Historia

Piłsudski nie był Polakiem-katolikiem

Dziś mija rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Wśród partii politycznych i osób określających swoje poglądy jako prawicowe i katolickie wyrażające się w zestawieniu Polak-katolik, panuje wielki mit Marszałka. Mało osób jednak wie, jak wyglądały prawdziwe poglądy Józefa Piłsudskiego na wiarę katolicką.

 

Tożsamość religijną Józefa Piłsudskiego przybliżył polskim czytelnikom w książce pt. "Piłsudski a religia" ksiądz Józef Warszawski – żołnierz Powstania Warszawskiego z zgrupowania Radosław i kapelan antykomunistycznej emigracji.

Ksiądz Warszawski opisał jak Józef Piłsudski wyrzekł się wiary katolickiej i został członkiem kościoła ewangelicko-augsburskiego. Był już wtedy dojrzałym mężczyzną mającym 31 lat. Wyrzeczenie się katolicyzmu poprzedzone zostało długim okresem przygotowania katechetycznego do konwersji.

Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską. Ślub został zawarty w kościele ewangelicko-augsburskim.

W 1917 roku kochanką Piłsudskiego została jego towarzyszka partyjna Aleksandra Szczerbińska. Z kochanką Piłsudski miał dwie nieślubne córki. Po śmierci żony (17 sierpnia 1921) Piłsudski zawarł 25 października 1921 ślub w Kościele katolickim (Aleksandra należała do Kościoła katolickiego).

Według kapelana 1. Brygady Legionów księdza Ciepichałły Piłsudski miał w tajemnicy powrócić do Kościoła katolickiego. Akt ten nawet gdyby miał miejsce, nie byłby ważny. Kościół wymaga bowiem publicznego wyznania wiary katolickiej i publicznego odrzucenia dotychczasowej herezji.

Po rzekomym nawróceniu się Piłsudskiego nie ma też żadnego materialnego dowodu, nie wiedziały też o tym akcie władze kościelne. Wiarygodność relacji księdza Ciepichałły zmniejsza też to, że porzucił on stan duchowny i żył w konkubinacie.

Piłsudski traktował kwestie wiary z lekceważeniem, nie przejawiał zainteresowania religią. Nie był przywiązany do dogmatów. Pomimo, że był luteraninem żywił sentyment do Matki Boskiej Ostrobramskiej. W czasie I wojny światowej w rozmowie z Hallerem deklarował swoją bezwyznaniowość i ateizm.

Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ Piłsudski był przedstawicielem subkultury socjalistów deklarujących swoją pogardę dla religii i kościoła (na łamach wydawanego przez siebie pisma „Robotnik” uznawał za brata w idei Augusta Babla, który głosił, że popiera socjalizm czyli demokrację w polityce, komunizm w gospodarce i ateizm wobec religii). Partia Piłsudskiego PPS była organizacją ateistyczną, antyklerykalną i zwalczającą Kościół katolicki.

W 1926 Piłsudski obalił demokratyczne władze Polski podczas zamachu majowego. Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków. Dzięki zamachowi Piłsudskiego władzę w II RP przejęli masoni.  Piłsudski przed I w.ś. wspierał rozwój masonerii w organizacji Strzeleckiej.

Wyrazem masońskich porządków po przewrocie majowym był dekret prezydenta Mościckiego, który usuną z orła (będącego godłem Polski) krzyż i uzupełnił go masońskimi gwiazdami. Po zamachu na rozkaz Piłsudskiego torturowano jego przeciwników politycznych w Berezie Kartuskiej, w tym narodowców późniejszych bohaterów w walce z Niemcami, komunistyczną Rosją i bezpieką.

Piłsudski wierzył, że jego duchem opiekuńczym jest Napoleon (Napoleon wspierał masonerię, a masoneria Napoleona darzyła kultem). W obozie piłsudczyków krążyły legendy, że w Belwederze Piłsudskiego prześladowały złośliwe duchy. Przerażony widziadłami Piłsudski wielokrotnie do duchów miał strzelać.

Józef Pilsudski nie nawrócił sięrównież na łożu śmierci. Wezwany ksiądz Korniłowicz ostatniego namaszczenia udzielił najprawdopodobniej już zwłokom Piłsudskiego. Współpracownicy Piłsudskiego (wszyscy masoni) wezwali za późno księdza, by uniemożliwić spowiadającemu się marszałkowi zdradę tajemnic sanacji.

Arcybiskup Sapieha był przeciwny pochówkowi Piłsudskiego na Wawelu. Wieniawa-Długoszowski po śmierci Piłsudskiego nakazał zaś luterańskiemu pastorowi by nie robił trudności w zorganizowaniu katolickiego pogrzebu marszałka.

W dniu śmierci Piłsudskiego święta siostra Faustyna Kowalska miała widzenie że dusza możnego człowieka który właśnie umierał trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

134 komentarze

134 Komentarzy

 1. zan

  12 maja 2013 at 10:30

  I że niby to ma zaćmić rocznicę śmierci i wielkość tego człowieka? Wykazałeś się Janku wielką kreatywnością, brawo.

 2. b_b

  12 maja 2013 at 11:09

  Szczególnie rozbawiło mnie zdanie „Plany zamachu były doskonale znane komunistom, międzynarodowej finansjerze i Niemcom, a zamach majowy współorganizowała masoneria w łonie piłsudczyków.” Serio uważasz że za podjęciem jedynego słusznego w tej sytuacji działania stoją masoni i komuniści? Celem obu tych grup było szerzenie zamętu w Polsce, dokładnie takiego zamętu jaki panuje w demokracji. Też ubolewam nad usunięciem krzyża z godła, ale uważanie, że Marszałek nie kierował się dobrem Polski lecz interesami ZSRS i loży masońskiej jest według mnie czymś co najmniej nie na miejscu.

 3. Piotr

  12 maja 2013 at 11:20

  Dezerter z pod Warszawy ateusz otaczający się masonami a propaganda sanacji zrobila z niego bohatera

 4. Dawid

  12 maja 2013 at 11:26

  Coby nie mówić o bandycie spod Bezdan, że kawał łotrzyka, że traktował religię przedmiotowo itd… to jednak nie można posuwać się do oczywistych manipulacji. Nie wiem jak ostatecznie było z jego nawróceniem (czy powtórzył, lub dokonał aktu publicznie), ale skoro miał pogrzeb katolicki to musiał być katolikiem. Ówcześni hierarchowie to nie obecni indyferendyści którzy każdemu dadzą/pozwolą i z każdym się wódki napiją. Kontrowersje mógł budzić ew. pochówek na Wawelu, jako osoby dość instrumentalnie traktującej religię. Co do wizji s. Faustyny to czytałem ją, ale co autor miał na myśli pisząc „trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne” Jak można trafić do piekła na jakiś czas? Nie wiem jak red. Bodakowski, ale my katolicy mamy albo wieczne zbawienie, albo wieczne potępienie w piekle, albo czasowe męki w czyśćcu. Tylko Chrystus zstąpił do piekieł, po czym z nich wyszedł. Innych przypadków historia nie zna… Por. Łk 16, 26 Odkłamujmy mity, ale rzetelnie!

 5. Czytelnik

  12 maja 2013 at 11:41

  „dekret prezydenta Mościckiego, który usuną”… poprawcie również inne literówki, dodajcie potrzebne przecinki. To nie jest portal lewy.pl!

 6. Ha

  12 maja 2013 at 11:42

  Phi, co ma wiara do patriotyzmu?! Lepiej zajmować się swoją ojczyzną niż lizać dupę Watykanowi i Jerozolimie.

  • Anonimka

   3 czerwca 2017 at 13:00

   Bo Pilecki i jemu podobni tylko lizali dupę Watykanowi, jasne

 7. Piotr

  12 maja 2013 at 11:58

  tylko że stapienie do piekieł Jezusa to był owstapienie do otchłani a nie do samego piekła

 8. Peter

  12 maja 2013 at 12:49

  W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.

 9. Roni

  12 maja 2013 at 14:00

  Dawid
  Piłsudski niekoniecznie był katolikiem. To że miał pogrzeb katolicki zawdzięcza szantażowi jego podkomendnych wobec Arcybiskupa Sapiehy. I to tyle. Postać Marszałka Piłsudskiego trzeba analizować na podstawie faktów, bez zbędnej mitomani i mitologii.

 10. Ewa

  12 maja 2013 at 17:45

  Panie Bodakowski…do piekła się nie trafia na „jakiś czas”. Piekło według nauki KK to wieczne oddzielenie od Boga. Coś Pan tu poprzekręcał.

 11. Mateusz Duzinkiewicz

  12 maja 2013 at 17:50

  … po równi pochyłej przyszli potem do nas 1 września socjaliści z zachodu i 17 września ze wschodu (masoneria rytu francuskiego). Co żeś masoński marszałku uczynił?

 12. Damian

  12 maja 2013 at 18:34

  Namaszczenie Becka na ministra spraw zagranicznych oraz samobójcza polityka równych odległości to ma być wielkość Piłsudskiego? Zamach nie był konieczny jak głosi propaganda i osłabiał Polskę wewnętrznie grożąc interwencją z zewnątrz np. bolszewików. Obóz w Berezie dla Narodowców też chlubną kartą Piłsudskiego nie jest.

 13. Mar

  12 maja 2013 at 19:15

  [„Peter”]W przypadku innych rocznic, życiorysy są pięknie opisywane.

  Tutaj jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka. Żenada, nie spodziewałem się czegoś takiego po tym portalu.[/quote]

  Podzielam opinie petera, oszczerstwo to metoda walki z tym co polskie, narodowe i katolickie, stosowana przez pseudo-polskich obywateli. Szkoda ze portal prawy.pl okazał się lewy, lewa, lewa, lewa.
  Co było i jak było faktem jest, że Piłsudski służył wiernie Polsce i należy mu się cześć i chwała a nie oczernianie.

 14. Jan Bodakowski

  12 maja 2013 at 19:20

  Co do tymczasowego pobytu w piekle to cytuje tylko Dzienniczek Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Święta miała takie widzenie. Świętą jest decyzją Papieża.

  Piłsudskiego nie oczerniam. Jego związki z masonerią, okultyzmem, marksizmem, to że prześladował polskich patriotów, to ze zamach miał poparcie sowietów, fakty.

 15. Dawid

  12 maja 2013 at 20:59

  @ Jan Bodakowski – co do cytowania Dzienniczka sw. s. Faustyny to wypadaloby najpierw go przeczytać, zrozumieć i dopiero się nim podpierać. „Pewnej chwili dnia 12 maja 1935 r. wieczorem, natychmiast po położeniu się do łóżka zasnęłam, ale jeżeli prędko zasnęłam, to jeszcze szybciej zostałam obudzona(…). Nieoczekiwanie ujrzałam pewną duszę, która oddzielała się od ciała wśród okropnych męczarni. O Jezu, pisząc to, drżę cała, po zobaczeniu okropności świadczących przeciwko tej duszy. (…) Brak mi słów i porównań, aby wyrazić rzeczy tak okropne, i, chociaż wydaje mi się, że ta dusza nie będzie potępiona, to jednak jej męki nie różnią się niczym od męczarni w piekle. Jedyną różnicą jest to, że się w pewnej chwili skończą.” Jeśli w ogole chodzi o JP to nastepujace wnioski: dusza nie będzie potepiona, mimo braku roznicy omawianych mek w stosunku do tych piekielnych, to omawiane się skoncza – wiec trudno mowic o piekle. Chodzi raczej o czyściec. Polecam się zapoznać z KKK z 1917, lub z 1992.

 16. Zbigniew Nowak

  12 maja 2013 at 23:41

  http://www.wykop.pl/link/976041/straz-honorowa-wehrmachtu-przed-grobem-marszalka-pilsudskiego-1939-r/

  Piłsudski nie był Polakiem, z matki był Żydem, tak jak większość tzw ewangelików w rzadch sanacji

 17. Radosław Kieryłowicz

  13 maja 2013 at 06:09

  Pan Bodakowski ma fobię na punkcie Piłsudskiego.
  Skoro ksiądz katolicki udzielił mu ślubu katolickiego, to na warunkach określonych przez Kościół. Wtedy (przed II wojną światową) księża jeszcze mieli zasady, przestrzegali cnót kardynalnych, nie tak jak dziś, Byli TW, a „nikomu nie szkodzili”…

 18. Teresa

  13 maja 2013 at 07:13

  Czytając ten tekst, to żal mi Pana Jana. Ale premierem Orbanem – kalwinistą potrafia się zachwycać.Bełkot!!!!!! niesamowity Panie Janie.

 19. Irek

  13 maja 2013 at 17:57

  He hehe he…..to o Kowalskiej to niezłe jajca.

 20. mrjerzystadnicki

  13 maja 2013 at 22:16

  Rozumiemy opinie i komentarze ! JHS/Opatrzność

 21. jacek

  14 maja 2013 at 14:23

  Satanista,mason i apostata Józef Piłsudski jest wzorem dla innego satanisty,masona i apostaty Janusza Palikota.

 22. Radosław

  14 maja 2013 at 15:12

  [quote name=”jacek”]Satanista,mason i apostata Józef Piłsudski jest wzorem dla innego satanisty,masona i apostaty Janusza Palikota.[/quote]

  Nie był satanistą ani masonem, a apostazji prędzej szukać u ks. Bonieckiego niż u Piłsudskiego

 23. Jan

  16 maja 2013 at 21:27

  Nareszcie ktoś napisał prawdę o tym antypolaku!!!! Lewica i polskość nigdy nie będą pasowały do siebie!!!!

 24. Lech

  20 lipca 2013 at 09:07

  To jakiś bełkot o masonach i oczernianie Marszałka.

 25. von Jungingen

  17 sierpnia 2013 at 11:04

  Pilsudzki nie był Polakiem lecz żmudzianinem. Nie marszałek lecz Bandyta z pod Bezdan jak każdy socjalista lewak i terrorysta. Sovieci mają Generalisimusa Stalina a nam zaserwowano marszałka

 26. Maciej K.

  5 września 2013 at 11:35

  Więźniowie polityczni w Berezie Kartuskiej to byli ONRowcy. Tak jakoś zabrakło mi tej informacji. 🙂

 27. agawa

  16 września 2013 at 21:25

  Nie miał biedak łaski wiary i kochał Polskę na miarę swego rozumu. Może nawet Polska była mu bogiem Brutalnie usuwał myślących inaczej. Pasują mi do tego obrazu dzisiejsi Piłsudczycy z p.Kaczyńskim na czele

 28. Sanacja

  12 stycznia 2014 at 22:32

  Dał Polsce niepodległość, pokonał bolszewików i obalił nieudolny rząd, a nawet gdyby Francja z Anglią go poparły to w 1935 pogromił by Hitlera. Więc nie wydaje mnie się aby był antypolakiem podczas gdy katolik Dmowski tylko gadał i torpedował wszelkie nawet te niepodległościowe działania Piłsudskiego.

 29. józek z krakowa

  4 lutego 2014 at 11:00

  Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?

 30. piekiełko

  4 lutego 2014 at 11:30

  ale do piekła nie trafia się ” na jakiś czas” tylko na czas nieokreślony… ja jakiś czas otrzymuje sie skierowanie do czśćca…

 31. edo

  5 lutego 2014 at 07:05

  [quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,bo spiskowali przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe
  piłsudzkiemu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój

 32. edo

  5 lutego 2014 at 07:11

  [quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome tylko klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote]

 33. edo

  5 lutego 2014 at 07:12

  [quote name=”edo”][quote name=”edo”][quote name=”józek z krakowa”]Aleś pan dał pożywkę lewakom.A tak przy okazji,jesteś pan Polakiem?[/quote]
  panie jaka pozywke, przeciez to było wiadome ,klecha obrał sobie swieto 3 maja które jest ateistyczne klechom reformatorzy chcieli zabrac majątki koscielne a kleche wysłac na posady pannstwowe, dlaczego klecha mówi ze to jego swieto ,klecha spiskował przeciwko reformatorom choc ich predzej popierali, Pijus VI poprł targowice i zaborców polska została rozebrana a pod rewolucja francuska koopali dołki az napoleona zesłano na wyspe,
  piłsudzkiemuu zalezało na tym zeby polska była suwerennym panstwem a nie zaleznym od rosji choc chcieli podobny ustrój[/quote][/quote]

 34. Margareta

  26 marca 2014 at 17:27

  Większych bzdur nie czytałam. Nie będę tego udowadniała, bo bym chyba musiała napisać rozprawę – poczynając od Napoleona masona (odkąd? Te pomówienia były wielokrotnie obalane przez multum historyków) aż po Berezę.
  Oszczerstwa są, w naszym państwie karane, drogi autorze. Jak to mówił Marszałek Piłsudski… „Naród wspaniały…”.

 35. Marcin

  13 sierpnia 2014 at 19:28

  Jeśli chodzi o Piłsudskiego to mimo że bardziej przemawia do mnie Dmowski, Piłsudskiego również szanuję. Urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec, Józef Wincenty (1833–1902), był podczas powstania w 1863 komisarzem Rządu Narodowego na powiat rosieński, matka – Maria z Billewiczów (1842–1884) – pochodziła ze znanego rodu szlacheckiego herbu Mogiła. Rodzice zawarli związek małżeński bezpośrednio przed powstaniem. Maria wpajała dzieciom patriotyzm, uczyła je polskiej literatury i historii. Widziała w swoich synach, szczególnie w Józefie bojowników o wolność Polski. Józef uczył się w I Gimnazjum wileńskim, gdzie wraz z bratem i innymi uczniami był poddawany intensywnej rusyfikacji. W 1882 obaj bracia (wraz z innymi kolegami) założyli kółko samokształceniowe o nazwie ‚Spójnia’, zajmujące się sprowadzaniem z Warszawy polskich książek. Józef Piłsudski był patriotą i zawsze bronił niepodległej Polski dlatego zawsze będzie miał mój szacunek.

 36. daros

  13 sierpnia 2014 at 19:39

  Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.

 37. Teresa

  8 września 2014 at 16:41

  [quote name=”daros”]Czytając ten zabawny artykulik oraz niektóre komentarze zaczynam się zastanawiać czy nie jestem na forum Faktu albo innego Pudelka. Szkoda czasu.[/quote]
  Dokładnie tak! A odnosnie tego widzenia siostry Faustyny to by się nie błaźnił, tylko sprawdził.

 38. Teresa

  8 września 2014 at 16:48

  A co dalej jest w Dzienniczku, to proszę sobie za zadanie domowe poczytać. Patrząc na to co Pan napisał, a to co ja zacytowałam to jaki wniosek się nasuwa? – jest to MANIPULACJA! cytatami.

  Czy ten zapis z Dzienniczka dotyczy Józefa Piłsudskiego? Czy siostra Faustyna mówiła o Piłsudskim? To jest tylko spekulacja księdza Natanka i innych tj. narodowców o wypaczonych umysłach!

 39. Teresa

  8 września 2014 at 16:49

  Ks. Józef Warszawski mógł się rozwodzić nad jego religijnością, ale ks. J.Warszawski też pisał:

  (…)
  Gdy miał 31 lat ożenił się z kobietą zamężną i później rozwiedzioną, nie mógł więc otrzymać ślubu kościelnego w Kościele katolickim i wtedy zdecydował się na zmianę wyznania na ewangelicko-augsburskie. Jednak po śmierci Marii Kazimiery Juszkiewicz, Piłsudski powrócił na łono Kościoła Katolickiego i zawarł sakramentalny związek małżeński z Aleksandrą Szczerbińską. Na łożu śmierci przyjął sakrament chorych, którego udzielił mu ks. Władysław Korniłowicz.

  Marszałek Piłsudski powrocil do Kościoła katolickiego i zostal pochowany jako katolik. Ks. Korniłowicz jednoznacznie oświadczył, iż „Piłsudski zmarł po udzieleniu mu absolucji namaszczeniu świętymi olejami” – to fakt i prawda!

 40. Teresa

  8 września 2014 at 16:52

  „(…) W dzień swojej śmierci 12 maja 1935 r. Marszałek stale miał przy sobie obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej i mówił o Niej jako swojej Opiekunce. Kiedy ks. Władysław Korniłowicz przybył do Belwederu z ostatnia posługa kapłańską. Marszałek zrozumiał, że zbliża się ku kresowi życia. Próbował się przeżegnać, ale ręce odmawiały mu już posłuszeństwa. Odwrócił się w stronę ściany i oczyma szukał obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, a kiedy jego oczy zatrzymały się na tym wizerunku Maryi – zakończył życie. Po latach ks. prałat Korniłowicz – spowiednik Marszałka, taką właśnie relację złożył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.”

  To jest udokumentowane!

 41. Teresa

  8 września 2014 at 16:53

  Z katechizmu kard. Gasparriego:

  469. Co to jest Sakrament Ostatniego Namaszczenia?

  Sakrament Ostatniego Namaszczenia jest to Sakrament, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa, dzięki któremu dorosły człowiek chory w niebezpieczeństwie życia otrzymuje pomoc duchowną, potrzebną zwłaszcza w chwili śmierci, a częstokroć także ulgę w chorobach ciała.

  470. Jakie więc skutki wywiera Ostatnie Namaszczenie?

  Ostatnie Namaszczenie:

  1. pomnaża łaskę uświęcającą;
  2. podnosi chorego na duszy i pomaga mu w walce z pokusami, zwłaszcza w chwili zgonu;
  3. gładzi pozostałości grzechów o odpuszcza grzechy powszednie, a nawet śmiertelne, gdy chory nie mający świadomości ich, ma przynajmniej niedoskonały żal za nie, a już się nie może spowiadać;
  4. czasem odwraca chorobę, jeżeli to jest z korzyścią dla duszy chorego.

 42. Teresa

  8 września 2014 at 16:55

  Nuncjusz kardynał Achille Ratti – późniejszy pa­pież Pius XI – pisał: Pamiętam, gdy byliśmy razem u Marszałka Piłsudskiego w Wilnie, byłem świadkiem, jak gorąco modlił się Marszałek Piłsudski w Ostrej Bra­mie przed Obrazem Matki Boskiej. Dał mi do poświę­cenia dwa obrazy Matki Bożej, ażeby później powiesić je nad łóżkami najdroższych istot, swoich córeczek.

 43. Teresa

  8 września 2014 at 16:56

  Pierwszym nuncjuszem papieskim w niepodległej Polsce był właśnie arcybiskup Achilles Ratti – od 1922 roku papież Pius XI. W kwietniu 1918 został mianowany przez papieża Benedykta XV wizytatorem apostolskim w Polsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został nuncjuszem apostolskim. Podczas bitwy warszawskiej 1920 r. pozostał w Warszawie jako jeden z dwóch (obok przedstawiciela Turcji) przedstawicieli dyplomatycznych obcego państwa. On bardzo dobrze znał sytuację i był bardzo dobrze zorientowany w sytuacji. I on jako nuncjusz jeszcze wypowiedział te słowa: „Póki Piłsudski przy sterze, Kościołowi katolickiemu w Polsce nic się nie stanie”.

  http://ikomutoprzeszkadzalo.pl/a-to-polska-wlasnie/marszalek-prymas-i-nuncjusz/

 44. Teresa

  8 września 2014 at 16:58

  Jak za dawnych czasów, tak i obecnie Matka Boska odbiera hołdy od głowy narodu w odrodzonej Polsce. – Dnia 20 października 1921 r. zwiedził Jasną Górę pierwszy naczelnik Państwa, Marszałek Józef Piłsudski z całym sztabem generałów i losy Ojczyzny Królowej Polski polecił. Dnia 15 sierpnia 1923 r. przybył pieszo z dworca jako pielgrzym, wraz z kardynałem Kakowskim, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej, Stanisław Wojciechowski. Tutaj na Jasnej Górze prezydent szukał w gorących modłach pomocy dla skołatanej ojczyzny, budując wszystkich obecnych swą pobożnością.(…)”

  http://www.czestochowa.simis.pl/index.php?www=Modules%2FHistoria_JG%2Fwolnapolska_pl

  http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-A-78.jpg

 45. Teresa

  8 września 2014 at 17:03

  W dniu 25 sierpnia 1920 r. Marszałek Józef Piłsudski dokonał aktu oddania Polski Sercu Najświętszej Panny Maryi. Treść tego aktu podana jest też na m.in. stronie Sekretariatu fatimskiego:

  (…)

  http://www.sekretariatfatimski.pl/aktualnosci/200-92-rocznica-oddania-polski-sercu-maryi

  Wyrywajmy kąkol najpierw z naszych serc! Ewangeliczny kąkol dostrzegamy u innych, ale nie u siebie. Oj! straszne są grzech języka!

 46. Sebastian

  9 listopada 2014 at 15:02

  Polakiem nie jest zaściankowym katolikiem, a Polska nie jest monopolem na zaściankowy katolicyzm. W Polsce jest nowoczesność, bogactwo, katolików jest 80%, nie więcej, jest dużo miejsca na islam, judaizm, hinduizm, inne odnogi chrześcijaństwa, ateizm, czy też homoseksualizm. Polacy ich szanują, a już na pewno nie gnębią, bo są za nowocześni i zbyt bogaci na to.

 47. ko

  9 listopada 2016 at 14:17

  Panie Wielki Patrioto Bodakowski,
  jeśli się tak mocno głosi patriotyczną postawę, to wypadałoby też mieć szacunek dla języka ojczystego. Do słownika, powtórki gramatyki i interpunkcji! Co to jest: „dekret prezydenta Mościckiego, który usuną z orła” – „który usuną”?!!! Tylko Pan nie pisz, że literówka! To są braki ze szkoły podstawowej! A ten bezinterpunkcyjny bełkot: „Wieniawa-Długoszowski po śmierci Piłsudskiego nakazał zaś luterańskiemu pastorowi by nie robił trudności w zorganizowaniu katolickiego pogrzebu marszałka. W dniu śmierci Piłsudskiego święta siostra Faustyna Kowalska miała widzenie że dusza możnego człowieka który właśnie umierał trafi na jakiś czas do piekła gdzie będzie cierpieć męki piekielne.” Wstyd!
  A argumentacja na poziomie dziecka z piaskownicy… Sugestia, że Piłsudski przed śmiercią na pewno by się nawrócił, tylko ci wstrętni masoni nie dopuścili księdza… Haha!

 48. ko

  9 listopada 2016 at 14:26

  Błędów cd:
  „Po wyrzeczeniu się katolicyzmu Piłsudski 15 lipca 1899 pojął za żonę rozwódkę Marie Juszkiewicz z domu Koplewską.” Francuzką była pani Juszkiewicz? Bo jeśli nie, to powinno być „Marię”!

 49. Kosycarz

  27 lutego 2017 at 02:26

  Piłsudski był Polakiem, ale nie katolikiem – dziwne ?
  Ponadto, jakieś 100 lat temu wielu Polaków porzucało Kościół Katolicki na rzecz innego, np. protestanckiego, po to by móc dokonac apostazji, rozwieśc się lub poślubic rozwódkę.
  Polecam Boya-Żeleńskiego – np. Dziewice Konsystorskie

 50. 773255 871258Hello Guru, what entice you to post an post. This post was really intriguing, specially since I was looking for thoughts on this topic last Thursday. 30208

 51. visit this site

  16 marca 2017 at 10:13

  626885 512175It is a shame you dont have a donate button! Id most surely donate to this outstanding internet internet site! I suppose inside the meantime ill be pleased with bookmarking and putting your Rss feed to my Google account. I appear forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group: ) 410111

 52. go now

  16 marca 2017 at 14:09

  834769 114557Some really wondrous work on behalf of the owner of this site, perfectly great subject material . 404183

 53. Free Adult Chat

  18 marca 2017 at 22:11

  15028 473264Thanks for blogging and i enjoy the blog posting so no public comments.,,,,,,,,,,, 440450

 54. ICQ Chat

  18 marca 2017 at 23:55

  686728 268318You can undoubtedly see your enthusiasm within the function you write. The world hopes for a lot more passionate writers like you who arent afraid to say how they believe. Always go right after your heart. 336610

 55. Lewak-ONR

  19 marca 2017 at 16:07

  Bosze, jakie pierdoły wypisujesz !
  Piłsudski był socjalistą czyli lewakiem jak wy obszczymurki teraz to nazywacie.
  Nie ma co się podniecać…miał w dupie (jako rozumny facet) katolicyzm, co niejednokrotnie podkreślał.
  A Wy jeteście niedoinformowanymi ciemniakami !

 56. economics tuition

  21 marca 2017 at 09:54

  554154 381556The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as considerably as this 1. I mean, I do know it was my choice to read, even so I in fact thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is actually a bunch of whining about something which you could fix for people who werent too busy in search of attention. 138309

 57. roadside assistance

  29 marca 2017 at 21:09

  68037 371829Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look simple. The overall look of your web website is great, let alone the content! 751614

 58. economics tuition

  29 marca 2017 at 21:24

  653115 803120Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a couple of of the pictures arent loading properly. Im not certain why but I think its a linking issue. Ive tried it in two different web browsers and both show the same results. 430882

 59. solo ads 2017

  1 kwietnia 2017 at 00:23

  523510 968628The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my choice to read, nevertheless I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is really a bunch of whining about something that you could fix for those that werent too busy in search of attention. 608673

 60. shark games for free online

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Having his territory commandeered by a lesser fish have to be the
  last word insult in shark circles.

 61. Belen

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Hurrah! In the end I got a blog from where I be able to actually take useful information regarding my study and knowledge.

 62. Pembesar Payudara

  1 kwietnia 2017 at 12:21

  Its such as you read my mind! You appear to understand a lot about this, like you
  wrote the guide in it or something. I think that you just
  can do with a few p.c. to power the message home a bit,
  however other than that, that is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 63. movies with sharks 2014

  1 kwietnia 2017 at 12:22

  One of many themes you’ll find throughout this record is motion pictures that try to change the actual habits of a shark with the intention to conveniently place them in whatever poorly written state
  of affairs the creators have concocted.

 64. Paweł

  1 kwietnia 2017 at 13:52

  Ogólnie jeśli ktoś się trochę interesuje faktami, a nie łyka bezrefleksyjnie propagadny z mediów o „wielkim marszałku” to wie, że to co tu opisano to fakty. Niestety brak cytowani dokumentów źródłowych czy dzieł historycznych je zawierających na podstawie których pisany był artykuł. Bez tego każdy może powiedzieć że napisać można wszystko. I będzie miał rację.

 65. Your style is unique compared to other people I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just
  bookmark this web site.

 66. what is mca motor club america about

  1 kwietnia 2017 at 19:58

  511190 448556This internet site is my breathing in, real amazing style and perfect content material . 323163

 67. Nspire Network

  3 kwietnia 2017 at 05:58

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I actually
  enjoyed the standard info an individual provide to your visitors?

  Is going to be again continuously in order to check out new posts

 68. Best Best Online News

  7 kwietnia 2017 at 07:34

  217447 11524hello, i came in to learn about this topic, thanks alot. will put this site into my bookmarks. 368518

 69. Best Best Online News in the World

  7 kwietnia 2017 at 09:15

  859181 652929Sweet site , super layout, actually clean and utilize genial . 19224

 70. GVK BIO

  8 kwietnia 2017 at 09:33

  965677 112058I also recommend HubPages itself, and Squidoo, which is comparable. 84092

 71. UK Chat Rooms

  9 kwietnia 2017 at 07:54

  80032 823417Often the Are usually Weight reduction strategy is unquestionably an low-priced and flexible weight-reduction strategy product modeled on individuals seeking out shed some pounds combined with at some point preserve a far healthier your life. la weight loss 648095

 72. Einfach passives Einkommen

  14 kwietnia 2017 at 18:04

  265396 129444Spot ill carry on with this write-up, I truly believe this web site requirements a fantastic deal a lot more consideration. Ill oftimes be once a lot more to see far a lot more, several thanks that information. 146319

 73. newcourtoa

  17 kwietnia 2017 at 13:22

  What magnificent phrase
  newcourtoa

 74. easy weight

  18 kwietnia 2017 at 11:28

  Hello, i believe that i noticed you visited my weblog thus i
  got here to go back the favor?.I am trying to to find things to improve my website!I assume
  its adequate to use some of your ideas!!

 75. Luis

  18 kwietnia 2017 at 14:39

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world the whole
  thing is available on web?

 76. Next day batteries

  18 kwietnia 2017 at 18:01

  394614 426156Hi. Cool post. Theres a dilemma with the internet site in chrome, and you may want to check this The browser could be the marketplace chief and a big component of other folks will miss your exceptional writing due to this dilemma. I like your Post and I am recommend it for a Internet site Award. 837611

 77. Gabriela

  19 kwietnia 2017 at 07:50

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was
  a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 78. google pill

  20 kwietnia 2017 at 11:03

  Admin please post article like this. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 79. google casino

  20 kwietnia 2017 at 11:04

  Want to read more from you admin. x front teacher sg great fun

 80. best pill

  20 kwietnia 2017 at 11:04

  Very interesting article posted here. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 81. Switch Energy Supplier

  20 kwietnia 2017 at 23:55

  225142 756947Generally the New york Weight Loss diet is definitely less expensive and flexible staying on your diet scheme intended for measures nevertheless quick then duty keep a nutritious every day life. weight loss 271963

 82. CaseyniC

  26 kwietnia 2017 at 04:11

  wh0cd159210 generic viagra

 83. best pill

  26 kwietnia 2017 at 12:43

  The blog admin is awesome. Great fun . X back teacher more info – website please visit

 84. http://vaporsoul.com

  1 maja 2017 at 02:15

  490412 496225Deference to op , some superb entropy. 97074

 85. Pierre Hardy on sale

  3 maja 2017 at 02:09

  You know, should you had one of all those tweet meme buttons it would make it a heck of a whole lot less complicated for us to share your posts on social web sites.
  Pierre Hardy on sale http://www.pierrehardysale.online

 86. buy cole haan

  3 maja 2017 at 06:56

  I found your entry interesting do I’ve added a Trackback to it on my weblog and my seotons
  buy cole haan http://www.colehaan.online

 87. Air max pas cher

  3 maja 2017 at 14:40

  How do I make one of my blog posts appear on another one of my pages?

 88. Roof Cleaning Dublin

  4 maja 2017 at 12:08

  What can be the ideal Joomla template for a magazine or feature wire service?
  Roof Cleaning Dublin http://newroof.ie/gallery.html

 89. hermes terre parfum

  5 maja 2017 at 05:45

  famille le temps de forums de revenu avec ceux qui sont morts tôt. Il y aurait moins de malheur ifthere avait pas d’enfants non désirés. Vous remarquerez qu’il takesit tacitement pour acquis que les petits salaires et les revenus, désespérément partagée, sont les points fixes, comme le jour et la nuit, les conditions de life.Compared humaine avec eux le mariage et la maternité sont des luxes, des choses à bemodified en fonction le salaire du marché. Il y a des enfants non désirés; mais non voulu par qui? Cet homme ne veut pas dire que les parents ne notwant les avoir. Il signifie que les employeurs ne veulent pas paythem correctement. Sans doute, si vous lui avez dit directement, Êtes-vous dans les bas salaires favourof? disait-il, Non, mais je ne suis pas, dans ce chapitre, talkingabout l’effet sur ces esprits modernes d’un contre-interrogatoire whichthey ​​ne pas soumis

 90. marmot outlet store locations

  6 maja 2017 at 01:05

  Good post. I previousally to spend alot of my time water skiing and watching sports. It was quite possible the best sequence of my past and your content kind of reminded me of that period of my life. Cheers
  marmot outlet store locations http://www.marmotstore.online

 91. belstaff jackets sale

  6 maja 2017 at 22:09

  I am going to go ahead and bookmark this post for my sister for a study project for class. This is a good-looking website by the way. Where did you obtain the theme for this website?
  belstaff jackets sale http://www.belstaffshop.online

 92. coach outlet online store

  7 maja 2017 at 10:18

  I like the efforts you have put in this, thanks for all the great blog posts. Houston Tantra – Tantric Sexuality 3131 Memorial Ct. Suite 301 Houston, TX 77007 (832) 615 6425
  coach outlet online store http://www.coachhandbagsnew2015.com

 93. ray ban occhiali da sole

  7 maja 2017 at 20:31

  http://gecoetfo.ca/occhiali ray ban in offerta

 94. belstaff mens jackets sale

  8 maja 2017 at 06:34

  Exactly where may I find this Blog?
  belstaff mens jackets sale http://www.cheapbelstaff.online

 95. reameroa

  8 maja 2017 at 09:43

  Many thanks for this article. I’d also like to say that it can become hard when you are in school and just starting out to initiate a long credit rating. There are many individuals who are simply trying to endure and have an extended or favourable credit history are often a difficult thing to have.
  Cute busty chick playing with her large bouncing boobies

 96. http://oxmofm.com/occhiali da sole ray ban clubmaster Italia

 97. Victoria's Secret on sale

  8 maja 2017 at 20:40

  Well, this is my very first visit for your weblog! Were a group of volunteers and starting a brand new initiative in a community within the same niche. Your weblog offered us useful info to work on. Youve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there arent much good source like this.
  Victoria’s Secret on sale http://www.victoriassecretsale.store

 98. hermes ceinture prix

  9 maja 2017 at 11:58

  aller pour information. Les oldphilosophers de la Grèce étaient vénérable. Combien plus ceux de theEast, en comparaison avec lesquels les Grecs étaient des enfants? D’ailleurs, ifthese daemons et les divinités étaient si près d’eux, pourrait-il pas être possible tobehold eux? Ils semblaient avoir renoncé à se soucier beaucoup pour le mondeet son cours -Effugerant adytis templisque relictis Di quibus imperium steterat.The vieux prêtres utilisés pour les rendre appearperhaps qu’ils pourraient faire itagain. Et si l’esprit pouvait agir directement et surnaturellement sur la matière, en dépit des lois de la matière, peut-être question pourrait agir sur l’esprit. Après tout, étaient la matière et de l’esprit si absolument différent? Était-ce pas l’esprit quelque essence imprègne sortof, un peu de liquide éthérée subtile, différente de matterprincipally en étant moins grave et dense? Ce fut le point

 99. marmot alpinist jacket sale

  10 maja 2017 at 10:32

  Howdy, i learn your weblog often and i personal an identical one and i used to be just wondering in case you get loads of spam comments? If so how do you forestall it, any plugin or anything you possibly can advise? I get a lot lately its driving me mad so any assistance is very a lot appreciated. Anyway, in my language, there arent much good supply like this.
  marmot alpinist jacket sale http://www.marmotsale.online

 100. mulberry bags outlet

  10 maja 2017 at 20:16

  OK, this here post appears to be one where internet marketers have spotted a place to drop their respective web sites trying to entice the leading search engines, most notably Google, to rate their sites highly. Impossible to truly critizise this tactic when considering any web site sadly is nowhere to be found unless there are links from other web properties voting for it.
  mulberry bags outlet http://www.mulberryoutletonlineu.co.uk

 101. patagonia retro x sale

  11 maja 2017 at 00:49

  Just thought I would comment and say great theme, did you make it on your own? Looks great!
  patagonia retro x sale http://www.patagoniastore.online

 102. chanel handbags outlet

  12 maja 2017 at 16:14

  creighton lane flan porn cabbages orio blomfield anything doda
  chanel handbags outlet http://www.cheaphandbags.online

 103. cheap mammut jackets

  12 maja 2017 at 19:27

  Im obtaining a browser error, is anyone else? When are you going to post again? You actually inform many people! Cheers for this article, it was great to see. Thank you for the efforts you have made on paper this post. Im hoping the same best work of your stuff later on as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my very own BlogEngine blog now. Truly the blogging is spreading its wings rapidly. Your article is a fine illustration of it.
  cheap mammut jackets http://www.cheapmammut.online

 104. herve leger uk

  14 maja 2017 at 07:33

  keep up the good work on the blog. I love it. Could use some more frequent updates, but i am quite sure that you got better or other things to do like we all do. 🙂
  herve leger uk http://www.easyonline.store

 105. Victoria's Secret outlet

  16 maja 2017 at 02:41

  Im happy I found this weblog, I couldnt find any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, im always look for people to test out my site. Please stop by and leave a comment sometime!
  Victoria’s Secret outlet http://www.victoriassecretoutlet.store

 106. alexander mcqueen outlet store

  16 maja 2017 at 02:42

  What is great respecting is dealing with instead of depending on.
  alexander mcqueen outlet store http://www.alexandermcqueenoutlet.store

 107. cheap ecco outlet

  16 maja 2017 at 02:42

  Thank you so much for this brilliant web page;this is the kind of thing that keeps me awake through the day. I have been looking around for this page after I heard about them from a buddy and was thrilled when I found it after searching for awhile. Being a avid blogger, I’m dazzled to see others taking initivative and contributing to the community. Just wanted to comment to show my appreciation for your web site as it is very exciting, and many bloggers do not get credit they deserve. I am sure I’ll drop by again and will send some of my friends.
  cheap ecco outlet http://www.destany.co.uk

 108. arcteryx for sale

  16 maja 2017 at 02:42

  I wanted to compose you a bit of scrutiny to finally say thank you yet again regarding the nice techniques you have documented at this time. It is quite wonderfully generous of people like you in giving extensively just what a lot of people would’ve offered for sale as an e-book in making some cash on their own, chiefly seeing that you could have done it if you ever decided. These strategies additionally served as the great way to be sure that someone else have the identical fervor just like my own to find out high-quality deal more with regards to this problem. I know there are abundant more agreeable instances ahead for folks that take a look at your website.
  arcteryx for sale http://www.arcteryxsale.online

 109. darbyoa

  19 maja 2017 at 10:40

  Bravo, que la frase necesaria…, la idea brillante
  Two teenage lesbians ramming big dildos into their cunts

 110. Air max pas cher

  20 maja 2017 at 19:36

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 111. lv official outlet

  22 maja 2017 at 02:10

  I like this blog layout . How do you make it? Its so sweet!
  lv official outlet http://www.sshine.co.uk

 112. north face outlet ohio

  22 maja 2017 at 02:11

  I’d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!
  north face outlet ohio http://www.mcadamssupplyco.com/north-face/

 113. louis vuitton canada

  22 maja 2017 at 02:13

  Numbers have meaning and are easy to latch on to. We want to hear that you think our company is the best in the world that you want to devote your every waking moment to making our company even better.
  louis vuitton canada http://www.bagsfashion.online

 114. belstaff outlet store uk

  22 maja 2017 at 02:28

  I just added your web page to my bookmarks. I really like reading your posts. Thanks!
  belstaff outlet store uk http://www.hoonline.store

 115. authentic chanel bags outlet

  22 maja 2017 at 02:32

  excellent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. Im confident, you have a great readers base already!
  authentic chanel bags outlet http://www.easyinboxmailer.com/chanel/

 116. arcteryx on sale

  22 maja 2017 at 02:33

  Its best to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I will suggest this site!
  arcteryx on sale http://www.tmearegion26.com/arcteryx/

 117. coach diaper bag outlet store online

  22 maja 2017 at 02:35

  the way in which, websites, publish good stuff you went about getting
  coach diaper bag outlet store online http://hartlaubinsurance.com/coach/

 118. ecco outlet myrtle beach

  22 maja 2017 at 02:37

  some truly prize content on this internet site , bookmarked .
  ecco outlet myrtle beach http://www.ewardrobe.co.uk

 119. chanel online store

  22 maja 2017 at 02:38

  Utterly understand what your stance in this matter. Though Id disagree on some of the finer particulars, I think you did an superior job explaining it. Certain beats having to analysis it on my own. Thanks. Anyway, in my language, there arent a lot good supply like this.
  chanel online store http://www.angigreene.com/chanel/

 120. marmot outlet locations

  22 maja 2017 at 02:38

  Ive been meaning to read this and just never obtained a chance. Its an issue that Im incredibly interested in, I just started reading and Im glad I did. Youre a terrific blogger, one of the best that Ive seen. This blog certainly has some info on topic that I just wasnt aware of. Thanks for bringing this stuff to light.
  marmot outlet locations http://www.marmotstore.online

 121. introvert quotes

  29 maja 2017 at 23:58

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere,
  when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible post.

 122. their explanation

  20 czerwca 2017 at 06:29

  I simply want to tell you that I’m all new to blogs and absolutely liked you’re blog. Very likely I’m likely to bookmark your site . You actually have fantastic well written articles. Thank you for revealing your blog.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra