Z zagranicy

Tureckie siły specjalne wkroczyły na terytorium Syrii

syriaSiły specjalne państwa tureckiego mają za zadanie przeprowadzenie operacji przeciwko grupom terrorystów z Daesh w syryjskim mieście w pobliżu granicy z Turcją.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel tureckiej administracji poinformował, że oddziały komandosów wkroczyły do Syrii przez turecką granicę po ostrzelaniu z artylerii miasta Jarablus, w północnej części prowincji Aleppo, w odległości 398 km na północny wschód od stolicy kraju, Damaszku, w środę około 4 nad ranem czasu lokalnego.

Tureckie siły specjalne w Syrii mają za zadanie otwarcie przejścia dla tureckiej piechoty do miasta Jarablus.

Turcy utrzymują, że operacja jest obliczona na „oczyszczenie tureckich granic z terrorystów, pomoc we wzmocnieniu bezpieczeństwa w obszarze przygranicznym i wsparcie terytorialnej integralności Syrii. Ma to – zdaniem przedstawicieli tureckich władz – zapobiec dalszemu napływowi migrantów oraz ułatwić dystrybucję podstawowych artykułów pomiędzy członków lokalnych społeczności – cywilów.

Jednakże zdaniem ekspertów Turcję bardziej niż terroryści Daesh niepokoją kurdyjskie wojska w Syrii. Kurdyjska społeczność w regionie od lat domaga się utworzenia własnego, niezależnego kraju poprzez scalenie kurdyjskich ziem wchodzących obecnie w skład Turcji, Syrii, Iraku, a nawet Iranu.

Zresztą tureckie wojsko już nie raz przeprowadziło ataki na cele kurdyjskie, zamiast na przyczółki Państwa Islamskiego.

Źródło: Press TV

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra