Z kraju

Sądy tuszują aferę Getin Banku

Twierdził, że przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Banku w wyniku oszustwa przejął 689 mln zł. Mówił, że sprawę „zasypują” sądy. Został zatrzymany…

Demaskator afery na widelcu policji

Jan Jączek, człowiek, który od 2008 r. systematycznie ujawnia aferę w Getin Banku został zatrzymany tuż po wyjściu z sali sądowej. Do tej pory media poza salonowe pisały: „Afera większa od Amber Gold? Były sztygar Jan Jączek demaskuje „przekręty finansowe” Czarneckiego i jego wspólników”. W 2012 r. Jączek nie miał już złudzeń i mówił wprost: „chcą mi zamknąć usta, w sprawie afery finansowej Getin Banku SA ukrywanej przez skorumpowanych prokuratorów i sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach”. Ostatni news medialny jest jednoznaczny: „Sztygar Jan Jączek, który ujawnił aferę bankową Getin Bank – został aresztowany”. Zatrzymania dokonano z powodu podejrzenia popełnienia czynu z art. 212 kodeksu karnego na szkodę funkcjonariusza publicznego.

Chronologia zdarzeń jak z „Układu zamkniętego 2”, bo zapewne film o takim tytule mógłby z powodzeniem powstać na kanwie wspomnianych wydarzeń. Jączka już wypuszczono na wolność, ale komunikat mu przekazany zdaje się być nader czytelny: milcz, bo skończysz w więzieniu. Tak przynajmniej odbiera to bohater zatrzymania.

A co ma do powiedzenia Jączek w sprawie afery finansowej? Jak wyglądało zatrzymanie i na czym polegać miał mechanizm afery Getin Banku? O to zapytaliśmy samego zatrzymanego przez policję Jana Jączka (czytaj wywiad poniżej)

Robert Wit Wyrostkiewicz


 

Z Janem Jączkiem, który od 2008 r. demaskuje aferę Getin Banku rozmawia Robert Wit Wyrostkiewicz.

– Został Pan nie dawno zatrzymany przez policję. Jak doszło do tego zdarzenia i jak wyglądało samo zatrzymanie?

12 czerwca prokurator Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ w Katowicach Sergiusz Skorek zarządził zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie mnie do Komendy Policji Miejskiej w Katowicach, z tego powodu, że rzekomo w dniu 11 czerwca 2013 r. nie stawiłem się na godzinę 9.00 w komisariacie w Katowicach, jako podejrzany w sprawie zniesławienia sędziego Waldemara Szmidta i innych, to jest o czyn z art. 212 § 1 KK. Prawda była zupełnie inna. 11 czerwca 2013 r. o godzinie 8.47, złożyłem wniosek na Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach, w którym na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wnosiłem o wyznaczenie mi adwokata z urzędu oraz o zapewnienie mi odpowiedniego czasu i możliwości przeprowadzenia konsultacji z wyznaczonym adwokatem z urzędu, na okoliczność korupcji w okręgu apelacji katowickiej, uniemożliwiającej mi odzyskanie zagrabionych pieniędzy oraz ustalenie prawdy.

– Jaki był według Pana prawdziwy powód zatrzymania?

– Uważam, że głównym powodem zatrzymania mnie przez Policję, była próba zastraszania mnie i robienie na zamówienie z pokrzywdzonego Jana Jączka przestępcę, a ze skorumpowanego sędziego Waldemara Szmidta pokrzywdzonego (w załączniku z datą 18 maja 2012 r. wskazałem i udowodniłem przestępstwa popełnione na moją szkodę przez sędziego Waldemara Szmidta i innych funkcjonariuszy, działających w przestępczym układzie w okręgu apelacji katowickiej). Taki sposób stosowania prawa przez funkcjonariuszy jest karykaturalny, nieludzki i możliwy tylko na „Zielonej Wyspie Tuska”, stworzonej wyłącznie dla aferzystów, kolesi z PO i grupy przestępczej trzymającej władzę.

– A jak wyglądało samo zatrzymanie?

– Gdy wyszedłem z sali sądowej Sądu Rejonowego w Katowicach, gdzie uczestniczyłem w rozprawie jako pokrzywdzony, otoczyło mnie pięciu policjantów. Następnie wyprowadzono mnie do radiowozu i przewieziono do Komendy Miejskiej Policji w Katowicach na ul. Lompy 19. Po zatrzymaniu uniemożliwiono mi powiadomienie z mojego telefonu komórkowego najbliższej osoby. Na moje kilkakrotne prośby, by powiadomić o moim zatrzymaniu Panią Krystynę Górzyńską, mł. asp. Konrad Maniecki dopiero ok. godz. 14.30 zawiadomił o moim zatrzymaniu. Przy okazji dziękuję serdecznie Pani Górzyńskiej za podjęcie szeregu działań, które doprowadziły do tego, że ok. godz. 19.30 zostałem zwolniony przez policję.

– Co według Pana, w największym skrócie, składa się na trzon afery Getin Banku?

– Trzonem afery Getin Banku jest gigantyczne oszustwo finansowe, polegające na tym, że Leszek Czarnecki chcąc sprzedać swoje akcje LC Corp S.A. na GPW w Warszawie po jak najwyższym kursie, wykorzystał Getin Bank S.A., którego jest właścicielem (większościowym akcjonariuszem) do udzielenia klientom tego banku kredytów w sposób sprzeczny z Ustawą Prawo Bankowe – co jest przestępstwem – by sztucznie wygenerować popyt, następnie dokonać redukcji kupna sprzedanych przez niego akcji i w konsekwencji podnieść cenę sprzedaży akcji LC Corp S.A. (osiągnięto w ten sposób maksymalną cenę 6,50 PLN za sztukę). Istotny w tej sprawie jest fakt, że klienci (kredytobiorcy) zostali wprowadzeni w błąd przez przedstawicieli Getin Banku S.A. i przedstawicieli Domu Maklerskiego IDM S.A., co do rzeczywistej wartości ceny emisyjnej, po której mieli nabyć akcje LC Corp S.A. Polegało to na tym, że w momencie podpisywania umowy kredytowej, kredytobiorcy nie znali ceny emisyjnej akcji LC Corp S.A. W Getin Banku S.A., w Domu Maklerskim IDM S.A. i w mediach podawano informacje, że będzie to cena nieco ponad 5 zł za akcję LC Corp S.A.

– Twierdził Pan, że największym beneficjentem afery jest przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Banku.

– Właścicielem (większościowym akcjonariuszem) Getin Banku S.A. jest Leszek Czarnecki, który w tym czasie sprzedawał swoje akcje LC Corp S.A., udzielając na ten cel kredytów z jego banku w kwocie minimalnej od 4 950 000,00 zł do 40 000 000,00 zł (na jedną osobę), by sztucznie wywołać ogromną przewagę popytu do ilości akcji LC Corp S.A. oferowanej do sprzedaży. Leszek Czarnecki jako właściciel Getin Banku S.A. wykorzystał swoich pracowników, by udzielali klientom kredytów w wysokości nawet dziewięćdziesiąt dziewięć razy większej niż środki własne klientów, na zakup jego akcji, mimo że zdecydowana większość klientów nie miała zdolności kredytowej, co jest działaniem niezgodnym z art. 70 ust. 1 Ustawy Prawo Bankowe. Getin Bank S.A. udzielił klientom tego banku „pustych kredytów” za około dziesięć miliardów złotych na zakup od Leszka Czarneckiego akcji LC Corp S.A. Podkreślam, że były to kredyty udzielone „tylko na papierze”, bowiem Getin Bank S.A. nie posiadał środków finansowych w wysokości około dziesięć miliardów. Dodać należy, że Getin Bank S.A. za udzielenie klientom „kredytów na papierze” osiągnął bezprawnie wielomilionowe korzyści finansowe, w tym od Michaliny Jączek, mojej mamy, potrącił na swoją rzecz kwotę około 49 tysięcy złotych.

– Ma Pan na to dowody?

– Zebrałem bardzo bogatą dokumentację o aferze Getin Banku, a co najważniejsze, powyższe nieprawidłowości potwierdziła komisja z Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego (od 2008 r. wcielonego do Komisji Nadzoru Finansowego – dop. Redakcji), w dokumencie z dnia 20 grudnia 2007 roku, który zacytuję: „Proces kredytowania tych akcji oceniono jako mało ostrożnościowy i budzący wątpliwości na tle obowiązujących przepisów prawa”. Wątpliwości te zostały przez Inspektorat szczegółowo wypunktowane. Bez wątpienia, mając dzisiaj wiedzę jaką posiadam mogę stwierdzić, że Getin Bank S.A. w dacie udzielania kredytów na zakup akcji LC Corp S.A. nie posiadał środków finansowych na realizację zawartych umów kredytowych. Getin Bank S.A. udzielił na około 10 miliardów złotych „pustych” kredytów świadomie i celowo, aby „nadmuchać” popyt na akcje, następnie dokonać redukcji zleceń kupna o 98,12 procent i w konsekwencji sztucznie podnieść cenę sprzedaży akcji LC Corp S.A. do 6,50 zł za sztukę.

– Jak wygląda według Pana „układ zamknięty” w tej sprawie? Kto kogo wspiera, "czyści", kryje… Bo takie sugestie padały w Pana wypowiedziach.

– „Układ zamknięty” w tej sprawie jest następujący. Skorumpowani prokuratorzy chronią przed odpowiedzialnością karną i cywilną aferzystów z Getin Banku, następnie część skorumpowanych sędziów chroni przed odpowiedzialnością karną i dyscyplinarną prokuratorów, a skorumpowani prokuratorzy chronią sprzedajnych sędziów. Powstał w ten sposób patologiczny i toksyczny „układ zamknięty”, który doprowadził moją mamę Michalinę Jączek do udaru mózgu i śmierci, a nade mną znęcają się teraz psychicznie różnymi nieludzkimi metodami.

– Widzi Pan jakąś iskierkę w tym tunelu niepowodzeń?

– Getin Bank SA (obecnie Getin Noble Bank SA) jest instytucją zaufania publicznego, na prowadzenie działalności bankowej posiada licencję. Posiadam wiedzę od wielu osób pokrzywdzonych przez ten bank, że z pokrzywdzonymi zostały zawarte ugody. Również złożyłem taki wniosek i czekam na odpowiedź Zarządu Getin Noble Banku. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna, podejmę ostrzejsze środki przeciwko przedstawicielom Getin Banku SA, jak również przeciwko skorumpowanym funkcjonariuszom publicznym, będącym na służbie tej instytucji.

O komentarz do sprawy portal Prawy.pl zwróci się także do władz Getin Noble Bank SA. Do sprawy wrócimy.

fot. z archiwum Jana Jączka

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Traktorzysta

  20 czerwca 2013 at 17:09

  Widac,ze Pan Jan Jaczek, nie jest wtajemniczony ,jak funcjonuje polska gospodarka i jak funcjonuje aparat ucisku spolecznego, z sadownictwem i policja wlacznie. W malych sprawach moznaby mowic o jakis skorumpowanych sedziach czy prokuratorach,ale w tej sprawie Pan Jan naprade obraza sedziego, bo nie wzial ani grosza. Ludzie z wielkimi pieniedzmi naleacy do bezpieczniackiej sitwy,nie daja lapowek sedzom, oni wydaja rozkazy sedziom i prokuratorom.Jak za starych lat, przchodzil oficer prowadzacy sedziego i mowil ,ze tego albo tamtego nie wolno karac, a sedzia juz powinnosc swojej sluzby rozumial ,bo gdyby na wspolprace w czasie studiow nie poszedl nie bylby sedzia.Takich cudow w PRLu nie bylo,a dzis kiedy wiemy o oszustwie rycerzy okraglego stolu, ze zadnej wladzy nie maja, a PRL nadal zyje i ma sie dobrze,i ze sluzby nadal robia co robily,nadal wszystko jest jak bylo.To jest tez co prawda forma korupcji,ale sadownictwo tego nie rozumie, oni uwazaja,ze to sluzba krajowi,a nie korupcja

 2. Traktorzysta

  20 czerwca 2013 at 17:19

  Na miejscu Pana Jana ,zabezpieczylbym sie na wybatdek samobojstwa w piatkowy wieczor,bo na to sie zanosi.Problem jest komu zostawic cala dokumentacjie i kto ja naglasni.Lepper tez ufal takiemu jednemu adwokatowi z Warszawy,ale sie przeufal, bo jak widzimy,po tym jak juz wszystko oddal, to sie powiesil,dopuki jeszcze cos mial to byl bezpieczny.A jakos zaden zaufany,nigdzie niczego nie ujawnil,chyba oprucz swojego oficera prowadzacego.Takze niech Pan Jan uwaza komu zaufa.Bo seryjny samobojca nadal zyje.A media nabiora odrazu wody w usta.Skads odrazu beda wiedzialy,ze o tej sprawie jak i o sprawie Leppera,nie ma powodu wspominac.A jak juz to jak za komuny,podadc informacje ,ze facet postradal zmysly i bradzi,a prokurator skierowal Go na oddzial zamkniety.Polecam dokladnie obejrzec film: http://www.youtube.com/watch?v=iOJg7SZi0yY

 3. Krzysztof

  21 czerwca 2013 at 14:03

  # a może w te całe Amber Gold – zamięszany jest tusk i całe pe-o…

 4. ED

  12 lipca 2013 at 07:27

  ZAPROSZENIE

  Zapraszamy pokrzywdzonych przez Getin GANG na pikietę, która odbędzie się w dniu 24 lipca 2013 r. o godz. 13.00 przed siedzibą Zarządu Getin Noble Banku SA, przy ul. Domaniewskiej 39 w Warszawie.

  Zorganizujmy się, by odzyskać zagrabione pieniądze, a oszustów z banku oraz popleczników, którzy ich chronią przed odpowiedzialnością karną i cywilną postawmy przed Sądem.

  Pamiętaj dzisiaj okradli nas , a jutro okradną Ciebie.

  Komitet organizacyjny

  KONTAKT: TEL. 731-700-580

 5. EDMUNDI

  13 października 2013 at 08:13

  Wreszcie Getin Bank pokazał prawdziwe oblicze i to dobrowolnie sam od siebie pokazując reklamę swojego nowego produktu i powołując się na nowelę Stevensona pt. Doktor Jekyl i mister Hyde
  Ludzie wiedzą o czym jest ta nowela przypomnę O mordercy. , oszuście , pedofilu,
  i który wszystkie te przestępstwa kamufluje pod postacią szlachetnego człowieka , lepszej reklamy Getin Bank nie mógł wymyślić i TERAZ NIE MÓWCIE ŻE NIE WIEDZIELIŚCIE Z KIM MIELIŚCIE DO CZYNIENIA.

 6. jadi

  8 listopada 2013 at 10:55

  Szmidta – co robi Niemiec w Polsce!
  Przecież to jasne jeśli ktoś taki jest sędzią, to będzie działał na szkodę Polaków!
  Zabór ekonomiczny i korupcje!
  Należy natychmiast kogoś takiego oddalić z takiego stanowiska i sprawdzić wszystkie prowadzone przez niego sprawy!
  Jak można dopuścić do tego, że człowiek o korzeniach rdzennych innego kraju jest sędzią w naszej Polsce!
  Narusza to społeczne dobro wszystkich obywateli!

 7. gldmund

  9 listopada 2013 at 11:31

  [quote name=”jadi”]Szmidta – co robi Niemiec w Polsce!
  Przecież to jasne jeśli ktoś taki jest sędzią, to będzie działał na szkodę Polaków!
  Zabór ekonomiczny i korupcje!
  Należy natychmiast kogoś takiego oddalić z takiego stanowiska i sprawdzić wszystkie prowadzone przez niego sprawy!
  Jak można dopuścić do tego, że człowiek o korzeniach rdzennych innego kraju jest sędzią w naszej Polsce!
  Narusza to społeczne dobro wszystkich obywateli![/quote]
  Nie Niemiec tylko Zyd.Te wszystkie charakterystyczne nazwiska, byly bardzo czesto zmieniane dla celow politycznych,
  Ale nalezy wiedziec, ze jezeli gdzies ktos komus w „nieczysty” sposb wybiera kase z kieszeni, zawsze wychodzi tylko jedna prawda ,cos to za grupa ludzi, i jakie w takich „ukladach zamknietych” maja powiazania.W Polsce jak siegam pamiecia ,co rusz „wladze i z nimi powiazne instytucje ograbialy naiwnych uczciwych Polakow,ale za ignoranctwo Boziu wymyslil wlasnie takie kary.

 8. gogfo

  1 stycznia 2014 at 16:37

  Tak Getin Bank, to oszuści!
  Mamy niezbite dowody na to, że chciano nas oszukać na kredycie samochodowym wyłudzając nie należności finansowe i jak się teraz wydało, nie sporządzając należycie umowy kredytowej!
  Dla siebie oryginał, a dla nas kopie z naszymi podpisami(kopiami) bez żadnych podpisów i pieczęci za Bank!
  W ten sposób najprawdopodobniej chcieli uniknąć jakichkolwiek konsekwencji!
  Nigdy w tym Banku, bo zostaniecie tak oszukani, a może nawet okradzeni!

 9. xxx

  18 stycznia 2014 at 03:42

  Eh, to moj kuzyn i zawsze wiedzialem ze to wielka swinia. Tylko czeklem az pokaze swoja prawdziwa twarz. No i prosze: SB, TW, przekret akcje LCC, a teraz zabiera ludziom polowe wplaty na lokatach. A to nie koniec. To dopiero poczatek. Nasza rodzina i jego ojciec Ludwik to jest rodzina prwdziwych Polakow, inzynierow i wynalazcow. Swietni, uczciwi ludzie. Ale niestety, wujek Polak ozenil sie z cwana Zydowa i zatrute geny poszly do Leszka.

  CDN

 10. xxx

  18 stycznia 2014 at 03:43

  Ojciec Leszka sterowal jego biznesami z tylnego seidzenia i dopuki tak bylo to interesy Leszka byly uczciwe i kazdy sie bogacil, ludzie i On. Bo Prawdziwi Czarneccy, maja tyle polotu , by biznes byl sietny i uczciwy zarazem, nie musza oszukiwac nikogo by zrobic miliony. Leszek, nie ma tyle polotu za to ma Zydowskie geny i powiazania po matce Zydowie i reszte widac: jak zabraklo wuja Ludwika , to Leszk rzucil sie do okradania goi, wydyma wszystkich i na wszystkie mozliwe sposoby.
  Ja z jego powodu, mieszkam za granica i tam robie moje interesy. Mi wstyd za niego, a to dopiero poczatek. Patrzec nie moge jak szarga nazwisko mojego dziada, ojca i moje.

  CDN

 11. xxx

  18 stycznia 2014 at 03:43

  A to jest dopiero poczatek , dopiero sie rozkreca bez nadzoru swojego ojca. W sumie to zalosne, bo to sie zle skonczy, tylko czekac, jak ktos z okradzionych kupi bron …i sam wymierzy sprawiedliwosc. Boze, co za wstyd. A ja to wszystko przewidzialem, dlatego ja trzymam sie z daleka od Polski. Jeszcze kilka lat, a wstyd sie bedzie przyznac do tego nazwiska. Nazwisko mojego ojca wynalazcy takie zszargane….nazwisko wujkow , najlepszych polskich konstruktorow zmieszane z blotem. To jest przyklad, co potrafi jedna zydowa…..zniszczyc cala Polska uczciwa rodzine.

 12. bogdan

  3 sierpnia 2014 at 12:14

  protest z 16 lipca 2014 roku:

  http://www.youtube.com/watch?v=uhxdVMNBN4k

 13. krzysztof

  16 października 2014 at 23:14

  ETYKA ŚWIATA: Na przysłowie pomnij,synu. Z rzezimieszków zbratan rzeszą,gdy złodziejem bedziesz małym,to cie złowią i powieszą.Lecz jeżeli zyskać pragniesz żywot szczęściem ozłocony,musisz kraść na wielką skalę,czyli musisz kraść miljony.Synu,jeśli masz uczciwe do złodziejstwa powołanie,załóż szumny bank i zaproś wszystek lud na skór zdzieranie..

 14. Tom

  17 września 2015 at 11:20

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra