Z takim postulatem w imieniu ugrupowania KORWiN wystąpił Konrad Berkowicz.
- Ponieważ są jeszcze ludzie nieprzekonani do kary śmierci, to ja chciałbym przypomnieć pomysł, który jest bardzo oryginalny, ale może dać do myślenia. To jest pomysł, wedle którego każdy dorosły obywatel miałby zapis w dowodzie, czy jest za karą śmierci, czy jest przeciw karze śmierci. I teraz, jeżeli jakaś małoletnia córka zostanie z premedytacją z zimną krwią zamordowana, to prokurator patrzy na wpis jej ojca i jeżeli jej ojciec jest za karą śmierci, to ten morderca może zostać po prostu stracony, natomiast jeżeli jest przeciw karze śmierci, to ten morderca nie może zostać skazany na karę śmierci, trafia na jakiś czas do więzienia, a za utrzymanie morderców w więzieniu płacą tylko i wyłącznie ci, którzy są oficjalnymi przeciwnikami kary śmierci – wyłożył punkt widzenia wspomnianego ugrupowania podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.
- Ten pobyt w więzieniu w sytuacji sprzeciwu wobec kary śmierci nie mógłby być pobytem dożywotnim, bo żeby skazać kogoś na dożywocie, w kodeksie karnym musi istnieć kara śmierci. Ona właśnie między innymi po to musi istnieć w kodeksie karnym, żebyśmy mogli skazać mordercę na karę dożywocia - tłumaczył.
Zwrócił uwagę, że wśród przeciwników kary śmierci są nie tylko tacy, którzy uważają, że kara śmierci jest zbyt humanitarna, jest zbyt łagodna, i oni woleliby skazać na dożywocie, na ciężkie roboty. - Ale żeby móc to zrobić, to musi być kara śmierci, bo w przeciwnym wypadku człowiek skazany na dożywocie jest bezkarny i może bezkarnie zabić strażnika, współwięźnia itd. Mieliśmy dwa tygodnie temu przykład, gdy Kajetan P., przebywający za kratkami za zamordowanie kobiety, zaatakował panią psycholog z więzienia, ranił strażnika i za to większej kary dać mu się nie da. Dlatego chcemy przywrócić karę śmierci w ramach pakietu KORWiN dla bezpieczeństwa – konkludował.
Pakiet KORWiN dla bezpieczeństwa przewiduje zmiany w kodeksie karnym polegające na rozszerzeniu go o karę śmierci oraz rozszerzenie prawa o obronie koniecznej o przyzwolenie na posiadanie broni dla każdego zdrowego psychicznie obywatela.
W ostatnim sondażu dla Super Expressu karę śmierci poparło 66 proc. Polaków, 23 proc. było przeciw. Reszta była niezdecydowanych.