Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym zapewnia, że podejmie działania gwarantujące Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii prawa dotychczas nabyte.
W czwartek 23 czerwca odbyło się referendum za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według oficjalnych wyników 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Frekwencja wyniosła 72 proc. Referendum jest więc wiążące dla rządu brytyjskiego.
Do Brexitu odniósł się dziś minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który dla Telewizji Republika powiedział:
- Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili.
Jak zaznaczył szef polskiego MSZ proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE może potrwać nawet kilkanaście lat:
- To oznacza wybory. To oznacza dyskusję w samej Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten rozwód z Europą. Zgodnie z procedurami to może trwać kilkanaście nawet lat.
Witold Waszczykowski stwierdził również, że Brexit oznacza poważne konsekwencje dla samej Unii Europejskiej.
- To będą dwa procesy. Po pierwsze proces wychodzenia z Unii Europejskiej, czyli rozstawania się z tym więzami, politykami. Równolegle do tego będą negocjacje, jaki status będzie miała Wielka Brytania, będąc poza Unią Europejską, z Unią Europejską. (…) Wszyscy chcemy utrzymać Unię Europejską, tylko pytanie w jakim kształcie - powiedział Waszczykowski.
Również dziś, oświadczenie w sprawie Brexitu wydało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zapewniło w nim, że Polacy mieszkający na Wyspach Brytyjskich mogą spodziewać się ze strony polskiego rządu działań, które zagwarantują im dotychczas nabyte prawa.
MSZ wyraził też nadzieję, że w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii, Unia Europejska dokona wewnętrznej reformy mającej na celu zmniejszenie w niej biurokracji i deficytu demokracji.
Oświadczenie MSZ po ogłoszeniu wyników referendum dotyczącego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej
Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli.
Możliwość opuszczenia UE została przewidziana w Traktatach. Czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków. Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron.
W tym kontekście, chcemy zapewnić, obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE – będziemy dążyć do wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa.
Negatywny wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego. Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE.
Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski. Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
IF
Źródło: Telewizja Republika, msz.gov.pl