30. rocznica śmierci Jerzego Koryckiego-Edigeya

0
0
0
/

W młodości związany z ruchem narodowym, należał do Obozu Wielkiej Polski i ONR. Był jednym z pierwszych więźniów obozu w Berezie Kartuskiej. W latach 60. zadebiutował jako autor popularnych powieści kryminalnych i wkrótce stał się jednym z czołowych autorów tzw. polskiej powieści milicyjnej.


Jerzy Korycki urodził się 12 sierpnia 1912 r. w Klukowie na Mazowszu, w szlacheckiej rodzinie tatarskiej pochodzącej z Litwy. Uczęszczał do warszawskiego gimnazjum im. Mikołaja Reja, potem studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie studiów związał się z radykalnym ruchem narodowym, był członkiem Obozu Wielkiej Polski, a po jego rozwiązaniu wstąpił do ONR. W 1934 r. był jednym z pierwszych więźniów obozu w Berezie Kartuskiej, jednocześnie należał do grona narodowców, którzy przebywali tam najdłużej.

Po wyjściu na wolność związał się z ONR-ABC. W 1936 r. otrzymał dyplom magistra prawa, pracował jako aplikant adwokacki. Zajmował się publicystyką, jego teksty pojawiały się w dzienniku „ABC”. Był też zasłużonym działaczem sportowym związanym z wioślarstwem.

Okupację spędził w Warszawie, zajmując się sprzedażą nieruchomości. Po wojnie pracował w biurze podróży, powrócił też do publicystyki, pisując w „Expressie Wieczornym”.

W latach 50., ze względu na swoją przedwojenną działalność, został zwolniony z pracy, otrzymał też zakaz publikowania. Został wówczas trenerem wioślarstwa w warszawskich klubach.

W 1963 r. zadebiutował jako autor popularnych powieści kryminalnych, które pisał pod pseudonimem Edigey. W krótkim czasie stał się jednym z czołowych autorów tzw. polskiej powieści milicyjnej. Kilka jego książek posłużyło za kanwę odcinków popularnego serialu kryminalnego „07 zgłoś się”.

24 sierpnia 1983 r. Jerzy Korycki zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie.

Paweł Brojek
źródło: endecja.pl, klubmord.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną