Wiara

Wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców

25 lipca, czyli wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców. Tego dnia księża święcą samochody jak również są organizowane różnego typu akcje przypominające o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Jedną z niech jest tzw. Tydzień św. Krzysztofa.

W tym roku, w dniach 18-25 lipca, już po raz XII obchodzony jest w Polsce Tydzień św. Krzysztofa. Akcja organizowana jest przez MIVA Polska, która działa przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Tydzień św. Krzysztofa jest zachętą dla  kierowców do wdzięczności Bogu za bezpieczną jazdę i do włączenia się do akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem „1 grosz za 1 km”.

MIVA (Misson Vehicle Assoociation) Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportów w Polsce działa od roku Wielkiego Jubileuszu czyli 2000. Jej celem jest pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. I tak zebrane, w tym czasie, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup środków transportu dla osób pracujących na misjach.
 
Polscy misjonarze pracują w 90 krajach, w znacznej mierze są to kraje Trzeciego Świata. Do ich pracy bardzo potrzebne są samochody (terenowe), motory, rowery, silniki do łodzi, traktory a nawet zwierzęta pociągowe. Te środki transportu pomagają w dotarciu misjonarzom do odległych kościołów i kaplic, docieraniu do chorych, potrzebujących jak i ratowaniu ludzi w czasie klęsk żywiołowych czy też wojen. Pozwalają także nieść pomoc medyczną i charytatywną. Jak również są niezbędne przy budowie szkół, przedszkoli, kaplic.
 
Za zebrane, w ubiegłym roku, pieniądze zrealizowano 46 projektów. Pomogły one przy zakupie dla polskich misjonarzy 35 samochodów (19 trafiło do Afryki, 11 Ameryki Płd., 5 Azji). Zakupiono także 2 ambulanse, które trafiły do Ruandy. Następnie pieniądze te pomogły przy zakupie busu w Kirgistanie oraz 8 motocykli. 2 są używane w Ameryce Płd., a 6 w Afryce. Najwięcej zakupiono rowerów – 24. Korzystają z nich katechiści w Togo i Tanzanii.

Na zakup tych pojazdów MIVA Polska przekazała łącznie236 500 euro. Łączna wartość, wraz ze wsparciem innych organizacji misyjnych i instytucji, zakupionego sprzętu to ok. 710 tys. euro. 

Misjonarze pracujący na całym świecie w łączą się z Polakami przeżywającymi Tydzień św. Krzysztofa. Otaczają oni swoją modlitwą, za wstawiennictwem św. Krzysztofa, kierowców jak i podróżujących. Jednocześnie kapłani apelują do kierowców o bezpieczną, trzeźwą i odpowiedzialną jazdę.
 
Agata Bruchwald

na podstawie: www.miva.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra