Polonia

Zbrodnie UPA – ukraińscy niebiescy bliżej Polski

Im bliżej podjęcia uchwały w sprawie ludobójstwa Polaków na Ukrainie, tym więcej emocji na korytarzach parlamentów obu krajów.

 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Sejm uczcił minutą ciszy ofiary zbrodni zdziczałych szowinistów ukraińskich z pod znaku UPA. Projekty uchwał autorstwa klubów PSL, PiS, Solidarnej Polski i SLD trafiły do komisji kultury. Rozgorzał spór między innymi o to, czy zasadne jest umieszczanie w treści uchwały sformułowania „ludobójstwo”.

W kwietniu do Sejmu wpłynął ponownie projekt uchwały autorstwa posłów PSL, który ma być poddany głosowaniu. I tak jak w 2012 roku, tak i teraz wzbudza on kontrowersje w niektórych środowiskach w Polsce i na Ukrainie.

U naszych wschodnich sąsiadów do planów polskiego parlamentu odniosły się dwie siły polityczne. Pełne zrozumienie dla polskiego punktu widzenia w ocenie wydarzeń z lat 1939-1947 zadeklarowała rządząca Ukrainą Partia Regionów. Jej głównym zapleczem wyborczym pozostaje wschodnia i środkowa część kraju, której mieszkańcy w większości wyrażają się o UPA, jako o kolaborantach i współpracownikach Hitlera. W Charkowie, Doniecku czy Ługańsku próżno by szukać pomników Szuchewycza, czy Bandery. To z tego ugrupowania wywodzi się urzędujący prezydent i premier Ukrainy.

Po przeciwnej stronie plasuje się szowinistyczna Swoboda. Jej bazą wyborczą pozostaje zachód Ukrainy, gdzie znajduje się jądro świadomości narodowej kraju. Ukształtowane na etosie kozackim, którego XX-wiecznym odpowiednikiem miała być walka o samostanowienie Ukrainy w oparciu o działalność OUN, UPA i SS Galizien.

Nie ma chyba na zachód od Zbrucza miasta i miasteczka, którego główna ulica nie nosiła by nazwy nacjonalistycznych rzeźników ukraińskich. Przedstawiciel Swobody zapowiedział, że w przypadku podjęcia uchwały przez polski Sejm, jego ugrupowanie wniesie pod obrady Rady Najwyższej projekt potępiający Armię Krajową.

Wygląda na to, że część klasy politycznej w Kijowie nie dojrzała jeszcze do prowadzenia dialogu o trudnych i bolesnych sprawach z przeszłości, dotyczących relacji między Polską a Ukrainą. Ponad wszelką wątpliwość mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym i świadomym ludobójstwem UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu, Podolu, Podkarpaciu, czy Chełmszczyźnie. Wciąż żyją świadkowie tych wydarzeń. Wątpliwości nie mają historycy z IPN, a instytucja ta prowadzi dochodzenia w sprawie wydarzeń z przed 70 lat.

Pięć lat temu zaangażowanie rocznicowe Polski było mocno niezadawalające. Dotyczyło to zarówno strony rządowej, z dominującą Platformą, podkreślającą na każdym kroku swoją europejskość i dającą liczne dowody niepamięci historycznej.

Ale niegodnie postąpiła też kancelaria byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a sama głowa państwa de facto uchyliła się od partycypacji w obchodach. Górę wzięła doraźna geopolityka i interesy międzynarodowych instytucji.

I PO i PiS sojuszników na Ukrainie upatrują od dekady w obozie pomarańczowych, którego istotnym graczem pozostają nacjonaliści z Naszej Ukrainy, czy Swobody. Pamiętamy, co o UPA mówił i co dla żołnierzy tej zbrodniczej formacji, czynią ich bohaterskimi weteranami, robił były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Warto pamiętać, że to z jego rąk, właśnie pięć lat temu, odznaczenia odbierali wysocy rangą urzędnicy kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Sprzedali Polskę, pamięć o polskich ofiarach za ordery przypięte do piersi? Oni reprezentujący tzw. obóz patriotyczny?

Bez przyznania się do winy nie będzie przebaczenia. A to jest warunkiem normalności dla teraźniejszych i przyszłych stosunków Polski z Ukrainą. Ale czy jest to możliwe w sytuacji, kiedy polska scena polityczna zdominowana jest przez sympatyków pomarańczowej, z odcieniem brunatnym, Ukrainy?

Kto jest naszym sprzymierzeńcem w ocenie przeszłości w tym kraju? Oleg Tiahnybok, lider Swobody, paradujący dumnie w koszulce z symbolami zbrodniarzy z UPA czy Wiktor Janukowicz i jego Partia Regionów, dostrzegająca i rozumiejąca naszą ocenę wydarzeń z przed 70 lat?

Antoni Kraczykiewicz
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. jacek

  10 maja 2013 at 11:45

  Naszym naturalnym sojusznikiem i przyjacielem jest Wiktor Janukowicz i Partia Regionów!!! I to nie tylko w walce o prawdę historyczną.

 2. Antek

  12 maja 2013 at 19:05

  Wszystkie euro-barany popierały pomaranczową rewolucję. Tadzio anemik, Lech Elektryk, Adaś Szechter, całe media były zachwycone tym pomarańczowym syfem

 3. karat

  12 maja 2013 at 20:03

  Zamieszczony link jest przerażający. Dziękuję.

 4. jacek

  14 maja 2013 at 14:40

  Za ukraińskim szowinizmem stała nie tylko niemiecka Abwera i SS,ale przede wszystim masneria.Pamiętajmy o tym,żeby być mądrym.

 5. gregor

  16 czerwca 2013 at 12:30

  szowinizm narodowy to mały pikuś do integralnego nacjonalizmu ukraińskiego z ideologia D.Doncowa a jeżeli chdzi o rosjan to ounowcy bali się ich jak diabeł św.wody,małojcy spod znaku tryzuba bochatersko walczyli z niemowlakami,kobietami i starcami nad grobem zgodnie zresztą jak wszyscy na rozkaz

 6. tent cards

  21 czerwca 2017 at 03:05

  Never put off until tomorrow what you can do the day after tomorrow.

 7. Darinnania

  11 sierpnia 2017 at 11:37

  http://revia.phartesdomusa.org buy naltrexone 4.5 mg

 8. Darinnania

  12 sierpnia 2017 at 08:56

  http://revia.phartesdomusa.org cita previa online

 9. MiguelDiott

  27 sierpnia 2017 at 12:32

  http://men-med10.spmuz1.ru/viagra/62417-effekt-ot-viagry-dlja-zhenschiny.html Эффект от виагры для женщины

 10. MiguelDiott

  27 sierpnia 2017 at 14:24

  http://men-med10.spmuz1.ru/naron/41560-levitra-odt-kupit-spb.html Левитра одт купить спб

 11. Charlesovarl

  1 września 2017 at 17:52

 12. Kennethzew

  1 września 2017 at 18:19

 13. JohnOrawn

  6 września 2017 at 09:37

 14. JohnOrawn

  6 września 2017 at 14:35

 15. JohnOrawn

  7 września 2017 at 07:44

 16. AaronDroli

  8 września 2017 at 03:40

  wh0cd5364719 citalopram hbr

 17. Kennethzew

  11 września 2017 at 09:20

  wh0cd4556448 clonidine

 18. earthboundstorm

  22 września 2017 at 17:47

  I wouldnt have said yes, but, i did only retake up knitting after many years, dacades of swearing i hated it, and i had taken up crochet before i restarted to knit and that was after my depression was diagnosed too, i also I think all of them

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra