Felieton

Możliwe, że stałem się ofiarą manipulacji o znamionach gry operacyjnej

prawy.pl_images_bodakowskiJeden z blogerów wykrył, że robiąc wideo relację z pikiety KOD przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, wraz kanałem Sumienie Narodu, zostałem nieświadomie wykorzystany do czegoś na kształt gry operacyjnej mającej wypromować niejakiego Aleksandra Jabłonowskiego. Zdaniem blogera osoba podająca się za Aleksandra Jabłonowskiego jest zupełnie kimś innym, o zupełnie innym nazwisku.

Parę tygodni temu, w trakcie rozmów z zwolennikami i przeciwnikami KOD podszedł do naszej ekipy człowiek ubrany w przyciągający uwagę strój imitujący mundur, niezwykle charakterystyczny, budzący pozytywne skojarzenia, trochę ekstrawagancki, ale nie budzący negatywnych skojarzeń – świetny kostium. Osoba ta zaproponowała, że chętnie by skomentowała obecną sytuację. Rozpoczęliśmy więc wywiad, bo czemu nie mamy dać się wypowiedzieć zwykłym ludziom…

Okazało się, że nasz rozmówca (niezwykle sprawnie operując słowem) przedstawił swój pogląd nie na manifestacje KOD, którą uznał za bez znaczenia, ale na sytuację międzynarodową, a szczególnie szkodliwą rolę Zachodu. Widać było, że w swej wypowiedzi wykorzystuje argumenty historyczne obecne w narracji Gabriela Maciejewskiego. Rozmówca jednak stwierdził, że nie kojarzy tego publicysty – ta deklaracja wzbudziła moją podejrzliwość wobec rozmówcy.

Moją podejrzliwość zwróciło, nie to, że rozmówca ma odmienne poglądy niż ja, bo to powszechne zjawisko. Ale to, że zachowywał się tak, jakby grał powierzoną mu rolę, nie wiedząc nawet, w oparciu o jakie źródła została napisana. Maciejewski jako jedyny w debacie publicznej podnosił pewne argumenty, więc ktoś kto je powtarza, musi Maciejewskiego wypowiedzi znać. Moje podejrzenia pogłębiło to, że kiedy zaczynałem być sceptyczny co do wypowiedzi mojego rozmówcy, dostosowywał on swoją argumentacje do moich poglądów. Nie jest to naturalne, ludzie zwykle są przywiązani do swoich poglądów. Okazało się też filmik z nagraniem rozmowy nagle stał się niezwykle popularny, aż za bardzo. Wideo wywiadów przeprowadziłem już kilkadziesiąt. I trudno mi uwierzyć, że wywiad z nikomu nieznanym panem, nagle tak sam z siebie, ma kilkadziesiąt razy większą oglądalność niż wywiady z Pawłem Kukizem w czasie kampanii wyborczej, czy wywiady z innymi znanymi postaciami sceny politycznej.

Mój rozmówca przedstawił się jako przedstawiciel Związku Jaszczurczego. Nie wiem nawet, czy istnieje współczesna organizacja używająca tej pięknej i wzbudzającej pozytywne emocje nazwy. Dziwna też była legenda rozmówcy. Jeździ on na rowerze po Warszawie w okolicach patriotycznych manifestacji twierdząc, że mieszka w odległym mieście.

Kreacja jego postaci jest tak wyrazista, że wzbudza ogromne zainteresowanie. W internecie okazał się kolejny wideo wywiad, wspominała o nim też autorka relacji z obchodów rocznicy zamachu smoleńskiego zamieszczonej w tygodniku „Polityka”.

Bloger Gorylisko w swoim tekście zamieszczonym na stronie Nasze Blogi pl w tekście „Aktorzy w działaniu grają patriotów tzn aktorstwo polityczne” stwierdził, że w komentarzach pod antyamerykańskim wideo wywiadem z Aleksandra Jabłonowskiego znalazł informacje, że rozmówca „to nie jest Aleksander Jabłonowski tylko Wojciech Olszański, aktor i reżyser”.

Zaintrygowany bloger „wygooglował” sobie oba nazwiska i jak pisze „okazuje się, że Aleksander Jabłonowski to jest postać, która w dowodzie osobistym może mieć Wojciech Olszański”. Bloger na poparcie swojej tezy zamieścił w swojej publikacji linki do stron mających potwierdzać jego opinie.

Idąc śladem informacji blogera trafiłem na blog „Skarby skarpy”, na której zdjęcia wydają się jednoznacznie potwierdzać, że mój rozmówca oszukał mnie co do swojej tożsamości. Już w trakcie wywiadu zorientowałem się, że jestem obiektem manipulacji. Mój sceptycyzm co do informacji podawanych przez rozmówcę przez widzów wideo wywiadu został negatywnie oceniony. Niestety fakt występowania przez rozmówcę pod fałszywą banderą skłania do sceptycyzmu wobec jego osoby i poglądów przez niego przedstawianych.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. geptil

  28 kwietnia 2016 at 15:13

  Panie Janie jakby pan ustawił się przy tylnym wejściu do ambasady amerykańskiej, to nie miałby pan takich problemów, nie musiałby się pan martwić o swoje bezpieczeństwo zawodowe. Tam by wbiegali i wybiegali chybcikiem ważni i mniej ważni naszej polityki, gospodarki, mediów i czego tam jeszcze, ale jednego mógłby pan być pewny – oni są wszyscy słuszni, a nawet bardziej. Żadne tam gry operacyjne, czy ohydna agenturalna robota absolutnie w grę nie wchodzą.

 2. jj

  28 kwietnia 2016 at 17:18

  Niestety słowa tego pana są warte przemyślenia i choćby małego sprawdzenia.Jeśli chodzi o operacje fałszywej flagi w wykonaniu Amerykanów to historia uczy ,że jest to jak najbardziej możliwe,bo mają w tym ponad 100 letnie doświadczenie

 3. krzysztof

  28 kwietnia 2016 at 21:31

  Autor z pewnością stał się ofiarą manipulacji o znamionach gry operacyjnej ale nie z chwilą nagrywania tej ciekawej rozmowy czy jej publikacji w necie ale z chwilą napisania tego wzbudzającego politowanie tłumaczenia się z dobrze wykonanej dziennikarskiej pracy.Ktoś pogroził autorowi palcem, to pewne…ale żeby zaraz w podskokach się tak korzyć???

  • Justyna

   14 maja 2016 at 07:52

   Dobrze wykonana praca dziennikarska ?? Przecież ciągle przerywał, wchodził w zdanie, chyba żadnej myśli nie dał p. Olszańskiemu/Jabłonowskiemu dokończyć. Z resztą odpowiedzi się całkowicie zgadzam. Jest Braun, teraz Olszański, oby coraz więcej 😊

 4. prawy

  29 kwietnia 2016 at 00:24

  A miałem cie za bardziej rzetelnego publicyste…

 5. Adrian

  29 kwietnia 2016 at 00:27

  janek zawiodlem sie na Tobie

 6. Paweł

  29 kwietnia 2016 at 00:34

  Obawiam sie ze nie ma Pan racji… przeciez to jest znany Polski reżeser……………….. ale no cóż jak ktoś broni Nadii Szavchenko to nie dziwne ze popada w tego typu paranoje

 7. Piotr

  29 kwietnia 2016 at 11:44

  Panie Janie. Nie oszukał Pana, tylko widzów. Pan był tylko narzędziem.
  Jeśli chodzi o poglądy, to każdy może mieć swoje. Pytanie tylko w jakim celu Pan Olszański to robi, udając kogoś innego. Dla beki? Dla pewnego eksperymentu? W to, że to jakaś zorganizowana akcja kilku osób, jakoś nie wierze.
  Może ma takie poglądy na geopolitykę a może chce pokazać, że każdy kit ludzie łykną, kwestia jak i w czym podany 🙂
  Może Pan Olszański nam sam wyjaśni 🙂

 8. Terror

  29 kwietnia 2016 at 23:10

  Ofiara manipulacji , gry operacyjnej hahaha.
  Pan Olszański rządzi.Teraz pajac ogląda się za siebie 😀

 9. Art

  30 kwietnia 2016 at 17:35

  Co do Nadii Sawczenko to należy jej się uznanie,ba sława światowa.Odbyła 100 dniową suchą głodówkę i….przeżyła.Jej rekord świata nigdy nie zostanie pobity,a Balcerowicz wynagrodzi jej trud.

 10. DK

  3 maja 2016 at 15:26

  Gabriel Maciejewski ma swojego bardzo ciekawego bloga literackiego, który prowadzi pod pseudonimem Coryllus. Jest pisarzem i wydawcą książek. Jest też Salonie24, czasem Janke go chowa. Kiedyś Braun o nim wspomniał. Poszukałam w sieci i nie żałuję. Z całą pewnością jest Prawy i jest Pl, a Nadia Sawczenko nie jest jego ulubioną duszenką.

 11. jok

  4 maja 2016 at 00:09

  O ile pamiętam, ten pan przemawiający (niezależnie od jego nazwiska) – zgodnie z zasadami „prawicowej” poprawności politycznej (lewicowej, czyli tej zwykłej także) – w ogóle „nie zauważył” strony na ż. A wydawałoby się, że wspomniany w monologu ambasador (rzucający m. in. abntysemi-zmem, zdaje się organizujący pokazy pokłosi itp, należący też – o ile pamiętam – do dziwnych organizacji) raczej z taką opcją jest powiązany i jest to powiązanie najsilniejsze ze wspomnianych. Tak że AJ czy WO, nie wyszedł poza ramy „dozwolonego” dyskursu społecznego, podobnie jak inni nie dostrzegł słonia w składzie porcelany, jedyne co to to, że nie pojechał „po Ruskich” w stylu GazP.:)))

 12. Piotrek OWP

  4 maja 2016 at 12:24

  Janku, chyba czas odpocząć, odwala Ci kompletnie. Pana Wojciecha, zaangażowanego w kolejne rekonstrukcje Bitwy pod Olszynką nie poznałeś? Pan Wojtek posługuje się pseudonimem, być może ze względu na bezpieczeństwo.

 13. Jacek

  5 maja 2016 at 11:44

  a to napewno – ofiara manipulacji genetycznej nieudanej niestety.

 14. Drwal

  5 maja 2016 at 19:19

  Chyba jestes troche przewrazliwiony na swoim pkt. Janku. Mnie nie przyszlo do glowy nic co wskazywaloby na agenturalnosc Pana A.J. vel W.O. Pieknie sie wypowiadal jak w niejednym innym filmie zamieszczonym na Youtube pod A.J. oraz jako W.O.
  Wg mnie bardzo trafnie ujal sytuacje geopolityczna i naleza mu sie slowa uznania za odwage w powielaniu tresci Grzegorza Brauna i wielu innych oddanych obecnie demaskacji miedzynarodowych intryg.

 15. Qkha

  28 maja 2016 at 21:43

  Bodakowski tradycyjnie, zesrany ze strachu. Tak łatwych informacji na temat A. Jabłonowskiego nawet nie byłeś w stanie znaleźć. Pozdro

 16. Tom

  29 maja 2016 at 23:54

  Śmierdzi od Olszańskiego cebulą na kilometr. Jego poglądy to wypisz wymaluj obawy i cele narracji rosyjskiej. Czy odbiło mu czy jest kretem – nie wiem…Wziętym aktorem nie jest..ale może to tylko głupota więc nic sugerować nie będę.

 17. Shork

  22 czerwca 2016 at 18:27

  Jasiu, do twojej wiadomości (oczywiście trafna diagnoza prowokatora, oko masz)
  Coryllus, czyli Maciejewski również rozpoznał prowokatora i ostro się od niego odciął, do tego stopnia, że samozwańczy mundurowy groził mu pobiciem. Biedaczysko, nie widział Coryllusa na żywo i nie wie, że będzie musiał do tej czynności przytargać jakiś taboret.
  Ten gnojek czerpie z Brauna, niestety Braun po ślubie się zepsuł i się nie odcina.

 18. mik

  27 sierpnia 2016 at 14:44

  Bodakowski! Wstyd i Hanba.
  Nastawiasz nawet Zebrowskiego ,przeciw Jablonowskiemu.
  Jestes tak pyszny , ze brakuje Ci nowych rozmowcow.
  Ty kreaturo dziennikarstwa.
  Dzisiaj sie wiele wyjasni…

 19. kuhailan

  4 września 2016 at 19:58

  pan Bodakowski sie zaparł ,ze redaktorem będzie,a ze talentów nie stawa ,to paranoicznie wymyśla jakieś afery ,albo podejmuje sie zleceń „kompromitujących” ludzi z osobowością i konkretnymi poglądami , nie daj Boże antyhamerykanskimi i realrosyjskimi . Szczułeś na W O p.żebrowskiego ,daliście POPiS obrzydlistwa i zazdrości. Po obejrzeniu debaty można powiedzie ,że pan i niestety (tu moje wielkie rozczarowanie) p,żebrowski możecie Olszańskiemu buty glansować.
  P.Bodakowski mniej pij pan piwa , czy soi. będziesz przystojniejszy i jest nadzieja mniej podły.

 20. tinyurl.com

  28 sierpnia 2017 at 14:00

  Keep this going please, great job!

 21. free online casino play for fun

  31 sierpnia 2017 at 09:26

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 22. see my site

  31 sierpnia 2017 at 18:59

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 23. career exploration

  1 września 2017 at 06:35

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 24. Charlesovarl

  1 września 2017 at 17:47

 25. fashionista

  2 września 2017 at 11:42

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 26. Budget Couture

  2 września 2017 at 13:48

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 27. Kennethzew

  2 września 2017 at 16:38

 28. see my site

  2 września 2017 at 20:39

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 29. see more about my site

  4 września 2017 at 11:28

  Would you be keen on exchanging links?
  see more about my site http://www.forumsamochodowe.pl/jakie-auto-najlepsze-dla-mlodej-kobiety-vt55659,15.htm

 30. Terrance

  19 września 2017 at 14:47

  Simplest food items inside of the place

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra