Islamiści oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości

0
0
0
/

Co najmniej tysiąc dwieście osób zostało zabitych w ciągu ostatnich czterech lat w północnej Nigerii przez islamską grupę Boko Haram. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze.

 

Fatom Bensouda, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, 5 sierpnia powiedziała, że MTK bada sprawę Boko Haram oskarżonej o „zbrodnie przeciwko ludzkości” popełnione wskutek „regularnych ataków na dużą skalę”, które na przestrzeni lat przybierały na sile.


Wstępny raport Międzynarodowego Trybunału Karnego oparty jest na statystykach z okresu do grudnia 2012 roku. MTK rozważa, czy należałoby zbadać także późniejszy okres.


Ayo Oritseiafor, prezes Christian Association of Nigeria (CAN – jest to organizacja zrzeszająca wyznania chrześcijańskie w Nigerii), potwierdził, że skala ataków się nasila. W niedawnym wystąpieniu powiedział:


- Podczas mojej pierwszej kadencji, zabito około trzech tysięcy chrześcijan. W zeszłym roku średnio ginęło sto osób miesięcznie. W marcu 2010 roku około pięćset osób zostało brutalnie zamordowanych podczas jednej nocy w swojej wiosce. W kwietniu 2011 r. chrześcijanie stracili blisko pięćset kościołów, tysiące domów i miejsc pracy, a wszystko w ciągu 48 godzin. Około 70% wszystkich chrześcijan zabitych w 2012 r. pochodziło z północnej Nigerii.


Równocześnie Oritseiafor dodał, że wątpi, by Boko Haram była gotowa do podjęcia jakiegokolwiek konstruktywnego dialogu. Wezwał muzułmańskich liderów Nigerii, by potępili niedawne ataki oraz ekstremistyczne interpretacje Koranu.


- Ci, którzy wyznają prawdziwy islam, powinni sprostować wypaczenia wynikające z wyrywkowej znajomości Koranu i przypomnieć tym, którzy zbłądzili, że ważne jest dobro wszystkich – zaapelował prezes Christian Association of Nigeria.


Boko Haram, dąży m. in. do tego, by w całej Nigerii ustanowić prawo koraniczne, przyznała się do wielu ataków na terenie całego kraju.


Mimo wprowadzenia godziny policyjnej oraz ogłoszenia przez rząd federalny „stanu wyjątkowego” na terenie atakowanych stanów, Boko Haram i powiązane z nią organizacje terrorystyczne nie zaprzestały ataków, zwłaszcza w północno - wschodnich stanach Borno, Yobe i Kano.


Boko Haram odrzuciła także propozycję zawieszenia broni złożoną przez nigeryjski rząd. Betsouda wyznał, że MTK zastanawia się, czy rząd zrobił wystarczająco wiele, by zapobiec atakom i ukarać sprawców przemocy.


27 lipca br. w stanie Borno zginęło co najmniej dwadzieścia osób. Boko Haram jest podejrzana o przeprowadzenie ataku. W odpowiedzi młodzież ze stanu Borno uformowała patrol obywatelski mający za zadanie obserwację terenu i zapobieganie atakom. Także w stanie Kano mówi się o zorganizowaniu podobnego patrolu.


Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze, bada przypadki zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie ludobójstwa w sytuacji, gdy odpowiednie organy danego kraju nie są w stanie tego zrobić. Pod jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego Nigeria zgodziła się poddać w 2001 r.


Bojący się o życie ludzie masowo uciekają z północnej Nigerii. W czerwcu ONZ doniosła o sześciu tysiącach osób, które wyemigrowały z Nigerii do sąsiedniego Nigru.


Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną