Polonia

Zbrodnie UPA – ukraińscy niebiescy bliżej Polski

Im bliżej podjęcia uchwały w sprawie ludobójstwa Polaków na Ukrainie, tym więcej emocji na korytarzach parlamentów obu krajów.

 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Sejm uczcił minutą ciszy ofiary zbrodni zdziczałych szowinistów ukraińskich z pod znaku UPA. Projekty uchwał autorstwa klubów PSL, PiS, Solidarnej Polski i SLD trafiły do komisji kultury. Rozgorzał spór między innymi o to, czy zasadne jest umieszczanie w treści uchwały sformułowania „ludobójstwo”.

W kwietniu do Sejmu wpłynął ponownie projekt uchwały autorstwa posłów PSL, który ma być poddany głosowaniu. I tak jak w 2012 roku, tak i teraz wzbudza on kontrowersje w niektórych środowiskach w Polsce i na Ukrainie.

U naszych wschodnich sąsiadów do planów polskiego parlamentu odniosły się dwie siły polityczne. Pełne zrozumienie dla polskiego punktu widzenia w ocenie wydarzeń z lat 1939-1947 zadeklarowała rządząca Ukrainą Partia Regionów. Jej głównym zapleczem wyborczym pozostaje wschodnia i środkowa część kraju, której mieszkańcy w większości wyrażają się o UPA, jako o kolaborantach i współpracownikach Hitlera. W Charkowie, Doniecku czy Ługańsku próżno by szukać pomników Szuchewycza, czy Bandery. To z tego ugrupowania wywodzi się urzędujący prezydent i premier Ukrainy.

Po przeciwnej stronie plasuje się szowinistyczna Swoboda. Jej bazą wyborczą pozostaje zachód Ukrainy, gdzie znajduje się jądro świadomości narodowej kraju. Ukształtowane na etosie kozackim, którego XX-wiecznym odpowiednikiem miała być walka o samostanowienie Ukrainy w oparciu o działalność OUN, UPA i SS Galizien.

Nie ma chyba na zachód od Zbrucza miasta i miasteczka, którego główna ulica nie nosiła by nazwy nacjonalistycznych rzeźników ukraińskich. Przedstawiciel Swobody zapowiedział, że w przypadku podjęcia uchwały przez polski Sejm, jego ugrupowanie wniesie pod obrady Rady Najwyższej projekt potępiający Armię Krajową.

Wygląda na to, że część klasy politycznej w Kijowie nie dojrzała jeszcze do prowadzenia dialogu o trudnych i bolesnych sprawach z przeszłości, dotyczących relacji między Polską a Ukrainą. Ponad wszelką wątpliwość mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym i świadomym ludobójstwem UPA na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu, Podolu, Podkarpaciu, czy Chełmszczyźnie. Wciąż żyją świadkowie tych wydarzeń. Wątpliwości nie mają historycy z IPN, a instytucja ta prowadzi dochodzenia w sprawie wydarzeń z przed 70 lat.

Pięć lat temu zaangażowanie rocznicowe Polski było mocno niezadawalające. Dotyczyło to zarówno strony rządowej, z dominującą Platformą, podkreślającą na każdym kroku swoją europejskość i dającą liczne dowody niepamięci historycznej.

Ale niegodnie postąpiła też kancelaria byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a sama głowa państwa de facto uchyliła się od partycypacji w obchodach. Górę wzięła doraźna geopolityka i interesy międzynarodowych instytucji.

I PO i PiS sojuszników na Ukrainie upatrują od dekady w obozie pomarańczowych, którego istotnym graczem pozostają nacjonaliści z Naszej Ukrainy, czy Swobody. Pamiętamy, co o UPA mówił i co dla żołnierzy tej zbrodniczej formacji, czynią ich bohaterskimi weteranami, robił były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Warto pamiętać, że to z jego rąk, właśnie pięć lat temu, odznaczenia odbierali wysocy rangą urzędnicy kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Sprzedali Polskę, pamięć o polskich ofiarach za ordery przypięte do piersi? Oni reprezentujący tzw. obóz patriotyczny?

Bez przyznania się do winy nie będzie przebaczenia. A to jest warunkiem normalności dla teraźniejszych i przyszłych stosunków Polski z Ukrainą. Ale czy jest to możliwe w sytuacji, kiedy polska scena polityczna zdominowana jest przez sympatyków pomarańczowej, z odcieniem brunatnym, Ukrainy?

Kto jest naszym sprzymierzeńcem w ocenie przeszłości w tym kraju? Oleg Tiahnybok, lider Swobody, paradujący dumnie w koszulce z symbolami zbrodniarzy z UPA czy Wiktor Janukowicz i jego Partia Regionów, dostrzegająca i rozumiejąca naszą ocenę wydarzeń z przed 70 lat?

Antoni Kraczykiewicz
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. jacek

  10 maja 2013 at 11:45

  Naszym naturalnym sojusznikiem i przyjacielem jest Wiktor Janukowicz i Partia Regionów!!! I to nie tylko w walce o prawdę historyczną.

 2. crab

  11 maja 2013 at 12:08

  To jest niezrozumiałe,dlaczego Ukraińcy
  zamiast mścić się na tych,którzy wymordowali (głównie umierali z głodu)
  10 milionów swoich rodaków,z taką wściekłością mordowali Polaków!
  http://www.youtube.com/watch?v=DQ2Lfe0rZGo

 3. Antek

  12 maja 2013 at 19:05

  Wszystkie euro-barany popierały pomaranczową rewolucję. Tadzio anemik, Lech Elektryk, Adaś Szechter, całe media były zachwycone tym pomarańczowym syfem

 4. karat

  12 maja 2013 at 20:03

  Zamieszczony link jest przerażający. Dziękuję.

 5. jacek

  14 maja 2013 at 14:40

  Za ukraińskim szowinizmem stała nie tylko niemiecka Abwera i SS,ale przede wszystim masneria.Pamiętajmy o tym,żeby być mądrym.

 6. gregor

  16 czerwca 2013 at 12:30

  szowinizm narodowy to mały pikuś do integralnego nacjonalizmu ukraińskiego z ideologia D.Doncowa a jeżeli chdzi o rosjan to ounowcy bali się ich jak diabeł św.wody,małojcy spod znaku tryzuba bochatersko walczyli z niemowlakami,kobietami i starcami nad grobem zgodnie zresztą jak wszyscy na rozkaz

 7. Tomek

  18 czerwca 2013 at 13:23

  [quote name=”crab”]To jest niezrozumiałe,dlaczego Ukraińcy
  zamiast mścić się na tych,którzy wymordowali (głównie umierali z głodu)
  10 milionów swoich rodaków,z taką wściekłością mordowali Polaków!
  http://www.youtube.com/watch?v=DQ2Lfe0rZGo%5B/quote%5D

  Bo Ukraińcy to zwykli tchórze!!!
  Rosjanom nie podskoczą, bo by ich czapkami przykryli.

 8. DorothyPoora

  17 lutego 2017 at 00:12

  wh0cd727231 tofranil

 9. DorothyPoora

  7 marca 2017 at 15:22

  wh0cd93124 sildenafil india

 10. DorothyPoora

  23 kwietnia 2017 at 19:27

  wh0cd482214 buy viagra

 11. CaseyniC

  24 kwietnia 2017 at 13:57

  wh0cd749646 example

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra