  We get pleasure from oneself Mo’ne… Hence happy of what your self consist of perform & will carry out .By yourself are the aspiration of each and every minimal girlwho performed baseball , basketball , in just the outside of , Provide , long term !

 209. Cesarnes

  19 września 2017 at 23:39

  discount ed packs cialis

  [url=http://cheapscialis.com/]cialis buy[/url]

  buy cialis

  cialis en mano madrid

 210. Cesarnes

  20 września 2017 at 00:42

  venta de cialis en espana

  [url=http://cheapscialis.com/]cheap cialis[/url]

  cialis online pharmacy

  how to buy cialis in toronto

 211. Retro ROMs

  20 września 2017 at 00:46

  Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The entire look of your website is wonderful, as well as the content material!

 212. la slabit

  20 września 2017 at 04:39

  This is a topic which is near to my heart Thank you! Exactly where are your contact details though?

 213. www.diamondcheers.com/diamond

  20 września 2017 at 07:12

  My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page again.|

 214. Jkosnes

  20 września 2017 at 11:55

  cialis 5mg price in thailand

  [url=http://cialisolas.com/]buy cialis[/url]

  cialis price

  cialis kac mg alinmali

 215. bathroom remodeling scam in Austin

  20 września 2017 at 15:42

  Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra