Felieton

Możliwe, że stałem się ofiarą manipulacji o znamionach gry operacyjnej

prawy.pl_images_bodakowskiJeden z blogerów wykrył, że robiąc wideo relację z pikiety KOD przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, wraz kanałem Sumienie Narodu, zostałem nieświadomie wykorzystany do czegoś na kształt gry operacyjnej mającej wypromować niejakiego Aleksandra Jabłonowskiego. Zdaniem blogera osoba podająca się za Aleksandra Jabłonowskiego jest zupełnie kimś innym, o zupełnie innym nazwisku.

Parę tygodni temu, w trakcie rozmów z zwolennikami i przeciwnikami KOD podszedł do naszej ekipy człowiek ubrany w przyciągający uwagę strój imitujący mundur, niezwykle charakterystyczny, budzący pozytywne skojarzenia, trochę ekstrawagancki, ale nie budzący negatywnych skojarzeń – świetny kostium. Osoba ta zaproponowała, że chętnie by skomentowała obecną sytuację. Rozpoczęliśmy więc wywiad, bo czemu nie mamy dać się wypowiedzieć zwykłym ludziom…

Okazało się, że nasz rozmówca (niezwykle sprawnie operując słowem) przedstawił swój pogląd nie na manifestacje KOD, którą uznał za bez znaczenia, ale na sytuację międzynarodową, a szczególnie szkodliwą rolę Zachodu. Widać było, że w swej wypowiedzi wykorzystuje argumenty historyczne obecne w narracji Gabriela Maciejewskiego. Rozmówca jednak stwierdził, że nie kojarzy tego publicysty – ta deklaracja wzbudziła moją podejrzliwość wobec rozmówcy.

Moją podejrzliwość zwróciło, nie to, że rozmówca ma odmienne poglądy niż ja, bo to powszechne zjawisko. Ale to, że zachowywał się tak, jakby grał powierzoną mu rolę, nie wiedząc nawet, w oparciu o jakie źródła została napisana. Maciejewski jako jedyny w debacie publicznej podnosił pewne argumenty, więc ktoś kto je powtarza, musi Maciejewskiego wypowiedzi znać. Moje podejrzenia pogłębiło to, że kiedy zaczynałem być sceptyczny co do wypowiedzi mojego rozmówcy, dostosowywał on swoją argumentacje do moich poglądów. Nie jest to naturalne, ludzie zwykle są przywiązani do swoich poglądów. Okazało się też filmik z nagraniem rozmowy nagle stał się niezwykle popularny, aż za bardzo. Wideo wywiadów przeprowadziłem już kilkadziesiąt. I trudno mi uwierzyć, że wywiad z nikomu nieznanym panem, nagle tak sam z siebie, ma kilkadziesiąt razy większą oglądalność niż wywiady z Pawłem Kukizem w czasie kampanii wyborczej, czy wywiady z innymi znanymi postaciami sceny politycznej.

Mój rozmówca przedstawił się jako przedstawiciel Związku Jaszczurczego. Nie wiem nawet, czy istnieje współczesna organizacja używająca tej pięknej i wzbudzającej pozytywne emocje nazwy. Dziwna też była legenda rozmówcy. Jeździ on na rowerze po Warszawie w okolicach patriotycznych manifestacji twierdząc, że mieszka w odległym mieście.

Kreacja jego postaci jest tak wyrazista, że wzbudza ogromne zainteresowanie. W internecie okazał się kolejny wideo wywiad, wspominała o nim też autorka relacji z obchodów rocznicy zamachu smoleńskiego zamieszczonej w tygodniku „Polityka”.

Bloger Gorylisko w swoim tekście zamieszczonym na stronie Nasze Blogi pl w tekście „Aktorzy w działaniu grają patriotów tzn aktorstwo polityczne” stwierdził, że w komentarzach pod antyamerykańskim wideo wywiadem z Aleksandra Jabłonowskiego znalazł informacje, że rozmówca „to nie jest Aleksander Jabłonowski tylko Wojciech Olszański, aktor i reżyser”.

Zaintrygowany bloger „wygooglował” sobie oba nazwiska i jak pisze „okazuje się, że Aleksander Jabłonowski to jest postać, która w dowodzie osobistym może mieć Wojciech Olszański”. Bloger na poparcie swojej tezy zamieścił w swojej publikacji linki do stron mających potwierdzać jego opinie.

Idąc śladem informacji blogera trafiłem na blog „Skarby skarpy”, na której zdjęcia wydają się jednoznacznie potwierdzać, że mój rozmówca oszukał mnie co do swojej tożsamości. Już w trakcie wywiadu zorientowałem się, że jestem obiektem manipulacji. Mój sceptycyzm co do informacji podawanych przez rozmówcę przez widzów wideo wywiadu został negatywnie oceniony. Niestety fakt występowania przez rozmówcę pod fałszywą banderą skłania do sceptycyzmu wobec jego osoby i poglądów przez niego przedstawianych.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. geptil

  28 kwietnia 2016 at 15:13

  Panie Janie jakby pan ustawił się przy tylnym wejściu do ambasady amerykańskiej, to nie miałby pan takich problemów, nie musiałby się pan martwić o swoje bezpieczeństwo zawodowe. Tam by wbiegali i wybiegali chybcikiem ważni i mniej ważni naszej polityki, gospodarki, mediów i czego tam jeszcze, ale jednego mógłby pan być pewny – oni są wszyscy słuszni, a nawet bardziej. Żadne tam gry operacyjne, czy ohydna agenturalna robota absolutnie w grę nie wchodzą.

 2. jj

  28 kwietnia 2016 at 17:18

  Niestety słowa tego pana są warte przemyślenia i choćby małego sprawdzenia.Jeśli chodzi o operacje fałszywej flagi w wykonaniu Amerykanów to historia uczy ,że jest to jak najbardziej możliwe,bo mają w tym ponad 100 letnie doświadczenie

 3. krzysztof

  28 kwietnia 2016 at 21:31

  Autor z pewnością stał się ofiarą manipulacji o znamionach gry operacyjnej ale nie z chwilą nagrywania tej ciekawej rozmowy czy jej publikacji w necie ale z chwilą napisania tego wzbudzającego politowanie tłumaczenia się z dobrze wykonanej dziennikarskiej pracy.Ktoś pogroził autorowi palcem, to pewne…ale żeby zaraz w podskokach się tak korzyć???

  • Justyna

   14 maja 2016 at 07:52

   Dobrze wykonana praca dziennikarska ?? Przecież ciągle przerywał, wchodził w zdanie, chyba żadnej myśli nie dał p. Olszańskiemu/Jabłonowskiemu dokończyć. Z resztą odpowiedzi się całkowicie zgadzam. Jest Braun, teraz Olszański, oby coraz więcej 😊

 4. Marcin Ś.

  29 kwietnia 2016 at 00:13

  Brak wiedzy oraz problemy z interpretacja zrodel widze…co prawda fakt pseudonimu jest zaskakujacy, jednak nawet na glupim facebooku jest napisane prawdziwe imie aktora.
  A Pan Panie Bodakowski moglby postarac sie nie wpadac w fobie oraz manie przesladowcze i zaczac pisac na poziomie dziennikarskim. Szkodzenie ludziom jest Pana celem? Robienie „swoim” reklamy agentow… Prosze sie zastanowic solidnie nad poprawinieniem warsztatu albo zmianą pracy…moze zacznie pisac Pan felietony albo recenzje przedstawien w cyrku? 🙂

 5. prawy

  29 kwietnia 2016 at 00:24

  A miałem cie za bardziej rzetelnego publicyste…

 6. Adrian

  29 kwietnia 2016 at 00:27

  janek zawiodlem sie na Tobie

 7. Paweł

  29 kwietnia 2016 at 00:34

  Obawiam sie ze nie ma Pan racji… przeciez to jest znany Polski reżeser……………….. ale no cóż jak ktoś broni Nadii Szavchenko to nie dziwne ze popada w tego typu paranoje

 8. Piotr

  29 kwietnia 2016 at 11:44

  Panie Janie. Nie oszukał Pana, tylko widzów. Pan był tylko narzędziem.
  Jeśli chodzi o poglądy, to każdy może mieć swoje. Pytanie tylko w jakim celu Pan Olszański to robi, udając kogoś innego. Dla beki? Dla pewnego eksperymentu? W to, że to jakaś zorganizowana akcja kilku osób, jakoś nie wierze.
  Może ma takie poglądy na geopolitykę a może chce pokazać, że każdy kit ludzie łykną, kwestia jak i w czym podany 🙂
  Może Pan Olszański nam sam wyjaśni 🙂

 9. Terror

  29 kwietnia 2016 at 23:10

  Ofiara manipulacji , gry operacyjnej hahaha.
  Pan Olszański rządzi.Teraz pajac ogląda się za siebie 😀

 10. Art

  30 kwietnia 2016 at 17:35

  Co do Nadii Sawczenko to należy jej się uznanie,ba sława światowa.Odbyła 100 dniową suchą głodówkę i….przeżyła.Jej rekord świata nigdy nie zostanie pobity,a Balcerowicz wynagrodzi jej trud.

 11. DK

  3 maja 2016 at 15:26

  Gabriel Maciejewski ma swojego bardzo ciekawego bloga literackiego, który prowadzi pod pseudonimem Coryllus. Jest pisarzem i wydawcą książek. Jest też Salonie24, czasem Janke go chowa. Kiedyś Braun o nim wspomniał. Poszukałam w sieci i nie żałuję. Z całą pewnością jest Prawy i jest Pl, a Nadia Sawczenko nie jest jego ulubioną duszenką.

 12. jok

  4 maja 2016 at 00:09

  O ile pamiętam, ten pan przemawiający (niezależnie od jego nazwiska) – zgodnie z zasadami „prawicowej” poprawności politycznej (lewicowej, czyli tej zwykłej także) – w ogóle „nie zauważył” strony na ż. A wydawałoby się, że wspomniany w monologu ambasador (rzucający m. in. abntysemi-zmem, zdaje się organizujący pokazy pokłosi itp, należący też – o ile pamiętam – do dziwnych organizacji) raczej z taką opcją jest powiązany i jest to powiązanie najsilniejsze ze wspomnianych. Tak że AJ czy WO, nie wyszedł poza ramy „dozwolonego” dyskursu społecznego, podobnie jak inni nie dostrzegł słonia w składzie porcelany, jedyne co to to, że nie pojechał „po Ruskich” w stylu GazP.:)))

 13. Piotrek OWP

  4 maja 2016 at 12:24

  Janku, chyba czas odpocząć, odwala Ci kompletnie. Pana Wojciecha, zaangażowanego w kolejne rekonstrukcje Bitwy pod Olszynką nie poznałeś? Pan Wojtek posługuje się pseudonimem, być może ze względu na bezpieczeństwo.

 14. Jacek

  5 maja 2016 at 11:44

  a to napewno – ofiara manipulacji genetycznej nieudanej niestety.

 15. Drwal

  5 maja 2016 at 19:19

  Chyba jestes troche przewrazliwiony na swoim pkt. Janku. Mnie nie przyszlo do glowy nic co wskazywaloby na agenturalnosc Pana A.J. vel W.O. Pieknie sie wypowiadal jak w niejednym innym filmie zamieszczonym na Youtube pod A.J. oraz jako W.O.
  Wg mnie bardzo trafnie ujal sytuacje geopolityczna i naleza mu sie slowa uznania za odwage w powielaniu tresci Grzegorza Brauna i wielu innych oddanych obecnie demaskacji miedzynarodowych intryg.

 16. Qkha

  28 maja 2016 at 21:43

  Bodakowski tradycyjnie, zesrany ze strachu. Tak łatwych informacji na temat A. Jabłonowskiego nawet nie byłeś w stanie znaleźć. Pozdro

 17. Tom

  29 maja 2016 at 23:54

  Śmierdzi od Olszańskiego cebulą na kilometr. Jego poglądy to wypisz wymaluj obawy i cele narracji rosyjskiej. Czy odbiło mu czy jest kretem – nie wiem…Wziętym aktorem nie jest..ale może to tylko głupota więc nic sugerować nie będę.

 18. Shork

  22 czerwca 2016 at 18:27

  Jasiu, do twojej wiadomości (oczywiście trafna diagnoza prowokatora, oko masz)
  Coryllus, czyli Maciejewski również rozpoznał prowokatora i ostro się od niego odciął, do tego stopnia, że samozwańczy mundurowy groził mu pobiciem. Biedaczysko, nie widział Coryllusa na żywo i nie wie, że będzie musiał do tej czynności przytargać jakiś taboret.
  Ten gnojek czerpie z Brauna, niestety Braun po ślubie się zepsuł i się nie odcina.

 19. mik

  27 sierpnia 2016 at 14:44

  Bodakowski! Wstyd i Hanba.
  Nastawiasz nawet Zebrowskiego ,przeciw Jablonowskiemu.
  Jestes tak pyszny , ze brakuje Ci nowych rozmowcow.
  Ty kreaturo dziennikarstwa.
  Dzisiaj sie wiele wyjasni…

 20. kuhailan

  4 września 2016 at 19:58

  pan Bodakowski sie zaparł ,ze redaktorem będzie,a ze talentów nie stawa ,to paranoicznie wymyśla jakieś afery ,albo podejmuje sie zleceń „kompromitujących” ludzi z osobowością i konkretnymi poglądami , nie daj Boże antyhamerykanskimi i realrosyjskimi . Szczułeś na W O p.żebrowskiego ,daliście POPiS obrzydlistwa i zazdrości. Po obejrzeniu debaty można powiedzie ,że pan i niestety (tu moje wielkie rozczarowanie) p,żebrowski możecie Olszańskiemu buty glansować.
  P.Bodakowski mniej pij pan piwa , czy soi. będziesz przystojniejszy i jest nadzieja mniej podły.

 21. gosc

  28 stycznia 2017 at 23:13

  „Nigdy nie slyszalem wypowiedzi tego pana(celowo z malej litery),ktora odwolywala by sie do potegi Rzeczpospolitej Obojga Narodow.Panstwa, wielkiego, silnego i przede wszystkim niepodleglego.Zafiksowal sie ten czlowieczek udajacy partyzanta na okresie kiedy Polski po prostu nie bylo na mapie.Czym bowiem bylo tzw.Krolestwo Polskie bez Krola, bylo marionetkowym tworem w granicach Imperium Rosyjskiego.Takiej zapewne Polski ten pozal sie boze czlowieczek pragnie i dzis.To szkodnik i lajza, ktory otwarcie gloryfikuje naszego najwiekszego wroga.Panie Jablonowski,Olszanski czy jak sie tam pan nazywasz.Amerykanie toczyli wojny prawie na calym swiecie, pytanie ile z tych wojen toczyli przeciwko naszemu krajowi ? Z Rosja za to od wiekow budujemy wspolne relacje oparte na wzajemnym szacunku i szczerej przyjazni…wolne zarty.Nie ucz innych swojej wersji historii bo jest ona nie prawdziwa i siejesz metlik w glowach ludzi, ktorzy historii nie znaja lub jej nie rozumieja.Z tym uniwersytetem to wpisuje sie pan w retoryke polskich komunistow, ktorzy wszem i wobec glosili, ze wladza ludowa dala spoleczenstwu prad bo za Sanacji nie bylo.Gdyby w XIX wieku Rzeczpospolita nadal istniala byl by i Uniwersytet a moze i dwa.Ba mielibysmy pierwsza w Europie konstytucje gwarantujaca obywatelom Rzeczpospolitej liczne prawa i przywileje.To dlaczego tak sie nie stalo dla znajacego historie jest oczywiste dla tego kto nie wie niech sobie poczyta.O tym panie Olszanski to juz pan nie mowi dlaczego ? czyzby klocilo sie to z pana rusofilska wersja historii.To co teraz napisze nie bedzie odnosilo sie do pana bo pan to wie ale dla tych, ktorzy uparcie i bezrefleksyjnie uwazaja tzw.Zwiazek Radziecki za panstwo, ktore z Rosja carska czy obecna „Konserwatywna” nie ma nic wspolnego.Bez wzgledu na to jaki kolor przywdzieje ten twor-bialy(konserwatywny),czerwony(bolszewicki),zielony(ludowy) czy chociazby czarny(anarchistyczny) dla Rosji i jej politycznej doktryny Panstwo Polskie nie ma prawa istniec.Przyczyna jest jedna i fundamentalna, Rosja to Azja-Cywilizacja Turanska i to sie raczej nigdy nie zmieni.Nasz kraj lezy tu gdzie lezy a dla Azji jest to korytarz na zachod gdzie owa Cywilizacja Turanska wlewala sie juz nie raz na przestrzeni wielu epok i wiekow i nigdy nie porzucila kolejnych planow ekspansji, taka ma nature.Nie chce mi sie juz pisac o Hunach, Mongolach, tak kochanych przez „partyzanta” carskich armiach z ohydnym czarnym dwuglowym orlem na choragwiach czy krasnoarmiejcach z czerwona gwiazda na szturmowce.Nie taka moja tu rola, niech kazdy kto nie wie zaglebi sie w temat i wyciagnie refleksje.Czlowiek, ktory nagrywa te filmiki i jego przydupasy to pospolici zdrajcy, ktorzy porzucili idee nie tylko niepodleglosciowe ale rowniez swiadomie wyrzekaja sie wartosci cywilizacyjnych w jakiej nasz kraj w roznych formach na przestrzeni wiekow sie rozwijal i trwal.I juz na sam koniec pytanie.Kto mordowal i zajadle scigal zolnierzy podziemia z symbolem jaszczurki, identycznym jaki ma ten przebieraniec.I do kogo uciekali i w jakim kierunku ? no panie Jablonowski.Uciekali przed nawala ROSJI sowieckiej na zachod do Amerykanow, ktorzy to zdecydowanie odmowili Stalinowi wydania ich w lapy NKWD.Czy tak postepuja wrogowie ? Zolnierze Brygady Swietokrzyskiej uciekali przed Azja w przeciwnym kierunku do tego, w ktorym pragnie prowadzic nas pan z powyzszego filmiku.Dziekuje”

 22. ChasBiarge

  20 lipca 2017 at 00:33

  Viagra Che Effetto Fa buy viagra Amoxicillin 93 3109

 23. KennHitthype

  20 lipca 2017 at 02:07

  Shipped Ups On Line Isotretinoin 10mg In Usa cialis Is 2 Yr Old Doxycycline Safe To Take ?

 24. KelChalkhic

  20 lipca 2017 at 23:48

  Cialis 5 Mg En Espanol cialis Us Cheap Viagra

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra