Z zagranicy

Papież ostro przeciwko karze śmierci

prawy.pl_images_nowe_stories_wiara_papiezfranciszek_franciszek_mwW dzisiejszych czasach kara śmierci jest nie do przyjęcia, niezależnie od tego jak poważna byłaby zbrodnia osoby skazanej – powiedział papież w videoprzesłaniu na odbywający się w Oslo VI Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci.

Papież zauważył, że w świecie rośnie sprzeciw wobec kary śmierci, nawet jako uprawnionej obrony społecznej.

„Istotnievw dzisiejszych czasach, kara śmierci jest nie do przyjęcia, niezależnie od tego jak poważna byłaby zbrodnia osoby skazanej. Jest ona zniewagą wobec nienaruszalności życia i godności osoby ludzkiej. Jest ona również sprzeczna z Bożym planem wobec poszczególnych osób i społeczeństwa, oraz Jego miłosierną sprawiedliwością. Nie jest też ona zgodna z wszelkimi słusznymi celami kary. Nie oddaje ona sprawiedliwości ofiarom, lecz w istocie sprzyja zemście. Przykazanie «nie zabijaj» ma wartość absolutną i dotyczy zarówno niewinnych jak i winnych” – powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał o Jubileuszu Miłosierdzia i wezwał do krzewienia na całym świecie coraz bardziej rozwiniętych form szacunku dla życia i godności każdej osoby. Przypomniał, że dane przez Boga prawo do życia należy również do przestępcy.

Franciszek wezwał też do poprawy warunków, w jakich żyją więźniowie, aby w pełni szanowano ich godność osób uwięzionych. Przypomniał, że podstawowym celem kary jest resocjalizacja sprawcy przestępstwa, gdyż także osoba odbywająca karę potrzebuje nadziei.

Na koniec, Ojciec Święty wyraził nadzieję, że obradujący w Oslo VI Światowy Kongres Przeciw Karze Śmierci będzie nowym impulsem do działań na rzecz zniesienia kary śmierci.

Źródło: Radio Watykańskie

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. JARO

  26 czerwca 2016 at 17:35

  nawet nie wie jak bardzo przyczynia się do coraz większego nieszczęścia na Ziemi tymi swoimi głupimi, nieprzemyślanymi słowami i działaniami (w tym i w innych tematach jak np. w sprawie ekologi, ocieplenia klimatu itp. bzdurami lewackimi); kto to jest i komu służy? bo Bogu to raczej nie;

 2. gpm

  26 czerwca 2016 at 23:37

  Ten papież jest beznadziejny, ale w tej konkretnej sprawie Benedykt XVI wcale nie był lepszy, tylko dyskretniejszy. JP II, zdaje się miał stanowisko ciut bardziej ambiwaletne, mówiąc (podobno) o dopuszczalności K.S. tylko na stronach Katechizmu . I co tu się dziwić że co bardziej radykalne jednostki, przy takich pasterzach, dają się uwieść islamowi?

 3. klioes vel pislamista

  27 czerwca 2016 at 11:34

  Wróg kary śmierci

  Wielki kary śmierci wróg
  Adwokatem był.
  Zbawiłby (ach! gdyby mógł,
  Ale brakło sił)
  Od tej kary wszystkich, co
  Bronić przyszło mu.
  Ale już „ skróceni” są…
  Jak zapobiec złu?

  Wielki kary śmierci wróg
  „Pecha w sądzie miał”.
  Lecz racjonalizmu bóg
  Radę mu swą dał:
  „Startuj we wyborach, Max.
  Karę śmierci znieś!
  Vita civitatis pax –
  Jako hasło weź…”

  Z wzniosłym hasłem, aby znieść
  Najstraszniejszą z kar,
  Na wyborach zdołał zmieść
  Konkurencji czar.
  Zaczął tak najlepszą z er
  Wśród dziejowych kraks
  Obywatel Rodespierre
  (Dla przyjaciół Max).

 4. Maciej

  27 czerwca 2016 at 13:36

  Polska katolicka dobre wszędzie juz mają dość tej nasze głupoty

 5. Darinnania

  12 sierpnia 2017 at 10:06

 6. MiguelDiott

  27 sierpnia 2017 at 15:20

  http://men-med10.spmuz1.ru/p-force/45378-viagra-dlja-zhenschin-kazahstan.html Виагра для женщин казахстан

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra